Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-69/07/MK
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-69/07/MK
Data
2007.08.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Indywidualne stawki amortyzacyjne

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych
przeniesienie praw majątkowych
przyspieszona amortyzacja
stawka indywidualna
środek trwały
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
1.Czy Spółka ma prawo ująć w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych budynki i budowle znajdujące się na dzierżawionym terenie w wartości wynikającej z podziału ceny zapłaconej za „przejęcie praw i obowiązków z umowy dzierżawy” na poszczególne środki trwałe,
2.czy Spółka ma prawo amortyzować budynki i budowle znajdujące się na dzierżawionym gruncie i uznać amortyzację za koszty uzyskania przychodów,


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 31.05.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 04.06.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. 1.czy Spółka ma prawo ująć w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych budynki i budowle znajdujące się na dzierżawionym terenie w wartości wynikającej z podziału ceny zapłaconej za „przejęcie praw i obowiązków z umowy dzierżawy” na poszczególne środki trwałe,2.czy Spółka ma prawo amortyzować budynki i budowle znajdujące się na dzierżawionym gruncie i uznać amortyzację za koszty uzyskania przychodów,3.czy Spółka ma prawo zastosować stawki amortyzacyjne określone dla używanych budynków i budowli.Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka aktem notarialnym z dnia 20 grudnia 2006r. nabyła od spółki Y prawa i obowiązki wynikające z umowy Dzierżawy gruntu od Gminy Warszawa-Bemowo, której stroną był Y. Umowa dzierżawy została zawarta w 1994r. na 15 lat. Po upływie pierwszego okresu dzierżawy umowa uległa przedłużeniu na dalsze 15 lat, a po upływie tego okresu przekształca się w umowę na okres nieoznaczony o ile dzierżawca – obecnie Spółka nie złoży wniosku o nieprzedłużenie umowy, w określonym w umowie terminie. Ponadto w umowie dzierżawy gruntu określono, że gdyby doszło do rozwiązania umowy z winy Wydzierżawiającego (Gminy Warszawa-Bemowo) lub osób trzecich mających prawo do przedmiotu dzierżawy „wydzierżawiający przejmie od Dzierżawcy obiekty znajdujące się na dzierżawionym gruncie za kwotę, jaką uzyskałby Dzierżawca w wolnym obrocie nie niższą jednak od zwaloryzowanych kosztów ich odtworzenia, pomniejszonych o stopień zużycia”.
Dokładne sformułowanie w akcie notarialnym dotyczące przedmiotu „Umowy Przeniesienia w drodze sprzedaży wszystkich praw i obowiązków z Umowy dzierżawy” pomiędzy spółką Y a Stroną brzmi: „Pierwotny Dzierżawca (spółka Y) sprzedaje Nowemu dzierżawcy (wnioskodawca) wszystkie prawa i obowiązki z Umowy Dzierżawy, w tym prawo do zwrotu Nakładów”.Na gruncie będącym przedmiotem dzierżawy spółka Y wybudowała Hipermarket wraz z Galerią Handlową. Cena nabycia określona w akcie notarialnym stanowi wartość, na jaką został wyceniony przez strony grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami. Obiekty wzniesione na cudzym gruncie są wynajmowane przez Spółkę najemcom a czynsze z tego tytułu stanowią przychody spółki. Spółka ponosi też wszelkie koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją budynków. Według przepisów prawa cywilnego nie jest jednak właścicielem wzniesionych na cudzym gruncie budynków, ani też w akcie notarialnym nie jest wprost powiedziane, że Spółka nabyła nakłady na budynki i budowle wzniesione na gruncie ( ma jednak prawo żądać zwrotu tych nakładów).
Zdaniem Spółki wzniesione na dzierżawionym gruncie budynki i budowle stanowią dla niej środki trwałe z kategorii „budynki i budowle na cudzym gruncie”. Wg Spółki będzie ona miała prawo wprowadzić wymienione środki trwałe do rejestru środków trwałych w cenie nabycia będącej rozbiciem ceny wynikającej z aktu notarialnego powiększonej o koszty nabycia na poszczególne zidentyfikowane składniki – środki trwałe. Ponieważ centrum handlowe wybudowane na dzierżawionym gruncie zostało po raz pierwszy oddane do użytkowania w 1999r. Spółka zamierza stosować stawki amortyzacyjne jak dla używanych środków trwałych.
Dla potwierdzenia przedstawionego we wniosku stanowiska Spółka powołuje się na załączoną do wniosku interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30.11.2004r. Nr PO-3/423/593/TB/AJ/04.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a – 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie zaś do treści art. 16a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2.maszyny, urządzenia i środki transportu,
3.inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 2 tejże ustawy amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie. W myśl art. 16g. ust. 1 ustawy o pdop za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.Za cenę nabycia uważa się zgodnie z ust. 3 w/w art. 16 g ust. 1 ustawy o pdop kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Natomiast na podstawie art. 16i ust. 1 ustawy o pdop odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Podatnicy, w stosunku do określonej grupy środków trwałych mogą również zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne. Art. 16j ust. 1 pkt 4 określa, iż podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16ł, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla budynków (lokali) niemieszkalnych dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5 % - 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. W myśl art. 16j ust. 3 pkt 1 ustawy o pdop środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3 uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabyła ona prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy gruntu, wraz z wzniesionymi na tym gruncie obiektami w postaci hipermarketu i galerii handlowej. Spółka nie jest właścicielem wzniesionych budynków, przysługuje jej jednak zwrot nakładów za wzniesione obiekty. Zgodnie z cyt. wyżej art. 16a ust. 2 pkt 2, środkami trwałymi są budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie, niezależnie od przewidywanego okresu używania. Przepis ten ma zastosowanie w sytuacjach, gdy przepisy Kodeksu cywilnego określają przypadki odrębnej własności budynków i budowli od własności gruntu oraz gdy podatnik niebędący właścicielem gruntu, obejmuje go na określony czas we władanie na podstawie np. umowy dzierżawy, przewidującej zgodę właściciela do wybudowania na nim budynku lub budowli, realizuje taką budowę dla celów swojej działalności. W takim przypadku budynki te nie stanowią jego własności, mimo poniesienia przez niego nakładów na ich wybudowanie, lecz stanowią jego środek trwały podlegający amortyzacji. W przedmiotowej sprawie budynki w postaci centrum handlowego na dzierżawionym od Gminy Warszawa Bemowo gruncie wybudował pierwotny dzierżawca Spółka Y, która następnie prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy przeniosła na Wnioskodawcę. Tym samym Strona weszła w prawa i obowiązki wynikające z w/w umowy dzierżawy i pomimo, iż nie posiada prawa własności do budynków znajdujących się na dzierżawionym gruncie, ma prawo do ich amortyzacji i uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych.W stosunku do budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie wartość początkową środków trwałych określa się na podstawie cyt. wyżej przepisu art. 16g ust. 1 ustawy o pdop, stosując odpowiednio cenę nabycia lub koszt wytworzenia z uwzględnieniem różnic kursowych naliczonych do dnia przekazania budynku lub budowli wybudowanych na obcym gruncie. Zatem Spółka będzie miała prawo ująć w ewidencji środków trwałych budynki i budowle znajdujące się na dzierżawionym gruncie na podstawie ceny nabycia określonej w umowie dzierżawy gruntu. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika także, że centrum handlowe na dzierżawionym gruncie zostało oddane do użytkowania w 1999r. W związku z tym mając na uwadze w/w przepisy art. 16j ust. 1 pkt 4 oraz art. 16 ust. 3 pkt. 1 ustawy o pdop, Spółka będzie miała prawo zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne w stosunku do budynków i budowli wchodzących w skład tego centrum handlowego. Jednakże ciężar udowodnienia, że środki trwałe były przez określony przepisami okres używane ( w przedmiotowej sprawie przez co najmniej 60 miesięcy), spoczywa na podatniku.Reasumując, Spółka ma prawo amortyzować budynki i budowle wzniesione na cudzym gruncie w związku z nabyciem praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy zawartej pomiędzy Spółką a pierwotnym dzierżawcą gruntu, przyjmując za wartość początkową cenę nabycia tych środków określoną w umowie oraz stosować indywidualne stawki amortyzacyjne określone dla używanych środków trwałych. Tym samym w ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, jest prawidłowe.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj