Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PDI/4270-0019/07/PK
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/4270-0019/07/PK
Data
2007.08.28



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
podatek dochodowy od osób prawnych
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii zaliczenia do zasobów gospodarki mieszkaniowej Spółdzielni wszystkich środków trwałych stanowiących jej własność, oraz uznania że dochody z gospodarowania nimi są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust.1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. — Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 pkt 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 217 poz. 1590/, z urzędu zmienia postanowienie interpretacyjne Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku nr PDF/415-8/07 z dnia 22.05.2007 r. wydane po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 07.03.2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 14.03.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznające za nieprawidłowe stanowisko Jednostki w kwestii zaliczenia do zasobów gospodarki mieszkaniowej Spółdzielni wszystkich środków trwałych stanowiących jej własność, oraz uznania że dochody z gospodarowania nimi są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust.1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 07.03.2007 r. uzupełnionego pismem z dnia 14.03.2007 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii stosowania przepisu art. 17 ust.1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedstawiając następujący stan faktyczny:

Jednostka funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). W świetle postanowień art. 42 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późń. zm.), pełny wynik podmiotu gospodarczego obejmuje: wynik działalności operacyjnej ( w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych), wynik operacji finansowych i wynik operacji nadzwyczajnych. W ewidencji księgowej spółdzielni mieszkaniowych wyniki te obejmują całokształt działalności spółdzielni (działalność bezwynikowa) i odnoszone są na rozliczenia międzyokresowe kosztów lub przychodów w roku następnym. Z treści art. 1,4,5 i 6 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, iż osiągnięte wszelkie przychody są uzyskiwane z tytułu użytkowania środków trwałych stanowiących zasoby mieszkaniowe. Jednostka zaznacza, że pojęcie „zasobów gospodarki mieszkaniowej” użyte w w/w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawie w podatku dochodowym od osób prawnych – nie jest zdefiniowane w tych ustawach. W świetle przepisów art.6 ust.2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, środkami trwałymi podlegającymi umorzeniu stanowiącymi zasoby mieszkaniowe, są te środki trwałe, które zostały sfinansowane z funduszu zasobowego ( nie udziałowego) lub z wkładów mieszkaniowych i budowlanych. Fundusz zasobowy finansujący środki trwałe, zarówno budynki mieszkalne, użytkowe oraz ich infrastrukturą techniczną, pochodzi przede wszystkim z umorzonych kredytów bankowych w latach poprzednich oraz z przeznaczenia funduszu zasobowego obrotowego na fundusz zasobowy w środkach trwałych.

Środki trwałe stanowiące zasoby gospodarki mieszkaniowej sfinansowane funduszem zasobowym, wkładami mieszkaniowymi i budowlanymi obejmują zatem m.in.: budynki mieszkalne wraz z ich wyposażeniem technicznym, kotłownie, garaże wolnostojące i zabudowane, budynki handlowo-usługowe zabudowane i wolnostojące według umów najmu i na prawach własnościowych, budynki administracyjne, budynki działalności społeczno-wychowawczej, urządzenia i uzbrojenia terenów oraz budowle i inne obsługujące w/w obiekty, prawo wieczystego użytkowania terenów i grunty nabyte nieodpłatnie lub odpłatnie od urzędów gmin, tereny zielone oraz mała architektura i inne.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym i powołując się na występujące orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego ( wyrok NSA z dnia 8 listopada 1995r. sygn. akt. S.A/Kr/622/95, wyrok NSA z dnia 16 października 1995r. sygn. akt S.A./Wr152/95), które wskazują, że pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe wraz z infrastrukturą techniczną oraz na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie Nr PDP/E/4218-1-4/06 z dnia 27 czerwca 2006r., w której zdefiniowano pojęcie zasobów mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowych, Zarząd Jednostki uważa, że do zasobów gospodarki mieszkaniowej Jednostki należy zaliczyć: budynki mieszkalne wraz z ich wyposażeniem technicznym ( dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane itp.) oraz uzupełniające je budynki niemieszkalne ( z wyposażeniem technicznym ) jak: garaże wolnostojące i parkingi wielopoziomowe, budynki handlowo – usługowe, budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno – remontowych, budynki administracji osiedlowych ( biurowe i gospodarcze), kotłownie i hydrofornie wolno stojące oraz budynki dla osiedlowej działalności społeczno – wychowawczej. urządzenia i uzbrojenia terenów na których znajdują się budynki wymienione w pkt.1 takie jak: zbiorniki – doły gnilne i szamba; rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej; sieci elektroenergetyczne i telefoniczne; budowle inżynierskie ( studnie); budowle komunikacyjne jak : drogi, ulice, place i chodniki; ukształtowanie terenu jak: zieleń, urządzenia do zabaw dziecięcych, mała architektura , otwarte miejsca postojowe dla samochodów; budowle sportowe jak: boiska, pływalnie, baseny itp.; inne budowle jak: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, grunty własne pod budynkami mieszkalnymi, prawa wieczystego użytkowania gruntów, których wartość została zaliczona do środków trwałych na dzień 01.01.2002r. stosownie do wymogów art.3 ust.1 pkt.15 ustawy z dnia 29.09.1994r. zmienionej ustawą z dnia 9.11.2000r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 113 poz. 1186 o zaliczeniu tego prawa do środków trwałych).

Jednocześnie Zarząd Jednostki uważa, że wbudowane do budynków mieszkalnych lokale użytkowe i wolnostojące lokale handlowo-usługowe przydzielone członkom Spółdzielni na warunkach własnościowego prawa i będące w najmie ( których koszty budowy zostały sfinansowane wkładami budowlanymi członków i funduszem zasobowym Spółdzielni), zalicza się do zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, a dochody z gospodarowania nimi są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 44.

Organ pierwszej instancji, po zapoznaniu się ze sprawą, postanowieniem z dnia 22.05.2007r., stwierdził, iż stanowisko Jednostki zawarte w w/w piśmie nie jest prawidłowe. Wskazał obiekty, które składają się na zasoby mieszkaniowe, w tym budynki mieszkalne, dla zdefiniowania których odwołał się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W konkluzji stwierdził, że do zasobów mieszkaniowych zalicza się tylko lokale mieszkalne i te lokale użytkowe, które są sfinansowane wkładami własnymi członków, ale zlokalizowane w budynku mieszkalnym.

Dyrektor Izby Skarbowej w wyniku weryfikacji prawidłowości udzielonej interpretacji stwierdza, iż słusznie uznano stanowisko Jednostki za nieprawidłowe, jednak uzasadnienie zawarte w postanowieniu interpretacyjnym Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku nr PDF/415-8/07 z dnia 22.05.2007 r. wymaga częściowej zmiany.

Wyjaśnia się zatem co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Pojęcie gospodarki zasobami mieszkaniowymi nie jest ustawowo zdefiniowane.

Słownik Języka Polskiego określa:

- gospodarkę jako całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług, dysponowanie i zarządzanie czymś;

- zasób jako pewną ilość czegoś nagromadzoną w celu wykorzystania w przyszłości, posiadane doświadczenie, wiedza, umiejętności;

- mieszkanie jako pomieszczenie, w którym się mieszka.

Zatem przez pojęcie "zasoby mieszkaniowe" użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów Znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć:
1) budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami jak w szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe;
- aparaty do wymiany ciepła;
- kotłownie, hydrofornie wbudowane;
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- garaże, miejsca parkingowe,

2) pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej;
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące;
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno remontowe;

3) urządzenia i uzbrojenie terenów na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:
- zbiorniki - doły gnilne, szamba;
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej;
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne;
- budowle inżynieryjne;
- budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki;
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami) obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez Jednostkę, a więc z działalności, która nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszańców, związane z dostępem do budynków mieszkalnych oraz z ich funkcjonowaniem oraz administrowaniem. Działalnością taką jest np.: wynajmowanie lokali użytkowych, dzierżawa prawa wieczystego użytkowania gruntów, dzierżawa dachów oraz ścian budynków.

Przy określeniu zasobów mieszkaniowych, dla celów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ma natomiast żadnego wpływu źródło ich sfinansowania.

Dla zdefiniowania pojęcia "zasoby mieszkaniowe", dla celów w/w art. 17 ust. 1 pkt 44 nie ma zastosowania powołana w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego definicja "budynku mieszkalnego" zawarta w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), bowiem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie odwołują się do niej.

Odnosząc się do przytoczonych przez Jednostkę wyroków NSA z dnia 08.11.1995 r. sygn. akt S.A./Kr 622/95, i z dnia 16.10.1995 r. Sygn. akt S.A./Wr 152/95 oraz decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie PDP/E/4218-1-4/06 z dnia 27 czerwca 2006 r. stwierdzić należy, iż dotyczą one stanu faktycznego przedstawionego przez innych wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, natomiast organ podatkowy na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie danego podatnika, która jest wiążąca dla organu podatkowego w odniesieniu do jej adresata.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte przez Jednostkę w powołanym na wstępie wniosku nie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Wobec powyższego postanawia się jak w sentencji.

Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.

Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj