Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PD-P/423-5/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-P/423-5/07
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
wynagrodzenie członka rady nadzorczej


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach Rady Nadzorczej wypłacone nieobecnemu członkowi Rady na posiedzeniu Rady będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej przez Spółdzielnię działalności?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku z wnioskiem z dnia 12 marca 2007 r. (data wpływu 13.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12 marca 2007 r. Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółdzielnia przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia wypłaciła wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach Rady Nadzorczej nieobecnemu na posiedzeniu członkowi Rady. Zgodnie z § 20 pkt 3 Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „W razie nie uczestniczenia w posiedzeniu Rady, Prezydium Rady, komisji bez usprawiedliwienia, członek takiego gremium traci prawo do wynagrodzenia za miesiąc, w którym takie posiedzenie się odbywało”.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 08.05.2007 r. (data wpływu 09.05.2007 r.) Nr PF/1809/2007 poprzez złożenie oświadczenia, że w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 30.05.2007 r. Spółdzielnia złożyła w tutejszym Urzędzie Skarbowym kserokopię Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Pismem z dnia 01.06.2007 r. (data złożenia w tut. urzędzie 04.06.2007 r.) Spółdzielnia uzupełniła wniosek o informację, że członek Rady Nadzorczej złożył pisemne usprawiedliwienie swojej nieobecności. Natomiast wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach Rady Nadzorczej wypłacono nieobecnemu członkowi Rady po przyjęciu usprawiedliwienia przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwraca się do tut. organu podatkowego o wyczerpujące zajęcie stanowiska w sprawie :
czy wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach Rady Nadzorczej wypłacone nieobecnemu członkowi Rady na posiedzeniu Rady będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej przez Spółdzielnię działalności.

Zdaniem Spółdzielni wypłacone wynagrodzenie członka Rady można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej przez Spółdzielnię działalności tylko w przypadku nieobecności usprawiedliwionej zaświadczeniem lekarskim.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółdzielnię Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich informuje:

Po dokonaniu analizy zawartych we wniosku informacji o stanie faktycznym stwierdza się, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Przedłożony Regulamin Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w § 6 pkt. 1 stanowi, że członkowie, którzy nie wzięli udziału w posiedzeniu Rady Nadzorczej powinni usprawiedliwić nieobecność. Nie wskazuje jednak w jakiej formie powinno być ono złożone oraz czy wymagane jest zaświadczenie lekarskie. Natomiast § 20 ust. 3 ww. regulaminu wskazuje, że „w razie nie uczestniczenia w posiedzeniu Rady, Prezydium Rady, komisji bez usprawiedliwienia, członek takiego gremium traci prawo do wynagrodzenia za miesiąc, w którym takie posiedzenie się odbywało”.

Jak wynika z pisma Spółdzielni z dnia 01.06.2007 r. członek Rady Nadzorczej zgodnie z Regulaminem złożył pisemne usprawiedliwienie swojej nieobecności, a zatem przysługuje mu wynagrodzenie.

Analizując zapis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdzić należy, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki ponoszone na wynagrodzenia wypłacane z tytułu pełnionych funkcji. Wobec powyższego wypłacone wynagrodzenie członka Rady zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodu, niezależnie od tego czy złożone zostało pisemne usprawiedliwienie czy zaświadczenie lekarskie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie zgodnie z art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj