Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/1/PD I/423-1/2007
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/1/PD I/423-1/2007
Data
2007.03.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
odsetki
reprezentacja
usługi gastronomiczne
wspólnota mieszkaniowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
  1. Czy przychody z wynajmu powierzchni wspólnych (piwnice, część korytarzy, pomieszczenia po zsypach, ściany na reklamę, wynajem powierzchni dachowych na anteny) w budynkach mieszkalnych oraz terenów poza budynkami, jeżeli stanowią część wspólną nieruchomości budynkowej mieszkalnej stanowią przychody z gospodarki mieszkaniowej, czy przychody z innej działalności gospodarczej?
  2. Czy odsetki ustawowe od nieterminowych opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych i lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
  3. Czy odsetki od wartości pieniężnych zgromadzonych na lokatach bankowych pochodzące z wpłat członków Spółdzielni zamieszkałych w budynkach mieszkalnych, wpłat wnoszonych przez członków w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo własnościowe, jak również wpłat najemców lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
  4. Czy wydatki związane z zakupem do sekretariatu spółdzielni kawy, herbaty, ciastek, które przeznaczone są na poczęstunek w czasie spotkań służbowych z interesantami i kontrahentami zewnętrznymi oraz koszty posiłków spożywanych w czasie Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni będą stanowić od 1 stycznia 2007 r. koszty uzyskania przychodów?
  5. Czy wydatki związane z zakupem kawy, herbaty, soków, ciastek lub innych artykułów spożywczych do spółdzielczego domu kultury, prowadzącego działalność społeczną i kulturalno oświatową przewidzianą w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, zużywane w czasie spotkań z okazji Dnia Seniora, Dnia Dziecka, Wigilii czy Świąt Wielkanocnych oraz innych okazjonalnych spotkań stanowią koszt uzyskania przychodów?
  6. Czy przychody z wpłat dokonywanych przez najemców lokali użytkowych, darowizn sponsorów, dotacji z Urzędu Miasta, dochodów uzyskiwanych z wynajmowania sal na przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe, kursy karate i nauki tańca, itp. podlegają opodatkowaniu jak przychody z innej działalności gospodarczej?
  7. Czy opłaty pobierane przez spółdzielnie na pokrycie kosztów organizacji kursów i zajęć stanowią dla spółdzielni przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?
  8. Czy i jak należy liczyć amortyzację zsypów należących do spółdzielni (zsyp jest to pomieszczenie wybudowane z przeznaczeniem na gromadzenie śmieci w wieżowcach o pow. ok. 10 m#178;) przeznaczonych na wynajem? Czy wartość tej amortyzacji stanowi koszty uzyskania przychodó


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej „W W” o interpretację w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącą opodatkowania dochodów uzyskanych z gospodarki mieszkaniowej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:

  1. jest prawidłowe w części dotyczącej: - zapytania nr 2 w zakresie odsetek od nieterminowych opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych, - zapytania nr 4 w zakresie posiłków spożywanych w czasie Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni, - zapytania nr 5, - zapytania nr 8 w zakresie zasad amortyzacji;
  2. jest nieprawidłowe w części dotyczącej: - zapytania nr 1, - zapytania nr 2 w zakresie odsetek od nieterminowych opłat za użytkowanie lokali niemieszkalnych, - zapytania nr 3, - zapytania nr 4 w zakresie zakupu usług gastronomicznych, żywności oraz napojów przeznaczonych na poczęstunek dla kontrahentów, - zapytania nr 6, - zapytania nr 7, - zapytania nr 8 w zakresie zastosowania wysokości stawki amortyzacji.


Spółdzielnia Mieszkaniowa „W W” posiada nieruchomość, na której znajdują się 63 budynki mieszkalne. Spółdzielnia mieszkaniowa jest powołana do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków spółdzielni oraz ich rodzin przez dostarczanie członkom spółdzielni lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.

Członkowie spółdzielni i osoby nie będące członkami mające prawa do lokali spółdzielczych i przeniesionych na odrębną własność lokali – mają obowiązek uczestniczyć w wydatkach spółdzielni związanych z eksploatacją i utrzymaniem należących do nich części nieruchomości, a także niektórych nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez wnoszenie do spółdzielni odpowiednich opłat (art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Jeżeli suma opłat jest wyższa lub niższa od poniesionych przez spółdzielnię kosztów utrzymania tych nieruchomości – na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, różnicę rozlicza się w roku następnym poprzez zwiększenie kosztów lub przychodów finansujących utrzymanie tych nieruchomości. Na różnicy kosztów utrzymania nieruchomości i opłat pochodzących od członków spółdzielni oraz osób nie będących członkami, pobieranych na podstawie przepisów art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – spółdzielnia nie może generować wyniku finansowego.

W tym stanie faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa formułuje 8 zapytań:

Pytanie nr 1.

Czy przychody z wynajmu powierzchni wspólnych (piwnice, część korytarzy, pomieszczenia po zsypach, ściany na reklamę, wynajem powierzchni dachowych na anteny) w budynkach mieszkalnych oraz terenów poza budynkami, jeżeli stanowią część wspólną nieruchomości budynkowej mieszkalnej stanowią przychody z gospodarki mieszkaniowej, czy przychody z innej działalności gospodarczej?

Zdaniem strony przychody z wynajmu części wspólnych nieruchomości mieszkalnych, w tym pomieszczeń dodatkowych oraz przychody z reklam zamieszczonych na ścianach budynków mieszkalnych i na gruncie należącym do nieruchomości mieszkaniowej, powierzchni dachowych na anteny, stanowią pożytki z nieruchomości wspólnych określone w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, które zgodnie z postanowieniami tego przepisu „Służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem”, a więc stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007 r., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki mieszkaniowej – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W związku z tym, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia zasobów mieszkaniowych, tut. organ wydając niniejsze postanowienie posiłkował się pismem Min. Fin. z dnia 22.12.2006 r. znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391, z którego wynika, że przez pojęcie „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć nie tylko lokale mieszkaniowe, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Wobec powyższego przez zasoby mieszkaniowe o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 44 w/w ustawy należy rozumieć:

  1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, a w szczególności: - dźwigi osobowe i towarowe, - aparaty do wymiany ciepła, - kotłownie i hydrofornie wbudowane, - klatki schodowe, - strychy, piwnice, komórki, - garaże,
  2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: - budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, - kotłownie i hydrofornie wolnostojące, - osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno – remontowe,
  3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: - zbiorniki-doły gnilne, szamba, - rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, - sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, - budowle inżynierskie (studnie, itp.), - budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, - inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe.

Związane z w/w budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działalnością taką jest np. wymienione w zapytaniu wynajmowanie lokali użytkowych przekształconych z piwnic, części korytarzy, pomieszczeń po zsypach, powierzchni reklamowych na budynkach, powierzchni dachowych pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że dochody uzyskane z wynajmu przez Spółdzielnię lokali użytkowych przekształconych z piwnic, części korytarzy, pomieszczeń po zsypach, powierzchni reklamowych na budynkach, powierzchni dachowych pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowych nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi a tym samym dochody uzyskane z tego tytułu podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Pytanie nr 2.

Czy odsetki ustawowe od nieterminowych opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych i lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zdaniem strony odsetki od nieuregulowanych w terminie opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, gdyż stanowią one rekompensatę za brak we właściwym terminie środków, które powinny finansować pokrywanie kosztów utrzymania zasobów mieszkaniowych. Brak wpłat w terminie może powodować w pewnych okolicznościach konieczność zaciągania kredytów na finansowanie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Również odsetki za nieuregulowane w terminie należności za wynajem lokali użytkowych osobom trzecim nie podlegają podatkowi dochodowemu na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Odsetki od nieuregulowanych w terminie opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych w myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć do przychodów w momencie ich otrzymania.

Ewentualny dochód uzyskany z odsetek od nieuregulowanych w terminie opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych będzie podlegał, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnieniu z podatku dochodowego pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Natomiast równowartość otrzymanych odsetek za nieterminowe uregulowanie opłat za wynajem lokali użytkowych osobom trzecim nie stanowi dochodu wolnego od opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 jako nie związane z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym stanowisko Jednostki w części dotyczącej odsetek od nieterminowych opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych jest prawidłowe, natomiast w części dotyczącej odsetek od nieterminowych opłat za użytkowanie lokali niemieszkalnych - jest nieprawidłowe.wi dochodowemu na ogólnych zasadach.

Pytanie nr 3.

Czy odsetki od wartości pieniężnych zgromadzonych na lokatach bankowych pochodzące z wpłat członków Spółdzielni zamieszkałych w budynkach mieszkalnych, wpłat wnoszonych przez członków w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo własnościowe, jak również wpłat najemców lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zdaniem strony odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach bankowych pochodzące z wpłat członków Spółdzielni zamieszkałych w budynkach mieszkalnych, wpłat wnoszonych przez członków w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo własnościowe, jak również wpłat najemców lokali użytkowych stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, że dochody uzyskane z przedmiotowych lokat nie stanowią dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, lecz dochód z innych źródeł, tj. z kapitałów pieniężnych.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy wyklucza zwolnienie z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Nieistotny w tym przypadku jest również fakt, iż dochody te zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, ponieważ decydujące znaczenie ma źródło pochodzenia - kapitały pieniężne.

W związku z powyższym nieprawidłowe jest stanowisko, że dochody te będą zwolnione z opodatkowania.

Pytanie nr 4.

Czy wydatki związane z zakupem do sekretariatu spółdzielni kawy, herbaty, ciastek, które przeznaczone są na poczęstunek w czasie spotkań służbowych z interesantami i kontrahentami zewnętrznymi oraz koszty posiłków spożywanych w czasie Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni będą stanowić od 1 stycznia 2007 r. koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem strony wydatki związane z zakupem do sekretariatu spółdzielni kawy, herbaty, ciastek, które przeznaczone są na poczęstunek w czasie spotkań służbowych z interesantami i kontrahentami zewnętrznymi będą stanowić od 1 stycznia 2007 r. koszty uzyskania przychodów, gdyż tego typu wydatki należy traktować jak koszty normalnego funkcjonowania firmy, a nie koszty reprezentacji. Również koszty posiłków spożywanych podczas spotkania Zebrania Przedstawicieli i zebrań grup członkowskich (trzy zebrania grup członkowskich przed każdym ZPCz) stanowią koszty uzyskania przychodów. Zebranie Przedstawicieli jest najwyższym organem spółdzielni, jego obrady odbywają się zwykle raz w roku i trwają kilka a nawet kilka godzin. Trudno byłoby w tej sytuacji nie zapewnić posiłku obradującym. W związku z powyższym koszty organizacji Zebrania Przedstawicieli, w tym koszty posiłku, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w stanie prawnym obowiązującym od 01.01.2007 r., kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia „reprezentacja”, dlatego też przy analizie stanu prawnego w odniesieniu do stanu faktycznego należy opierać się na określeniach słownikowych – „reprezentacja” rozumiana jest więc jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycja społeczna.

Tak więc wydatki poniesione na zakup usług gastronomicznych, żywności oraz napojów przeznaczone na poczęstunek dla kontrahentów są wydatkami na reprezentację i jako takie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej jest w tej części nieprawidłowe.

Prawidłowe jest stanowisko, że koszty posiłków spożywanych w czasie Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni będą stanowić od 1 stycznia 2007 r. koszty uzyskania przychodów.

Pytanie nr 5.

Czy wydatki związane z zakupem kawy, herbaty, soków, ciastek lub innych artykułów spożywczych do spółdzielczego domu kultury, prowadzącego działalność społeczną i kulturalno oświatową przewidzianą w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, zużywane w czasie spotkań z okazji Dnia Seniora, Dnia Dziecka, Wigilii czy Świąt Wielkanocnych oraz innych okazjonalnych spotkań stanowią koszt uzyskania przychodów?

Zdaniem Strony wydatki związane z zakupem kawy herbaty, soków, ciastek przez Osiedlowy Klub Kultury, który prowadzi działalność społeczną i kulturalno-oświatową przewidzianą w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, zużywane w czasie okazjonalnych spotkań stanowią koszty uzyskania przychodów.

Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w dużej części finansowana z wpłat członków spółdzielni powinna być traktowana inaczej niż działalność stricte zarobkowa. Istotą działalności Osiedlowych Klubów Kultury jest m.in. organizacja życia społecznego w osiedlu, w tym spotkań okolicznościowych, co w sposób naturalny wiąże się z symbolicznym poczęstunkiem.

Osiedlowy Klub Kultury prowadzony przez Spółdzielnię Mieszkaniową organizuje spotkania członków Spółdzielni z okazji Dnia Seniora, Dnia Dziecka, Wigilii czy Świąt Wielkanocnych oraz innych uroczystości.

Wydatki na organizację tych spotkań np. na zakup kawy, herbaty, soków, ciastek związane są z prowadzoną przez Spółdzielnię Mieszkaniową działalnością społeczną i kulturalno-oświatową przeznaczoną dla członków Spółdzielni nie są wydatkami na cele reprezentacji i w związku z tym będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Pytanie nr 6.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz postanowieniami Statutu pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć m.in. na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.

Działalność spółdzielczego domu kultury prowadzącego działalność społeczną i kulturalno – oświatową finansowana jest z:

  1. wpłat członków Spółdzielni zamieszkujących w budynkach mieszkalnych,
  2. wpłat dokonywanych przez najemców lokali użytkowych,
  3. darowizn sponsorów, dotacji z Urzędu Miasta,
  4. dochodów uzyskiwanych z wynajmowania sal na przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe, kursy karate i nauki tańca, itp.

Czy przychody wymienione w pkt b), c), d) podlegają opodatkowaniu jak przychody z innej działalności gospodarczej?

Zdaniem Strony przychody spółdzielczego domu kultury prowadzącego działalność społeczną i kulturalno-oświatową uzyskiwane z wpłat dokonywanych przez najemców lokali użytkowych, darowizn od sponsorów, dotacji z Urzędu Miasta, dochodów uzyskiwanych z wynajmowania sal na przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe, kursy karate i nauki tańca, itp. stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i nie podlegają opodatkowaniu jak przychody z innej działalności gospodarczej.

Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna na rzecz członków spółdzielni powinna być traktowana inaczej niż działalność zarobkowa, w przeciwnym wypadku nastąpi likwidacja domu kultury.

Pytanie nr 7.

W domu kultury prowadzone są kursy językowe, zajęcia plastyczne, kursy nauki gry na instrumentach muzycznych, gimnastyka, itp. Uczestnicy zajęć - głównie dzieci członków spółdzielni – wnoszą co miesiąc opłaty przeznaczone na wynagrodzenie lektorów i instruktorów zatrudnianych na podstawie umowy zlecenia oraz częściowe pokrycie kosztów utrzymania budynku domu kultury (energia, ciepło, woda, itp.).

Czy opłaty pobierane przez spółdzielnie na pokrycie kosztów organizacji kursów i zajęć stanowią dla spółdzielni przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?

Zdaniem Strony opłaty pobierane przez Spółdzielnię na pokrycie kosztów organizacji kursów i zajęć w spółdzielczym domu kultury stanowią dla spółdzielni przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Odnośnie poruszonych w pytaniach 6 i 7 zagadnień Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia:

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne. Natomiast kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust. 1 – art. 15 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym wpłaty członków Spółdzielni zamieszkujących w budynkach mieszkalnych oraz wpłaty dokonywane przez najemców lokali użytkowych na działalność Osiedlowego Domu Kultury, darowizny sponsorów, dotacje z Urzędu Miasta, przychody uzyskiwane z wynajmowania sal na przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe, kursy karate i nauki tańca, oraz opłaty pobierane przez spółdzielnię na pokrycie kosztów organizacji kursów i zajęć będą przychodami Spółdzielni Mieszkaniowej z działalności społecznej i kulturalno-oświatowej.

Równocześnie należy podkreślić, że otrzymane dotacje z Urzędu Miasta na działalność kulturalno-oświatową Spółdzielni Mieszkaniowej stanowić będą dochód (w wysokości przychodu) wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy. Natomiast wydatków sfinansowanych z dotacji z Urzędu Miasta zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Prowadzona przez Spółdzielnię działalność Osiedlowego Domu Kultury nie jest działalnością w zakresie gospodarki mieszkaniowej. Dochody uzyskane z działalności społecznej i kulturalno-oświatowej nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44.

Dochód uzyskany z działalności Osiedlowego Domu Kultury wynikający z różnicy pomiędzy osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami na jego działalność(np. wydatki na utrzymanie budynku, wydatki na wynagrodzenia instruktorów, lektorów itp.) będzie podlegał opodatkowaniu.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Pytanie nr 8.

Czy i jak należy liczyć amortyzację zsypów należących do spółdzielni (zsyp jest to pomieszczenie wybudowane z przeznaczeniem na gromadzenie śmieci w wieżowcach o pow. ok. 10 m²) przeznaczonych na wynajem? Czy wartość tej amortyzacji stanowi koszty uzyskania przychodów?

Budowa tych lokali (pomieszczenia zsypowe w budynkach wielokondygnacyjnych przekształcone w latach 90-tych na lokale handlowo-usługowe) była w całości sfinansowana środkami własnymi mieszkańców. Są one wynajmowane na podstawie umów najmu.

Zdaniem Strony amortyzacja zsypów w budynkach mieszkalnych przeznaczonych na wynajem, stanowi koszty uzyskania przychodów.

Jej wielkość należy policzyć wg stawek amortyzacji dla budynków mieszkalnych określonych w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od tej części wartości początkowej budynku, która przypada na powierzchnię użytkową lokali użytkowych w stosunku do całej powierzchni użytkowej wszystkich lokali położonych w budynku. Skoro przychody z wynajmu lokali użytkowych stanowią przychody do opodatkowania logicznym jest, że koszty uzyskania przychodów powinny obejmować wszystkie koszty związane z utrzymaniem tych lokali a więc również amortyzację. Lokale użytkowe w spółdzielni były finansowane w okresie ich budowy z kredytów bankowych, które w następnych latach były spłacane ze środków wypracowanych przez spółdzielnię m.in. w związku z wynajmem tych lokali.

Zgodnie z art. 16 c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno -wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Pomieszczenia zsypowe przekształcone w lokale użytkowe nie należą do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych i jako takie będą podlegały amortyzacji.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Wartość początkową lokali użytkowych (przekształconych zsypów) należy ustalić w stosunku do wartości całej powierzchni użytkowej wszystkich lokali w budynku proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych.

W przypadku zsypów przekształconych w lokale handlowo-usługowe roczna stawka amortyzacji wynosi 2,5 % jako lokali niemieszkalnych.

W związku z powyższym przedstawione przez Jednostkę stanowisko w sprawie amortyzacji należy uznać za prawidłowe, natomiast w zakresie zastosowania wysokości stawki amortyzacji należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj