Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/17/07/AW
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/17/07/AW
Data
2007.06.28


Referencje
ŁUS-II-2-415/25/05/AG, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego


Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dochód z udziału w zyskach osób prawnych
fundusz kapitałowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
W związku z wypracowanym za rok 2006 dochodem, Walne Zgromadzenie Członków, część dochodu, chce przeznaczyć na powiększenie funduszu udziałowego członków.
W związku z powyższym pytanie brzmi: czy powyższy dochód może być opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, oraz jakie należy zastosować wyliczenie do ustalenia wysokości dochodu z działalności rolniczej oraz pozarolniczej?
Tożsamy z
145195, 96893, 89154


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 09.05.2007 r. (wpływ 09.05.2007 r.) w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące opodatkowania dochodu przeznaczonego na powiększenie funduszu udziałowego członków spółdzielni.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art. 14a § 4 Ordynacja podatkowa.

Pismem z dnia xxxx Jednostka zwróciła się z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z wypracowanym za rok 2006 dochodem, Walne Zgromadzenie Członków, część dochodu, chce przeznaczyć na powiększenie funduszu udziałowego członków.
W związku z powyższym pytanie brzmi: czy powyższy dochód może być opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, oraz jakie należy zastosować wyliczenie do ustalenia wysokości dochodu z działalności rolniczej oraz pozarolniczej.

Analizując powyższą sprawę należy stwierdzić:

Źródłami przychodów stosowanie do art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) są między innymi kapitały pieniężne. W myśl art. 17 ust. 1 pkt. 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z tytułu dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni. Stosownie do art. 24 ust. 5 ustawy, przychodem (dochodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest przychód (dochód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Od zakwalifikowania przychodu do danego źródła zależy sposób jego opodatkowania. Dla przychodów z kapitałów pieniężnych, w myśl art. 30a ust. 1 pkt. 4 powyższej ustawy, przewiduje się zryczałtowaną formę opodatkowania 19% podatkiem dochodowym. W konsekwencji tego Spółdzielnia jako osoba prawna w momencie przekazania konkretnej kwoty przychodu (dochodu) na podwyższenie udziałów swoim członkom (osobom fizycznym) jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinna od całości wypłat dokonanych z tego tytułu – zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy – obliczyć, pobrać i wpłacić do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy.

Na tle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodzi do zróżnicowania sytuacji prawnej podmiotów. Osoby prawne, dla celów opodatkowania zysku pomniejszają łączną kwotę dochodu z tego tytułu o kwotę przypadającą na działalność rolniczą, natomiast w przypadku osób fizycznych opodatkowaniu podlega cała kwota faktycznie przeznaczona na powiększenie udziału. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują w niektórych przypadkach wyłączenie spod ich stosowania przychodów z działalności rolniczej. W stanie faktycznym objętym przedmiotowym zapytaniem chodzi jednak o opodatkowanie dochodów osoby fizycznej z kapitałów pieniężnych. W takim przypadku dochodzi do uzyskania dochodu przez osobę fizyczną z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Wówczas uzyskany przez te osoby cały dochód przeznaczony na podwyższenie udziałów, a nie jego część odpowiadająca dochodom spółki z działalności pozarolniczej, jest opodatkowany ryczałtowo.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 oraz art. 10 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z 2000 r. ze zm.), jeżeli osoba prawna uzyskuje przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł przychodów, łączną kwotę dochodu z tytułu udziału w zysku osoby prawnej zmniejsza się o dochód z działalności rolniczej, uzyskany za ten sam okres sprawozdawczy, z wyjątkiem dochodu z działów specjalnych produkcji rolnych. Gdy ustalenie dochodu zmniejszającego jego łączną kwotę nie jest możliwe, dochód ten ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, w ogólnej kwocie przychodów.

Powyższy przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma jednak zastosowanie do osób prawnych i spółek kapitałowych oraz do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej. Z uwagi na fakt, że w sytuacji przedstawionej w piśmie Jednostki, a dotyczącej przeznaczenia dochodu Spółdzielni na powiększenie funduszu udziałowego, podatnikami podatku są osoby fizyczne, nie ma zastosowania przedstawiona przez Spółdzielnię struktura wyliczenia podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy stwierdzić, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 OP.

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia – art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Referencje
ŁUS-II-2-415/25/05/AG, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj