Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.III.415-1/07/JT
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.III.415-1/07/JT
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność sportowa
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zgodność prowadzonej działalności gospodarczej z obowiązującą od 01.01.2007 r. definicją


Pytanie podatnika
Czy wykonywane przez podatnika usługi sportowe spełniają wymagania do uznania ich za pozarolniczą działalność gospodarczą, wg nowej nowej definicji działalności gospodarczej wprowadzonej od 01.01.2007r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 w związku z art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa / tekst jedn. Dz. U z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm./, po rozpoznaniu wniosku, Pana X NIP ... ,zam. ....., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 22.01.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku za niezgodne z przepisami prawa podatkowego.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Ze złożonego wniosku wynika, że Pan X jest sportowcem prowadzącym na własny rachunek działalność sportową. Jako zawodnik profesjonalnie uprawiający sport podpisał umowę cywilnoprawną o nazwie „kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej” z klubem Zagłębie Lubin Sportowa Spółka Akcyjna i w ramach zawartego kontraktu otrzymuje wynagrodzenie.

2. Przedmiot interpretacji: Przedmiotem wniosku jest zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów wypłaconych przez klub z tytułu świadczenia usług sportowych.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: P. X stoi na stanowisku, że wymienione przychody są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie utraciły tego charakteru wobec nowelizacji definicji działalności gospodarczej i określenia warunków wyłączających określone czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U nr 217 poz1588 / w dodanym od 01.01.2007 art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż uzyskiwane przez P. X przychody z tytułu świadczenia usług sportowych na rzecz klubu sportowego należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienionych w art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / t.j. Dz. U z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm. /

Podstawę do tak podjętego rozstrzygnięcia stanowi art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa źródła przychodów, m.in. działalność wykonywana osobiście i odrębnie pozarolnicza działalność gospodarcza.

Za przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z działalności wykonywanej osobiście, według art. 13 pkt 2 ustawy uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym definiuje art. 5a ust. 6 ustawy, jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły prowadzona we własnym imieniu, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

Aby można było uznać działalność za pozarolniczą działalność gospodarczą muszą być spełniać łącznie dwie przesłanki tj.

- działalność zarobkowa będzie wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat / w brzmieniu przed nowelizacją – prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek /

- przychody te nie mogą być zaliczone do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1,2, i 4 – 9

Oznacza to, że jeżeli przychód osiągany w ramach działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzonej we własnym imieniu jest zaliczany do źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4 -9 ustawy, to nie można go uznać za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Taka okoliczność występuje w sytuacji Pana X, uzyskane przychody z uprawiania sportu są przychodami z działalności wykonywanej osobiście tym samym nie mogą być opodatkowane ze źródła przychodu pozarolnicza działalność gospodarcza.

Analizowane przez Pana X wystąpienie bądź nie warunków omówionych w art. 5 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma wpływu na poprawne zaszeregowanie przychodów z osobistego uprawiania sportu.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że stanowisko Pana X wypływające z wniosku co do stosowania w przedmiotowej sprawie przepisów prawa podatkowego nie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 ustawy ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia / art. 14 a § 4 ordynacji podatkowej/.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj