Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-296/08-4/MC
z 12 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-296/08-4/MC
Data
2008.08.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza
koszty uzyskania przychodów
logo
nieodpłatne przekazanie rzeczy
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
promocja
reklama
reprezentacja


Istota interpretacji
1. Czy wydatki poniesione na organizację konferencji i gali można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
2. Czy w przypadku braku możliwości odliczenia podatku VAT od reprezentacji można uznać go za koszt uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 650 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 12.05.2008 r. (data wpływu 16.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych – jest

  - prawidłowe – w zakresie wydatków na organizację konferencji,
  - nieprawidłowe – w zakresie wydatków na organizację gali,
  - prawidłowe – w zakresie nieodliczonego naliczonego podatku VAT od wydatków na reprezentację.


UZASADNIENIE


W dniu 16 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 08.07.2008 r. (data wpływu 10.07.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka zorganizowała konferencję połączoną z galą pod hasłem „5 lat ustawy, 5 lat K”. W ramach konferencji miały miejsce 3 wystąpienia (prezentacje – na zlecenie Spółki), poświęcone:

  - moralności płatniczej w Polsce,
  - ocenie rozwoju rynku udostępniania informacji gospodarczej w Polsce,
  - Biurom Informacji Gospodarczej w Europie.


Konferencję kończył panel dyskusyjny, poświęcony kierunkom zmian systemu wymiany informacji gospodarczej w świetle prac nad nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. Część konferencyjną zakończyła przerwa kawowa, w czasie której rozdawane były ulotki zawierające informacje o usługach Spółki. Pracownicy Spółki, stanowiący personel pomocniczy na konferencji, prezentowali zalety korzystania z usług K.

Po przerwie kawowej odbyła się gala. Galę rozpoczął film o K, wskazujący jak skutecznym narzędziem w walce z dłużnikami jest K. Następnie przedstawiciel K wręczał statuetki (tzw. Skrzydła K) dla podmiotów współpracujących, które przyczyniły się do sukcesu firmy. Po 15-minutowym występie artystycznym, rozdane zostały certyfikaty ‘Rzetelna Firma’ dla przedsiębiorców korzystających z usług Spółki i sumiennie regulujących swoje zobowiązania. Część oficjalną zakończył 15-minutowy występ artystyczny.

Zaproszeni goście udali się na uroczystą kolację (bankiet), po zakończeniu której mogli uczestniczyć w dyskotece.

Uczestnikami konferencji i gali byli przedstawiciele rządu, klienci Spółki, dziennikarze oraz potencjalni klienci, jak i inni zaproszeni goście.

Na sali umieszczone były banery z logo Spółki oraz wskazaniem strony internetowej, a także rysunki satyryczne, podkreślające znaczenie korzystania z usług Spółki w walce z dłużnikami.

Pismem z dnia 08.07.2008 r. Wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny informując, iż wydatki na uroczystą kolację (bankiet) oraz dyskotekę stanowiły integralną część wydatków na organizację konferencji i gali. Scenariusz zorganizowanej imprezy przewidywał: konferencję, galę, kolację (bankiet) oraz dyskotekę.

Zdaniem Spółki, wydatki na kolację (bankiet) i dyskotekę mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zarówno w czasie kolacji (bankietu), jak i dyskoteki dochodziło do rozmów prowadzonych przez pracowników Spółki z zaproszonymi gośćmi. Rozmowy te pozwoliły przybliżyć usługi Spółki oraz odpowiedzieć w kontakcie bezpośrednim na nurtujące gości pytania. Rozmowy takie pozwalają na zwiększenie przychodów Spółki, poprzez podpisanie nowych umów, bądź też anektowanie dotychczasowych na kolejne produkty.


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy wydatki poniesione na organizację konferencji i gali można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...
  2. Czy w przypadku braku możliwości odliczenia podatku VAT od reprezentacji można uznać go za koszt uzyskania przychodów...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1.

Wydatki na organizację konferencji i gali można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż:

  - w trakcie konferencji i gali reklamowana była Spółka i jej usługi (prezentacje, banery, wręczanie statuetek czy certyfikatów),
  - pracownicy Spółki w trakcie rozmów z zaproszonymi gośćmi rozpowszechniali informacje o usługach Spółki,
  - zorganizowanie konferencji i gali miało na celu zwiększenie przychodów firmy.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2.

Zgodnie z regulacją art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów kosztów reprezentacji (kosztów czyli wartość netto). Gdyby ustawodawca chciał wykluczyć z kosztów uzyskania przychodów całą wartość brutto, posłużyłby się określeniem „wydatków na reprezentację”. Wydatek, czyli rozchód pieniędzy z banku lub kasy, obejmuje zarówno koszt jak i podatek VAT.

Zatem nie sposób kwestionować możliwości zaliczenia podatku VAT od reprezentacji do kosztów uzyskania przychodów. Tym bardziej, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46a ww. ustawy,

kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za

  • prawidłowe – w zakresie wydatków na organizację konferencji,
  • nieprawidłowe – w zakresie wydatków na organizację gali,
  • prawidłowe – w zakresie nieodliczonego naliczonego podatku VAT od wydatków na reprezentację.


Odpowiedź w zakresie pytania 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Decydującym czynnikiem, pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.


Nie każdy koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Takimi kosztami bowiem nie mogą być wydatki enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Do katalogu kosztów nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 28 ww. ustawy, zaliczają się koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji reprezentacji ani reklamy. Zatem należy odwołać się do wykładni językowej tych pojęć. „Słownik języka polskiego” pod redakcją profesora Stanisława Dubisza definiuje reprezentację jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Przenosząc tę definicję na grunt ustawy podatkowej, zgodnie z przyjętym od lat poglądem doktryny prawa podatkowego, należy uznać, że reprezentacja to występowanie w imieniu podatnika (firmy) wiążące się z okazałością, wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy. Celem wydatków na reprezentację jest m.in. kształtowanie i utrwalanie określonego wizerunku zewnętrznego firmy w oczach klientów, kontrahentów i opinii publicznej oraz ułatwienie zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. Dobre reprezentowanie, wywołujące korzystne postrzeganie przedsiębiorcy przez podmioty zewnętrzne, może polegać na odpowiednim ubiorze pracowników, wystroju firmy, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów, czy też innych okolicznościach. Przywołana powyżej definicja reprezentacji akcentuje okazałość i wytworność, jako środki, do wywołania jak najlepszego wrażenia potencjalnego klienta czy kontrahenta.


Z kolei reklama to działania podmiotu gospodarczego kształtujące popyt na dane towary, usługi lub markę, poprzez poszerzenie wiedzy o nich, mające na celu zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług tego podmiotu gospodarczego.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zorganizowała konferencję połączoną z galą z okazji 5-lecia jej działalności, które miały na celu zwiększenie przychodów Spółki.

Uczestnikami konferencji i gali byli przedstawiciele rządu, klientów Spółki, dziennikarze oraz potencjalni klienci, jak i inni zaproszeni goście.

Ponoszone przez Spółkę wydatki związane z reklamą, promocją podmiotu gospodarczego lub znaków towarowych można uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Będą to wydatki związane z organizacją konferencji, obejmujące zarówno wystąpienia, panel dyskusyjny, poczęstunek kawowy dla zaproszonych gości, jak i zakup ulotek, banerów z logo Spółki, rysunków satyrycznych, podkreślających znaczenie korzystania z usług Spółki. Zgodnie z art. 15 ust. 4 d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą one, jako koszty pośrednie, potrącalne w dacie ich poniesienia.


Natomiast koszty gali (statuetki - Skrzydła K, certyfikaty ‘Rzetelna Firma’, występy artystyczne, bankiet i dyskoteka), nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Charakter tychże wydatków jest bowiem wyjątkowy, specjalny, ma na celu okazałe, ekskluzywne oraz wytworne reprezentowanie firmy.


W związku z powyższym, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację gali dla zaproszonych gości noszą znamiona reprezentacji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy i tym samym są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.


Odpowiedź w zakresie pytania 2.

Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się również, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku od towarów i usług. Zasada ta wynika z konstrukcji prawnej tego podatku, który z założenia jest neutralny dla przedsiębiorców. Zgodnie bowiem z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz osobie fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Od zasady nieuznawania podatku od towarów i usług za koszt uzyskania przychodów ustawodawca przewidział jednak szereg wyjątków. Na mocy przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Stosownie do brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Oznacza to, że w przypadku gdy Spółce nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, a naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, Spółka będzie mogła – na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – uznać za koszt uzyskania przychodów kwotę niepotrąconego podatku naliczonego od towarów i usług związanego z wydatkami poniesionymi na cele reprezentacji Spółki. VAT ten wynika z faktur zakupu artykułów na cele reprezentacji.


W świetle powyższego, nie jest kosztem uzyskania przychodu wydatek na reprezentację w kwocie netto, natomiast podatek VAT naliczony w kwocie, której nie przysługuje podatnikowi obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT stanowi koszt uzyskania przychodu.


Zatem w przedmiotowej sprawie wydatki netto poniesione przez Spółkę na organizację gali nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, jednakże podatek VAT naliczony od tej kwoty będzie kosztem uzyskania przychodów.


Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie stanu faktycznego dot. podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 12.08.2008 r. znak ILPP1/443-502/08-4/AK.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj