Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-396/08-4/AF
z 19 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-396/08-4/AF
Data
2009.01.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
Francja
opodatkowanie
umowa pożyczki


Istota interpretacji
Czy omawiana pożyczka, którą Spółka zamierza zaciągnąć od zagranicznego pożyczkodawcy z grupy podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania na gruncie ustawy o VAT i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych („PCC”) na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC w związku z art. 1a pkt 7 Ustawy o PCC?



Wniosek ORD-IN 399 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2008 r. (data wpływu 21.10.2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16.12.2008 r. (data nadania 17.12.2008 r., data wpływu 22.12.2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-396/08-2/AF z dnia 04.12.2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy kapitałowej S. będącej producentem najwyższej jakości innowacyjnych produktów leczniczych, które są dystrybuowane również na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Spółka zamierza zaciągnąć pożyczkę od podmiotu zagranicznego z grupy S.F. S.A. („SF.”), z siedzibą we F. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, SF. zajmuje się między innymi udzielaniem pożyczek dla jednostek z grupy S.. SF. jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług na terytorium F.

Przedmiotowa pożyczka udokumentowana zostanie stosowną umową zawartą pomiędzy S., a SF.. Z tytułu udzielonej pożyczki Spółka zobowiązana będzie płacić SF. wynagrodzenie w postaci odsetek określonych w przedmiotowej umowie oraz ustalonych na zasadach rynkowych.

Całość otrzymanej pożyczki Spółka przeznaczy na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

Pismem z dnia 04.12.2008 r. Nr IPPB2/436-396/08-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie czy pożyczkodawca jest udziałowcem spółki, której jest udzielana pożyczka, miejsca dokonania czynności cywilnoprawnej oraz gdzie będą znajdowały się środki pieniężne w dniu zawarcia umowy pożyczki.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 15.12.2008 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie pismem z dnia 16.12.2008 r. (data nadania 17.12.2008 r., data wpływu 22.12.2008 r.). W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że miejsce zawierania umowy pożyczki pomiędzy Spółką a pożyczkodawcami będzie każdorazowo uzgadniane przez strony transakcji w zależności od bieżących potrzeb – może to być Polska, kraj siedziby pożyczkodawcy albo inny kraj UE. Pożyczki udzielane będą ze środków znajdujących się we F. Pożyczki udzielane będą przez S.F. S.A. („SF.”), podmiot z grupy S. do której należy też Spółka. Jednocześnie SF. nie jest bezpośrednim udziałowcem Spółki, tj. wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki powyżej przedstawione informacje nie powinny mieć co do zasady, wpływu na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych otrzymanej przez Spółkę pożyczki na gruncie Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r., Nr 68 poz. 450) – dalej jako „Ustawa o PCC”. Wynika to z faktu, że opisane we wniosku transakcje będą podlegały reżimowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 1a ust. 7 Ustawy o PCC, który stanowi, że „podatek od towarów i usług to podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich”.

W związku z powyższym, na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, transakcje pożyczki dokonywane przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (powyższe stanowisko Spółki zostało potwierdzone w piśmie o sygn. IIUS.VII/436-4/06, w którym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, że „w przypadku (…) udzielania przez spółkę – podatnika VAT oprocentowanej pożyczki pieniężnej innym podmiotom, tj. świadczenia usługi finansowej zwolnionej z podatku VAT, czynność taka nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy omawiana pożyczka, którą Spółka zamierza zaciągnąć od zagranicznego pożyczkodawcy z grupy podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania na gruncie ustawy o VAT i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych („PCC”) na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC w związku z art. 1a pkt 7 Ustawy o PCC...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności (w tym umowy pożyczki) szczegółowo określone w art. 1 ust. 1 Ustawy o PCC, jeżeli ich przedmiotem są:

  • rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski;
  • rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.

Niezależnie od powyższego, ustawodawca w art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC zastrzegł, iż PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT),
  2. zwolniona z VAT, z wyjątkiem

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług należy rozumieć, co do zasady, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W tym kontekście, w opinii Wnioskodawcy, transakcja polegająca na odpłatnym udzieleniu pożyczki na rzecz S. przez podmiot powołany do świadczenia usług finansowych (w tym udzielania pożyczek) dla podmiotów z grupy S. (i jednocześnie świadczący takie usługi w ramach swojej działalności w sposób częstotliwy), powinna być zakwalifikowana jako odpłatne świadczenie usług, zdefiniowane w powyżej przytoczonym art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa usług podlegać będzie regulacjom przewidzianym w Ustawie o VAT.

Jednocześnie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, w powiązaniu z załącznikiem 4 ustawy o VAT, zwalnia od podatku usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz factoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 Ustawy o VAT,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 Ustawy o VAT,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

W tym kontekście, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przywołanego art. 43 ust. 1 Ustawy o VAT usługa pośrednictwa finansowego udzielenia pożyczki przez SFF na rzecz S. będzie transakcją podlegającą wyżej wymienionemu zwolnieniu z opodatkowania VAT.

Dodatkowo, zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o VAT i w związku z art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku usług finansowych świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej, ale w kraju innym niż kraju świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

W tym kontekście, z uwagi na fakt, iż:

  • pożyczka, którą Wnioskodawca zamierza zaciągnąć od francuskiego podmiotu z grupy mieści się w kategorii usługi finansowej opodatkowanej na podstawie art. 27 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT w miejscu siedziby usługobiorcy (tutaj S.);
  • nabywca tej usługi – S. – posiada siedzibę na terytorium Polski; oraz
  • usługa pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT na gruncie art. 43 ust. 1 Ustawy o VAT ;
  • w opinii Wnioskodawcy, czynność polegająca na udzieleniu pożyczki przez SF. na rzecz S. podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania VAT na terytorium Polski, a podmiotem zobowiązanym do uwzględnienia tej transakcji w rozliczeniach z tytułu VAT będzie S. (jako import usług zwolnionych z VAT).

W konsekwencji spełniony jest warunek w art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, na podstawie którego przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC (tj. (i) przynajmniej jedna ze stron (tutaj: S.) czynności cywilnoprawnej (tutaj: umowy pożyczki) jest zwolniona z opodatkowania VAT, (ii) zwolnienie nie dotyczy czynności określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC).

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w szeregu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w postanowieniu Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 maja 2008 r. (sygn. IPPB2/436-51/08-2/MZ) stwierdzono, że art. 2 pkt 4 ustawy o PCC „ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Zatem, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. (…) Jeżeli zatem usługa udzielonej pożyczki – w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – zostanie uznana za objętą zakresem tego podatku, pożyczka ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy”.

Taki sam pogląd wyraził Naczelnik Urzędu Skarbowego W. w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 6 lutego 2007 r. (sygn. PM/436-19/06), w którym stwierdzono m.in.: „Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione przez ustawodawcę w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym m.in. umowy pożyczki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b). Na podstawie wyżej cytowanego przepisu art. 2 pkt 4 ww. ustawy wyłączone są z opodatkowania czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona. Jeżeli zatem wymienione (…) umowy pożyczek będą podlegały przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) to będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4”.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26 września 2007 r. (sygn. 1473/WP/436/994/28/07/JK), stwierdzając: „należy uznać, iż otrzymanie przez Spółkę pożyczki od podmiotu zagranicznego stanowi działalność usługową, która na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w związku z pozycją 3 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W związku z tym zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w/w umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych”.

Podobnie w interpretacji prawa podatkowego z dnia 29 czerwca 2007 r. (sygn. II US.VII/436-4/06), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdził, że „W przypadku zatem udzielania przez spółkę – podatnika VAT oprocentowanej pożyczki pieniężnej innym podmiotom, tj. świadczenia usługi finansowej zwolnionej z podatku VAT, czynność taka nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że umowa pożyczki, którą zamierza zawrzeć z SF. (tj. podmiotem zajmującym się udzielaniem pożyczek dla podmiotów z grupy S.) jako podlegająca przepisom Ustawy o VAT w Polsce, nie powinna podlegać opodatkowaniu PCC w myśl art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest częściowo odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi temu podlegają wymienione w tym przepisie czynności cywilnoprawne, w tym między innymi umowy pożyczki.

Elementami przedmiotowo istotnymi określonej w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowy pożyczki są: obowiązek pożyczkodawcy przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku oraz obowiązek pożyczkobiorcy zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Do elementów znamionujących umowę pożyczki należy obowiązek jej zwrotu. Przy czym, nie tyle dotyczy to oznaczenia terminu zwrotu, ile chodzi o zaznaczenie samego obowiązku zwrotu – który, jak wskazuje się w orzecznictwie, w myśl art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego jest elementem przedmiotowo istotnym tego rodzaju umowy, bez którego nie ma umowy pożyczki. W zależności od tego, jak zostanie ukształtowana przez strony umowa pożyczki, może ona przyjąć postać umowy nieodpłatnej bądź też odpłatnej, gdzie pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty odsetek. Umowa pożyczki jest umową konsensualną. Dochodzi do skutku poprzez zgodne oświadczenia woli.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym pożyczka podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że miejsce zawierania umowy pożyczki pomiędzy Wnioskodawcą a pożyczkodawcami będzie każdorazowo uzgadniane przez strony transakcji w zależności od bieżących potrzeb. Umowa pożyczki może zostać zawarta w Polsce, w kraju siedziby pożyczkodawcy lub też w innym kraju UE. Pożyczki udzielane będą ze środków znajdujących się we F.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że pożyczka będzie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się za granicą oraz nabywca – pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku zawarcia umowy pożyczki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w ustawie określenie podatku od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Należy zaznaczyć, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W związku z tym należy podkreślić, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli umowa pożyczki zostanie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, pożyczka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj