Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-637/12-2/KK
z 23 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2012 r. (data wpływu 27.08.2012r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek – jest prawidłowe.


Uzasadnienie


W dniu 27.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych z projektowaniem oraz wznoszeniem nieruchomości, w szczególności na rzecz podmiotów z Grupy. Do wykonywania przedmiotowej działalności, Spółka angażuje także podwykonawców. W zależności od konkretnych zapisów umownych, może się zdarzyć, że Wnioskodawca musi dokonać płatności wynagrodzenia na rzecz swoich podwykonawców chociaż sam nie uzyskał jeszcze zapłaty za świadczone usługi od swoich zleceniodawców. Jednocześnie, Wnioskodawca planuje także dokonać inwestycji polegającej na gotówkowym podwyższeniu kapitału zakładowego zagranicznej spółki.

Na cele prowadzenia działalności (budowlanej oraz inwestycyjnej, tj. wniesienia wkładu pieniężnego do zagranicznej spółki) oraz zachowania stałego poziomu płynności finansowej, Wnioskodawca otrzymuje finansowanie (dalej: Pożyczki) od podmiotu należącego do tej samej grupy kapitałowej. Z tytułu udzielonego finansowania, pożyczkodawcy należne będą odsetki na zasadach i w wysokości określonej w umowie.

W związku z powyższym, Wnioskodawca pragnie uzyskać potwierdzenie co do traktowania odsetek od Pożyczek w kontekście skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.


W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:


Czy w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym o osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74 poz. 397. ze zm.; dalej: ustawa o CIT) odsetki od Pożyczek będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W kontekście przywołanego przepisu przyjmuje się, iż aby zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodu muszą zostać spełnione dwie przesłanki, tj. związek kosztu z działalnością gospodarczą podatnika oraz jego przychodami, a także niezakwalifikowanie go do grupy kosztów nieuznawanych przez ustawę o CIT za koszty uzyskania przychodu.

W odniesieniu do odsetek od Pożyczek, w części przeznaczonej na regulowanie zobowiązań handlowych z tytułu prowadzonej działalności budowlanej, związek kosztu odsetkowego z przychodami z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie prac budowlanych ma charakter bezsporny. Tym samym, stanowią one koszt finansowania źródła przychodów Spółki.

Z kolei odsetki od Pożyczek, w części w jakiej służą ona celom inwestycyjnym (będą przeznaczone na wniesienie wkładu pieniężnego do zagranicznej spółki) nie powinny być kwalifikowane jako wydatek na objęcie udziałów, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, tylko jako koszt związany ze źródłem finansowania. Treść art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie udziałów, akcji, innych papierów wartościowych; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia. Pojęcie „wydatków na objęcie udziałów” użyte w treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT dotyczy wyłącznie wydatków, które są bezpośrednio związane z objęciem udziałów bezpośrednio warunkują takie objęcie (bez tych wydatków nie doszłoby do objęcia udziałów, np. opłaty notarialne czy prowizje biura maklerskiego). Natomiast, w omawianej sytuacji odsetki od Pożyczek powinny być kwalifikowane jako koszt związany ze źródłem finansowania, ponieważ nie pozostają w bezpośrednim związku z objęciem udziałów. Takie stanowisko potwierdzone jest również w interpretacjach podatkowych, przykładowo interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 maja 2012 r,, nr IPPB3/423-100/12-2/DP).

Określając moment zaliczenia odsetek od Pożyczek (niezależnie od ich przeznaczenia) do kosztów uzyskania przychodów, w pierwszej kolejności należy odnieść się do zasad ogólnych ustawy o CIT. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4e. Przepis art. 15 ust. 4d ustawy o CIT stanowi z kolei, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Przepisem szczególnym w stosunku do art. 15 ust. 4 i 4d ustawy o CIT jest art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A contrario momentem pozwalającym na zaliczenie wszelkich odsetek od Pożyczek (niezależnie od ich przeznaczenia) w koszty uzyskania przychodów będzie moment ich zapłaty.

Jednocześnie, zaliczając do kosztów podatkowych odsetki związane z finansowaniem udzielonym przez podmiot powiązany, należy mieć na uwadze treść przepisów w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji (w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT).

Podsumowując, odsetki od Pożyczek niezależnie od ich przeznaczenia (regulowanie zobowiązań handlowych z tytułu prowadzonej działalności budowlanej lub wniesienie wkładu pieniężnego do zagranicznej spółki), jako wydatek związany z działalnością Spółki, będą stanowić koszt uzyskania przychodu na moment ich poniesienia (zapłaty), stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisów w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji (w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj