Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-658/09-5/JG
z 9 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-658/09-5/JG
Data
2009.11.09


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
leasing finansowy
leasing operacyjny
odstąpienie od umowy
opłata leasingowa
rozwiązanie umowy
skutki podatkowe umowy
umowa leasingu


Istota interpretacji
Czy dotychczasowo poniesione:
1) opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego - pierwsza rata oraz dotychczasowe wniesione opłaty leasingowe,
2) opłaty z tytułu leasingu finansowego - części odsetkowebędą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty z tytułu leasingu - koszt uzyskania przychodu, jeśli umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia?



Wniosek ORD-IN 993 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 07 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu operacyjnego w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z dnia 25 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r. ) i 02 października 2009 r. (data wpływu 09 października 2009 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych:

  • z tytułu umowy leasingu operacyjnego,
  • z tytułu umowy leasingu finansowego

w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka użytkuje na podstawie umowy leasingu nieruchomości i grunt. Obie strony umowy potwierdzają, iż w części dotyczącej naniesień ma ona charakter leasingu operacyjnego oraz w części dotyczącej gruntu leasingu finansowego. Umowa leasingu została zawarta 08 grudnia 2006 r. na czas określony. Początek umowy przypadał na dzień podpisania protokołu zdawczo – odbiorczego, które to zdarzenie miało miejsce tego samego dnia, tzn. 08 grudnia 2006 r. Okres obowiązywania 120 miesięcy od ww. dnia.

Spółka zamierza rozwiązać umowę przed terminem jej zakończenia.

Wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 33.400.000 PLN, przy czym wartość naniesień wynosi 32.860.000 PLN, a wartość gruntu wynosi 540.000 PLN.

Pierwsza rata uiszczona została w dniu podpisania umowy w wysokości 4.436.100 PLN powiększona o podatek od towarów i usług. Ustalono, iż Korzystający jest zobowiązany do uiszczenia 120 rat okresowych powiększonych o podatek od towarów i usług z częstotliwością miesięczną.

Finansujący obciąża Korzystającego fakturami: jedną dotyczącą leasingu gruntu i drugą dotycząca leasingu nieruchomości. Leasing finansowy (leasing gruntu) został w całości udokumentowany jedną fakturą VAT. Natomiast leasing operacyjny (leasing nieruchomości) jest dokumentowany fakturą VAT comiesięczną – okresowa opłata leasingowa. Wartość Resztowa Budynków stanowi 46% wartości nabycia budynków, tj. 15.115.600 PLN.

Korzystający zgodnie z umową zobowiązał się również do: ubezpieczenia nieruchomości na rzecz Finansującego, ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości, a w szczególności kosztów opłat eksploatacyjnych, remontów i bieżących napraw, podatku od nieruchomości czy opłat skarbowych, sądowych i administracyjnych. Spółka po rozwiązaniu umowy nie zamierza przejmować na własność ani budynków, ani gruntu stanowiących przedmiot umowy. Umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem Stron.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dotychczasowo poniesione:

  1. opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego – pierwsza rata oraz dotychczasowe wniesione opłaty leasingowe,
  2. opłaty z tytułu leasingu finansowego – części odsetkowe

będą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty z tytułu leasingu – koszt uzyskania przychodu, jeśli umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu operacyjnego w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu.

Natomiast wniosek w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu finansowego w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 09 listopada 2009 r. nr ILPB3/423-658/09-6/JG.

Zdaniem Wnioskodawcy, rozwiązanie umów leasingu przed terminem nie wpływa na poniesione koszty uzyskania przychodu i nie skutkuje wyłączeniem ich z kosztów uzyskania przychodu.

Uzasadnienie.

Art. 17a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje umowę leasingu w następujący sposób: przez umowę leasingu – rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Przez umowę leasingu operacyjnego rozumieć należy umowę korzystania ze środków trwałych, od których odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący – właściciel środka trwałego. Zgodnie z art. 17b ust. 1 ww. ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.


Konstrukcja umowy leasingowej, opłat które w łącznej sumie przekraczają wartość środka trwałego spełnia w momencie zawarcia wszystkie warunki wymienione w ustawie, dając możliwość zakwalifikowania umowy jako umowy leasingu operacyjnego. Fakt zaś jej zakończenia przed upływem wymaganego okresu 10 lat nie powinno skutkować uznaniem, iż wniesione opłaty powinny być wyłączone z kosztów uzyskania przychodu.

Zarówno art. 16 i art. 17 z Rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie przewiduje takiego skutku zakończenia umowy leasingowej.

Rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego, która w momencie zawarcia spełniała wymienione warunki do uznania jej za umowę leasingu operacyjnego, nastąpi w czasie krótszym od okresu podstawowego, nie powinno skutkować obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy bowiem zastosować tu zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu określoną w art. 15 ust. 1 z zastrzeżeniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Budynek był w czasie trwania umowy wykorzystywany do prowadzenia działalności (był przedmiotem najmu przez cały okres obowiązywania umowy) i w związku z tym, poniesione wydatki na opłaty leasingowe miały bezpośredni związek z uzyskiwanym przychodem Spółki.

Powyższe stanowisko potwierdza Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu w interpretacji z dnia 01 czerwca 2007 r. (sygn. 1424/2140/4111/423/2/07), jak również Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu w interpretacji z dnia 30 października 2006 r. (sygn. 1473/704/WD/423/89/06/BC).

Powyższa argumentacja została potwierdzona przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2007 r. (sygn. ILPB3/423-62/07-2/HS). Odnośnie podatkowych skutków rozwiązania umowy leasingowej w przypadku leasingu finansowego wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2008 r. (sygn. ITPB3/423-248/07/MT).

W analogicznym zapytaniu, tj. czy poniesione opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego i gruntu będą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty leasingowe, jeśli umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia oraz bardzo zbliżone do sytuacji faktycznej, zadanym do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 23.09.2008 r. sygn. ILPB3/423-399/08-2/DS, Wnioskodawca otrzymał odpowiedź: „(...) w przypadku rozwiązania umowy przed upływem okresu na jaki została zawarta, opłaty leasingowe w przypadku leasingu operacyjnego nieruchomości jak również część odsetkowa w przypadku leasingu gruntu stanowią koszt uzyskania przychodów. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe”.

Mając na uwadze wyżej wymienione argumenty oraz przytoczone interpretacje, Spółka wnosi o odpowiedź na zadane pytanie i rozwianie wątpliwości, iż poniesione opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego i finansowego będą mogły być uznawane podatkowo jako opłaty z tytułu leasingu, w przypadku gdy umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia. Spółka uprzejmie prosi o możliwie pilne ustosunkowanie się do stanowiska w sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę orzeczeń organów podatkowych stwierdzić należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj