Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/704/WD/423/89/06/BC
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/704/WD/423/89/06/BC
Data
2006.10.30



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
rozwiązanie umowy
utrata przedmiotu umowy leasingu


Pytanie podatnika
Czy w związku z wypowiedzeniem umowy leasingu spółka ma obowiązaek dokonania korekt w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów opłat ( miesięcznych rat czynszowych i opłaty wstępnej ) wynikających z umowy za okres jej obowiązywania


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku „YYY”sp. z o.o z sierpnia 2006r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych za okres obowiązywania umowy, po wypowiedzeniu umowy leasingu

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku - jest prawidłowe


UZASADNIENIE


Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:


W lipcu 2005r została zawarta umowa leasingu operacyjnego spełniająca warunki wymienione w art. 17 b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zmianami ) tj. została zawarta na czas oznaczony ( 24 miesiące ), a suma ustalonych w niej opłat ( bez uwzględnienia podatku VAT ) była wyższa niż wartość początkowa. Przedmiotem umowy był samochód osobowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.W sierpniu 2005r spółka wypowiedziała umowę leasingu i zwróciła leasingowany samochód leasingodawcy ( finansującemu ).


Zapytanie Spółki brzmi:


Czy w związku z wypowiedzeniem umowy leasingu spółka ma obowiązaek dokonania korekt w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów opłat ( miesięcznych rat czynszowych i opłaty wstępnej ) wynikających z umowy za okres jej obowiązywania


Zdaniem Spółki:


Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółka nie ma obowiązku dokonywania korekt w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów opłat ( miesięcznych rat czynszowych i opłaty wstępnej ) wynikających z umowy za okres jej obowiązywania

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust 1 ustawy.

W art 17 b ust 1 ustawy określono z kolei, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  • została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz
  • suma ustalonych w niej opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego zawarta umowa leasingu operacyjnego spełnia wymogi przedstawione w powyższym przepisie, wobec czego poniesione przez spółkę opłaty do momentu rozwiązania umowy leasingu stanowią koszt uzyskania przychodu przy spełnieniu warunku wynikającego z art. 15 ust. 1 ustawy.

Reasumując powyższe, w przypadku zerwania umowy leasingu, korzystający z przedmiotu leasingu nie musi dokonywać korekty kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj