Interpretacje do przepisu
art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


554/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości

6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

2010.02.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPP3/443-925/09/AB
     ∟Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z inwestycją w obcym środku trwałym

2010.02.18 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-1078/09-2/MC
     ∟Czy koszty związane bezpośrednio z realizacją budowy budynku, tj. koszty:położenia okablowania komputerowego wbudowanego w konstrukcję budynku; założenia instalacji przeciwpożarowej, alarmowej i telenadzoru wbudowanych w konstrukcję budynku; projektu instalacji przeciwpożarowej; projektu aranżacji budynku; opłat za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej; mediów (energia, gaz) zużytych podczas budowy budynku; monitoringu budynku w czasie budowy; żaluzji wykonanych na wymiar i przytwierdzonych do ścian nad oknami wewnątrz budynku; opłat administracyjnych za pozwolenia, wpisy, odbiory; wykonania oznakowania zewnętrznego banku na stałe przytwierdzonego do budynku; tablic informacyjnych wewnątrz banku przymocowanych do ścian i sufitów; ubezpieczenia budynku banku podczas budowy należy uznać za koszt wytworzenia budynku składający się na wartość początkową składnika majątku podlegającą następnie amortyzacji czy też któryś z tych wydatków powinien stanowić koszt uzyskania przychodu?

2010.02.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-988/09/WM
     ∟Czy poniesione wydatki na remont lokalu służącego do prowadzenia działalności gospodarczej można uznać za koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?

2010.02.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1376/09/BG
     ∟Czy koszty finansowania zewnętrznego w postaci kosztów usług prawnych poniesionych w związku z przygotowaniem umowy pożyczki na finansowanie projektu developerskiego stanowią dla Spółki koszty pośrednio związane z przychodami? W przypadku uznania powyższych kosztów za pośrednio związane z przychodami, Spółka prosi o potwierdzenie czy koszty usług prawnych poniesionych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem transakcji pożyczki stanowią w całości koszt podatkowy w dacie jego poniesienia ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 1)2. Czy koszty finansowania zewnętrznego w postaci zapłaconych odsetek od pożyczki uzyskanej na finansowanie projektu developerskiego stanowią dla Spółki koszty pośrednio związane z przychodami? W przypadku uznania powyższych kosztów za pośrednio związane z przychodami, Spółka prosi o potwierdzenie czy zapłacone odsetki od wyżej opisanej pożyczki stanowią w całości koszt podatkowy w dacie jego poniesienia ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)3. Czy różnice kursowe związane z pożyczką finansującą projekt developerski stanowią koszty pośrednio związane z przychodem? W przypadku uznania powyższych kosztów za pośrednio związane z przychodami Spółka prosi o potwierdzenie czy różnice kursowe związane z pożyczką finansującą projekt developerski będą w całości stanowiły koszt/przychód podatkowy w momencie spłaty pożyczki? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 3)

2010.01.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-152/10/BG
     ∟W zakresie możliwości wliczenia do wartości początkowej środków trwałych, jako kosztu wytworzenia:a) kosztów osobowych bezpośrednich tj. koszty wynagrodzeń, narzutów na wynagrodzenia, delegacji związanych z inwestycjami i inne koszty pracowników zaangażowanych w proces wytwarzania środka trwałego , chodzi tutaj o koszty dotyczące pracowników umysłowych i fizycznych zaangażowanych bezpośrednio i wyłącznie w proces wytworzenia środka trwałegob) kosztów opinii prawnych, doradztwa, sporządzenia dokumentacji technicznych, dokumentacji projektowej związanej z konkretną inwestycją/modernizacją, które są związane z realizacją projektu inwestycyjnego.c) kosztów mediów zużytych w procesie wytwarzania środka trwałego w części przypadającej bezpośrednio na wytworzenie środka trwałego,d) kosztów wdrożenia i montażu środka trwałego oraz dostosowania składnika majątku do indywidualnych potrzeb Spółki,e) kosztów przygotowania gruntu pod budowę,f) kosztów nadzoru nad projektem inwestycyjnymg) kosztów pełnienia funkcji doradcy technicznego, handlowo-prawnego w procesie wyboru realizatora budowy nowych mocy wytwórczych,h) kosztów ekspertyz na temat wpływu na krajowy system elektroenergetyczny nowych bloków,i) kosztów wykonania dokumentacji do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz koszty wykonania operatu wodnoprawnego na pobór wody z rzek,j) kosztów weryfikacji prognozy poziomu hałasu w środowisku po uruchomieniu nowej inwestycji,k) kosztów wykonania inwentaryzacji przyrodniczej w rejonie oddziaływania Spółki w promieniu 12,5 km od głównego emitora z charakterystyką wpływu elektrowni na szatę roślinną i świat zwierzęcy(w zakresie zdarzenia przyszłego)

2010.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1315/09/BG
     ∟W zakresie możliwości wliczenia do wartości początkowej środków trwałych, jako kosztu wytworzenia:a) kosztów osobowych bezpośrednich tj. koszty wynagrodzeń, narzutów na wynagrodzenia, delegacji związanych z inwestycjami i inne koszty pracowników zaangażowanych w proces wytwarzania środka trwałego, chodzi tutaj o koszty dotyczące pracowników umysłowych i fizycznych zaangażowanych bezpośrednioi wyłącznie w proces wytworzenia środka trwałego,b) kosztów opinii prawnych, doradztwa, sporządzenia dokumentacji technicznych, dokumentacji projektowej związanej z konkretną inwestycją/modernizacją, które są związane z realizacją projektu inwestycyjnego.c) kosztów mediów zużytych w procesie wytwarzania środka trwałego w części przypadającej bezpośrednio na wytworzenie środka trwałego,d) kosztów wdrożenia i montażu środka trwałego oraz dostosowania składnika majątku do indywidualnych potrzeb Spółki,e) kosztów przygotowania gruntu pod budowę,f) kosztów nadzoru nad projektem inwestycyjnym,g) kosztów pełnienia funkcji doradcy technicznego, handlowo-prawnego w procesie wyboru realizatora budowy nowych mocy wytwórczych,h) kosztów ekspertyz na temat wpływu na krajowy system elektroenergetyczny nowych bloków,i) kosztów wykonania dokumentacji do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz koszty wykonania operatu wodnoprawnego na pobór wody z rzek,j) kosztów weryfikacji prognozy poziomu hałasu w środowisku po uruchomieniu nowej inwestycji,k) kosztów wykonania inwentaryzacji przyrodniczej w rejonie oddziaływania Spółki w promieniu 12,5 km od głównego emitora z charakterystyką wpływu elektrowni na szatę roślinną i świat zwierzęcy(w zakresie stanu faktycznego)

2009.12.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1076/09/BG
     ∟w zakresie: możliwości uznania wybudowanej drogi dojazdowej do wynajmowanego salonu samochodowego przez Spółkę za inwestycję w obcym środku trwałym, ustalenia stawki amortyzacyjnej dla wybudowanej drogi dojazdowej przez Spółkę jeśli inwestycja ta stanowić będzie inwestycję w obcym środku trwałym.

2009.12.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP3-443-830/09-5/JF
     ∟Czy w odniesieniu do nakładów, których nie sprzedano i nie przeniesiono do nowej hali należy skorygować VAT naliczony odliczony przy ich nabyciu? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i w rozliczeniu za który okres rozliczeniowy?

2009.12.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-553/09/MK
     ∟Czy Spółka może uznać wartość inwestycji jako koszt uzyskania przychodów w dniu jej fizycznej likwidacji, pomimo iż decyzja o jej zaniechaniu została podjęta w poprzednim roku?

2009.12.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-649/09-2/JG
     ∟Czy płatności ponoszone przez spółkę na dzierżawę gruntów za okres od podpisania umowy do momentu uzyskania zezwolenia na budowę elektrowni wiatrowych mogą być zaliczane do środków trwałych w budowie?

2009.11.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-697/09/PSZ
     ∟Czy zaliczone do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od budynku, powinny być ustalone ma podstawie art. 22j ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako inwestycja w obcym środku trwałym, czy też budynek powinien być traktowany jako pobudowany na obcym gruncie i amortyzowany zgodnie z art. 22a ust. 2 ustawy?

2009.11.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-652/09-4/EK
     ∟Czy poniesione wydatki na wykonanie prac projektowych w zakresie modernizacji i wyposażenia bufetu Szpitala, Szpital może zakwalifikować do kosztów działalności statutowej zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku odstąpienia od realizacji zadania inwestycyjnego?

2009.10.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-543/09-4/MT
     ∟Czy kwota otrzymanego zwrotu pomniejsza początkową wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych i jednocześnie kwota zwrotu nie stanowi przychodu? Czy pozostała kwota nakładów inwestycyjnych podlega amortyzacji, jako inwestycja w obcych środkach trwałych”?

2009.10.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-446/09-2/KK
     ∟Czy odsetki kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki w okresie po oddaniu do używania poszczególnych środków trwałych stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie kapitalizacji?

2009.09.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/1/415-628/09/ZK
     ∟Czy nakłady, które planują ponosić jesienią tego roku i na wiosnę przyszłego 2010r., na remont wynajmowanego budynku będą mogły być potraktowane przez spółkę jako inwestycja w obcym środku trwałym, która zostanie przyjęta do używania po jej zakończeniu oraz wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki i będzie amortyzowana sezonowo, a amortyzacja będzie księgowana jako koszt uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów u każdego ze wspólników proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku spółki?

2009.08.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-399/09-2/JG
     ∟Czy czynsz najmu oraz koszty utrzymania lokalu płacone za okres adaptacji lokalu (kolejnego miejsca prowadzenia działalności) stanowić będą koszt uzyskania przychodu bieżącego okresu, czy też zwiększać będą wartość inwestycji w obcym środku trwałym w opisanym powyżej stanie faktycznym?

2009.08.18 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-354/09-2/JG
     ∟Czy poniesione wydatki na tworzenie, wdrożenie i utrzymywanie stworzonej części Systemu informatycznego, a także poniesione opłaty licencyjne związane z tym Systemem mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w 2009 roku, pomimo zaniechania dalszego procesu wdrożeniowego i nie przekazania Systemu do używania?

2009.08.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-444/09-2/DS
     ∟Czy czynsz najmu oraz opłaty eksploatacyjne (energia elektryczna, gaz, woda, wywóz śmieci, ochrona, monitoring ppoż.) ponoszone w obcym środku trwałym w trakcie trwania prac adaptacyjnych powinny być klasyfikowane przez Bank jako koszt uzyskania przychodu, czy też powinny zostać zaliczone do wartości początkowej inwestycji, podlegającej następnie amortyzacji?

2009.07.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-293/09/PS
     ∟Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej od łącznych nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym (z wkładem budowlanym), do którego Spółka posiada własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla wyodrębnionego lokalu użytkowego – środka trwałego.

2009.07.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-415b/09/MR
     ∟Czy podatnik ma prawo zaliczyć w miesiącu kwietniu 2009 r. do kosztówuzyskania przychodu nabyte przez stronę wyposażenie dodatkowe doleasingowanego samochodu osobowego marki Mercedes Benz na kwotębrutto 4.046 zł 94 gr oraz wydatek z tytułu rejestracji ww. samochoduosobowego na kwotę brutto 309 zł 88 gr?

2009.06.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-209b/09/AW
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: a) przychody z tytułu zbycia półproduktów wytworzonych w trakcie uruchomienia, ruchu próbnego i ruchu testowego, tj. przed podpisaniem „Protokołu Odbioru Instalacji" - powstaną na podstawie art. 12 ust. 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopiero w momencie ich przetworzenia w przyszłości i odpłatnego zbycia jako wyrobów gotowych (opis przypadku w pkt 4) rubryki F wniosku) i nie będą ujmowane w wartości początkowej środków trwałych (z których składa się inwestycja)? b) koszty poniesione w trakcie uruchomienia, ruchu próbnego i ruchu testowego takie jak: koszt surowca, (w tym tzw. „pierwsze wypełnienie instalacji"), koszt mediów energetycznych i materiałów eksploatacyjnych, nie będą ujmowane w wartości początkowej środków trwałych (z których składa się inwestycja), a stanowić będą dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? c) koszty poniesione w trakcie uruchomienia, próbnego i ruchu testowego z tytułu wynagrodzeń wraz z narzutami pracowników Wnioskodawcy biorących udział w ww. czynnościach nie będą ujmowane w wartości początkowej środków trwałych ze względu na brak możliwości ich wydzielenia z łącznej wartości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika? d) koszty poniesione w trakcie uruchomienia, ruchu próbnego i ruchu testowego z tytułu zakupionych usług zewnętrznych będą ujmowane w wartości początkowej środków trwałych (z których składa się inwestycja)?

2009.06.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-312/09/PP
     ∟Czy różnica wartości prawa użytkowania wieczystego po wycenie i przed stanowi dla spółdzielni dochód do opodatkowania?

2009.06.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/1/415-370/09/AP
     ∟Niezaliczenie do kosztu wytworzenia budowanego magazynu opłat za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jednorazowej należności za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej i opłat rocznych za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

2009.06.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-202/09/PS
     ∟Czy koszty zaniechanych inwestycji są kosztem uzyskania przychodu w dacie likwidacji inwestycji?

2009.06.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-126a/09/PS
     ∟Czy ponoszone wydatki na projekt architektoniczny (na pierwszą i drugą część) oraz inne wydatki związane z pozyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej stanowią koszty uzyskania przychodów, czy też koszt projektu powinien zwiększyć wartość początkową już istniejących, jak też nowopowstałych obiektów w wyniku rewitalizacji?

2009.06.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-126b/09/PS
     ∟Czy ponoszone wydatki na projekt architektoniczny (na pierwszą i drugą część) oraz inne wydatki związane z pozyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej stanowią koszty uzyskania przychodów, czy też koszt projektu powinien zwiększyć wartość początkową już istniejących, jak też nowopowstałych obiektów w wyniku rewitalizacji?

2009.05.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-196/09-4/ŁM
     ∟Czy wydatki na wdrożenie systemu xxx przez S., które w latach 2004 i 2005 zostały aktywowane, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku 2008 na podstawie zawartej ugody sądowej, które zaspokoiła wszelkie roszczenia stron konfliktu?

2009.05.18 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-135/09/AW
     ∟Czy poniesione przez Spółkę wydatki związane z planowaną transakcją nabycia znaku towarowego i udziałów w spółce węgierskiej stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2009.05.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-95/09-2/DG
     ∟Czy koszty finansowania w postaci odsetek i różnic kursowych, związane z pożyczkami i kredytami zaciągniętymi na sfinansowanie projektów deweloperskich, stanowią dla Spółki koszty pośrednio związane z przychodami? W przypadku uznania powyższych kosztów za pośrednio związane z przychodami, Spółka prosi o potwierdzenie czy różnice kursowe związane z pożyczkami/kredytami finansującymi prowadzone inwestycje będą w całości stanowiły koszt/przychód podatkowy w momencie spłaty pożyczki/kredytu? Alternatywnie, w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 2, Spółka prosi o potwierdzenie czy prawidłowym będzie poniższy sposób alokacji kosztów/przychodów z tytułu zrealizowanych różnic kursowych: jeśli spłata pożyczki/kredytu następuje przed zakończeniem inwestycji, zrealizowane różnice kursowe z tego tytułu są uznawane za koszt/przychód podatkowy proporcjonalnie do liczby miesięcy pomiędzy dniem zawarcia umowy pożyczki/kredytu a dniem jej/jego spłaty; jeśli spłata pożyczki/kredytu następuje po zakończeniu inwestycji, zrealizowane różnice kursowe z tego tytułu są uznawane za koszt/przychód podatkowy proporcjonalnie do liczby miesięcy pomiędzy dniem zawarcia umowy pożyczki/kredytu a dniem jej/jego spłaty. 4. Czy odsetki od pożyczek/kredytów zaciągniętych przez Spółkę na realizację inwestycji deweloperskich będą stanowiły koszt podatkowy w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji? 5. W nawiązaniu do pytania nr 4, Spółka prosi o potwierdzenie czy jeśli na mocy postanowień zawartej umowy pożyczki/kredytu spłata/kapitalizacja odsetek następuje w określonych okresach rozliczeniowych, np. raz na kwartał/rok, koszt z tego tytułu powinien zostać zaliczony do kosztów podatkowych danego roku podatkowego proporcjonalnie do liczby miesięcy okresu odsetkowego przypadających w danym okresie rozliczeniowym? 6. Czy w przypadku, gdy umowa pożyczki/kredytu nie określa daty spłaty/kapitalizacji odsetek lub jeśli płatność odsetek jest odroczona do dnia spłaty pożyczki/kredytu, odsetki będą stanowiły w całości koszt podatkowy roku podatkowego, w którym dochodzi do ich faktycznej spłaty?

2009.04.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-74/09/DK
     ∟Czy dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych Spółka powinna zaliczać wydatki na wymienione wyżej cele do kosztów wytworzenia środków trwałych i zaliczać je do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne, czy zaliczać je wprost do kosztów uzyskania przychodów?

6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj