Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK
z 21 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 stycznia 2018 r. (data wpływu 21 lutego 2018 r.), uzupełnionym 11 kwietnia 2018 r. oraz 16 maja 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wydatków związanych z:

    1. organizacją spotkań o charakterze integracyjnym oraz zapewnieniem posiłków/usług cateringowych na tych spotkaniach, w części dotyczącej:
      • pracowników – jest prawidłowe,
      • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych – jest nieprawidłowe,
      • osób fizycznych świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe;
    2. organizacją spotkań projektowo-działowych o charakterze biznesowym oraz zapewnieniem posiłków/usług cateringowych na tych spotkaniach – jest prawidłowe;
  1. zapewnieniem posiłków w przypadku pracy w weekendy/w dniu wolne, w części dotyczącej:
    • pracowników – jest prawidłowe,
    • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych – jest nieprawidłowe,
    • osób fizycznych świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe;
  2. zakupem towarów/wyposażenia w celu zapewnienia możliwości odpoczynku/relaksu w miejscu pracy – jest prawidłowe;
  3. sfinansowaniem udziału w zawodach/aktywnościach sportowych, treningów specjalistycznych, zakup strojów sportowych, w części dotyczącej:
    • pracowników – jest prawidłowe,
    • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych – jest nieprawidłowe,
    • osób fizycznych świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe;
  4. zakupem upominków/nagród dla pracowników w postaci voucherów, kart podarunkowych – jest prawidłowe;
  5. organizacją corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wydatków.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 26 marca 2018 r. Znak: 0111-KDIB2-3.4010.15.2018.1.KK oraz pismem z 25 kwietnia 2018 r. Znak: 0111-KDIB2-3.4010.15.2018.2.KK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano pismem z 4 kwietnia 2018 r. (data wpływu 11 kwietnia 2018 r.) oraz pismem z 7 maja 2018 r. (data wpływu 16 maja 2018 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Sp. z o. o. (dalej: Spółka; Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży usług informatycznych, dostarczając usługi i rozwiązania związane z realizacją szeroko rozumianych projektów informatycznych, np. tworzenie oprogramowania/aplikacji, zarządzanie projektami, świadczenie usług wsparcia technicznego w kwestii rozwiązań przygotowanych na rzecz klientów ostatecznych. Aktualnie, Spółka prowadzi działalność w trzech lokalizacjach w Polsce.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zatrudnia pracowników (w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 1666, ze zm. dalej: „Kodeks pracy”)), a także współpracuje z innymi osobami fizycznymi na podstawie zawieranych z nimi umów o świadczenie usług (dalej: jako osoby współpracujące). Pracownicy Wnioskodawcy wraz z osobami współpracującymi, na potrzeby poszczególnych projektów tworzą zespoły realizujące te projekty.

Wnioskodawca podejmuje działania mające na celu utrzymanie w Spółce pracowników/osób współpracujących ze Spółką, a także nieustannie prowadzi działania mające na celu pozyskanie nowych pracowników oraz specjalistów współpracujących ze Spółką. Tym samym, szczególnie dba o rozwój zawodowy swoich pracowników oraz atmosferę pracy, warunki zatrudnienia, w tym pozafinansowe. Działania te są również wynikiem aktualnych trendów na rynku pracy, oraz konieczności konkurowania z innymi podmiotami oferującymi zatrudnienie w branży IT.

Aby realizować powyższe cele, Wnioskodawca ponosi i zamierza ponosić w przyszłości wydatki na różnego rodzaju świadczenia (w tym w zakresie organizowanych spotkań) na rzecz pracowników, i w określonych przypadkach także osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów o świadczenie usług (dalej łącznie: Świadczenia).

Tym samym Spółka ponosi koszty obejmujące m.in.:

  1. Organizację poniższych wydarzeń/spotkań oraz zapewnienie posiłków/usług cateringowych w trakcie ich trwania, tj.:











    1. Spotkań o charakterze integracyjnym, m.in.:
      • spotkań pracowników po godzinach pracy na terenie firmy, których osią jest np. gra w piłkarzyki oraz gry planszowe (tzw. Games Night). Wnioskodawca nie wyklucza, iż zdarzają się przypadki, że we wskazanych spotkaniach uczestniczą osoby towarzyszące pracownikom lub osobom współpracującym z Wnioskodawcą;
      • spotkań gratulacyjnych promowanych pracowników (np. senior managerów);
      • spotkań po godzinach pracy na terenie firmy, podczas których wyświetlane są filmy na projektorze (tzw. Movie Nights);
      • spotkań zespołowych na wspólnym lunchu lub po godzinach pracy w restauracjach lub pubach, wyjście na gokarty, kręgle, itp. (w tym Wnioskodawca ponosi koszty gry w kręgle, jazdy na gokartach, itp.).
    2. Spotkań projektowych/działowych o charakterze biznesowym, do których należą m.in.:
    • spotkania globalne, podczas których omawiane są kwestie danych działów firmy ze wszystkich lokalizacji, w tym zagranicznych;
    • spotkania ewaluacyjne z przełożonymi dotyczące realizacji planowanych celów, efektywności pracy oraz dotychczasowych osiągnięć;
    • spotkania na zakończenie prac nad danym projektem – finalne spotkanie podsumowujące dotychczasową pracę nad projektem;
    • spotkania, podczas których omawiane są sprawy firmy, strategia, najbliższe projekty, plany biznesowe;
    • spotkania zespołów, podczas których omawiane są statusy prac nad danym projektem – np. problemy techniczne, rozwiązania, strategia działania;
    • wewnętrzne szkolenia – (sesje szkoleniowe prowadzone przez pracowników Spółki dla swoich kolegów z pracy).
  2. Koszty posiłków zapewnianych w przypadku pracy w weekendy/w dni wolne w związku z koniecznością realizacji zadań związanych z bieżącymi projektami.
    Oferowane pracownikom i osobom współpracującym posiłki mogą mieć różną formę, od przekąsek (ciastka, kanapki, soki itp.) po lunch/kolację.
  3. Koszty zakupu towarów/wyposażenia mających na celu zapewnienie pracownikom i osobom współpracującym możliwości odpoczynku/zrelaksowania się w miejscu pracy, które korzystnie wpływają na ich efektywność oraz proces twórczy. Są to m.in. możliwość skorzystania z konsoli do gier wideo, piłkarzyków oraz książek o tematyce niebranżowej.
  4. Ponadto, w trosce o dobrą kondycję fizyczną pracowników i rozumiejąc pasje/aktywności pozazawodowe, Wnioskodawca finansuje pracownikom i osobom współpracującym m.in. możliwość wzięcia udziału w zawodach/aktywnościach sportowych (głównie biegowych, takich jak np. Runmageddon czy Business Run) ponosząc przy tym koszty opłat startowych/wstępnych. Uczestnicy są wyposażeni w koszulki z logo Spółki, a także mogą uczestniczyć w treningach przygotowujących do takich zawodów, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów.
  5. Dodatkowo, w związku z docenieniem efektywności w pracy lub w ramach szczególnych osiągnięć w toku realizowanych projektów, Wnioskodawca nagradza pracowników np. poprzez vouchery (np. skok w tunelu aerodynamicznym) lub karty podarunkowe do wybranych sklepów (np. …). Wskazane upominki/nagrody są przyznawane wyłącznie pracownikom Spółki.

    Wnioskodawca zaznacza, że powyższe wydatki (w zakresie punktów I-V) nie były/nie będą finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Poszczególne świadczenia nie są również przyznawane pracownikom w oparciu o jakiekolwiek kryteria socjalne w rozumieniu ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 800).
  6. Ponadto Wnioskodawca ponosił i zamierza ponosić wydatki związane z organizacją corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych (takich jak np. „summer event” oraz „Christmas party”, czy też „NewYearsParty”). Wskazane wydarzenia mogłymogą być częściowo finansowane ze środków obrotowych Wnioskodawcy (pozostała część byłabędzie wówczas finansowana ze środków ZFŚS). Osoby współpracujące ze Spółką, które uczestniczą w tych wydarzeniach (lub ich częściach) są zobligowane do pokrycia kosztów swojego uczestnictwa we wskazanych wydarzeniach. Jednocześnie w sytuacji, w której w imprezach uczestniczyłyby osoby niezwiązane bezpośrednio ze Spółką, w tym niebędące osobami zatrudnionymi przez Spółkę lub współpracującymi ze Spółką, (np. w sytuacji uczestnictwa przedstawicieli spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej, której częścią jest Spółka), w tej części Spółka planuje dokonać proporcjonalnego wyłączenia przedmiotowych kosztów z kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca pragnie przy tym zauważyć, iż wydatki związane z zakupem alkoholu (w przypadku spotkań pracowników i osób współpracujących po godzinach pracy w restauracjach lub pubach oraz corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych „summer event” oraz „Christmas party” lub „NewYearsParty”), nie są przedmiotem niniejszego wniosku oraz poniższych pytań.

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż poza zakresem niniejszego wniosku jest kwestia kwalifikacji podatkowej kwot przekazanych na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych z perspektywy regulacji UPDOP.

W uzupełnieniu wniosku z 4 kwietnia 2018 r. (data wpływu 11 kwietnia 2018 r.) Wnioskodawca wskazał, że obecnie, pod pojęciem „osoby współpracujące” należy rozumieć osoby fizyczne, świadczące na rzecz Spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tzw. kontraktorzy).

W przeszłości miały jednak miejsce przypadki współpracy ze Spółką także osób fizycznych zaangażowanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Dlatego, Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości w kategorii „osób współpracujących” będą mieścić się także osoby fizyczne współpracujące ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło, inne) – w przypadku nawiązania takich relacji.

W spotkaniach projektowych/działowych o charakterze biznesowym opisanych we wniosku w pkt I b) uczestniczą pracownicy zatrudnieni przez Spółkę oraz osoby współpracujące (zdefiniowane przez Spółkę powyżej). Wnioskodawca pragnie także doprecyzować, iż osoby współpracujące uczestniczą także w spotkaniach o charakterze integracyjnym, o których mowa w pkt I a) wniosku o wydanie interpretacji. 

W wybranych sytuacjach, w spotkaniach projektowych biorą również udział przedstawiciele/pracownicy innych spółek z grupy kapitałowej Wnioskodawcy, jednakże wtedy cały koszt takiego spotkania jest w tym przypadku refakturowany na odpowiedni podmiot z grupy kapitałowej Wnioskodawcy w ramach kosztów okołoprojektowych. W spotkaniach działowych (będących z zasady spotkaniami wewnętrznymi danych działów Spółki) co do zasady nie uczestniczą osoby inne niż pracownicy Spółki/zarząd.

Spółka pragnie podkreślić również, iż w spotkaniach opisanych we wniosku w pkt I b) za wyjątkiem osób współpracujących nie biorą udziału inne osoby spoza grupy kapitałowej Spółki, jak np. zewnętrzni zleceniodawcy, kontrahenci.

Z kolei w uzupełnieniu wniosku z 7 maja 2018 r. (data wpływu 16 maja 2018 r.) Wnioskodawca, wskazał że umowy zawierane pomiędzy Wnioskodawcą a osobami współpracującymi (ani inne dokumenty) nie przewidują/nie będą przewidywać obowiązku ponoszenia przez Wnioskodawcę wydatków wskazanych w pkt II-IV wniosku.

Spółka podejmuje działania mające na celu utrzymanie w Spółce pracowników/osób współpracujących ze Spółką, a także nieustannie prowadzi działania mające na celu pozyskanie nowych pracowników oraz specjalistów współpracujących ze Spółką. Tym samym, szczególnie dba o rozwój zawodowy swoich pracowników oraz atmosferę pracy, warunki zatrudnienia, w tym pozafinansowe. Działania te są również wynikiem aktualnych trendów na rynku pracy, oraz konieczności konkurowania z innymi podmiotami oferującymi zatrudnienie w branży IT. Tym samym, ponoszenie wydatków wskazanych w pkt II-IV w zakresie dodatkowych świadczeń dla pracowników oraz osób współpracujących (zaangażowanych na potrzeby realizacji projektów) jest przejawem realizacji powyższych działań.

W nawiązaniu do pkt IV, Wnioskodawca wskazał, że oczekuje od Organu wydania interpretacji odnośnie następujących wydatków:

  1. Wydatków na sfinansowanie udziału pracowników oraz osób współpracujących w zawodach sportowych (takich jak np. Runmageddon, Business Run) w postaci kosztów opłat startowych/wstępnych uczestników;
  2. Wydatków na specjalistyczne treningi dla pracowników oraz osób współpracujących, mające na celu profesjonalne przygotowanie do wskazanych w pkt a) zawodów sportowych;
  3. Wydatków na zakup strojów sportowych dla pracowników oraz osób współpracujących biorących udział w zawodach sportowych wskazanych w pkt a), m.in. koszulki z logo Spółki.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przy opisanych w pkt VI wydatkach dotyczących corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych, w części sfinansowanej ze środków obrotowych, Spółka nie stosowała kryterium socjalnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę opisane w punktach I-V niniejszego wniosku stanowią/będą stanowiły koszty uzyskania przychodu?
  2. Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z organizacją spotkań/imprez integracyjno-motywacyjnych, opisanych w punkcie VI, w części sfinansowanej ze środków obrotowych, stanowią/będą stanowiły koszty uzyskania przychodu?

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki ponoszone przez Spółkę, opisane w punktach I-V niniejszego wniosku stanowią/będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „UDPOP”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W świetle tego przepisu, ocena konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 UPDOP.

W świetle powyższego, zgodnie z ugruntowaną praktyką, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny, tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 UPDOP nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. „koszty pracownicze”, czyli co do zasady wszelkie koszty pozostające w związku z zatrudnieniem pracowników. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Niemniej mogą one również obejmować tzw. świadczenia, w tym wydatki ponoszone na rzecz pracowników mające na celu integrację, ujawnienie potencjału pracowników, oraz lepszą organizację pracy, poprawę atmosfery w pracy, zwiększenie motywacji do pracy i identyfikacji z pracodawcą, czy też zwiększenie efektywności w pracy. W ocenie Wnioskodawcy, można oczekiwać, iż istnieje pozytywny związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi na świadczenia o takim charakterze, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a w konsekwencji, również zabezpieczeniem lub zwiększeniem przychodów osiąganych z takiej działalności.

Świadczenia wskazane w pkt I-V opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią element świadomej polityki Spółki. Ich celem jest zbudowanie więzi pracowników oraz współpracowników ze Spółką oraz zwiększenie ich motywacji (co ma służyć zapewnieniu stabilności zatrudnienia w Spółce dzięki utrzymaniu go na stałym a wręcz rosnącym poziomie). Cel ten jest realizowany poprzez działania Spółki dotyczące m.in. zapewnienia różnorodnych świadczeń.

Należy wskazać, iż działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę wymaga skutecznej współpracy zespołowej. Wobec tego, ważna jest nie tylko efektywność poszczególnych osób, ale także całych zespołów. Spółce zależy zatem z jednej strony na integrowaniu ze sobą pracowników i osób współpracujących oraz na tworzeniu harmonijnie współpracujących zespołów. W jej zamyśle funkcję integrowania pracowników oraz osób współpracujących mają spełniać m.in. spotkania o charakterze integracyjno-motywacyjnym, zarówno zespołowe jak i ogólne/firmowe. Ich celem jest umożliwianie zacieśniania więzi pomiędzy pracownikami i osobami współpracującymi, poprawa komunikacji, integrowanie poprzez możliwość odkrywania wzajemnych zainteresowań, budowania koleżeństwa w pracy. Spotkania takie mają wiązać również pracowników i osoby współpracujące z samą Spółką.

Ponadto, Wnioskodawca podejmuje działania zmierzające do docenienia pracowników oraz osób współpracujących poprzez zapewnienie im możliwości realizacji ich zainteresowań, dbania o kondycję fizyczną, czy zrelaksowania się w przerwach podczas pracy nad projektami.

Realizacja działań podejmowanych przez Spółkę w obszarze HR dotycząca różnorodnych benefitów dostępnych w Spółce stanowi bardzo istotną wartość z perspektywy Spółki i jej pozycji ekonomicznej, gdyż ma na celu utrzymanie w Spółce pracowników oraz osób współpracujących, wbrew panującym obecnie na rynku pracy trendom (gdzie czynnik trwałości i stabilności zatrudnienia nie jest zwykle kluczowy dla pracowników), oraz przyciąganie nowych osób do Spółki poprzez atrakcyjny system świadczeń oferowanych przez Spółkę oraz innych rozwiązań (konkurując jednocześnie z innymi podmiotami z branży IT).

Świadczenia oferowane/udostępniane przez Spółkę pracownikom oraz osobom współpracującym, promują tym samym Wnioskodawcę jako atrakcyjnego pracodawcę lub partnera, co bezpośrednio przekłada się na możliwość pozyskiwania nowych i utrzymania najcenniejszych pracowników/osób współpracujących. W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli dana osoba ma do wyboru kilka ofert pracy/współpracy, czynnikiem który może wpłynąć na jej wybór mogą być także dodatkowe świadczenia, które są oferowane przez spółkę. Jest to istotne na konkurencyjnym rynku pracy w szczególności w branży usług informatycznych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym w ocenie Wnioskodawcy, za racjonalnością ponoszonych wydatków i tym samym za uznaniem wskazanych wydatków za koszty uzyskania przychodów, jest wspomniana specyfika współczesnego rynku pracy w Polsce, w szczególności w branży usług IT. Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników oraz osób współpracujących w tej branży jest wymagające i kosztowne (m.in. z powodu wysokich kosztów rekrutacji oraz silnej konkurencji na rynku podmiotów IT). W związku z powyższym, Spółka przywiązuje dużą wagę do stwarzania pracownikom oraz osobom współpracującym korzystnych/atrakcyjnych warunków pracy/lub świadczenia usług, które obejmują poza wynagrodzeniem pieniężnym, również możliwość korzystania z dodatkowych benefitów wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca pragnie przy tym wskazać, iż jako że działalność Spółki ukierunkowana jest na realizację projektów informatycznych przez konkretne zespoły projektowe, w ramach, których ściśle współdziałają ze sobą zarówno pracownicy, jak i osoby współpracujące z Wnioskodawcą na podstawie umów o świadczenie usług, to w okolicznościach, w których z danego Świadczenia korzystają/korzystałyby osoby współpracujące ze Spółką (niebędące pracownikami), koszty Świadczeń również w takim zakresie stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy wydatki ponoszone na Świadczenia wskazane w punktach I-V niniejszego wniosku stanowią/będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Spółka pragnie podkreślić, iż prezentowane wyżej stanowisko jest zgodne z praktyką organów podatkowych. Przykładowo takie stanowisko zostało wyrażone w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z dnia:
    • 1 września 2017 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.127.2017.1 w której organ uznał, za prawidłowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na spotkania działowe po godzinach pracy oraz dodatkowe atrakcje z nimi związane np. wyjścia na gokarty.
      „Spotkania działowe polegają na spotkaniu po godzinach pracy pracowników z jednego działu. W celu organizacji spotkań działowych Spółka ponosi wydatki na posiłki, alkohol oraz dodatkowe atrakcje w postaci np. korzystania z gokartów. (...) Tym samym stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do koszów podatkowych wydatków na organizację spotkań działowych w zakresie, w jakim dotyczą wydatków na posiłki, dodatkowe atrakcje dla Pracowników należy uznać za prawidłowe. Natomiast odnosząc się do wydatków związanych z zakupem napojów alkoholowych, uznać należy, że wydatki te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, (...)”.
    • 3 lipca 2017 r. o sygn. 0111-KDIB2-3.4010.20.2017.1.AB „Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wydatki ponoszone na zakup usług gastronomicznych (cateringowych) nabywanych przez Spółkę w związku z organizowanymi wewnętrznymi naradami pracowników Spółki i osób nieprowadzących działalności gospodarczej współpracujących ze Spółką na podstawie umów o świadczenie usług oraz spotkaniami zarządu Spółki nie należy kwalifikować do wydatków na reprezentację, podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie wyżej analizowanego art. 16 ust. 1 pkt 28 updop. Tym samym, przedmiotowe wydatki, jako wydatki spełniające przesłanki zawarte w art. 15 ust. 1 updop i niewymienione w tzw. negatywnym katalogu kosztów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów”.
    • 17 marca 2017 r. o sygn. 1462-IPPB5.4510.1106.2016.1.BC, w której organ uznał, za prawidłowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na tzw. spotkania działowe: „Spotkania działowe, polegają na spotkaniu po godzinach pracy pracowników z jednego działu. Spotkania odbywają się raz w roku i mogą być o charakterze sportowym (np. kajaki, karting), kulturalnym (np. wyjście do teatru, kina), czy też gastronomicznym (np. wyjście do restauracji)”.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 sierpnia 2016 r. o sygn. IBPB-1-1/4510-168/16-1/WRZ, w której organ potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na stół do gry w piłkarzyki:
    „Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek związany z zakupem stołu do gry w piłkarzyki na potrzeby osób zatrudnionych w spółce, stanowi koszt uzyskania i przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...) Obecnie na rynku pracy brakuje specjalistów. Taki stan utrudniłby sprawne funkcjonowanie spółki, co z pewnością przełożyłoby się na obniżenie przychodów spółki. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników oraz spełnić wymagania rynku firm IT, spółka postanowiła podjąć decyzję o zakupie stołu do tzw. piłkarzyków. Jednocześnie spółka zapewni, że ww. stół będzie wykorzystywany wyłącznie przez osoby zatrudnione, w czasie przerw w pracy, których obowiązek zapewnienia wynika bezpośrednio z przepisów Kodeksu pracy. W związku z faktem, że pracownicy będą korzystać ze stołu wyłącznie wspólnie oraz jedynie w trakcie przerw w pracy, nie będzie można uznać, że korzystanie z niego będzie miało charakter osobisty”.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 lipca 2015 r. o sygn. IPPB5/4510-574/15-2/AK, w której organ uznał, za prawidłowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych m.in. na: drobne upominki, spotkania integracyjne, organizację zawodów sportowych, posiłki w nadgodzinach oraz bilety na wydarzenia kulturalne:
    „Wydatki przedstawione przez Spółkę w stanie faktycznym ponoszone przez Spółkę w ramach Programów na drobne upominki, posiłki w nadgodzinach, wynajem sali na zajęcia sportowe, bilety na wydarzenia kulturalne i edukacyjne, spotkania integracyjne, organizację zawodów sportowych, karnety sportowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 (...)”.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z organizacją spotkań/imprez integracyjno-motywacyjnych opisanych w punkcie VI, w części sfinansowanej ze środków obrotowych, stanowią/będą stanowiły koszty uzyskania przychodu (w zakresie/w części w jakiej dotyczą osób związanych ze Spółką, w tym pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką).

Spółka pragnie wskazać, iż organizacja corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych ma służyć przede wszystkim integracji i motywacji pracowników (a także osób współpracujących) z różnych zespołów i dywizji (w szczególności w imprezach mogą wziąć udział osoby zatrudnione we wszystkich lokalizacjach w Polsce), poprawieniu atmosfery w pracy, jak również ma wpływać na zacieśnienie więzi oraz identyfikację pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką. W tym zakresie znajduje zastosowanie również argumentacja przywołana w odniesieniu do pytania nr 1 niniejszego wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację corocznych imprez (typu „summer event”/„Christmas Party” lub „NewYearParty”) w części sfinansowanej ze środków obrotowych Spółki, spełniają warunki z art. 15 ust. 1 UPDOP i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych (w zakresie/w części w jakiej te koszty dotyczą osób związanych ze Spółką, w tym pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką). Dotyczy to zarówno kosztów organizacji wydarzeń, jak i kosztów poczęstunku.

W zakresie osób współpracujących ze Spółką, Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż (jak zostało to wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego) są one zobligowane do pokrycia kosztów swojego uczestnictwa we wskazanych wydarzeniach.

Powyższe stanowisko jest zgodne z praktyką organów podatkowych. Przykładowo takie stanowisko zostało wyrażone w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 czerwca 2017 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.62.2017.1.BC, w której organ uznał za prawidłowe poniższe stanowisko podatnika dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na organizację imprez integracyjnych i okolicznościowych i odstąpił od uzasadnienia:
    „Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione w celu organizacji dla pracowników imprez integracyjnych nie stanowią, zgodnie z powyżej przywołaną definicją, kosztów reprezentacji, gdyż ich nadrzędnym celem nie jest osiągnięcie efektu w postaci stworzenia dobrego bądź poprawy wizerunku spółek PGK na zewnątrz. Ich wyłącznym celem jest integracja, motywowanie pracowników oraz podnoszenie ich kwalifikacji. Podsumowując Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż opisane w stanie faktycznym wydatki na organizację spotkań i imprez o charakterze integracyjnym, motywacyjnym i okolicznościowym dla pracowników spółek PGK:
    1. są kosztem uzyskania przychodu, ponieważ zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
    2. są kosztami pośrednio związanymi z osiąganymi przychodami i powinny być rozliczane w dacie ich poniesienia,
    3. nie stanowią kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT”.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia:
    • 6 sierpnia 2015 r. o sygn. IPPB5/4510-615/15-2/AK,
    • 31 lipca 2015 r. o sygn. IPPB5/4510-574/15-2/AK, w której organ uznał stanowisko podatnika w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na organizację wydarzeń integracyjnych („Summer Event” oraz imprezy z okazji Świąt Bożego Narodzenia) za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione, przez Spółkę w związku z organizacją spotkań/imprez integracyjno-motywacyjnych opisanych w punkcie VI, w części sfinansowanej ze środków obrotowych, stanowią/będą stanowiły koszty uzyskania przychodu Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest częściowo prawidłowe, a częściowo nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami podatkowymi są – co do zasady – tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji, np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń itp. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy.

„Kosztami pracowniczymi” mogą być także wydatki na organizację imprezy integracyjnej dla członków rodzin pracowników ewentualnie osób im towarzyszących. Świadczenie to bowiem związane jest ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą (gdyby nie ten stosunek, członkowie rodzin/osoby towarzyszące, nie uczestniczyliby w spotkaniu).

W każdej sytuacji jednakże należy sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie spotkania integracyjnego, którego celem była integracja pracowników, budowanie zespołu, poprawa atmosfery pracy, ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami, zwiększenie ich zaangażowania w działalność Spółki oraz wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami a Spółką jako pracodawcą i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę  to wówczas spełniają one warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien zatem kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

Koszty ponoszone przez podatników należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie lub utrzymanie tego przychodu. Kosztami będą koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. W każdej sytuacji jednakże trzeba sprawdzić cel w jakim dany wydatek został poniesiony.

Wskazać należy, że aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie między nim a przychodem bezpośredniego związku. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy, o którym mowa powyżej, ma charakter zamknięty. Należy wskazać, że wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił m.in. – w pkt 28 tego przepisu – koszty reprezentacji. Zgodnie bowiem z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji terminu reprezentacja. Próbę zdefiniowania tego pojęcia podejmowały wielokrotnie sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z dnia 17 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 702/11. Sąd ten stwierdził, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (klientami). Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. Wymienienie jako przykładowych kosztów reprezentacyjnych wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki te zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne odwołanie się do etymologii terminu reprezentacja. Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „repraesentatio” oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że ,,reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacji” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia.

Stanowisko zaprezentowane przez Sąd zostało potwierdzone w interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów w dniu 25 listopada 2013 r. Nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521.

Dokonując oceny kwalifikacji wydatków w okolicznościach konkretnej sprawy należy posłużyć się również dynamiczną wykładnią funkcjonalną, spowodowaną zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą. To co dawniej mogło zostać uznane za reprezentację do takiej kategorii nie zostanie zaliczone obecnie ze względu na zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, przyjęte w tym zakresie dobre praktyki i obyczaje. Dotyczy to akceptowanych i stosowanych powszechnie zachowań, bez których nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej. Każdy wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W innej sytuacji zbędne stają się rozważania dotyczące dalszej kwalifikacji konkretnego wydatku ze względu na dodatkowe kryteria wprowadzone w art. 16 ust. 1 ustawy (w tym wypadku wynikające z omawianego pkt 28).

W katalogu zawierającym wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, znajdują się również wydatki na działalność socjalną. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 45 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz koszty, o których mowa w art. 15 ust. 1za pkt 2.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży usług informatycznych, w ramach której zatrudnia pracowników, a także współpracuje z osobami fizycznymi na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych oraz z osobami fizycznymi, którzy świadczą na rzez Spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca podejmuje działania mające na celu utrzymanie w Spółce pracowników/osób współpracujących ze Spółką, a także nieustannie prowadzi działania mające na celu pozyskanie nowych pracowników oraz specjalistów współpracujących ze Spółką. Spółka szczególnie dba o rozwój zawodowy swoich pracowników oraz atmosferę pracy, warunki zatrudnienia, w tym pozafinansowe. Działania te są również wynikiem aktualnych trendów na rynku pracy, oraz konieczności konkurowania z innymi podmiotami oferującymi zatrudnienie w branży IT. Aby realizować powyższe cele, Wnioskodawca ponosi i zamierza ponosić w przyszłości wydatki na różnego rodzaju świadczenia (w tym w zakresie organizowanych spotkań) na rzecz pracowników, i w określonych przypadkach także osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów o świadczenie usług.

Spółka ponosi koszty organizacji spotkań o charakterze integracyjnym oraz zapewnienia posiłków/usług cateringowych w trakcie ich trwania, w których biorą udział pracownicy Wnioskodawcy, a także osoby współpracujące ze Spółką w ramach umów cywilnoprawnych, a także osoby fizyczne świadczące na rzecz Spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W spotkaniach tych uczestniczą także osoby towarzyszące pracownikom i osobom współpracującym ze Spółką. Spotkania te nie będą finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Stwierdzić należy, że wydatki na organizację spotkań o charakterze integracyjnym przypadające zarówno na pracowników, jak i osób im towarzyszących mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem należytego ich udokumentowania. Jeśli charakter spotkania uwzględnia budowanie pozytywnych relacji między samymi pracownikami lub między pracodawcą a pracownikami w sposób mogący faktycznie przyczynić się do zwiększenia przychodów podatnika, bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła jego przychodów to wydatki takie można uznać za koszt uzyskania przychodów. Podkreślenia jednak wymaga fakt, iż sam fakt przypisania spotkaniom, o których mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nazwy „spotkanie integracyjne” nie przesądza o automatycznym zaliczeniu kosztów takiego spotkania do kosztów podatkowych organizatora, w zakresie tej części wydatków, która przypada na pracowników podatnika.

Odnosząc się natomiast do wydatków związanych z uczestnictwem w spotkaniach o charakterze integracyjnym osób fizycznych, które nie są zatrudnione w Spółce, a jedynie osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, a także świadczących na jej rzecz usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wskazać należy, że wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe. Z uwagi na to, że z tymi osobami Wnioskodawcę łączą jedynie powiązania biznesowe, jako równorzędnych partnerów nie można uznać, że spotkania o charakterze integracyjnym wpływają na zwiększenie przychodów, bądź zabezpieczenie ich źródła. Mając zatem powyższe na względzie stwierdzić należy, że wydatki związane z organizacją spotkań o charakterze integracyjnym w zakresie dotyczącym osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także osób im towarzyszących noszą znamiona reprezentacji mające na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach kontrahentów i partnerów biznesowych, uwypuklenie swojej zasobności i profesjonalizmu, czyli stworzenie oczekiwanego wizerunku Wnioskodawcy dla potencjalnego zawarcia umowy lub stworzenie korzystnych warunków jej zawarcia. Tym samym wydatki poniesione z tego tytułu, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Oprócz spotkań o charakterze integracyjnym Spółka ponosi koszty organizacji oraz zapewnienia posiłków/usług cateringowych w trakcie spotkań projektowych/działowych o charakterze biznesowym. W tych spotkaniach uczestniczą pracownicy zatrudnieniu przez Spółkę oraz osoby współpracujące ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, a także osoby fizyczne, świadczące na rzecz Spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do spotkań o charakterze biznesowym stwierdzić należy, że do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć wydatki związane z organizacją ww. spotkań w całości. Nie ulega wątpliwości, że spotkania projektowo/działowe o charakterze biznesowym, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i w których uczestniczą osoby zaangażowane w działalność Spółki są związane z uzyskiwaniem przychodów bądź zachowaniem i zabezpieczeniem jego źródła. Spotkania na których omawiane są sprawy firmy, kwestie związane z danym projektem itp. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, które osiąga Spółka. W związku z czym wydatki związane z organizacją takich spotkań biznesowych wraz z zapewnieniem posiłków/usług cateringowych w trakcie ich trwania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

Powyższe wydatki trudno uznać za wyłączone z kosztów uzyskania przychodów jako wydatki na reprezentację, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28, gdyż głównym celem spotkań o takim charakterze są zagadnienie biznesowe związane ze Spółką i osiąganymi przez nią przychodami, które nie noszą znamion reprezentacji, a w tych spotkaniach uczestniczą osoby zaangażowane w działalność Spółki i prace nad danym projektem.

Oprócz powyższych Spółka ponosi również koszty zapewnienia posiłków w przypadku pracy w weekendy/w dniu wolne w związku z koniecznością realizacji zadań związanych z bieżącymi projektami. Oferowane posiłki mogą mieć różną formę, od przekąsek (ciastka, kanapki, soki itp.) po lunch/kolację. Ww. posiłki oferowane są pracownikom, a także osobom współpracującymi ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, a także osobom świadczących na rzecz Spółki usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Z uzupełnienia wniosku wynika, że umowy bądź inne dokumenty zawarte pomiędzy Wnioskodawcą a osobami współpracującymi nie przewidują obowiązku zapewnienia posiłków w przypadku pracy w weekendy bądź dni wolne.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że wskazane we wniosku wydatki ponoszone przez Spółkę na zapewnienie posiłków w przypadku pracy w weekendy bądź dni wolne w związku z koniecznością realizacji zadań związanych z bieżącymi projektami ponoszone na rzecz pracowników Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Tego rodzaju wydatki są bowiem kosztami Wnioskodawcy, gdyż wiążą się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie są także wydatkami wymienionymi w art. 16 updop – wyłączonymi z kosztów podatkowych. Zapewnienie posiłków w przypadku pracy w weekendy lub dni wolne dla pracowników jest wyrazem dbania o pracowników i zapewnienia, czy też polepszenia warunków wykonywania pracy, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia, kondycje fizyczną czy samopoczucie pracowników, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery i warunków pracy, a w konsekwencji do zwiększania wydajności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez Spółkę przychody.

Analizując kwestię wyłączenia z kosztów podatkowych na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 pkt 45, bądź pkt 28 updop, stwierdzić należy, że powyższe przepisy nie znajdą zastosowania, gdyż jak wskazuje Wnioskodawca, wydatki te nie są/nie będą finansowane ze Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także nie można ich uznać za koszty reprezentacji. Przy ocenie wydatków pod kątem ich reprezentacyjnego charakteru należy mieć na względzie ich cel, który musi polegać na wykreowaniu pozytywnego obrazu podatnika jako celu wyłącznego bądź dominującego, co w omawianej sytuacji nie ma miejsca. Należy mieć na uwadze, że powyższe wydatki będą ponoszone na rzecz pracowników firmy, a działania o charakterze reprezentacyjnym podejmowane są w stosunku do podmiotów zewnętrznych. Reasumując stwierdzić należy, że powyżej wskazane wydatki mogą stanowić koszty podatkowe pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

Jednakże wydatki związane z zapewnieniem ww. posiłków ponoszone na rzecz osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych oraz świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Takie wydatki nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganiem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Zapewnienie posiłków w przypadku pracy w weekendy/w dniu wolne dla osób, które nie są pracownikami Spółki, nie ma wpływu na wykonanie umowy łączącej Spółkę a te osoby, a w konsekwencji nie została spełniona podstawowa przesłanka uznania takiego wydatku za koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

Wnioskodawca ponosi także koszty zakupu towarów/wyposażenia mających na celu zapewnienie pracownikom i osobom współpracującym możliwość odpoczynku/zrelaksowania się w miejscu pracy. Są to m.in. możliwość skorzystania z konsoli do gier wideo, piłkarzyków oraz książek o tematyce niebranżowej.

Odnosząc się do powyższych wydatków należy stwierdzić, że mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania. Powyższe koszty nie mają bezpośredniego związku z żadnym konkretnym przychodem Wnioskodawcy, ale mają związek pośredni, bowiem zapewnienie pracownikom w miejscu pracy możliwości odpoczynku i zrelaksowania się w przerwach od pracy niewątpliwie może się przyczynić do poprawy atmosfery w pracy, relacji między pracownikami, a także efektywności i wydajności pracowników, co z kolei ma pośredni wpływ na osiągane przez Wnioskodawcę przychody.

Ponadto Wnioskodawca finansuje pracownikom i osobom współpracującym m.in. możliwość wzięcia udziału w zawodach/aktywnościach sportowych (głównie biegowych, takich jak np. Runmageddon czy Business Run) ponosząc koszty opłat startowych/wstępnych. Uczestnicy są wyposażeni w koszulki z logo Spółki, a także mogą uczestniczyć w treningach przygotowujących do takich zawodów, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów.

Powyższe wydatki w części związanej z pracownikami firmy w postaci sfinansowania kosztów opłat startowych/wstępnych, wydatków na treningi dla pracowników oraz wydatki na zakup strojów sportowych dla pracowników mają pośredni wpływ na uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody, poprzez zwiększenie efektywności i jakości pracy, czy komunikację pomiędzy pracownikami. Aktywność fizyczna wpływa na zdrowie i kondycję fizyczną pracowników, co przekłada się na zdolność do pracy, czy też zaangażowanie w wykonywaną pracę, co w konsekwencji może przyczynić się do wzrostu przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te również nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 , ani art. 16 ust. 1 pkt 45, w związku z czym pod warunkiem prawidłowego ich udokumentowania mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Jednakże powyższe wydatki związane z zapewnieniem możliwości wzięcia udziału w zawodach/aktywnościach sportowych, uczestnictwa w treningach oraz zakupu strojów sportowych ponoszone na rzecz osób współpracujących ze Spółką, na podstawie umów cywilnoprawnych oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Takie wydatki nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganiem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Możliwość wzięcia udziału w zawodach, czy aktywnościach sportowych przez osoby niezatrudnione w Spółce, a świadczące na jej rzecz usługi na podstawie umów cywilnoprawnych oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie ma wpływu na wykonanie umów zawartych pomiędzy Wnioskodawcą a tymi osobami i w konsekwencji nie ma powiązania z osiągnięciem przez Spółkę przychodów. W związku z czym takie wydatki ponoszone na rzecz osób współpracujących ze Spółka na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

Dodatkowo, Wnioskodawca nagradza pracowników np. poprzez vouchery (np. skok w tunelu aerodynamicznym) lub karty podarunkowe do wybranych sklepów (np. …). Wskazane upominki/nagrody są przyznawane wyłącznie pracownikom Spółki.

W odniesieniu do powyższych wydatków należy stwierdzić, że pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów i mogą mieć pośredni wpływ na wielkość osiągniętych przez Wnioskodawcę przychodów. Takie świadczenia na rzecz pracowników budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, mają również działanie motywujące wpływające na jakość, wydajność i efektywność pracy.

Odnosząc się do kwestii wyłączenia ww. wydatków z kosztów uzyskania przychodów, należy stwierdzić, że wydatki ponoszone wyłącznie na rzecz pracowników Spółki nie noszą znamion reprezentacji w związku z czym nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28, ani też z art. 16 ust. 1 pkt 45, bowiem –¬ jak wskazał Wnioskodawca ¬– nie są one finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ani też nie są przyznawane pracownikom w oparciu o jakiekolwiek kryterium socjalne. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić że ww. wydatki ponoszone na rzecz pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Ponadto Wnioskodawca ponosi wydatki związane z organizacją corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych (np. „summer event”, „Christmas party”, „NewYearsParty”). Wskazane wydarzenia mogą być częściowo finansowane ze środków obrotowych Wnioskodawcy (pozostała część będzie finansowana ze środków ZFŚS). Osoby współpracujące ze Spółką, które uczestniczą w tych wydarzeniach (lub ich częściach) są zobligowane do pokrycia kosztów swojego uczestnictwa we wskazanych wydarzeniach. W sytuacji, w której w imprezach uczestniczyłyby osoby niezwiązane bezpośrednio ze Spółką, w tym niebędące osobami zatrudnionymi przez Spółkę lub współpracującymi ze Spółką, (np. w sytuacji uczestnictwa przedstawicieli spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej, której częścią jest Spółka), w tej części Spółka planuje dokonać proporcjonalnego wyłączenia przedmiotowych kosztów z kosztów uzyskania przychodów. Spółka przy ww. wydatkach nie stosowała kryterium socjalnego.

Odnosząc się do powyższych imprez integracyjno-motywacyjnych, które będą w części finansowane z ZFŚŚ, natomiast w pozostałej ze środków obrotowych, przy których nie było stosowane kryterium socjalne, należy stwierdzić że Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tą cześć wydatków, która nie jest sfinansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jak wskazał Wnioskodawca osoby współpracujące ze Spółką są zobligowane do pokrycia kosztów swojego uczestnictwa w tych wydarzeniach, natomiast w sytuacji, w której w ww. imprezach uczestniczą osoby niezwiązane bezpośrednio ze Spółką, Spółka planuje dokonać proporcjonalnego wyłączenia przedmiotowych kosztów z kosztów uzyskania przychodów.

Jak wskazano już powyżej impreza o charakterze integracyjnym ma pośredni wpływ na przychody podatnika, dzięki polepszeniu relacji pomiędzy pracownikami, czy pracodawcą a pracownikami co w konsekwencji może wpływać na efektywność pracy i na osiągnięcie przez Wnioskodawcę przychodów albo zabezpieczenie jego źródła.

W tym przypadku szczególną uwagę zwrócić należy na art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku do dochodowym od osób prawnych, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

W świetle powyższego przepisu dla uznania ww. wydatków za koszty podatkowe istotnego znaczenia nabiera kwestia źródeł ich finansowania. Jeżeli ww. wydatek zostaje sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, pracodawca nie może zaksięgować tych wydatków w ciężar kosztów podatkowych. Dzieje się tak dlatego, że odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zostały już wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie ma możliwości zrobienia tego powtórnie. W związku z powyższym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych koszty sfinansowania imprezy integracyjno-motywacyjnej, tylko w części nie pokrytej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, są kosztem uzyskania przychodów.

Reasumując wydatki związane z ww. imprezami integracyjno-motywacyjnymi mogą stanowić koszt uzyskania przychodów wyłączenie w części, która jest wydatkowana ze środków obrotowych Spółki, a nie jest pokryta z środków Zakładkowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Należy zauważyć, że Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę cześć wydatków, która przypada na jego pracowników i nie została sfinansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a jest finansowana ze środków obrotowych Spółki. Z kolei odnoście osób współpracujących ze Spółką, które są zobowiązane pokryć koszty swojego uczestnictwa w ww. imprezach należy zauważyć, że Spółka zaliczy w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z tymi imprezami przypadające na osoby współpracujące i jednocześnie rozpozna przychód, gdy osoby współpracujące uczestniczące w tych imprezach pokryją koszt swojego uczestnictwa.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z:

    1. organizacją spotkań o charakterze integracyjnym oraz zapewnieniem posiłków/usług cateringowych na tych spotkaniach, w części dotyczącej:
      • pracowników za prawidłowe,
      • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób fizycznych świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za nieprawidłowe;
    2. organizacją spotkań projektowo-działowych o charakterze biznesowym oraz zapewnieniem posiłków/usług cateringowych na tych spotkaniach za prawidłowe;
  1. zapewnieniem posiłków w przypadku pracy w weekendy/w dniu wolne, w części dotyczącej:
    • pracowników za prawidłowe,
    • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób fizycznych świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za nieprawidłowe;
  2. zakupem towarów/wyposażenia w celu zapewnienia możliwości odpoczynku/relaksu
    w miejscu pracy za prawidłowe;
  3. sfinansowaniem udziału w zawodach/aktywnościach sportowych, treningów specjalistycznych, zakup strojów sportowych, w części dotyczącej:
    • pracowników za prawidłowe,
    • osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób fizycznych świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za nieprawidłowe;
  4. zakupem upominków/nagród wyłącznie dla pracowników w postaci voucherów, kart podarunkowych za prawidłowe;
  5. organizacją corocznych imprez integracyjno-motywacyjnych za prawidłowe.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji podatkowych wskazać należy, że dotyczą one tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym czy zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia zostały wydane. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a,
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj