Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1324/12/JD
z 17 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2012 r. (wpływ do tut. Biura 22 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca leasingobiorcą zawarła kilkanaście umów leasingu operacyjnego na samochody osobowe i ciężarowe na okresy 36 miesięcy. Samochody te są wykorzystywane w związku z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej. W dniu podpisania umowy spółka otrzymała fakturę VAT na opłatę wstępną (w zasadzie jest to 10% wartości przedmiotu leasingu). Warunkiem zamówienia przedmiotu leasingu przez finansującego jest wpłacenie przez korzystającego (spółkę) opłaty wstępnej. W umowach jest zapisane m.in. „z tytułu zawarcia umowy leasingu korzystający wnosi wynagrodzenie w tym opłatę wstępną jako pierwszą ratę wynagrodzenia z tytułu umowy leasingu. Po podpisaniu umowy pod warunkiem wniesienia opłaty wstępnej wymaganych przez finansującego, finansujący zamówi przedmiot leasingu u dostawcy i przekaże korzystającemu", natomiast w innych umowach jest napisane "finansujący zawrze ze sprzedawcą kontrakt, na podstawie którego nabędzie przedmiot leasingu pod warunkiem, że korzystający dokona zapłaty pierwszej opłaty leasingowej w wysokości i w terminie wskazanym w umowie". Zgodnie z umową amortyzacji dokonuje finansujący. Po dokonaniu zapłaty samochody zostają odebrane i wprowadzone do ewidencji środków trwałych i amortyzowane wg 20% stawki rocznej. Na wartość początkową wprowadzonego środka trwałego składa się opłata wstępna, raty kapitałowe oraz wartość wykupu przedmiotu w leasingu. W związku, że Spółka spełnia warunki zawarte w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku, dla Spółki bilansowo jest to leasing finansowy. Opłata wstępna, na podstawie ww. faktury VAT, nie została zarachowana do kosztów, (zarówno bilansowych, jak i podatkowych), natomiast jej wartość została ujęta na kontach rozrachunkowych 246. Natomiast na koncie 245 została ujęta wartość całego zobowiązania wynikającego z zawartej umowy leasingu. Spółka cyklicznie, co miesiąc zmniejsza zobowiązanie (Wn konto 245) o kwotę stanowiącą 1/36 wartości opłaty wstępnej i o wartość raty czynszu leasingowego (dokumentowanego na bieżąco przez leasingodawcę) odnosząc (statystycznie) tę opłatę i ratę czynszu w ciężar kosztów podatkowych, jednocześnie wyłączając wartość miesięcznej amortyzacji (bilansowej) z kosztów uzyskania przychodów. Rozliczenie w czasie następuje z wykorzystaniem konta rozrachunkowego 246. Spółka nie stosuje uproszczeń w rachunkowości i związku z tym kwoty opłaty wstępnej, która ma istotny wpływ na wynik finansowy spółka rozlicza w czasie przez okres trwania umowy leasingu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka rozliczając opłatę wstępną w czasie po 1/36 miesięcznie dla celów podatkowych postępuje prawidłowo ?

Zdaniem Spółki, postępuje ona prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną po 1/36 co miesiąc w całym okresie trwania umowy leasingu. Na podstawie przedstawionych poniżej przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm. - zwana dalej „ustawą o CIT”). Spółka uznała, iż mimo poniesienia jednorazowego wydatku, opłata wstępna jest kosztem pośrednim, dotyczącym całego okresu trwania umowy leasingowej, stąd też winna być ona dla potrzeb podatkowych rozliczana w czasie. Moment zaliczenia wydatków z tytułu leasingu do kosztów uzyskania przychodów nie jest sprecyzowany w art. 17b ust. 1 powołanej ustawy.

W związku z tym rozstrzygając tą kwestię należy brać pod uwagę zasady potrącenia kosztów uregulowane w art. 15 ust. 4-4e ww. ustawy o CIT. Stosownie do treści art. 15 ust. 4 koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, stosownie do treści art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z powyższego wynika, że pojęcie dnia, na który ujęto koszt, powinno być rozumiane zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, określającymi do jakich okresów rozrachunkowych przyporządkowane są koszty i przychody. Kluczowe znaczenie ma tu zasada współmierności, zgodnie z którą w księgach rachunkowych firmy trzeba ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego rok obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Tym samym, przyporządkowanie (uznanie) księgowe danego kosztu do okresu sprawozdawczego zgodnie z przepisami o rachunkowości pozwala na określenie dnia ujęcia kosztu w księgach rachunkowych w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opłata wstępna z tytułu zawartej przez Spółkę umowy leasingu jest kosztem pośrednim. Kosztu tego nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami, gdyż opłata ta została uiszczona jednorazowo. Mając jednak na uwadze, że dotyczy ona całej umowy realizowanej w ściśle określonym czasie, Spółka stoi na stanowisku, że opłata wstępna winna być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania umowy. Reasumując, w ocenie Spółki, postępuje ona prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną po 1/36 co miesiąc w całym okresie trwania umowy leasingu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj