Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-152/10-4/AS
z 7 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-152/10-4/AS
Data
2010.06.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt inwestycyjny
różnice kursowe
różnice kursowe niezrealizowane
różnice kursowe zrealizowane
środek trwały
waluta obca


Istota interpretacji
1. Czy niezrealizowane i zrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania różnice kursowe od zobowiązania wyrażonego w walucie obcej mają wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego? 2. W jakiej dacie niniejsze różnice mogą zostać przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 335 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.02.2010 r. (data wpływu 12.03.2010 r.) oraz piśmie z dnia 21.04.2010 r. (data nadania 21.04.2010 r., data wpływu 26.04.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-152/10-2/AS z dnia 15.04.2010 r. (data nadania 15.04.2010 r., data doręczenia 20.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • rozpoznania różnic kursowych niezrealizowanych i zrealizowanych do dnia przyjęcia środka trwałego do używania - jest prawidłowe,
  • określenia momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodu z tytułu różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania różnic kursowych niezrealizowanych i zrealizowanych do dnia przyjęcia środka trwałego do używania oraz określenia momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodu z tytułu różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – „E.” Sp. z o.o. (dalej: „E.” lub „Spółka”), wchodząca w skład grupy kapitałowej „X-Y” S.A. jest czołowym na rynku polskim wykonawcą w zakresie prefabrykacji rurociągów oraz innych dużych konstrukcji stalowych służących realizacji dużych projektów inwestycyjnych dla energetyki przemysłu petrochemicznego.

W związku z planowanym rozwojem z zakresie produkcji, Spółka zakończyła z dniem 31 października 2009 r. modernizację hali produkcyjnej (dalej: „Inwestycja”). W celu sfinansowania Inwestycji Wnioskodawca zaciągnął kredyt inwestycyjny w euro (dalej: „Kredyt”), którego spłata została rozłożona na 13 rat, płatnych w okresie 31 grudnia 2010 r. - 15 grudnia 2011 roku.

Spółka dokonała bilansowego ujęcia Inwestycji w księgach rachunkowych na dzień 31 grudnia 2009 r. Podatkowe ujęcie Środków Trwałych powstałych w wyniku Inwestycji w księgach Spółki nastąpi z chwilą uzyskania pozwolenia na użytkowanie, którego proces uzyskania odsuwa się w czasie ze względu na trudności z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń środowiskowych.

W wyniku wyceny bilansowej Kredytu przeprowadzanej na koniec 2008 i 2009 roku powstały niezrealizowane różnice kursowe, których część, zgodnie z przepisami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości Nr 23, została zaliczona księgowo do wartości początkowej środków trwałych powstałych w wyniku Inwestycji. Spółka dla potrzeb rozliczeń różnic kursowych stosuje tzw. podstawową, tj. podatkową, metodę ustalania różnic kursowych, które, co do zasady, rozpoznawane są dla celów podatkowych kasowo, tj. w dacie realizacji (zapłaty/otrzymania).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy niezrealizowane i zrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania różnice kursowe od zobowiązania wyrażonego w walucie obcej mają wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego...
  2. W jakiej dacie niniejsze różnice mogą zostać przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy w dacie spłaty transz Kredytu zostaną zrealizowane różnice kursowe, które w tej dacie staną się kosztami uzyskania przychodu / przychodem podlegającym opodatkowaniu.

Ponadto Spółka utrzymuje, że naliczone, lecz niezrealizowane, różnice kursowe nie należy doliczać do wartości początkowej środków trwałych (Inwestycji). Biorąc pod uwagę, że spłata pierwszej transzy Kredytu planowana jest przez Spółkę na grudzień 2010 r., dopiero w tej dacie zostaną zrealizowane różnice kursowe. Tym samym dopiero w tej dacie wydatki poniesione po dniu oddania Inwestycji do użytkowania staną się kosztem / przychodem podatkowym. Tym samym nie można uznać za uprawnione stanowiska, że naliczone różnice kursowe, w kwocie wyliczonej na podstawie ogłaszanych danych dotyczących kursów walut (statystyczne), należy doliczyć do wartości początkowej zakupionego (wytworzonego) środka trwałego.

Generalna zasada zaliczenia danego wydatku na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”) została sformułowana w art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów (dalej: „k.u.p.”) są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Art. 16 ust. 1 updop zawiera więc tzw. negatywny katalog kosztów, tj. kosztów, które nie mogą zostać zaliczone do k.u.p. na mocy uregulowań przepisów szczególnych. Jednym z tych przepisów jest art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop, zgodnie z którym nie uważa się za k.u.p. wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, a także zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 updop odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Istota analizowanego stanu faktycznego sprowadza się do uznania, że Kredyt zaciągnięty przez Spółkę, jako rodzaj kredytu celowego, miał na celu sfinansowanie Inwestycji, mającej być w przyszłości uznaną podatkowo za środek trwały Spółki. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy k.u.p. dla tej Spółki w kontekście zrealizowanej Inwestycji mogą stanowić wyłącznie te wydatki z tytułu zaciągniętego Kredytu w postaci odsetek, prowizji i różnic kursowych, które zaistniały wyłącznie po dniu zakończenia realizacji inwestycji, czyli w kontekście braku pozwolenia na użytkowania Inwestycji zdarzenia przyszłego dla Spółki.

Spółka opiera swoje stanowisko na poniższej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (podatnik powołał art. 15 ust. 1a updop, co potraktowane zostało jako oczywista pomyłka pisarska), koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik.

Biorąc pod uwagę, że spłata pierwszej transzy Kredytu planowana jest przez Spółkę na grudzień 2010 r., dopiero w tej dacie zostaną zrealizowane różnice kursowe. Tym samym, dopiero w tej dacie wydatki poniesione po dniu oddania Inwestycji do użytkowania staną się k.u.p. lub przychodem podatkowym. Tym samym nie można uznać za uprawnione stanowiska, że wydatki z tytułu różnic kursowych w kwocie wyliczonej na podstawie ogłaszanych danych dotyczących kursów walut (statystyczne) należy doliczyć do wartości początkowej zakupionego środka trwałego, a nie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów / przychodu w dacie, o której Spółka mówi powyżej.

Spółka reprezentując wyżej wyrażony pogląd ma jednak na uwadze stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe, zgodnie z którym tylko różnice kursowe zrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania mają wpływ na wartość początkową środka trwałego, będącego w przedmiotowym stanie faktycznym przedmiotem Inwestycji. Konsekwencją przyjęcia takiego stanowiska jest uznanie, że różnice kursowe niezrealizowane do dnia przyjęcia środka trwałego do używania nie mają wpływu na wartość początkową środka trwałego. Tym samym wśród organów podatkowych dominuje pogląd, że na wartość początkową środka trwałego wpływają wyłącznie różnice podatkowe zrealizowane do dnia oddania środka trwałego do używania.

Spółka powołuje się tutaj m.in. na:

  • postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie z 07.11.2006 r. Nr PD.423-44/06,
  • wyrok NSA z 07.11.2000 r. sygn. akt SA 796/01,
  • pismo Ministra Finansów z 27.04.2007 r. Nr DD6-82132-123/MD/07/578,
  • interpretację indywidualną Ministra Finansów z 21.11.2008 r. Nr IPPB3/423-1309/08-3/ER.

Biorąc zaprezentowaną w niniejszym wniosku argumentację, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że dopiero w dacie spłaty Kredytu zrealizują się dla Spółki różnice kursowe stanowiące z podatkowego punktu widzenia koszty uzyskania przychodów lub przychód podatkowy, a różnice naliczone, lecz niezrealizowane, nie powinny być uwzględniane w ustalonej wcześniej wartości początkowej inwestycji (środka trwałego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

  • w zakresie rozpoznania różnic kursowych niezrealizowanych i zrealizowanych do dnia przyjęcia środka trwałego do używania za prawidłowe,
  • w zakresie określenia momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodu z tytułu różnic kursowych za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj