Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-413/10-4/AG
z 24 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-413/10-4/AG
Data
2010.08.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
spółka komandytowa
spółka komandytowa
spółka osobowa
spółka osobowa
udział
udział
umorzenie
umorzenie
wierzyciel
wierzyciel
wspólnik
wspólnik
wynagrodzenia
wynagrodzenia
zobowiązanie
zobowiązanie


Istota interpretacji
CIT - w zakresie przychodów i kosztów uzyskani przychodów.



Wniosek ORD-IN 298 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2010r. (data wpływu 15.06.2010r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 05.08.2010r. (data doręczenia 09.08.2010r.) pismem z dnia 111.08.2010r. (data nadania 13.08.2010r., data wpływu 16.08.2010r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskani przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.06.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskani przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczne/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca tj. N. sp. z o.o. jest wspólnikiem spółki handlowej osobowej (komandytowej): S.. Wnioskodawca posiada udział w zyskach i stratach w tejże spółce komandytowej w jednakowej wielkości tj. 99%. Pozostałymi wspólnikami spółki komandytowej są dwie osoby fizyczne, obywatele i rezydenci podatkowi Niemiec, każdy z udziałem 0,5%.

S. posiada w stosunku do N. sp. z o.o. (wspólnika) wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za świadczone na jego rzecz usługi doradztwa prawnego. Obecnie S. rozważa umorzenie przedmiotowej wierzytelności w stosunku do Wnioskodawcy będącego jej wspólnikiem.

W związku z powyższym Spółka zadała w związku z (1) wynagrodzeniem spółki komandytowej z tytułu usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy (jej wspólnika) oraz (2) w związku z umorzeniem zobowiązania Wnioskodawcy przez wierzyciela będącego spółką komandytową, w której to Wnioskodawca jest jednocześnie wspólnikiem (o udziale 99%) następujące pytanie:

czy (i) kwota zobowiązania Wnioskodawcy w stosunku do spółki komandytowej stanowi u Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości i jednocześnie w 99% przychód z tytułu udziału w spółce komandytowej oraz (ii) czy 99% umorzonego zobowiązania stanowić będzie u Wnioskodawcy przychód i (lub) koszt podatkowy z tytułu udziału w spółce osobowej...

Stanowisko Spółki.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z regulacją wynikającą z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) wszelkie przychody i koszty wynikające z udziału w spółce osobowej należy łączyć z innymi przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału w spółce osobowej.

Zasadę tą stosuje się również do rozliczenia kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wynikających z udziału w spółce osobowej.

Oznacza to, iż każdy przychód, koszt lub wydatek powstały w związku z posiadanym w spółce osobowej udziałem oraz w odpowiedniej proporcji) Wnioskodawca powinien rozpatrywać w swoich indywidualnych rozliczeniach podatku dochodowego pod względem tego czy jest on u niego przychodem, kosztem lub wydatkiem stanowiącym koszt podatkowy lub odpowiednio przychód podatkowy.

Jeżeli zatem jakiś przychód, wydatek lub koszt przypisany Wnioskodawcy w odpowiedniej proporcji z tytułu udziału w spółce osobowej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi u Wnioskodawcy przychodu, wydatku lub kosztu podatkowego, to Wnioskodawca nie uwzględnia go w swoich indywidualnych rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy zobowiązanie (z tytułu zakupu usług doradztwa prawnego) w stosunku do spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem, stanowi u Wnioskodawcy w całości koszt uzyskania przychodu. Z drugiej jednak strony wierzytelność (należność handlowa z tytułu wynagrodzenia) spółki komandytowej w stosunku do Wnioskodawcy (wspólnika) stanowi u Wnioskodawcy w 99% przychód z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej. Pozostały 1 % stanowi przychód z udziału w spółce osobowej u pozostałych wspólników będącymi osobami fizycznymi (po 0,5% u każdego z nich).

W przypadku planowanego umorzenia przedmiotowego zobowiązania jakie posiada spółka komandytowa w stosunku do swojego wspólnika (Wnioskodawcy) po stronie Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce osobowej w proporcji 99% należy przypisać koszt podatkowy - zgodnie z regulacją art. 16 ust. 1 nr 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto jednocześnie po Stronie Wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstanie przychód w wysokości umorzonego zobowiązania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj