Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/415-815b/10/AT
z 23 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/415-815b/10/AT
Data
2010.11.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budynek
budynek
nieruchomości
nieruchomości
odliczenia od podatku
odliczenia od podatku
podatek naliczony
podatek naliczony
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Czy odpłatna dostawa lokali mieszkaniowych powstałych w wyniku zmiany funkcji budynków niemieszkalnych (koszarowych – PKOB 12) na budynki mieszkalne (PKOB 11) uprawnia Spółkę do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości oraz zakupami związanymi z planowaną inwestycją?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości zabudowanej budynkami oraz w związku z zakupami dotyczącymi inwestycji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości zabudowanej budynkami oraz w związku z zakupami dotyczącymi inwestycji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności zamierza nabyć od spółki „X” nieruchomość gruntową zabudowaną, która stanowi obszar po byłych koszarach wojskowych. Z informacji uzyskanych od spółki „X” wynika, że spółka ta nabyła teren po byłych koszarach w marcu 2007 r. (transakcja była opodatkowana przez zbywcę podatkiem VAT i udokumentowana fakturą VAT – do zbywcy miał zastosowanie art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu na 2007 r., natomiast spółka „X” skorzystała z prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w związku z tą czynnością).


W planie zagospodarowania przestrzennego miasta, powyższa nieruchomość oznaczona została symbolem „7U”, ze wskazaniem:


  • przeznaczenie podstawowe: usługi nieuciążliwe;
  • przeznaczenie dopuszczalne: funkcje mieszkaniowe.


Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza, po odpłatnym nabyciu przedmiotowej nieruchomości od spółki „X”, wystąpić o zmianę jej przeznaczenia, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, na funkcje mieszkaniowe. Spółka planuje dokonać zmiany przeznaczenia na funkcje mieszkaniowe poprzez inwestycję w dotychczasowe budynki koszarowe sklasyfikowane w PKOB w grupie 12 – „budynki niemieszkalne” na budynki mieszkalne objęte grupowaniem PKOB 11. Po zakończeniu inwestycji, której wartość szacunkowa przekroczy 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości, Spółka zamierza sprzedać lokale mieszkalne powstałe w byłych budynkach koszarowych, których funkcja ulegnie zmianie na funkcję mieszkalną.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy odpłatna dostawa lokali mieszkaniowych powstałych w wyniku zmiany funkcji budynków niemieszkalnych (koszarowych – PKOB 12) na budynki mieszkalne (PKOB 11) uprawnia Spółkę do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości oraz zakupami związanymi z planowaną inwestycją...


Powołując się na treść art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca uważa, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości w związku z wykonaniem czynności opodatkowanych, polegających na odpłatnej dostawie lokali mieszkalnych powstałych w wyniku zmiany funkcji budynków niemieszkalnych (koszarowych – PKOB 12) na budynki mieszkalne (PKOB 11) oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z planowaną inwestycją.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku czy też niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności zamierza nabyć od spółki „X” nieruchomość gruntową zabudowaną, stanowiącą obszar po byłych koszarach wojskowych. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza, po nabyciu przedmiotowej nieruchomości, wystąpić o zmianę jej przeznaczenia, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, na funkcje mieszkaniowe – planowane jest dokonanie zmiany przeznaczenia na funkcje mieszkaniowe poprzez inwestycję w dotychczasowe budynki koszarowe (PKOB 12) na budynki mieszkalne objęte grupowaniem PKOB 11. Wartość szacunkowa inwestycji przekroczy 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości. Po dokonaniu inwestycji nastąpić ma sprzedaż powstałych lokali mieszkalnych.

Reasumując, stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących dokonane zakupy związane z nabyciem nieruchomości zabudowanej budynkami po byłych koszarach (PKOB 12) oraz w związku z zakupami dotyczącymi inwestycji, polegającej modernizacji zmierzającej do zmiany przeznaczenia budynków niemieszkalnych (po byłych koszarach PKOB 12) na budynki mieszkalne (PKOB 11) w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile nie wystąpią okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.

Końcowo, informuje się, że kwestia uznania odpłatnej dostawy lokali mieszkaniowych powstałych w wyniku zmiany funkcji budynków niemieszkalnych (koszarowych (PKOB 12) na budynki mieszkalne (PKOB 11) za dokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia i podlegania tej czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu … listopada 2010 r. znak ITPP1/443-815a/10/AT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj