Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-858/10-2/JB
z 11 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-858/10-2/JB
Data
2011.02.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
odsetki
odsetki
odsetki od pożyczki
odsetki od pożyczki
pożyczka
pożyczka


Istota interpretacji
Czy odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki?



Wniosek ORD-IN 476 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2010r.(data wpływu 15.12.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.12.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, czy odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę będą w całości stanowiły jej koszt uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje zaciąganie pożyczek prywatnych od udziałowców i osób trzecich. Ze względu na strukturę udziałów pożyczki od udziałowców, u których Spółka planuje zaciąganie pożyczek, nie będą podlegały przepisom o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust.1 pkt 60 i 61 updop). Spółka planuje wykorzystywać pożyczki, na inwestowanie w lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne oraz pożyczki, których będzie udzielała różnym osobom fizycznym, spółkom kapitałowym oraz spółkom osobowym.

Do przychodów z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych będą się zaliczać:

  1. Przychody z uczestnictwa w zysku zamkniętych funduszy inwestycyjnych;
  2. Przychody z umarzania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych w zamkniętych funduszach inwestycyjnych;
  3. Przychody z uczestnictwa w zysku otwartych funduszy inwestycyjnych;
  4. Przychody z umarzania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych w otwartych funduszach inwestycyjnych;
  5. Przychody ze sprzedaży jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych w zamkniętych funduszach inwestycyjnych;
  6. Przychody ze sprzedaży jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych otwartych funduszach inwestycyjnych.

Przy czym ww. fundusze mogą inwestować w akcje, obligacje, lokaty bankowe, instrumenty pochodne, indeksy giełdowe, surowce, opcje, nieruchomości oraz wszelki9e inne aktywa dopuszczalne prawem.

Przedmiot działalności gospodarczej Spółki obejmuje m.in. zgodnie z PKD 2007 ”64.99.Z pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki...

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki odsetki, od zaciągniętych przez nią pożyczek, będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 tej ustawy.

Z przepisu tego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Co istotne również, muszą być to wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedmiot działalności prowadzonej przez Spółkę oraz cel zaciągnięcia pożyczek, nie ulega wątpliwości, iż odsetki od nich stanowią koszt uzyskania przychodu, jako że spełniają przesłanki określone w przepisie art. 15 ust 1 updop. Stanowią one bowiem racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Koszty pożyczki, tj. naliczone odsetki od pożyczki, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ustalonym zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 10 lit. a lub art. 16ust. 1 pkt 11 updop.

Zgodnie z art. 16 ust i pkt 10 lit. a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). W myśl zaś art. 16 ust i pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Odsetki od pożyczki mogą więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, jednak pod warunkiem, że nie zachodzą m.in. okoliczności, o których mowa w przepisie art. 16 ust.1 pkt 60 i 61 tej ustawy.

Jak jednak wskazano w powyższym zdarzeniu przyszłym, pożyczki udzielane Spółce nie będą spełniać warunków określonych w przepisie art. 16 ust.1 pkt 60 i pkt 61 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj