Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1070/010-2/AK
z 16 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1070/010-2/AK
Data
2011.02.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
lokal mieszkalny
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
opodatkowanie przychodu
opodatkowanie przychodu
podatek ryczałtowy
podatek ryczałtowy
spłata kredytu
spłata kredytu
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy w opisanym przypadku przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości (mieszkania) w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup podlega zwolnieniu od opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu na dzień 31.12.2006 r.?



Wniosek ORD-IN 432 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 02.12.2010 r. (data wpływu 07.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.12.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną planują sprzedaż jeszcze w roku 2010 lub pierwszej połowie roku 2011 (czyli przed upływem 5 lat od zakupu) mieszkania kupionego wspólnie przez małżonków w lipcu 2006 roku. Małżonkowie są nadal osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Mieszkanie to jest wspólną własnością małżonków i jego zakup został sfinansowany w części za pomocą hipotecznego kredytu bankowego zaciągniętego na ten konkretnie cel przez małżonków wspólnie w banku mającym siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (Bank Polska SA). Małżonkowie nie korzystali i nie korzystają z tzw. „ulgi odsetkowej”, czyli nie odliczali i nie odliczają na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetek od zaciągniętego kredytu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym przypadku przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości (mieszkania) w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup podlega zwolnieniu od opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu na dzień 31.12.2006 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 Nr 217 poz. 1588), do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przez dniem 1 stycznia 2007 r. Z tego powodu w poniższym uzasadnieniu Wnioskodawca odnosi się do przepisów w brzmieniu obowiązującym przez dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Z treści powyższego przepisu wynika, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w ramach działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, to uzyskany ze sprzedaży przychód podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednocześnie, art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy przewiduje sytuacje, w których podatnik korzysta ze zwolnienia z 10% podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości. Jedną z nich jest okoliczność, w której przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podatnik przeznacza na spłatę kredytu zaciągniętego na wskazane w ustawie cele (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym).

Art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ww. ustawy stanowi, że zwolniony od opodatkowania jest przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych między innymi na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia w takim przypadku jest to, aby kredyt lub pożyczka zostały zaciągnięte w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) mówi wyraźnie też, że zwolnienie przysługuje także wtedy, gdy kredyt lub pożyczka zaciągnięte zostały przed dniem uzyskania przychodów. A zatem, w świetle przywołanego powyżej przepisu, jeżeli uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przychody podatnik przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, to jeżeli kredyt ten został zaciągnięty w banku mającym siedzibę na terytorium Polski, to przychody te, w części w jakiej zostały przeznaczone na spłatę kredytu, korzystają ze zwolnienia od 10% zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 28 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o ile nie korzystali z tzw. „ulgi odsetkowej” czyli nie odliczali i nie odliczają na podstawie art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. odsetek od kredytu.

Na podstawie przytoczonych wyżej przepisów Wnioskodawca uważa, że w opisanym przypadku zdarzenia przyszłego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup podlega zwolnieniu od opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu na dzień 31.12.2006, ponieważ kredyt ten w tym przypadku został zaciągnięty na cel podlegający zwolnieniu w banku mającym siedzibę na terenie Polski a małżonkowie nie korzystali i nie korzystają z tzw. „ulgi odsetkowej”.

Dodatkowym potwierdzeniem słuszności takiej interpretacji są interpretacje np:

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21.10.2008 r. Nr IPPB1/415-916/08-2/MO, interpretacja z 30 marca 2010 r., Nr IPPB2/415-227/10-2/M oraz interpretacja z 11 sierpnia 2010 r., Nr IPPB2/415-227/10-2/MG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Organ podatkowy dodatkowo wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, a zatem wywierają skutki prawne w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane, niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pana, jako występującego z wnioskiem, tym samym nie jest wiążąca i nie chroni Pana małżonki. Małżonka Wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną winna wystąpić z indywidualnym wnioskiem ORD-IN.

Odnosząc się do powołanych interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, iż orzeczenia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj