Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-916/10/WRz
z 10 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-916/10/WRz
Data
2011.01.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przychód
przychód
zwrot nakładów
zwrot nakładów


Istota interpretacji
Czy przychód z tyt. zwrotu nakładów poniesionych na inwestycje w obcy środek trwały zwolniony jest z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 22 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 6 grudnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, m.in. dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie konieczności opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wartości zwróconych nakładów poniesionych na wybudowanie pawilonu handlowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, m.in. dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie konieczności opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wartości zwróconych nakładów poniesionych na wybudowanie pawilonu handlowego.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 listopada 2010r. Znak: IBPBI/1/415-916/10/WRz, IBPP3/443-713/10/IK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 6 grudnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na mocy ugody zawartej w dniu 1 lutego 2010 r. pomiędzy Wnioskodawczynią a miastem. Wnioskodawczyni otrzymała zwrot nakładów za wartość składnika budowlanego poniesionych na gruncie należącym do miasta. W 1974 r. Wnioskodawczyni, w oparciu o własne środki, wybudowała pawilon handlowy z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej na gruncie, stanowiącym własność miasta. W związku z wypowiedzeniem przez miasto umowy dzierżawy gruntu, Wnioskodawczyni zmuszona była dokonać likwidacji działalności handlowej. Jako zwrot poniesionych nakładów na budowę ww. budynku, otrzymała kwotę 62.915,13 zł. Nakłady poniesione na budowę nigdy nie były wliczane do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni nie dokonywała również amortyzacji tego budynku. Przez cały okres prowadzenia działalności Wnioskodawczyni była opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie dalej prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym (działalność handlową opodatkowaną wg stawki 3%). Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśnia, iż wspomniany budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy otrzymaną kwotę 62.915,13 zł, należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3%, czy też skorzystać można ze zwolnienia, od którym mowa w art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych...
  2. Czy jeżeli otrzymana kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to czy należny podatek należy uiścić w miesiącu jej otrzymania na konto, czy też w zeznaniu podatkowym...

Wnioskodawczyni, uważa, iż w jej sytuacji nie powstał przychód o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych i może skorzystać ze zwolnienia jakie jej daje art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska we wniosku powołano decyzję z dnia 26 czerwca 2007 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku Znak: B1/417-0027/07.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Stosownie do postanowień art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi.

Przy czym, w myśl art. 22a ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, środkiem trwałym jest również budynek wybudowany na cudzym gruncie, który podatnik opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych winien ująć w wykazie środków trwałych, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W świetle ww. przepisów, wskazany we wniosku pawilon handlowy, stanowiący w istocie środek trwały (budynek wybudowany na cudzym gruncie) w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, winien być ujęty w wykazie środków trwałych, a suma wydatków poniesionych na jego budowę winna stanowić wartość początkową tego środka trwałego.

Przychód z odpłatnego zbycia środka trwałego (w tym, budynku wybudowanego na cudzym gruncie), o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatnika opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlega opodatkowaniu 10 % stawką ryczałtu, o której mowa w art. 12 ust. 10 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Zauważyć jednak należy, iż jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawczyni nie dokonała odpłatnego zbycia środka trwałego, lecz zwrócono jej jedynie wartość nakładów poniesionych na budowę ww. lokalu handlowego.

W myśl art. 676 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Przy czym w myśl art. 694 Kodeksu cywilnego, do dzierżawy stosuje się odpowiednie przepisy o najmie z zachowaniem przepisów powyższych.

Z treści wyżej wymienionych przepisów wynika, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może podlegać przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy.

Przy czym w myśl z art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Co do zasady przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są zatem wszelkie przysporzenia majątkowe, uzyskane w związku z tą działalnością, o ile ustawa nie wyłącza ich z tej kategorii.

Przeto biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, iż jeżeli kwota nakładów zwróconych Wnioskodawczyni, nie przewyższa zwaloryzowanych wydatków poniesionych przez Nią na budowę pawilonu handlowego, to nie stanowi na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki poniesione na tę budowę nie zostały bowiem zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, zważywszy, iż Wnioskodawczyni była i jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W konsekwencji zwrot nakładów poniesionych przez Wnioskodawczynię, na wybudowanie z własnych środków finansowych ww. pawilonu, z ww. zastrzeżeniem, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj