Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-154/10-2/DS
z 18 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-154/10-2/DS
Data
2010.11.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
dostarczanie towarów
dostawa towarów
dostawa towarów
eksport (wywóz)
eksport (wywóz)
faktura
faktura
faktura VAT
faktura VAT
magazynowanie
magazynowanie
moment
moment
moment powstania przychodów
moment powstania przychodów
powstanie przychodu
powstanie przychodu
przychód
przychód
towar
towar
USA
USA


Istota interpretacji
W którym momencie, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu dostawy towarów dokonanej na terytorium USA?



Wniosek ORD-IN 942 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką z o. o. posiadającą siedzibę na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca, Spółka) i podlega tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT) jako „podatnik VAT czynny”. Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną w branży motoryzacyjnej.

Spółka wykonuje dostawy towarów zarówno do krajów na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią. Dotychczasowe dostawy na rzecz klientów spoza Unii Europejskiej są realizowane w drodze eksportu towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Spółka planuje zwiększyć ilość dostaw na rzecz odbiorcy posiadającego siedzibę na terytorium USA (dalej: Kontrahent). W przypadku dostaw towarów do USA czas transportu istotnie wydłuża proces realizacji zamówienia Kontrahenta, co stanowi problem ze względu na to, że oczekuje on bieżącego zaopatrzenia w towary.

W ramach nowego modelu dostaw Wnioskodawca planuje transportować swoje towary na terytorium USA do zlokalizowanego tam magazynu (dalej: nowy model dostaw). Wywóz towarów z terytorium Unii Europejskiej udokumentowany będzie fakturą pro – forma.

Towary znajdujące się w magazynie będą stanowiły własność Wnioskodawcy. Magazyn będzie stanowił własność podmiotu trzeciego, a Wnioskodawca będzie korzystał ze znajdującej się w nim powierzchni magazynowej (przykładowo na podstawie umowy najmu).

Własność towarów będzie przechodziła na Kontrahenta z chwilą pobrania ich z magazynu. W tym momencie zostanie wykonana dostawa towarów przez Wnioskodawcę. Spółka udokumentuje tę czynność wystawiając fakturę VAT wskazując w niej, w rubryce „stawka”, iż dokumentowana transakcja nie podlega VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

W którym momencie, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu dostawy towarów dokonanej na terytorium USA...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien On rozpoznać przychód z tytułu realizacji dostawy na terytorium USA w momencie pobrania towarów z magazynu, nie później niż z chwilą wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Na podstawie art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W opinii Spółki, przy ustalaniu dochodu powstałego w wyniku realizacji dostaw towarów na rzecz Kontrahenta, dokonanej na terenie USA znajdą zastosowanie wyżej zaprezentowane przepisy.

W nowym modelu dostaw, wywozu towarów poza granice kraju nie poprzedza przeniesienie ich własności. Ich właścicielem do czasu pobrania towarów przez Kontrahenta pozostaje Spółka. Po wydaniu towarów z magazynu znajdującego się na terytorium USA, Spółka celem udokumentowania transakcji wystawi faktury VAT wskazując w rubryce „stawka”, iż dokumentowana transakcja nie podlega VAT. Na podstawie tej faktury Kontrahent dokona płatności za zakupione towary.

Wobec powyższego, przychód należny z tytułu dostawy towarów zrealizowanej na terytorium USA powinien zostać określony na zasadach wskazanych w art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, przychód powstanie z chwilą wydania rzeczy, nie później niż z chwilą wystawienia faktury lub uregulowania płatności. Zatem Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód w zależności od tego, które z wymienionych powyżej zdarzeń wystąpi wcześniej.

Tym samym, jeśli pobranie towaru z magazynu nastąpi przed wystawieniem faktury lub dokonaniem płatności, ten dzień będzie dniem powstania przychodu. Jeśli faktura potwierdzająca sprzedaż zostanie wystawiona w tym samym dniu, w którym Kontrahent pobrał towary z magazynu, można uznać, że przychód po stronie Spółki powstanie w dniu wystawienia faktury.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają następujące postanowienia organów podatkowych w sprawie interpretacji prawa podatkowego, np.:

  • postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w dniu 9 marca 2007 r. o sygn. PUS.I/423/132/06;
  • postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach w dniu 19 czerwca 2007 r. o sygn. RO/423-20/07;
  • postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w dniu 20 czerwca 2006 r. o sygn. 1473/560/WD/423/40/06/JL.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism, stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi w dniu 18 listopada 2010 r. nr ILPP2/443-1360/10-2/PG, nr ILPP2/443-1360/10-3/PG oraz nr ILPP2/443-1360/10-4/PG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj