Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/560/WD/423/40/06/JL
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/560/WD/423/40/06/JL
Data
2006.06.20



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
moment
skład celny


Pytanie podatnika
Dotyczy momentu powstawania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 ze. zm.}, po rozpatrzeniu wniosku z miesiąca marca 2006r. Sp. z o. o. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie momentu powstawania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Uzasadnienie


Spółka we wniosku przedstawia następujący stan faktyczny:

W ramach umowy zawierającej elementy umowy składu i w ramach umowy sprzedaży zamierza sprzedawać towary na Białorusi. Wyroby będą przemieszczane do składu celnego na Białorusi prowadzonego przez firmę białoruską. Dokumentem będzie SAD oraz faktura pro-forma. Dostawy ze składu celnego na rzecz kontrahenta prowadzącego skład celny jak i dla innych kontrahentów z Białorusi będą realizowane na bieżąco, pod określone potrzeby i będą dokumentowane fakturami VAT po sprzedaży każdej partii, opuszczającej skład celny. Do momentu sprzedaży ze składu celnego towar będzie własnością firmy polskiej, a przeniesienie prawa własności na kontrahenta z Białorusi nastąpi w momencie opuszczenia składu celnego.

W związku z tym Spółka pyta, kiedy powstaje przychód w podatku dochodowym od osób prawnych.

Według stanowiska Spółki - zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 3 ust 3a pkt 1ustawy z dn. 15.02.1992r. o podatku dochodowym powstaje w dacie wystawienia faktury, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wydano rzecz. W omówionym przypadku przychód powstanie dla Spółki w dacie wystawienia faktury na kontrahenta białoruskiego nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiące, w którym wydano towar ze składu celnego

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w piśmie Spółki - Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 200r. Nr 54 póz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielanych bonifikat i skont. Moment powstania przychodu uregulowano w art. 12 ust. 3a wymienionej ustawy.

Po nowelizacji ustawy w tych regulacjach od 1 stycznia 2004r. jako zasadę określenia momentu powstania przychodu należnego określono dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  • wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  • wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonaniestanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  • otrzymano zapłatę ze wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach

Także przychody z eksportu stają się należne z chwilą wystawienia faktury. Nie ma tu żadnego znaczenia data opuszczenia przez towar terytorium Wspólnoty, czy też data otrzymania dokumentów celnych.

W konkretnym przypadku Spółki będą miały zastosowanie ogólne zasady zawarte w art. 12 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy, a więc przychód dla Spółki powstanie w dniu wystawienia faktury (rachunku) na kontrahenta zagranicznego (białoruskiego) nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wydano rzecz lub towar ze składu celnego.

Reasumując powyższe tut. Organ podatkowy podziela stanowisko Spółki przedstawione przez nią we wniosku



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj