Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-734/10-2/GC
z 30 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-734/10-2/GC
Data
2010.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
certyfikat rezydencji
dywidendy
dywidendy
podział zysku
podział zysku
sprzedaż udziałów
sprzedaż udziałów
udział w zyskach osób prawnych
udział w zyskach osób prawnych
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy wspólnik, który w dniu podjęcia uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o podziale zysku – sprzedając jednocześnie tego samego dnia swoje udziały w całości drugiemu wspólnikowi, może być potraktowany, jeśli chodzi o zapłatę podatku, zgodnie z art. 22 ust. 4 pkt 2 – 4, tzn. czy może skorzystać z tego zwolnienia?



Wniosek ORD-IN 348 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego dywidendy wypłacanej na rzecz udziałowca – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego dywidendy wypłacanej na rzecz udziałowca.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące opis zdarzenia przyszłego.

Spółka miała dwóch udziałowców, osoby prawne, które były niezmiennie udziałowcami od dnia powstania Spółki, tj. października 2000 r. Udziałowcy mieli odpowiednio 51% oraz 49% udziałów w Spółce.

W związku z podziałem zysku za rok ubiegły i planowaną jego wypłatą, Spółka chce skorzystać, jako płatnik w stosunku do udziałowca (który w dniu zgromadzenia wspólników i podjęciu uchwały o podziale zysku - sprzedał równocześnie tego samego dnia, swoje udziały drugiemu udziałowcowi), ze zwolnienia z podatku, które to przewiduje art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy przewidują takie zwolnienie w przypadku spełnienia łącznie czterech warunków wymienionych w art. 22 ust. 4 pkt 1 – 4 oraz ust. 4a i 4b. Do tej pory Spółka, jako płatnik korzystała z tego zwolnienia, bo Jej udziałowiec spełniał warunki wymienione w przytoczonym artykule, tj. Spółka wypłacająca jest podatnikiem podatku dochodowego i ma siedzibę na terytorium Polski, spółka otrzymująca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, spółka otrzymująca dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (posiada 51% udziałów) i była odbiorcą dochodów z dywidendy oraz spełniała wymogi art. 22 ust. 4a – posiadała udziały w Spółce nieprzerwanie od 10 lat. Udziały te sprzedała dopiero 30 czerwca 2010 r.

Spółka posiada też certyfikat rezydencji uzyskany od Jej wspólnika, który jest wymagany, zgodnie z art. 26 ust. 1c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Sprzedaż udziałów jest zawarta w formie aktu notarialnego.

W związku z tym, Spółka od dnia 01.07.2010 r. ma jednego wspólnika, dywidenda nie została jeszcze wypłacona.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wspólnik, który w dniu podjęcia uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o podziale zysku – sprzedając jednocześnie tego samego dnia swoje udziały w całości drugiemu wspólnikowi, może być potraktowany, jeśli chodzi o zapłatę podatku, zgodnie z art. 22 ust. 4 pkt 2 – 4, tzn. czy może skorzystać z tego zwolnienia...
  2. Czy warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 4a dotyczy stanu prawnego na dzień powzięcia uchwały o podziale zysku, czy też musi być spełniony na dzień jej fizycznej wypłaty...

Zdaniem Wnioskodawcy, czytając literalnie art. 22 ust. 4 pkt 3, który mówi, że „spółka o której mowa posiada nie mniej niż 10% udziałów”, Spółka ma wrażenie, że chodzi tu o dzień wypłaty świadczenia czyli, na dzień wypłaty (przyszły okres). Udziałowiec Spółki nie posiada w ogóle udziałów w Spółce, czyli nie spełnia tego warunku.

Dalej jednak czytając art. 22 ust. 4b cyt. „zwolnienie to ma zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, upływa po dniu uzyskania tych dochodów”. Jeśli udziałowiec Spółki posiadał udziały w Spółce od 2000 roku nieprzerwanie, to po dniu wypłaty dywidendy, okres wymagany do skorzystania z tego warunku jest spełniony.

Zadaniem Spółki, o zwolnieniu z podatku decyduje stan prawny i spełnienie wymogów ustawy na dzień powzięcia uchwały. w związku z czym Spółka uważa, że może zastosować zwolnienie z podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Na podstawie art. 22 ust 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W myśl art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zwolnienie to ma również zastosowanie, zgodnie z ust. 4b powyższego przepisu, w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Analiza ww. przepisów wskazuje, że koniecznym do zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest spełnienie łącznie warunków wymienionych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowej sprawie na uwagę zasługuje regulacja art. 22 ust. 4a ww. ustawy. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4 ww. przepisu, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Jednocześnie, uzyskującą dochody (przychody) z powyższego tytułu jest również spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, pod warunkiem bezpośredniego posiadania przez nią nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej te przychody. Przy czym, spółka otrzymująca te przychody musi posiadać wyżej wskazaną wartość udziału nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Konstrukcja tych przepisów wskazuje, że dotyczą one dochodów (przychodów), jakie powstają w następstwie posiadania tytułu prawnego do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest zatem źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem spółki wypłacającej dywidendę.

Z treści wniosku wynika, że Spółka zamierza wypłacić dywidendę za rok ubiegły. Wnioskodawca, jako Spółka wypłacająca dywidendę spełnia warunki określone w art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz posiada certyfikat rezydencji spółki, która uzyskała dywidendę (art. 26 ust. 1c pkt 1 ww. ustawy).

Natomiast spółka uzyskująca dywidendę, posiadała udziały w Spółce wypłacającej niezmiennie przez okres 10 lat (od dnia powstania Spółki, tj. października 2000 r. do 30 czerwca 2010 r., w wysokości przekraczającej limit określony art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. w dniu zgromadzenia wspólników i podjęciu uchwały o podziale zysku spółka uzyskująca dywidendę sprzedała swoje udziały drugiemu udziałowcowi. Zauważyć należy, że dywidenda nie została jeszcze wypłacona.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (….).

Powyższy przepis koresponduje z art. 10 ust. 1ww. ustawy. Bowiem dopiero dochód (przychód) faktycznie uzyskany podlega lub nie (przy spełnieniu wszystkich wymienionych warunków w art. 22 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy.

Warunek posiadania przez spółkę uzyskującą dywidendę nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale Spółki wypłacającej nie został spełniony.

Wobec powyższego, dywidenda, która zostanie wypłacona w przyszłości będzie podlegała opodatkowaniu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 4a będzie spełniony w sytuacji, gdy spółka w momencie uzyskania dywidendy (faktycznie uzyskanego dochodu) będzie posiadała udziały w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj