Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1292/12/AK
z 24 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 07 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki za świadczone usługi gastronomiczne i hotelowe Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki za świadczone usługi gastronomiczne i hotelowe Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 18 grudnia 2012 r. Znak IBPBI/2/423-1292/12/AK wezwano Wnioskodawcę o ich uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 07 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka podpisała kontrakt z kontrahentem z Rosji i Ukrainy na dostawę swoich produktów. Na etapie negocjacji strony ustaliły rodzaj kosztów jakie kontrakt będzie obejmował i koszty te były elementem składowym kalkulacji ceny. W jednym z paragrafów kontraktu dokonany został zapis dotyczący pokrycia kosztów związanych z obsługą delegacji kontrahentów z Rosji i Ukrainy odbierających towar, załatwiających ewentualne reklamacje jakościowe itp. tj. kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów itp. (na podstawie faktur za usługi gastronomiczne, hotelowe i inne).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki za świadczone usługi gastronomiczne i hotelowe Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki, koszty poniesione w ramach kontraktu pomimo, iż dotyczą usług gastronomicznych oraz hotelowych o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwalifikowanych do kosztów reprezentacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako koszty związane z realizacją kontraktu, które zostały ujęte w kalkulacji cenowej przy transakcji sprzedaży.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów tub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Przepisy ustaw podatkowych nie zawierają w swej treści definicji reprezentacji, co oznacza, że należy przyjąć wykładnię językową, zgodnie z którą pojęcie "reprezentacja" oznacza "okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną". Również według ogólnej definicji utrwalonej w orzecznictwie i literaturze fachowej pojęcie "reprezentacja" oznacza wytworne i okazałe występowanie w imieniu podmiotu gospodarczego, mające na celu wywarcie pozytywnego wrażenia na kontrahentach podmiotu, w celu nawiązania kontaktów gospodarczych, a w konsekwencji - w celu osiągnięcia przychodów, reprezentacja oznacza "reprezentowanie kogoś lub czegoś, okazałość, wystawność w czyimś sposobie bycia". Reprezentacja ma na celu kształtowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku firmy, co ma miejsce m.in. w kontaktach z innymi podmiotami gospodarczymi. Do wydatków na reprezentację zalicza się m.in.: przyjmowanie kontrahentów - koszty ich wyżywienia i noclegów, bankietów, a także zorganizowanie dla nich dodatkowych atrakcji, jak np. bilety do kina i teatru.

Zdaniem Spółki, skoro podpisany kontrakt zawierał rodzaj kosztów jakie kontrakt ten będzie obejmował, a więc pokrycie kosztów związanych z obsługą delegacji kontrahentów odbierających zamówione produkty tj. kosztów wyżywienia, zakwaterowania, przejazdów itp. i koszty te były elementem składowym kalkulacji ceny (a nie typowymi wydatkami reprezentacyjnymi), wydatki za świadczone usługi gastronomiczne i hotelowe to Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przywołana regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów – dla celów podatku dochodowego – składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łącznie dwóch warunków, tj.:

  1. konieczność faktycznego, co do zasady, poniesienia wydatku,
  2. poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Tak więc, dany podmiot gospodarczy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami – pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 updop. Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wyłączając z kosztów podatkowych koszty reprezentacji, ustawa podatkowa nie definiuje terminu „reprezentacja", ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji pojęcia „reprezentacja", nie uprawnia jednak do dowolnego określania zakresu znaczeniowego tego terminu. Występujący w obrocie prawnym termin „reprezentacja", wyrażający się w sposobie jego stosowania i rozumienia przez ustawodawcę, a także przez naukę i praktykę prawa, prowadzi jednak do wniosku, że termin ten w zakresie języka prawnego i prawniczego należy rozumieć jako „przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu", a nie „wystawność, okazałość, wytworność", dlatego też termin „reprezentacja" użyty w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, należy rozumieć jako „przedstawicielstwo podatnika, działanie w jego imieniu, w jego interesie, na jego rzecz".

W zakresie tak rozumianego pojęcia „reprezentacji” nie mieszczą się ponoszone przez Spółkę wydatki za świadczone usługi gastronomiczne i hotelowe związane z obsługą delegacji kontrahentów z Rosji i Ukrainy odbierających towar, załatwiających ewentualne reklamacje jakościowe itp. wynikające z zawartego między stronami kontraktu, bowiem były elementem składowym kalkulacji ceny sprzedawanych przez Spółkę wyrobów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka podpisała kontrakt z kontrahentem z Rosji i Ukrainy na dostawę swoich produktów. Na etapie negocjacji strony ustaliły rodzaj kosztów jakie kontrakt będzie obejmował i koszty te były elementem składowym kalkulacji ceny. W jednym z paragrafów kontraktu dokonany został zapis dotyczący pokrycia kosztów związanych z obsługą delegacji kontrahentów z Rosji i Ukrainy odbierających towar, załatwiających ewentualne reklamacje jakościowe itp. tj. kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów itp. (na podstawie faktur za usługi gastronomiczne, hotelowe i inne).

Z powyższego wynika, iż wydatki związane z pokryciem kosztów związanych z obsługą delegacji kontrahentów z Rosji i Ukrainy nie mają charakteru wydatków związanych z reprezentacją. Spółka ponosząc koszty zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów itp. realizuje postanowienia kontraktu. Przedmiotowe wydatki poniesione przez Spółkę stanowią dla Niej koszty uzyskania przychodów, wypełniają bowiem przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 updop.

W tym miejscu należy bowiem zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest również prawidłowym jego udokumentowaniem (art. 9 ust. 1 updop).

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj