Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-12/11-3/ŁM
z 4 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-12/11-3/ŁM
Data
2011.04.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
odsetki
odsetki
odsetki od pożyczki
odsetki od pożyczki
pożyczka
pożyczka
pożyczka od wspólnika
pożyczka od wspólnika
spółka kapitałowa
spółka kapitałowa
spółka osobowa
spółka osobowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Istota interpretacji
Czy odsetki od pożyczki udzielonej przez Spółkę spółce komandytowej stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki w części odpowiadającej udziałowi w zyskach i w stratach spółki komandytowej, tj. w 10%?



Wniosek ORD-IN 470 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2010 r. (data wpływu 03.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej przez Spółkę Spółce komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek zapłaconych przez Spółkę od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych aportem do spółki komandytowej,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej przez Spółkę Spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

  1. Spółka jest komplementariuszem spółki komandytowej. Przedmiotem działalności Spółki, jak i spółki komandytowej jest działalność deweloperska. W dniu 16 sierpnia 2010 r. Spółka wniosła aportem do spółki komandytowej działki budowlane niezabudowane oraz działki z rozpoczętą budową budynków mieszkalnych w celu budowy budynków mieszkalnych z przeznaczeniem na sprzedaż. Działki te zostały zakupione przez Spółkę w latach ubiegłych i traktowane w działalności jako towar handlowy. Zakup działek został częściowo sfinansowany kredytem bankowym zaciągniętym przez Spółkę. Ostatnia rata kredytu została spłacona przez Spółkę w m-cu październiku 2010 r. W okresie od 16 sierpnia 2010 r. (moment wniesienia aportu) do momentu spłaty kredytu płacone były również przez Spółkę odsetki od w/w kredytu.
  2. W m-cu listopadzie 2010 r. Spółka udzieliła spółce komandytowej pożyczki na bieżącą działalność. Z tytułu udzielonej pożyczki przysługują Spółce odsetki stanowiące przychód.

Spółka zgodnie z umową spółki, uczestniczy w zyskach i stratach spółki komandytowej w wysokości 10%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy odsetki zapłacone przez Spółkę w okresie 16.08.2010 r. do 31.10.2010 r. od kredytu zaciągniętego na zakup działek wniesionych później aportem do spółki komandytowej stanowią koszty uzyskania przychodów spółki w momencie ich poniesienia...
  2. Czy odsetki od pożyczki udzielonej przez Spółkę spółce komandytowej stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki w części odpowiadającej udziałowi w zyskach i w stratach spółki komandytowej, tj. w 10%...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 04 kwietnia 2011 r. nr ILPB4/423-12/11-2/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki udzielonej spółce komandytowej przez Spółkę Sp. z o.o. (pomimo, że stanowią w 100% przychód Spółki z o.o.) nie stanowią kosztu uzyskania przychodów Spółki na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13 w/w ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

Odsetki, które spółka komandytowa zapłaci Spółce z tyt. udzielonej pożyczki - w związku z przyjętym dla celów podatku dochodowego na podstawie art. 5 ustawy sposobem rozliczania przychodów i kosztów, będą traktowane jako koszt podatkowy u wszystkich wspólników spółki komandytowej w wysokości odpowiadającej ich udziałom w zyskach i stratach spółki.

Jednakże na mocy art. 16 ust. 1 pkt 13, Spółka nie może tych odsetek zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów, gdyż stanowią one odsetki od własnego kapitału, którym zdaniem Spółki, jest w tym przypadku udzielona pożyczka, włożona w źródło przychodów jakim jest w tym przypadku udział w spółce komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisy ustawy mają zastosowanie do osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji oraz do jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

W myśl przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa jest spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej.

Stosownie do art. 8 § 1 tego Kodeksu, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (§ 2 tegoż artykułu).

Spółki osobowe prawa handlowego nie posiadają podmiotowości prawnopodatkowej, a zatem dla celów podatkowych są „transparentne”. Natomiast z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez nie dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Z tego też względu, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie oznacza to jednak, że dochody przez nią uzyskiwane są wyłączone spod opodatkowania podatkiem dochodowym. Należy bowiem zwrócić uwagę, że na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Stosownie natomiast do brzmienia art. 5 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z powyższej regulacji wynika, że koszty uzyskania przychodu wspólnika z udziału w spółce osobowej ustala się stosownie do posiadanego przezeń udziału. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w żadnym z pozostałych artykułów nie reguluje zasad opodatkowania udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo – skutkowy. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

Z sytuacją, w której podatnik uzyskuje odsetki od własnego kapitału włożonego w źródło przychodów mamy do czynienia przede wszystkim w dwóch przypadkach, a mianowicie gdy:

  • podatnik będący wspólnikiem spółki osobowej udziela tej spółce pożyczki,
  • podatnik będący wspólnikiem spółki osobowej otrzymuje odsetki od wkładów lub udziałów wniesionych do spółki jawnej (art. 53 Kodeksu spółek handlowych) lub komandytowej (art.103 ww. Kodeksu w związku z art. 53 ww. Kodeksu).

Z regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że wypłacone odsetki nie stanowią kosztów uzyskania dla podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, który włożył kapitał w dane źródło przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w m-cu listopadzie 2010 r. Spółka udzieliła spółce komandytowej pożyczki na bieżącą działalność. Z tytułu udzielonej pożyczki przysługują spółce odsetki stanowiące przychód. Spółka zgodnie z umową spółki, uczestniczy w zyskach i stratach spółki komandytowej w wysokości 10%.

Zatem odsetki, które spółka osobowa płaci pożyczkodawcy (Spółce) będą:

  • z jednej strony przychodami dla pożyczkodawcy (Spółki) w związku z udzielaniem pożyczek,
  • i jednocześnie – w związku z przyjętym dla celów podatku dochodowego (art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) sposobem rozliczania przychodów i kosztów – odsetki od pożyczki są traktowane jako koszt podatkowy u wspólników w wysokości odpowiadającej ich udziałom w spółce osobowej.

Jednakże, na mocy art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca będący osobą prawną jako podmiot udzielający pożyczki, nie może przedmiotowych odsetek zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów, gdyż stanowią one odsetki od własnego kapitału (w tym wypadku pożyczki) włożonych przez Wnioskodawcę w źródło przychodu, którym jest spółka osobowa.

Reasumując, kwoty wypłaconych przez spółkę osobową odsetek od udzielonej pożyczki w części przypadającej na udział Wnioskodawcy w tej spółce nie stanowią – stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj