Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-708/12-5/AP
z 19 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2012 r. (data wpływu 19 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 11 września 2012 r. oraz w dniu 4 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w odniesieniu do akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej w sytuacji zbycia przez nią udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w odniesieniu do akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej w sytuacji zbycia przez nią udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia oraz w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 11 września 2012 r.

Z uwagi na fakt, iż ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 1 października 2012 r. nr ILPB4/423-222/12-3/DS oraz ILPB1/415-708/12-3/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 1 października 2012 r. (skutecznie doręczono w dniu 2 października 2012 r.), natomiast w dniu 4 października 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W najbliższym czasie jednym z udziałowców Wnioskodawcy zostanie spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA), której komplementariuszem jest osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), zaś akcjonariuszami – osoby fizyczne, podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

SKA planuje zrealizowanie inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej (budowę fabryki produkcji tektury falistej i opakowań z tektury) o wartości ok 70 M złotych. Po ukończeniu inwestycji spółka będzie prowadzić działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem, podobnie jak w przypadku Wnioskodawcy, będzie produkcja tektury oraz opakowań z papieru i tektury. W celu sfinansowania w części ww. inwestycji nie jest wykluczone, że SKA będzie musiała skorzystać ze środków pieniężnych, które otrzyma od Spółki tytułem dywidendy lub wynagrodzenia wypłaconego za umorzone przez SKA udziały w Spółce.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że umorzenie, wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w zakresie objętym pytaniem nr 1, będzie miało charakter dobrowolny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku zbycia udziałów przez SKA na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, Wnioskodawca – jako płatnik podatku – nie będzie miał obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu?
  2. Czy na moment wypłaty dywidendy dokonanej przez Spółkę na rzecz SKA Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku – jako płatnik podatku – pobrania, w części, w jakiej wypłacana dywidenda będzie przypadała na udział akcjonariuszy w zysku SKA, zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu?

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1 w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. w zakresie obowiązków płatnika w odniesieniu do akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej w sytuacji zbycia przez nią udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia. Natomiast w odniesieniu do tej części pytania, która odnosi się do podatku dochodowego od osób prawnych, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 1, w przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu zbycia przez SKA udziałów w Spółce w celu umorzenia – na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek pobrania jako płatnik podatku z tego tytułu.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy są zobowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub postawionych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych – w tym z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Analogiczne zasady obowiązują na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (odpowiednio stosuje się w tym zakresie przepisy art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Do dnia 31 grudnia 2010 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i o podatku dochodowym od osób prawnych do dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zaliczały dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) (odpowiednio art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W związku z tym, po stronie podmiotów wypłacających wynagrodzenie z tytułu zbycia tych udziałów istniał obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Na mocy ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 ze zm.) uchylono przepisy zaliczające dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji uchylono również obowiązek pobrania przez płatników zryczałtowanego podatku dochodowego od takich wypłat.

Tym samym, od dnia 1 stycznia 2011 r. przychody z tego tytułu należy traktować jako przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. podlegające opodatkowaniu na poziomie podatnika (tu: wspólników SKA).

W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu zbycia przez SKA udziałów Spółki w celu umorzenia, na Spółce nie będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wniosek w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2, tj. w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 19 października 2012 r. nr ILPB1/415-708/12-6/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj