Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-230/12-3/MC
z 26 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania w Polsce dochodu z tytułu udziału w spółce osobowej, będącej zakładem Wnioskodawcy na terytorium Czech (pyt. nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania zakładu Wnioskodawcy na terytorium Czech (pyt. nr 1),
  • opodatkowania w Polsce dochodu z tytułu udziału w spółce osobowej, będącej zakładem Wnioskodawcy na terytorium Czech (pyt. nr 2),
  • opodatkowania w Polsce majątku otrzymanego z tytułu wycofania części wkładu ze spółki osobowej, będącej zakładem Wnioskodawcy na terytorium Czech (pyt. nr 3),
  • opodatkowania w Polsce majątku otrzymanego z tytułu likwidacji spółki osobowej, będącej zakładem Wnioskodawcy na terytorium Czech (pyt. nr 4).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Obecnie Wnioskodawca rozważa zawiązanie według prawa czeskiego spółki osobowej z siedzibą w Czechach, która będzie odpowiednikiem polskiej spółki jawnej (dalej: Spółka). Spółka będzie transparentna podatkowo, tzn. nie będzie podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów, lecz opodatkowaniu będą podlegali jej wspólnicy (w tym Wnioskodawca).

Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą w Czechach. Zasadniczym przedmiotem aktywności gospodarczej Spółki będzie działalność holdingowa i finansowa (działalność ta może polegać na udzielaniu pożyczek lub zarządzaniu udziałami w podmiotach zależnych). Spółka będzie wynajmowała biuro, w którym zostanie zarejestrowana siedziba Spółki, jak również będzie posiadała konto bankowe konieczne do prowadzenia działalności. Spółka zostanie również wyposażona przez wspólników (w tym przez Wnioskodawcę) w aktywa konieczne do prowadzenia działalności.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że Spółka nie będzie prowadzić działalności wyłącznie w zakresie:

  1. użytkowania urządzeń służących wyłącznie do składowania, wystawiania lub wydawania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa;
  2. utrzymywania zapasów dóbr albo towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie dla składowania, wystawiania lub wydawania.

Spółka nie będzie również podmiotem powołanym w celu:

  1. utrzymywania zapasów dóbr albo towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo;
  2. utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa;
  3. utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celach reklamy, dla dostarczania informacji, prowadzenia badań naukowych lub wykonywania podobnej działalności mającej dla przedsiębiorstwa charakter przygotowawczy lub pomocniczy;
  4. utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu wykonywania jakiegokolwiek połączenia rodzajów działalności wymienionych pod literami od a) do e), pod warunkiem jednak że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia rodzajów działalności, posiada przygotowawczy lub pomocniczy charakter.

Wnioskodawca nie wyklucza jednak, iż w trakcie prowadzenia działalności przez Spółkę może okazać się, że z przyczyn biznesowych niezbędne będzie wycofanie części wniesionych do Niej wkładów. W dłuższej perspektywie czasowej nie można również wykluczyć likwidacji Spółki. W wyniku tych działań, Wnioskodawca otrzyma część przypadających Mu, jako wspólnikowi, aktywów Spółki. Jednocześnie, Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że w skład majątku Spółki nie wejdzie majątek nieruchomy w rozumieniu Konwencji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka będzie stanowić zakład Wnioskodawcy w Czechach w rozumieniu Konwencji?
  2. Czy dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w Spółce będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce?
  3. Czy majątek otrzymany z tytułu wycofania części wkładu ze Spółki będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce?
  4. Czy majątek otrzymany przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji Spółki będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami wydanymi w dniu 26 października 2012 r. nr ILPB4/423-230/12-2/MC, ILPB4/423-230/12-4/MC, ILPB4/423-230/12-5/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w Spółce nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Regułę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 tej ustawy).

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy mający siedzibę lub zarząd w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zatem, na Wnioskodawcy ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, a opodatkowaniu w Polsce podlegają również dochody osiągane przez Niego za granicą. Należy mieć jednak na uwadze regulacje modyfikujące tę ogólną zasadę.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jeżeli odpowiednia umowa międzynarodowa tak stanowi. Zatem, w świetle tego przepisu oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego, analizie należy poddać postanowienia Konwencji.

Wnioskodawca w odniesieniu do pytania nr 1 przyjął, że Spółka spełnia przesłanki konieczne do uznania Jej za zakład Wnioskodawcy w Czechach.

W związku z tym, zastosowanie powinien znaleźć przepis art. 7 ust. 1 Konwencji, zgodnie z którym zyski polskiego przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że przedsiębiorstwo to prowadzi działalność poprzez położony w Czechach zakład. W takich okolicznościach zyski mogą być opodatkowane w Czechach, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. W ocenie Wnioskodawcy, dochód uzyskany z tytułu udziału w Spółce będzie podlegał opodatkowaniu w Czechach w pełnej wysokości, gdyż powinien on zostać w całości przypisany zakładowi Wnioskodawcy. Wynika to ze specyfiki przedstawionego zdarzenia przyszłego - trudno przecież oczekiwać, by jakakolwiek część dochodu Wnioskodawcy z tytułu udziału w Spółce nie została alokowana do Spółki.

Powyższe zasady dotyczą nie tylko zysków przedsiębiorstw ale także np. dywidend (art. 10 ust. 4 Konwencji), odsetek (art. 11 ust. 5 Konwencji), należności licencyjnych (art. 12 ust. 4 Konwencji), czy też zysków ze sprzedaży majątku (art. 13 ust. 2 Konwencji) powstałych w Czechach.

Zgodnie z przepisem art. 24 ust. 1 Konwencji, jeżeli osoba mająca siedzibę w Polsce uzyskuje dochód, który zgodnie z postanowieniami Konwencji może być opodatkowany w Czechach, to w Polsce dochód taki powinien być zwolniony od podatku. W konsekwencji, przywołany już powyżej przepis art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje, że wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jeżeli odpowiednia umowa międzynarodowa tak stanowi.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że organy podatkowe wydały szereg interpretacji indywidualnych, w których zajęły stanowisko analogiczne do prezentowanego powyżej. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2011 r. (sygn. IBPBI/2/423-1449/10/MO) stwierdził, że dochody Spółki z tytułu udziału w cypryjskiej spółce komandytowej będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych wyłącznie na Cyprze na skutek prowadzenia działalności gospodarczej poprzez położony tam zakład. Na taką praktykę władz skarbowych wskazują również inne interpretacje, np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB2/415-729/11-4/TS), czy Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 maja 2011 r. (sygn. IBPBI/2/423-202/11/AK).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj