Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-68a/11/TJ
z 18 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-68a/11/TJ
Data
2011.07.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka
wspólnik
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Warunki zastosowania zwolnienia określonego w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2011 r. (data wpływu 19 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni – Spółka z o.o. – której 100% udziałowcem jest T. Holandia, udzieliła, na podstawie zawartej umowy, pożyczki podmiotowi powiązanemu kapitałowo, nierezydentowi, spółce kapitałowej z siedzibą w Izraelu. Środki pieniężne zostały przekazane z rachunku bankowego pożyczkodawcy w Polsce na konto pożyczkobiorcy. Powiązanie kapitałowe pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą wynika ze struktury udziałów T. Holandia, który posiada, poza udziałami u pożyczkodawcy, 100% udziałów u pożyczkobiorcy. Wnioskodawczyni na terenie Rzeczypospolitej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonawstwa robót instalacyjno – montażowych. Zawarta umowa zawiera zapis, że koszty podatku od czynności cywilnoprawnych ponosi pożyczkobiorca.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie:


Czy w związku z powiązaniami kapitałowymi poprzez głównego udziałowca, posiadającego 100% udziałów w podmiotach będących stronami umowy, udzielona pożyczka korzysta ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawczyni, udzielona pożyczka jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy. Powyższe wynika z powiązań kapitałowych podmiotów, których głównym udziałowcem jest T. w Holandii. Poprzez posiadanie 100% udziałów pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy udzielenie przedmiotowej pożyczki uznać należy za udzielenie pożyczki przez udziałowca spółce kapitałowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymieniona w pkt 1 lit. b) umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.


Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:


  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W myśl art. 3 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a stosownie do art. 4 pkt 7 ustawy przy umowie pożyczki ciąży on na biorącym pożyczkę.

Podstawa opodatkowania przy umowie pożyczki określona została w art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy i stanowi ją kwota lub wartość pożyczki, natomiast stawka podatku wynosi 2%.

Jednakże nie wszystkie czynności, których dokonanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych rodzi obowiązek zapłaty tego podatku. Czynności takie przewidziane zostały w art. 9 ustawy, zawierającym katalog czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jedną z nich jest przewidziana w pkt 10 lit. i) tego przepisu pożyczka udzielona przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni – Spółka z o.o. – udzieliła pożyczki spółce kapitałowej z siedzibą w Izraelu. Obie spółki są powiązane kapitałowo, w ten sposób, że 100% udziałowiec Wnioskodawcy (pożyczkodawcy) jest jednocześnie 100% udziałowcem spółki izraelskiej (pożyczkobiorcy). Środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki zostały przekazane z rachunku bankowego pożyczkodawcy w Polsce.

Oceniając tak przedstawiony stan faktyczny, z uwzględnieniem zacytowanych przepisów prawa stwierdzić należy, że w przedstawionej sytuacji nie znajdzie zastosowania zwolnienie z opodatkowania, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jego literalnym brzmieniem ww. zwolnienie ma bowiem zastosowanie jedynie do umów pożyczek, w których pożyczkodawcą jest podmiot będący wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki kapitałowej, a więc osoba (prawna lub fizyczna), która jest właścicielem udziałów (akcji) w danej spółce. Ze stanu faktycznego wynika natomiast, że strony opisanej umowy pożyczki są jedynie powiązane kapitałowo poprzez swojego 100% udziałowca, który jednak nie jest stroną zawartej umowy. Zaznaczyć przy tym należy, że wszelkie ulgi i zwolnienia stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że odstępstwa od tej zasady muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Tym samym tylko określone zdarzenia prawne bądź spełnienie określonych przesłanek, od których ustawodawca uzależnia prawo do zwolnienia skutkuje zwolnieniem z opodatkowania. Z tego też względu w prawie podatkowym w stosunku do wszelkich ulg i zwolnień zabronione jest stosowanie zarówno wykładni rozszerzającej, jak i zawężającej. W konsekwencji w opisanej sytuacji udzielona pożyczka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj