Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-213/11-3/IR
z 28 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-213/11-3/IR
Data
2011.11.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
odsetki od pożyczki
odsetki skapitalizowane


Istota interpretacji
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może zaliczyć skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji?



Wniosek ORD-IN 211 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka Akcyjna przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka Akcyjna jest producentem wyrobów o charakterze karbo- i petrochemicznym, wykorzystywanych w chemii organicznej.

W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością w zakresie zakupów, produkcji i sprzedaży, pozyskuje On finansowanie od podmiotów zewnętrznych w postaci pożyczek bądź kredytów.

Wnioskodawca zawarł umowy kredytowe z bankiem, na mocy których uzyskał dwa kredyty w walucie obcej. Na podstawie zapisów umów kredytowych, Wnioskodawca został zobowiązany do zapłaty odsetek w okresach miesięcznych.

Początkowo, zgodnie z umową, Wnioskodawca regulował odsetki w okresach miesięcznych. Następnie zawarł porozumienie z bankiem, na mocy którego odsetki od kredytów za 2009 r. oraz I połowę 2010 r. zostały skapitalizowane i zwiększyły wartość kredytu. W konsekwencji wartość zadłużenia Wnioskodawcy z tytułu zaciągniętych kredytów uległa zwiększeniu o wartość odsetek za okres 2009 r. oraz I połowę 2010 r.

Wnioskodawca zamierza kapitalizować odsetki od kredytów (pożyczek) również w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może zaliczyć skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji...

Zdaniem Wnioskodawcy, może On zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów) z momentem dokonania kapitalizacji odsetek.

W uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawca podał następującą argumentację:

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jednocześnie, w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zawarł katalog wydatków, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W opinii Wnioskodawcy, z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika a contrario, iż do kosztów uzyskania przychodów zalicza się skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów).

Wnioskodawca wskazuje, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji legalnej kapitalizacji odsetek. Z praktyki obrotu gospodarczego wynika, że kapitalizacja odsetek to operacja doliczenia naliczonych i niezapłaconych odsetek do kwoty głównej pożyczki (kredytu). W momencie dokonania kapitalizacji, odsetki stają się częścią kwoty głównej – pożyczki (kredytu) - i tracą swój odrębny charakter. Zobowiązanie z tytułu spłaty odsetek ulega modyfikacji w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki (kredytu).

Po dokonaniu kapitalizacji odsetki liczone są od nowej (wyższej) podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki. W ten sposób, pomimo braku fizycznego przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji.

Pożyczkodawca podejmując decyzję o kapitalizacji odsetek w rzeczywistości rozporządza nimi zaliczając je do kwoty głównej kredytu. Wynika z tego, że już od dnia kapitalizacji wierzyciel uzyskuje korzyść ekonomiczną w postaci zwiększenia kwoty, od której naliczane są dalsze odsetki.

W związku z tym kapitalizacja odsetek wywiera ten sam skutek prawny, co ich zapłata - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty, przez co należy uznać kapitalizację odsetek za czynność zrównaną ekonomicznie z ich zapłatą.

Zdaniem Wnioskodawcy warunkiem zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów, jest fakt zaistnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkami ponoszonymi na skapitalizowane odsetki, a celem dokonania takich wydatków, czyli osiągnięciem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. W przypadku Wnioskodawcy, która zawarł umowy kredytowe z bankiem, celem uzyskania kredytów jest finansowanie Jego bieżącej działalności niezwiązane z zakupem środków trwałych, bądź wartości niematerialnych i prawnych. A zatem w sytuacji Wnioskodawcy, jest spełniony warunek wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Według Wnioskodawcy, Jego stanowisko co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów) jest jednolicie prezentowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych.

Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2010 r., o sygn. ITPB3/423-123/10/MK: ”W konsekwencji skapitalizowane odsetki (jako niezwiązane z nabyciem lub wytworzeniem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) od pożyczki, która została zaciągnięta w celu określonym w przepisie art. 15 ust. 1 należy w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu."

Podobnie, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 grudnia 2009 r., o sygn. ILPB3/423-757/09-4/DS: „skapitalizowane odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów."

Wnioskodawca podaje, iż jak już wskazywał, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Natomiast, art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W świetle przepisu art. 16 ust 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytów (pod warunkiem istnienia związku z przychodami) stanowią u pożyczkobiorcy koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Zdaniem Spółki w przypadku odsetek skapitalizowanych, momentem zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest moment ich kapitalizacji.

Według Wnioskodawcy stanowisko takie zostało potwierdzone m.in. przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2010 r., o sygn. akt II FSK 359/09: „Natomiast swobodne przeniesienie prawa do dysponowania tym przychodem, to jest odsetkami z tytułu korzystania z pożyczonego kapitału, o które, zgodnie z wolą pożyczkodawcy, pożyczkobiorca powiększa co pewien czas kwotę pożyczonych pieniędzy, należy traktować jako formę zapłaty odsetek w momencie ich kapitalizacji. Dla zastosowania normy art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy podatkowej nie ma więc znaczenia jak prawem do odsetek zadysponował pożyczkodawca.

Istotne jest, że mógł nimi swobodnie dysponować w wyniku dojścia do skutku kapitalizacji odsetek w ustalonych terminach."

Podobnie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 10 listopada 2010 r., o sygn. akt I SA/Bd 888/10 „Zdaniem Sądu, organ prawidłowo przyznał istotę problemu pozostawieniu odsetek do dyspozycji pożyczkodawcy, jako kreującemu moment powstania kosztu po stronie pożyczkobiorcy i wskazał na samą kapitalizację jako kreującą powstanie (moment) kosztu uzyskania przychodów."

Wnioskodawca podkreśla, iż Jego stanowisko jest również jednolicie prezentowane przez organy podatkowe w szeregu interpretacji indywidualnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2010 r., o sygn. IBPBI/423-776/10/PP stwierdził, że: „W konsekwencji, w wyniku kapitalizacji odsetek od pożyczki dojdzie do ich swoistego uregulowania, a co za tym idzie - kapitalizacja odsetek wywiera ten sam skutek co zapłata i umożliwia uznanie odsetek za koszt podatkowy w momencie ich kapitalizacji."

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej z dnia 3 marca 2010 r, o sygn. ILPB3/423-1131/09-2/EK, wskazał: „na mocy art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od zaciągniętego kredytu, pod warunkiem, że został on przeznaczony na cele związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą - w dacie ich kapitalizacji."

Podobnie, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 8 października 2009 r., o sygn. ILPB3/423-534/09-4/ŁM: „W związku z powyższym, uznać należy, iż na mocy art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od zaciągniętych pożyczek pod warunkiem, że zostaną wydatkowane na prowadzenie i rozwijanie głównego zakresu działalności Spółki, w przypadku kapitalizacji odsetek - w momencie ich kapitalizacji."

Zdaniem Wnioskodawcy, istotnym jest, iż z momentem dokonania kapitalizacji odsetek, stają się one kwotą główną, której spłata nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli więc uznać, iż odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w momencie kapitalizacji, to nie mogłyby one zostać uznane za koszt uzyskania przychodu nigdy, bowiem po ich skapitalizowaniu, stają się one częścią kwoty głównej kredytu, której spłata nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lipca 2010 r. o sygn. IPPB3/423-255/10-2/EB wskazał: „gdyby nie można było zaliczyć odsetek do kosztów podatkowych w momencie ich kapitalizacji, nie mogłyby one stanowić kosztów uzyskania przychodów w ogóle (gdyż po dokonaniu kapitalizacji zaczną one stanowić część kwoty głównej pożyczki, której spłata nie stanowi kosztów uzyskania przychodów)."

Mając na uwadze, brzmienie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, orzecznictwo sądów administracyjnych, jak również stanowisko organów podatkowych w wydawanych interpretacjach indywidualnych, w opinii Wnioskodawcy może On zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów) z momentem dokonania kapitalizacji odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj