Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-139/11-3/TR
z 10 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/436-139/11-3/TR
Data
2011.10.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
Cypr
papier wartościowy
spółka kapitałowa
sprzedaż udziałów
umowa


Istota interpretacji
Sprzedaż udziałów.



Wniosek ORD-IN 441 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2011 r. (data wpływu: 11 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lipca 2011 r. (data wpływu: 11 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych , mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze spółką kapitałową, mającą siedzibę na terytorium Republiki Cypru (dalej: „Spółka Cypryjska LLC I”), umowę sprzedaży, na podstawie której nabędzie 100% udziałów, które Spółka Cypryjska LLC I posiada w innej spółce kapitałowej również mającej siedzibę na Cyprze (dalej: „Spółka Cypryjska LLC II”). Umowa sprzedaży 100% udziałów Spółki Cypryjskiej LLC II zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez złożenie podpisów pod dokumentem umowy sprzedaży przez osoby umocowane do reprezentowania stron, prawdopodobnie na terytorium Republiki Cypru lub w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska.

Zawarcie umowy sprzedaży udziałów Spółki Cypryjskiej LLC II zostanie dokonane w wyniku zawartej wcześniej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pomiędzy Wnioskodawcą, a inną spółką mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, umowy przedwstępnej, na podstawie której Wnioskodawca zobowiąże się do nabycia zależnej od tej polskiej spółki, Spółki Cypryjskiej LLC II.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym czynność prawna, tj. zawarcie umowy sprzedaży udziałów w Spółce Cypryjskiej II przez Wnioskodawcę podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z dnia 17 maja 2010 r. Dz. U. Nr 101, poz. 649)...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisanym zdarzeniu przyszłym czynność cywilnoprawna zawarcia umowy sprzedaży udziałów przez Wnioskodawcę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z dnia 17 maja 2010 r. Dz. U. Nr 101, poz. 649, dalej „Ustawa o PCC”), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W przedstawionym stanie przyszłym umowa sprzedaży 100% udziałów w Spółce Cypryjskiej LLC II będzie stanowić umowę sprzedaży praw majątkowych, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. a) Ustawy o PCC. Zgodnie z wykładnią powołanego przepisu, prawem majątkowym są udziały/akcje w spółce kapitałowej rozumiane jako ogół uprawnień korporacyjnych i uprawnień czysto majątkowych wspólnika spółki, wynikających z członkostwa w danej spółce i wyznaczających rodzaje oraz zakres przysługujących wspólnikowi praw i kompetencji (S. Sołtysiński, Komentarz do Kodeksu spółek handlowych, wyd. C. H. Beck, 2005).

Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 Ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Przepisy Ustawy o PCC różnicują opodatkowanie sprzedaży praw majątkowych (udziałów/akcji spółek kapitałowych) podatkiem od czynności cywilnoprawnych od tego, czy prawa te są wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy za granicą. Prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są opodatkowane podatkiem niezależnie od miejsca zawarcia umowy i od podmiotów zawierających tę umowę. W przypadku praw majątkowych wykonywanych za granicą, opodatkowanie zależy od łącznego spełniania warunków określonych w art. 1 ust. 4 pkt 2 Ustawy o PCC.

Tym samym dla określenia obowiązków w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych kluczowe jest ustalenie miejsca, gdzie wykonywane są prawa majątkowe.

Zgodnie z doktryną, pod pojęciem wykonywania prawa majątkowego należy rozumieć miejsce, w którym następuje zaistnienie skutku prawnego czynności cywilnoprawnej, której przedmiotem jest prawo majątkowe (J. Zdanowicz, Komentarz do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyd. C. H. Beck, 2009, źródło: Legalis). Zgodnie z poglądami prezentowanymi w orzecznictwie, o miejscu wykonywania praw majątkowych decyduje siedziba spółki, której udziały są sprzedawane. Stanowisko takie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 lipca 2005 r., sygn. II FSK 577/05, wskazując, iż w skład prawa udziałowego wchodzą uprawnienia majątkowe i uprawnienia niemajątkowe, takie w szczególności jak: uprawnienie do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników i głosowania przy podejmowaniu uchwał, uprawnienie do zaskarżenia uchwał wspólników, uprawnienie do kontroli działalności spółki, które co do zasady odbywa się w siedzibie spółki, czyli zawsze na terytorium kraju jej siedziby. Tym samym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, miejscem, w którym zaistnieją skutki prawne zawarcia umowy sprzedaży udziałów, czyli miejscem, w którym wykonywane są prawa majątkowe będące przedmiotem sprzedaży, będzie państwo siedziby spółki, której udziały będą przedmiotem sprzedaży, czyli Republika Cypru.

Dodatkowo należy wskazać, iż zarówno w praktyce, jak i w doktrynie, wskazuje się, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży udziałów/akcji spółek kapitałowych mających siedzibę w Polsce, niezależnie od tego gdzie i niezależnie od tego pomiędzy jakimi podmiotami te umowy zostały zawarte, ponieważ umowa dotyczy sprzedaży praw majątkowych, które są wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Z. Ofiarski, Komentarz do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyd. ABC, 2009, źródło: System informacji prawnej Lex). Wnioskując z powyższego a contrario, należy stwierdzić, iż nabycie udziałów w zagranicznej spółce jest nabyciem prawa majątkowego wykonywanego za granicą.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż sprzedaż udziałów w Spółce Cypryjskiej LLC II, będąca przedmiotem opisanej przyszłej czynności cywilnoprawnej, dotyczy nabycia praw majątkowych wykonywanych w kraju siedziby spółki, której udziały są nabywane, czyli za granicą. Do ustalenia, czy czynność cywilnoprawna, której przedmiotem jest sprzedaż praw majątkowych wykonywanych za granicą, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zastosowanie będzie miał art. 1 ust. 4 pkt 2 Ustawy o PCC.

W świetle powołanego przepisu, aby umowa sprzedaży prawa majątkowego wykonywanego za granicą, była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • nabywca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • czynność prawna ma być dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zważywszy, że przesłanka pierwsza dotycząca nabywcy prawa majątkowego jest w przedstawionym stanie przyszłym spełniona, gdyż Wnioskodawca ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kluczowe dla określenia, czy planowana transakcja będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych na gruncie art. 1 ust. 4 pkt 2 Ustawy o PCC, będzie miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym umowa sprzedaży udziałów będzie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tym samym nie zostanie spełniona druga przesłanka niezbędna do opodatkowania sprzedaży udziałów, będących prawem majątkowym wykonywanym za granicą, w postaci dokonania czynności cywilnoprawnej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak wskazał Zainteresowany, spełnienie wszystkich przesłanek z art. 1 ust. 4 pkt 2 Ustawy o PCC, jako warunkujących opodatkowanie czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych, potwierdzają następujące pisma organów podatkowych: interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2011 r., sygn. ILPB2/436-273/10-2/MK, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2008 r., sygn. IPPB2/436-159/08-2/AS, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. 1472/SPC/436-14/07/SJ, wydane przez Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.

Reasumując, w świetle brzmienia art. 1 ust. 4 pkt 2 Ustawy o PPC, wobec braku wystąpienia wszystkich wskazanych w tym przepisie przesłanek, nabycie przez Wnioskodawcę 100% udziałów Spółki Cypryjskiej LLC II, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, a Spółką Cypryjską LLC I, poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 analizowanej ustawy, opodatkowaniu podlegają także zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4, zaś w myśl art. 1 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy – opodatkowaniu podlegają orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Jednakże, w każdym przypadku, gdy konkretna czynność cywilnoprawna (umowa) mieści się w określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 - pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zakresie przedmiotowym tej ustawy, należy zwrócić uwagę na zapis art. 1 ust. 4 analizowanej ustawy.

W myśl ww. przepisu, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne, w tym umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Powyższe oznacza, że konkretna umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w każdym przypadku, gdy w chwili jej zawarcia jej przedmiot – w analizowanym przypadku udziały w spółce kapitałowej – wykonywany jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Treść badanego przepisu wskazuje również, że konkretna umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych także wtedy, gdy prawa majątkowe (udziały) będące jej przedmiotem wykonywane są za granicą, a nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (spółka akcyjna), posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamierza zawrzeć ze spółką kapitałową, mającą siedzibę na terytorium Republiki Cypru (dalej: „Spółka Cypryjska LLC I”), umowę sprzedaży, na podstawie której nabędzie 100% udziałów, które Spółka Cypryjska LLC I posiada w innej spółce kapitałowej również mającej siedzibę na Cyprze (dalej: „Spółka Cypryjska LLC II”). Umowa sprzedaży 100% udziałów Spółki Cypryjskiej LLC II zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez złożenie podpisów pod dokumentem umowy sprzedaży przez osoby umocowane do reprezentowania stron, prawdopodobnie na terytorium Republiki Cypru lub w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska.

Skoro zatem w analizowanej sprawie nie zostanie spełniony kumulatywnie zapis art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to opisana we wniosku umowa sprzedaży udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj