Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-14/07/SJ
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-14/07/SJ
Data
2007.04.04



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
czynności
czynności cywilnoprawne
czynności handlowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
miejsce wykonywania czynności
nabycie udziałów
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż udziałów
Szwajcaria
udział
udziałowiec
wykonywanie czynności
zbycie udziału


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży udziałów w spółce szwajcarskiej zawarta w Szwajcarii ze spółką portugalską podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza nabyć od podmiotu portugalskiego (dalej: Spółka Portugalska) udziały w spółce kapitałowej prawa szwajcarskiego (dalej: Spółka Szwajcarska) działającej w Szwajcarii. Umowa sprzedaży udziałów ma zostać zawarta w Szwajcarii.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy umowa kupna-sprzedaży udziałów, która ma zostać zawarta pomiędzy Spółką a Spółką Portugalską jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W szczególności Spółka prosi o potwierdzenie, iż w przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowa umowa nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, ponieważ nie zostanie spełniony warunek zawarty w art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (czynność cywilnoprawna zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 41, poz. 399 ze zm. - zwana dalej ustawą o pcc) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Ponadto, zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwzględniając powyższe uregulowania należy stwierdzić, iż w ustawie o pcc sformułowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby konkretna czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jednym z nich, podatkowi podlegają objęte zakresem przedmiotowym ustawy czynności, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż zamierza ona zawrzeć umowę sprzedaży praw majątkowych wykonywanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z podmiotem portugalskim. Przedmiotowa umowa ma zostać zawarta na terytorium Szwajcarii. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż opisana przez Spółkę czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie spełnia ona przesłanek zawartych w art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o pcc.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj