Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4013.150.2019.2.JS
z 26 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2019 r. (data wpływu 1 lipca 2019 r.) uzupełnionym pismem z 29 sierpnia 2019 r. (data wpływu 2 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania produkcji napojów alkoholowych jest:

  • prawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1-3, 5, 9-13 oraz 15;
  • nieprawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 14.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania produkcji napojów alkoholowych. Ww. wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony pismem z 29 sierpnia 2019 r. (data wpływu 2 września 2019 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 27 sierpnia 2019 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.150.2019.1.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzeń przyszłych:

2.1. A. prowadzi działalność rolniczą pod nazwą „…” w zakresie uprawy winogron, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego (dalej: „Wnioskodawca”).

2.2. Wnioskodawca zajmuje się produkcją win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859 ze zm.). W ciągu roku kalendarzowego Wnioskodawca produkuje mniej niż 1000 hektolitrów ww. alkoholu. W konsekwencji Wnioskodawca nie prowadzi składu podatkowego zgodnie z treścią art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy o akcyzie.

2.3. Przed przystąpieniem do produkcji wina i przerobem zebranych winogron dokonywana jest selekcja winogron. Podczas selekcji usuwane są winogrona uszkodzone, nadgnite i spleśniałe oraz niedojrzałe (dalej: „Winogrona gorszej jakości”) Takie owoce mogą być przyczyną wytworzenia wina niespełniającego standardów jakości i w związku z tym, które nie będzie nadawało się do sprzedaży (osiągnie zbyt wysoką kwasowość). Do tej pory Wnioskodawca utylizował Winogrona gorszej jakości, które nie nadawały się do wykorzystania do produkcji wina.

2.4. Aktualnie Wnioskodawca zamierza rozpocząć produkcję alkoholu o zawartości ok. 38% - 42% alkoholu z Winogron gorszej jakości (dalej: „Produkt finalny”). Wnioskodawca szacuje, że w 2019 r. wyprodukuje ok. 250 litrów Produktu finalnego, zaś w następnych latach poziom ten może wzrosnąć do ponad 500 litrów rocznie. Z uwagi na brak posiadanej specjalistycznej infrastruktury Wnioskodawca zamierza zlecić podmiotowi trzeciemu, prowadzącemu skład podatkowy (dalej: „Podmiot trzeci”) część procesu produkcji, polegającego na destylacji powstałego „napoju winnego”, o którym mowa w pkt poniżej. Produkcja Produktu finalnego będzie odbywała się w sposób określony w pkt 2.7. poniżej.

2.5. Pierwszym etapem produkcji Produktu finalnego będzie wyprodukowanie przez Wnioskodawcę w zakładzie produkcyjnym Wnioskodawcy wina z Winogron gorszej jakości. Wino będzie powstawało w sposób analogiczny do produkcji przez Wnioskodawcę standardowego wina spełniającego standardy jakości. Winogrona gorszej jakości będą więc odszypułkowane i zgniatane na miazgę, kolejno poddane procesowi fermentacji (tj. procesowi siarkowania dwutlenkiem siarki i dodatku drożdży), następnie nastąpi obciąg i leżakowanie, na dalszym etapie nastąpi filtracja powstałego „napoju winnego”, a następnie rozlew „napoju winnego” do zbiorników wielkopowierzchniowych o pojemności ok. 400-500 litrów. Podczas procesu produkcji wytrąca się również glukoza i kwas mlekowy, które są obecne w wyprodukowanym „napoju winnym”. W ten sposób powstaje „napój winny” o zawartości średnio 14,07% alkoholu. Zdaniem Wnioskodawcy „napój winny” powinien być zakwalifikowany zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2204 (tj. Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009), w dalszej części wniosku ww. produkt będzie określany jako: „Pierwszy wyrób”.

2.6. Następnie Pierwszy wyrób zostanie przewieziony w ww. zbiornikach wielkopowierzchniowych do składu podatkowego prowadzonego przez Podmiot trzeci do składu podatkowego i zostanie poddany destylacji tj. procesowi odparowywania, w konsekwencji Pierwszy produkt zmniejszy swoją ilość, aż do uzyskania ok. 96% alkoholu. W procesie destylacji nie będą dodawane do wina żadne inne składniki. W dalszej części wniosku ww. produkt będzie określany jako: „Drugi wyrób”. Drugi wyrób powinien być zakwalifikowany zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2207 (tj. Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone).

2.7. Następnie Drugi wyrób zostanie przewieziony, w tych samych zbiornikach wielkopowierzchniowych, w których został przywieziony z powrotem ze składu podatkowego Podmiotu trzeciego, do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy, gdzie Wnioskodawca rozcieńczy Drugi wyrób akcyzowy we własnym zakresie z wodą źródlaną (nic więcej poza źródlaną wodą nie zostanie dodane na tym etapie produkcji) uzyskując w efekcie Produkt finalny. Produkt finalny powinien być zakwalifikowany zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2208 (tj. Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80 % obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe).

2.8. Następnie, uzyskany Produkt finalny Wnioskodawca rozleje do opakowań jednostkowych (szklanych butelek) i przeznaczy do sprzedaży.

Pismem z dnia 29 sierpnia 2019 r. (data wpływu 2 września 2019 r.) Wnioskodawca uzupełnił powyższy opis o następujące informacje:

  • napój winny oznaczony we wniosku jako „Pierwszy wyrób” powinien być zakwalifikowany zgodnie z klasyfikacją CN w poz. 2204 (tj. wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009).
  • „zbiorniki wielkopowierzchniowe o pojemności ok. 400-500 litrów”, do których Wnioskodawca będzie rozlewał, a następnie dokonywał przemieszczenia Pierwszego wyrobu do składu podatkowego oraz z powrotem do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy stanowią opakowania jednostkowe, o których mowa w art. 120 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1.(3.1.) Czy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Pierwszego wyrobu? (dalej: „Pytanie nr 1”)

2.(3.2.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa (tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu), to czy Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy? (dalej: „Pytanie nr 2”)

3.(3.3.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa (tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu) jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa (tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy), to czy Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty akcyzy o wartość podatkowych znaków akcyzy naniesionych na zbiorniki z Pierwszym wyrobem? (dalej: „Pytanie nr 3”)

4.(3.4.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy to czy Podmiot trzeci będzie miał prawo do zdjęcia znaków akcyzowych ze zbiorników z Pierwszym wyrobem bez obowiązku wcześniejszego uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o której mowa w § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów znakami akcyzy? (dalej: „Pytanie nr 4”)

5.(3.5.) Czy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci ? (dalej: „Pytanie nr 5”)

6.(3.6.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to czy Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu? (dalej: „Pytanie nr 6”)

7.(3.7.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to czy Podmiot trzeci będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu? (dalej: „Pytanie nr 7”)

8.(3.8.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to czy Podmiot trzeci obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy? (dalej: „Pytanie nr 8”)

9.(3.9.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to czy Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo być podatnikiem akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu? (dalej: „Pytanie nr 9”)

10.(3.10) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to czy Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu? (dalej: „Pytanie nr 10”)

11.(3.11.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to czy Wnioskodawca obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy? (dalej: „Pytanie nr 11”)

12.(3.12.) Czy Wnioskodawca musi posiadać skład podatkowy by móc produkować Trzeci wyrób akcyzowy? (dalej: „Pytanie nr 12”)

13.(3.13.) Czy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego? (dalej: „Pytanie nr 13”)

14.(3.14.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to czy Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu jak również akcyzy zapłaconej z tytułu produkcji Drugiego wyrobu (zarówno w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Podmiot trzeci jak i w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Wnioskodawca)? (dalej: „Pytanie nr 14”)

15.(3.15.) Jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to czy Wnioskodawca po zabutelkowaniu Produktu finalnego, a przed sprzedażą go obowiązany będzie do nałożenia na butelki z Produktu finalnego znaków akcyzy? (dalej: „Pytanie nr 15”).

Stanowisko Wnioskodawcy (uzupełnione pismem z dnia 29 sierpnia 2019 r.):

(4.1.) W zakresie Pytania nr 1 - Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Pierwszego wyrobu.

(4.2.) W zakresie Pytania nr 2 - Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu to zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy.

(4.3.) W zakresie Pytania nr 3 - Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy to Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty akcyzy o wartość podatkowych znaków akcyzy naniesionych na zbiorniki z Pierwszym wyrobem.

(4.4.) W zakresie Pytania nr 4 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy to Podmiot trzeci będzie miał prawo do zdjęcia znaków akcyzowych ze zbiorników z Pierwszym wyrobem akcyzowym bez obowiązku wcześniejszego uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o której mowa w § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

(4.5.) W zakresie Pytania nr 5 - zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci.

(4.6.) W zakresie Pytania nr 6 - zdaniem Wnioskodawcy jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu.

(4.7.) W zakresie Pytania nr 7 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Podmiot trzeci będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu.

(4.8.) W zakresie Pytania nr 8 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Podmiot trzeci obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(4.9.) W zakresie Pytania nr 9 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, którym to składem podatkowym jest Podmiot trzeci to Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo być podatnikiem akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu.

(4.10.) W zakresie Pytania nr 10 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu.

(4.11.) W zakresie Pytania nr 11 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to czy Wnioskodawca obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(4.12.) W zakresie Pytania nr 12 - zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie musi posiadać składu podatkowego by móc produkować Trzeci wyrób akcyzowy.

(4.13.) W zakresie Pytania nr 13 - zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego.

(4.14.) W zakresie Pytania nr 14 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Trzeciego wyrobu to Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu jak również akcyzy zapłaconej z tytułu produkcji Drugiego wyrobu (zarówno w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Podmiot trzeci jak i w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Wnioskodawca).

(4.15.) W zakresie Pytania nr 15 - zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to Wnioskodawca po zabutelkowaniu Produktu finalnego, a przed sprzedażą go obowiązany będzie do nałożenia na butelki z Produktem finalnym znaków akcyzy.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

(5.1.) Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Pierwszego wyrobu.

(5.1.1.) Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie użyte w ustawie określenia oznaczają wyroby akcyzowe - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

(5.1.2.) Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych w poz. 14 wskazane zostało wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009 sklasyfikowane w ramach kodu CN 2204.

(5.1.3.) Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych.

(5.1.4.) Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o akcyzie produkcją wina w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wina, a także jego rozlew.

(5.1.5.) Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zajmuje się produkcją win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych. Pierwszy wyrób akcyzowy jest winem wyprodukowanym z winogron gorszej jakości o zawartości średnio 14,07% alkoholu (wino to powstaje w standardowy sposób typowy dla produkcji wina, tj. powstaje z winogron, które poddawane są procesowi siarkowania dwutlenkiem siarki i dodatku drożdży w celu fermentacji).

(5.1.6.) Ponadto zdaniem Wnioskodawcy Pierwszy wyrób akcyzowy stanowi wyrób akcyzowy w rozumieniu ustawy o akcyzie, powinien być bowiem zakwalifikowany zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2204.

(5.1.7.) W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Pierwszego wyrobu.

(5.2.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu to zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy.

(5.2.1.) Zgodnie z art. 116 ust. 1 pkt 5 ustawy o akcyzie obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym podmiotem dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5.

(5.2.2.) Jak wynika z art. 116 ust. 1 b ustawy o akcyzie producent wina będący rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych, który nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych do obrotu, ma obowiązek oznaczania tych wyrobów podatkowymi znakami akcyzy.

(5.2.3.) W myśl art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5. odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

(5.2.4.) Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy o akcyzie produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu.

(5.2.5.) Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o akcyzie użyte w ustawie określenia oznaczają sprzedaż - czynność faktyczną lub prawną, w której wyniku dochodzi do przeniesienia posiadania lub własności przedmiotu sprzedaży na inny podmiot.

(5.2.6.) W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyższe przepisy Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż:

i. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji przez Wnioskodawcę Pierwszego wyrobu (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.1. niniejszego wniosku);

ii. Pierwszy wyrób akcyzowy jest produkowany przez Wnioskodawcę poza składem podatkowym w myśl art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy o akcyzie;

iii. przekazanie Pierwszego wyrobu na rzecz Podmiotu trzeciego stanowi sprzedaż w rozumieniu ustawy o akcyzie (dochodzi bowiem do przeniesienia posiadania Pierwszego wyrobu).

Wnioskodawca zgodnie z treścią art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy.

(5.2.7.) Podsumowując jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu to zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy.

(5.3.) Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy to Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty akcyzy o wartość podatkowych znaków akcyzy naniesionych na zbiorniki z Pierwszym wyrobem.

(5.3.1.) Zgodnie z art. 21 ust. 7 ustawy o akcyzie z zastrzeżeniem art. 23 ust. 4 oraz art. 27 ust. 2, kwotę akcyzy obniża się o kwotę stanowiąca wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż:

  1. następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe - w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, z zastrzeżeniem pkt 4 lit. b;
  2. po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku:
    1. produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5,
    2. zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
    3. podatnika nabywającego wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej,
    4. nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, dokonanego za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w art. 79 ust. 1,
    5. podmiotu dokonującego czynności, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 1 i 2;

(5.3.2.) W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyższy przepis Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż:

i. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji przez Wnioskodawcę Pierwszego wyrobu (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.1. niniejszego wniosku);

ii. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.2. niniejszego wniosku);

Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty akcyzy o wartość podatkowych znaków akcyzy naniesionych na zbiorniki z Pierwszym wyrobem.

(5.4.) Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy to Podmiot trzeci będzie miał prawo do zdjęcia znaków akcyzowych ze zbiorników z Pierwszym wyrobem bez obowiązku wcześniejszego uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o której mowa w § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

(5.4.1.) Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w przypadku ody:

  1. wyroby akcyzowe mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z wadami fizycznymi wyrobów lub
  2. wyroby akcyzowe przeznaczone są na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.

(5.4.2.) Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż:

i. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji przez Wnioskodawcę Pierwszego wyrobu (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.1. niniejszego wniosku);

ii. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem akcyzowym znaków akcyzy (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.2. niniejszego wniosku);

iii. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy nie przewiduje szczególnej procedury zdjęcia banderowi w przedstawionym przez Wnioskodawcę opisie stanu faktycznego, szczególna procedura zdjęcia banderol w obecności właściwego naczelnika urzędu skarbowego przewidziana jest tylko w dwóch przypadkach określonych w par. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy,

to Podmiot trzeci będzie miał prawo do zdjęcia znaków akcyzowych ze zbiorników z Pierwszym wyrobem bez obowiązku wcześniejszego uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o której mowa w § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

(5.4.3.) W konsekwencji jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 1 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie już w momencie produkcji Pierwszego wyrobu jak również jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 2 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca przed wywozem Pierwszego wyrobu do Podmiotu Trzeciego obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Pierwszym wyrobem znaków akcyzy to Podmiot trzeci będzie miał prawo do zdjęcia znaków akcyzowych ze zbiorników z Pierwszym wyrobem bez obowiązku wcześniejszego uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o której mowa w § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

(5.5.) Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci.

(5.5.1.) Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie użyte w ustawie określenia oznaczają wyroby akcyzowe - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

(5.5.2.) Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych został zakwalifikowany w poz. 17 Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone stanowiący kod CN 2207.

(5.5.3.) Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie przedmiotem opodatkowania akcyzą jest wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3.

(5.5.4.) Zdaniem Wnioskodawcy Drugi wyrób akcyzowy stanowi wyrób akcyzowy w rozumieniu ustawy o akcyzie, powinien być bowiem zakwalifikowany zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2207.

(5.5.5.) W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci.

(5.6.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu.

(5.6.1.) Jak wynika z art. 13 ust. 1 ustawy o akcyzie podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyza lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyza, w tym podmiot:

1. nabywający lub posiadający wyroby akcyzowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony;

2. będący nabywcą końcowym zużywającym energię elektryczną, jeżeli od tej energii nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu;

2a. będący nabywcą lub posiadaczem suszu tytoniowego niebędący podmiotem prowadzącym skład podatkowy, pośredniczącym podmiotem tytoniowym, grupą producentów lub rolnikiem, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży suszu tytoniowego;

3. u którego powstają ubytki wyrobów akcyzowych lub doszło do całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20, również gdy nie jest właścicielem tych wyrobów akcyzowych;

4. będący przedstawicielem podatkowym;

5. będący zarejestrowanym odbiorcą, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca - z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych na rzecz innego podmiotu;

6. będący zarejestrowanym wysyłającym, jeżeli wysyła z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe z miejsca importu;

7. dokonujący użycia lub sprzedaży wyrobów węglowych, które uzyskał w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary;

8. będący pośredniczącym podmiotem tytoniowym zużywającym susz tytoniowy;

9. będący podmiotem prowadzącym skład podatkowy zużywającym susz tytoniowy do innych celów niż produkcja wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich;

10. będący pośredniczącym podmiotem węglowym używającym wyrobów węglowych;

11. będący finalnym nabywcą węglowym - w przypadku, o którym mowa w art. 9a ust. 1 pkt 5;

12. będący pośredniczącym podmiotem gazowym używającym wyrobów gazowych;

13. będący finalnym nabywcą gazowym - w przypadku, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 5;

14. będący przedsiębiorstwem w spadku, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629), w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo do dnia upływu terminu do powołania zarządcy sukcesyjnego, o którym mowa w art. 12 ust. 10 tej ustawy, w przypadku gdy nie ustanowiono zarządu sukcesyjnego, a osoby, o których mowa w art. 14 tej ustawy, dokonały czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub zaistniał wobec nich stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, przy czym przedsiębiorstwo w spadku uznaje się za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika.

(5.6.2.) Z uwagi na fakt, że:

i. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci (uzasadnienie tej kwestii znajduje się w pkt 5.5. niniejszego wniosku)

ii. Podmiot trzeci prowadzący skład podatkowy został objęty definicją podatnika akcyzy z art. 13 ust. 1 ustawy o akcyzie

to w sytuacji gdy to Podmiot trzeci będzie dokonywał wyprowadzenia Drugiego wyrobu to właśnie Podmiot trzeci będzie zobowiązany do rozliczenia akcyzy z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci.

(5.6.3.) W konsekwencji, Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu.

(5.7.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu, to Podmiot trzeci będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu.

(5.7.1.) Jak wynika z art. 21 ust. 8 ustawy o akcyzie kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

(5.7.2.) Jak wynika ze stanowiska doktryny prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym dotyczy jedynie kwot akcyzy zapłaconej od wyrobów akcyzowych, które mogą zostać uznane za „składniki” wyprodukowanych wyrobów akcyzowych. Obniżenia w trybie art. 21 ust. 8 ustawy o akcyzie można dokonać, o ile będzie istniał ścisły związek funkcjonalny pomiędzy wyprodukowanymi w danym składzie podatkowym wyrobami akcyzowymi a zużytymi do ich wyprodukowania innymi wyrobami akcyzowymi. Chodzi tu o proces produkcji konkretnego wyrobu sensu stricto, a nie o działalność czy funkcjonowanie całego zakładu, w którym wytwarzane są wyroby akcyzowe, np. nie można obniżyć akcyzy od wytwarzanych napojów alkoholowych o akcyzę zapłaconą od energii elektrycznej zużytej do oświetlenia pomieszczeń przedsiębiorstwa (por. wyrok NSA z dnia 25 lutego 2014 r., I GSK 427/13, LEX nr 1494660) (Matarewicz Jacek, „Ustawa o podatku akcyzowym. Komentarz”, wyd. III, opublikowano: LEX/el. 2019 – przyp. Wnioskodawcy).

(5.7.3.) W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy Podmiot trzeci powinien być uprawiony do pomniejszenia akcyzy do zapłaty z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu istnieje bowiem zdaniem Wnioskodawcy ścisły związek funkcjonalny pomiędzy wyprodukowanymi wyrobami akcyzowymi, bez Pierwszego wyrobu nie powstałby bowiem Drugi wyrób akcyzowy.

(5.7.4.) Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Podmiot trzeci będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu.

(5.8.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Podmiot trzeci obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(5.8.1.) Zgodnie z art. 116 ust. 1 pkt 5 ustawy o akcyzie obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym podmiotem dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5.

(5.8.2.) Jak wynika z art. 116 ust. 1b ustawy o akcyzie producent wina będący rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych, który nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych do obrotu, ma obowiązek oznaczania tych wyrobów podatkowymi znakami akcyzy.

(5.8.3.) W myśl art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9h ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1. 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

(5.8.4.) Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy o akcyzie produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu.

(5.8.5.) Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

(5.8.6.) W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyższe przepisy Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż:

i. Obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.5. niniejszego wniosku);

ii. Drugi wyrób akcyzowy jest produkowany z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych;

Podmiot trzeci zgodnie z treścią art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Podmiot trzeci obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(5.8.7.) Podsumowując jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 6 jest prawidłowa tj. Podmiot trzeci obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Podmiot trzeci obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(5.9.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie podatnikiem akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu.

(5.9.1.) Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o akcyzie podatnikiem z tytułu wyprowadzenia ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy jest podmiot będący właścicielem tych wyrobów, który uzyskał od właściwego naczelnika urzędu skarbowego zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1.

(5.9.2.) Jak wynika z art. 54 ust. 1 ustawy o akcyzie zezwolenie na wyprowadzanie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 3, zwane dalej „zezwoleniem wyprowadzenia”, dotyczy konkretnego składu podatkowego i jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony, na wniosek podmiotu, który spełnia łącznie warunki określone w art. 48 ust. 1 pkt 2-6.

(5.9.3.) W konsekwencji, jeżeli Wnioskodawca uzyska zezwolenie na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, to Wnioskodawca będzie miał prawo być podatnikiem akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu w myśl regulacji z art. 13 ust. 3 ustawy o akcyzie.

(5.9.4.) W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci to Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo być podatnikiem akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu.

(5.10.) Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to czy Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu? (dalej: „Pytanie nr 10”)

(5.10.1.) Jak wynika z art. 21 ust. 8 ustawy o akcyzie kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

(5.10.2.) Jak wynika ze stanowiska doktryny prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym dotyczy jedynie kwot akcyzy zapłaconej od wyrobów akcyzowych, które mogą zostać uznane za „składniki” wyprodukowanych wyrobów akcyzowych. Obniżenia w trybie art. 21 ust. 8 ustawy o akcyzie można dokonać, o ile będzie istniał ścisły związek funkcjonalny pomiędzy wyprodukowanymi w danym składzie podatkowym wyrobami akcyzowymi a zużytymi do ich wyprodukowania innymi wyrobami akcyzowymi. Chodzi tu o proces produkcji konkretnego wyrobu sensu stricto, a nie o działalność czy funkcjonowanie całego zakładu, w którym wytwarzane są wyroby akcyzowe, np. nie można obniżyć akcyzy od wytwarzanych napojów alkoholowych o akcyzę zapłaconą od energii elektrycznej zużytej do oświetlenia pomieszczeń przedsiębiorstwa (por. wyrok NSA z dnia 25 lutego 2014 r., I GSK 427/13, LEX nr 1494660) (Matarewicz Jacek, „Ustawa o podatku akcyzowym. Komentarz”, wyd. III, opublikowano: LEX/el. 2019 – przyp. Wnioskodawcy).

W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy będzie on uprawniony do pomniejszenia akcyzy do zapłaty z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu istnieje bowiem zdaniem Wnioskodawcy ścisły związek funkcjonalny pomiędzy wyprodukowanymi wyrobami akcyzowymi, bez Pierwszego wyrobu nie powstałby bowiem Drugi wyrób.

Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu.

(5.11.) Zgodnie z art. 116 ust. 1 pkt 5 ustawy o akcyzie obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym podmiotem dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5.

Jak wynika z art. 116 ust. 1b ustawy o akcyzie producent wina będący rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych, który nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych do obrotu, ma obowiązek oznaczania tych wyrobów podatkowymi znakami akcyzy.

W myśl art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyższe przepisy Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż:

  1. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.5. niniejszego wniosku);
  2. Drugi wyrób jest produkowany z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych;
  3. po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, Wnioskodawca będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.9. niniejszego wniosku);

Wnioskodawca zgodnie z treścią art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 5 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci jak również odpowiedź na Pytanie nr 9 jest prawidłowa tj. Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy o akcyzie, będzie miał prawo do rozliczenia akcyzy z tytułu produkcji Drugiego wyrobu to Wnioskodawca obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(5.12.1.) Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o akcyzie skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

(5.12.2.) Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

(5.12.3.) Biorąc pod uwagę fakt, iż Wnioskodawca będzie produkował Trzeci wyrób akcyzowy z:

i. Drugiego wyrobu (od którego zostanie zapłaconą akcyza - czy to przez Podmiot trzeci – o czym szerzej w pkt 5.6 niniejszego wniosku, czy to przez Wnioskodawcę  o czym szerzej w pkt 5.10 niniejszego wniosku)

ii. oraz dodawał wodę źródlaną, która nie stanowi wyrobu akcyzowego

Wnioskodawca nie będzie obowiązany do posiadania składu podatkowego by móc wyprodukować Trzeci wyrób akcyzowy.

(5.12.4.) Podsumowując Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie musi posiadać składu podatkowego by móc produkować Produkt finalny.

(5.13.) Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego.

(5.13.1.) Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie użyte w ustawie określenia oznaczają wyroby akcyzowe - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

(5.13.2.) Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych w poz. 18 znajduje się Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe, o kodzie CN 2208.

(5.13.3.) Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych.

(5.13.4.) Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o akcyzie produkcją wina w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wina, a także jego rozlew.

(5.13.5.) Zdaniem Wnioskodawcy Trzeci wyrób akcyzowy stanowi wyrób akcyzowy w rozumieniu ustawy o akcyzie, powinien być bowiem zakwalifikowany zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2208.

(5.13.6.) W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego.

(5.14.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu jak również akcyzy zapłaconej z tytułu produkcji Drugiego wyrobu (zarówno w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Podmiot trzeci jak i w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Wnioskodawca).

(5.14.1.) Jak wynika z art. 21 ust. 8 ustawy o akcyzie kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

(5.14.2.) Jak wynika ze stanowiska doktryny prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym dotyczy jedynie kwot akcyzy zapłaconej od wyrobów akcyzowych, które mogą zostać uznane za „składniki” wyprodukowanych wyrobów akcyzowych. Obniżenia w trybie art. 21 ust. 8 ustawy o akcyzie można dokonać, o ile będzie istniał ścisły związek funkcjonalny pomiędzy wyprodukowanymi w danym składzie podatkowym wyrobami akcyzowymi a zużytymi do ich wyprodukowania innymi wyrobami akcyzowymi. Chodzi tu o proces produkcji konkretnego wyrobu sensu stricto, a nie o działalność czy funkcjonowanie całego zakładu, w którym wytwarzane są wyroby akcyzowe, np. nie można obniżyć akcyzy od wytwarzanych napojów alkoholowych o akcyzę zapłaconą od energii elektrycznej zużytej do oświetlenia pomieszczeń przedsiębiorstwa (por. wyrok NSA z dnia 25 lutego 2014 r., I GSK427/13, LEX nr 1494660) (Matarewicz Jacek, „Ustawa o podatku akcyzowym. Komentarz”, wyd. III, opublikowano: LEX/el. 2019 – przyp. Wnioskodawcy).

(5.14.3.) W konsekwencji Wnioskodawca powinien być uprawiony do pomniejszenia akcyzy do zapłaty z tytułu wyprodukowania Produktu finalnego o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu zarówno produkcji Pierwszego wyrobu jak i z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który to skład podatkowy jest prowadzony przez Podmiot trzeci (zarówno w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Podmiot trzeci jak i w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Wnioskodawca) istnieje bowiem zdaniem Wnioskodawcy ścisły związek funkcjonalny pomiędzy wyprodukowanymi wyrobami akcyzowymi, bez Pierwszego wyrobu nie powstałby bowiem Drugi wyrób.

(5.14.4.) Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć akcyzę wykazaną do zapłaty o akcyzę zapłaconą przez Wnioskodawcę z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu jak również akcyzy zapłaconej z tytułu produkcji Drugiego wyrobu (zarówno w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Podmiot trzeci jak i w sytuacji gdy podatek akcyzowy od Drugiego wyrobu zapłacił Wnioskodawca).

(5.15.) Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to Wnioskodawca po zabutelkowaniu Produktu finalnego, a przed sprzedażą go obowiązany będzie do nałożenia na butelki z Produktem finalnym znaków akcyzy.

(5.15.1.) Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

(5.15.2.) W myśl art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

(5.15.3.) W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyższe przepisy Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż:

i. Obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie wyprodukowania Produktu finalnego (uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w pkt 5.13. niniejszego wniosku);

ii. Produkt finalny jest produkowany z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych oraz z wody źródlanej, która nie stanowi wyrobu akcyzowego w rozumieniu ustawy o akcyzie;

Podmiot trzeci zgodnie z treścią art. 117 ust. 1 ustawy o akcyzie obowiązany będzie do rozliczenia akcyzy z tego tytułu to Wnioskodawca obowiązany będzie do nałożenia na zbiorniki z Drugim wyrobem znaków akcyzy.

(5.15.4.) Podsumowując jeżeli odpowiedź na Pytanie nr 13 jest prawidłowa tj. obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o akcyzie powstanie w momencie produkcji Produktu finalnego to Wnioskodawca po zabutelkowaniu Produktu finalnego, a przed sprzedażą go obowiązany będzie do nałożenia na butelki z Produktem finalnym znaków akcyzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1-3, 5, 9-13 oraz 15 oraz za nieprawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 14.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 864 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W załączniku nr 1 zostały wymienione m.in.:

  • w poz. 14 – Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009, oznaczone kodem CN 2204;
  • w poz. 17 – Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone, oznaczone kodem CN 2207;
  • w poz. 18 – Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe, oznaczone kodem CN 2208.

Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie (art. 92 ustawy).

Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:

  1. wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;
  2. wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;
  3. napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.

Produkcją alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie lub odwadnianie alkoholu etylowego, a także jego rozlew (art. 93 ust. 2 ustawy).

Podstawą opodatkowania alkoholu etylowego jest liczba hektolitrów alkoholu etylowego 100% vol. W temperaturze 20°C zawartego w gotowym wyrobie (art. 93 ust. 3 ustawy).

Stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi 5704,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie (art. 93 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 95 ust. 1 ustawy, winem w rozumieniu ustawy jest:

  1. wino niemusujące - wszelkie wyroby objęte pozycjami CN 2204 i 2205, z wyjątkiem wina musującego określonego w pkt 2:
    1. o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającej 15% objętości, pod warunkiem że cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji, albo
    2. o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 15% objętości, lecz nieprzekraczającej 18% objętości, pod warunkiem że nie zawierają żadnych dodatków wzbogacających oraz że cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji;
  2. wino musujące - wszelkie wyroby oznaczone kodami CN 2204 10, 2204 21, 2204 29 10 oraz objęte pozycją 2205, które łącznie spełniają następujące warunki:
    1. znajdują się w butelkach zaopatrzonych w korek w kształcie grzybka, umocowany za pomocą węzłów lub spinek, albo cechują się ciśnieniem wynoszącym co najmniej 3 bary, spowodowanym obecnością dwutlenku węgla w roztworze,
    2. mają rzeczywistą objętościową moc alkoholu przekraczającą 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającą 15% objętości,
    3. cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji.

Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy, produkcją wina w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wina, a także jego rozlew.

Podstawą opodatkowania wina jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu (art. 95 ust. 3 ustawy).

Stawka akcyzy na wino wynosi 158,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu (art. 95 ust. 4 ustawy).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1. produkcja wyrobów akcyzowych;

2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;

4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

4a. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;

5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (…).

Natomiast w myśl art. 13 ust. 3 ustawy, podatnikiem z tytułu wyprowadzenia ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy jest podmiot będący właścicielem tych wyrobów, który uzyskał od właściwego naczelnika urzędu skarbowego zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1.

Zezwolenie na wyprowadzanie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 3, zwane dalej „zezwoleniem wyprowadzenia”, dotyczy konkretnego składu podatkowego i jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony, na wniosek podmiotu, który spełnia łącznie warunki określone w art. 48 ust. 1 pkt 2-6 (art. 54 ust. 1 ustawy).

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 17 lit. a ustawy, znaki akcyzy to znaki określone przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, służące do oznaczania wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania, obejmujące podatkowe znaki akcyzy, które są potwierdzeniem wpłaty kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy.

W myśl art. 114 ustawy, obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 3 do ustawy.

Jak stanowi art. 116 ust. 1 ustawy, obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym:

  1. podmiotem prowadzącym skład podatkowy, z zastrzeżeniem pkt 6 i 7;
  2. importerem;
  3. podmiotem dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego;
  4. przedstawicielem podatkowym;
  5. podmiotem dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5;
  6. właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  7. podmiotem zamierzającym nabyć wyroby akcyzowe i posiadającym zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1.

Zgodnie z art. 117 ust. 1 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

Stosownie do art. 125 ust. 1 ustawy, podatkowe znaki akcyzy otrzymuje zarejestrowany zgodnie z art. 16 ustawy podmiot będący:

  1. podmiotem prowadzący skład podatkowy, z zastrzeżeniem pkt 6,
  2. importerem,
  3. podmiotem dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego,
  4. przedstawicielem podatkowym,
  5. podmiotem dokonujący produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5 ustawy,
  6. właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy,
  7. podmiotem, o którym mowa w art. 116 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Znaków akcyzy oraz upoważnień do odbioru znaków akcyzy nie można zbywać lub na jakichkolwiek innych zasadach odstępować lub przekazywać odpłatnie albo nieodpłatnie innym podmiotom, z zastrzeżeniem ust. 3-5 (art. 130 ust. 1 ustawy).

Jednocześnie wskazać należy, że stosownie do art. 130 ust. 4 ustawy, właściciel wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3, może przekazywać znaki akcyzy w celu naniesienia ich na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe stanowiące jego własność podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy albo podmiotowi mającemu siedzibę na terytorium państwa trzeciego.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

  1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,
  2. obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

- za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 21 ust. 7 ustawy, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 4 oraz art. 27 ust. 2 kwotę akcyzy obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż:

  1. następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe - w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, z zastrzeżeniem pkt 4 lit. b;
  2. po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku:
    1. produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5,
    2. zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
    3. podatnika nabywającego wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej,
    4. nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, dokonanego za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w art. 79 ust. 1,
    5. podmiotu dokonującego czynności, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 1 i 2;
  3. następnego dnia po wprowadzeniu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego na terytorium kraju - w przypadku importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy na terytorium państwa trzeciego albo na terytorium państwa członkowskiego;
  4. następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku:
    1. zarejestrowanego odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
    2. właściciela wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3.

Stosownie natomiast do art. 21 ust. 8 ustawy, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Zarejestrowani odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, podmioty prowadzące składy podatkowe oraz podatnicy, o których mowa w art. 13 ust. 3, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne, na rachunek właściwego urzędu skarbowego (art. 23 ust. 1 ustawy).

Stosownie do art. 23 ust. 2 ustawy, wstępnych wpłat akcyzy za okresy dzienne, zwanych dalej „wpłatami dziennymi”, dokonuje się nie później niż 25. dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy - po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe.

Wpłaty dzienne dokonane za miesiąc rozliczeniowy są uwzględniane w deklaracjach podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 (art. 23 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy, wpłaty dzienne obniża się o:

1. kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż:

  1. następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe - w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, z zastrzeżeniem lit. c tiret pierwsze,
  2. następnego dnia po wprowadzeniu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego na terytorium kraju - w przypadku importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy na terytorium państwa trzeciego albo na terytorium państwa członkowskiego,
  3. następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku:
    • zarejestrowanego odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
    • właściciela wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

2. kwoty przysługujących podatnikowi zwolnień i obniżeń akcyzy.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859 ze zm.) poza składem podatkowym. Zamiarem Wnioskodawcy jest wykorzystanie w działalności również „winogron gorszej jakości” i rozpoczęcie produkcji alkoholu o zawartości ok. 38% - 42% alkoholu etylowego („Produktu finalnego”). Wnioskodawca szacuje, że w 2019 r. wyprodukuje ok. 250 litrów takiego produktu, a w następnych latach ponad 500 litrów rocznie. Ponieważ Wnioskodawca nie posiada specjalistycznej infrastruktury, zamierza zlecić podmiotowi trzeciemu prowadzącemu skład podatkowy („Podmiot trzeci”) część procesu produkcji, polegającego na wytwarzaniu Produktu finalnego w procesie destylacji wina z winogron gorszej jakości.

Pierwszym etapem produkcji Produktu finalnego będącego napojem o zawartości ok. 38% - 42% alkoholu etylowego będzie wyprodukowanie przez Wnioskodawcę we własnym zakładzie produkcyjnym wina z winogron gorszej jakości. Wino to będzie powstawało w sposób analogiczny do produkcji przez Wnioskodawcę standardowego wina spełniającego standardy jakości, tj. winogrona będą odszypułkowane i zgniatane na miazgę, kolejno poddane procesowi fermentacji, następnie nastąpi obciąg i leżakowanie. Na dalszym etapie nastąpi filtracja powstałego „napoju winnego”, a następnie jego rozlew do zbiorników wielkopowierzchniowych o pojemności ok. 400-500 litrów. W ten sposób powstaje „Pierwszy wyrób” o zawartości ok. 14,07% alkoholu, zaklasyfikowany przez Wnioskodawcę zgodnie z Klasyfikacją CN w poz. 2204 (tj. Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009).

Następnie Pierwszy wyrób zostanie przewieziony w ww. zbiornikach wielkopowierzchniowych do składu podatkowego prowadzonego przez Podmiot trzeci i tam zostanie poddany destylacji aż do uzyskania ok. 96% alkoholu etylowego. W wyniku tego powstanie „Drugi wyrób”, zaklasyfikowany zgodnie ze stwierdzeniem Wnioskodawcy w poz. CN 2207 (tj. Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone). W opisanym procesie destylacji do Pierwszego wyrobu nie będą dodawane żadne inne składniki.

Następnie Drugi wyrób zostanie przewieziony w tych samych zbiornikach wielkopowierzchniowych w których został przywieziony z powrotem ze składu podatkowego Podmiotu trzeciego do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy, gdzie Wnioskodawca rozcieńczy Drugi wyrób dodając do niego wodę. Uzyska w ten sposób Produkt finalny. Produkt finalny zgodnie ze stwierdzeniem Wnioskodawcy będzie zaklasyfikowany w poz. CN 2208 (tj. Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80 % obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe). Końcowo, Wnioskodawca dokona rozlewu Produktu finalnego do opakowań jednostkowych (butelek) i przeznaczy go do sprzedaży.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą poszczególnych etapów produkcji, od wytworzenia Pierwszego wyrobu do uzyskania Produktu finalnego.

Na wstępie należy zauważyć, że produkowany przez Wnioskodawcę Pierwszy wyrób, oznaczony kodem CN 2204 – Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009 wskazany został w poz. 14 załącznika nr 2 do ustawy, stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG, a także został wymieniony w poz. 5 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy.

Produkcja wyrobów akcyzowych, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest przedmiotem opodatkowania akcyzą. Co do zasady, produkcja wyrobów akcyzowych winna odbywać się w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Wyłączenia od tej zasady ustawodawca wskazał w art. 47 ust. 1 pkt 1-9 ustawy o podatku akcyzowym.

W myśl art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy, z obowiązku produkcji w składzie podatkowym została wyłączona produkcja mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2018 r. poz. 1159 i 1629).

Produkcją wina w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wina, a także jego rozlew (art. 95 ust. 2 ustawy).

W opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, przedmiotem opodatkowania będzie dokonywana przez niego produkcja wyrobów akcyzowych w postaci wina, mająca miejsce poza składem podatkowym na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy. Produkcja ta zakończy się w momencie uzyskania wyrobu gotowego, który może być już skierowany do konsumpcji (sprzedaży).

Zatem obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku akcyzowym powstanie w momencie zakończenia procesu produkcji przedmiotowego „wina z winogron gorszej jakości”, tj. uzyskania Pierwszego wyrobu (o zawartości średnio 14,07% alk. etylowego), zaklasyfikowanego do poz. CN 2204 - Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009.

Tym samym, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstanie w momencie wyprodukowania Pierwszego wyrobu, należało uznać je za prawidłowe.

W tym miejscu należy wskazać, że Wnioskodawca w przypadku produkcji Pierwszego wyrobu niezasadnie odnosi się do art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy, zamiast do art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy. Powyższe nie miało jednak wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w związku z wyprodukowaniem Pierwszego wyrobu.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 pkt 5 ustawy, obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5.

Ponadto, w myśl art. 117 ust. 1 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

Stosownie do art. 117 ust. 3 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy nie mogą być przedmiotem sprzedaży na terytorium kraju bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 120 ust. 1 ustawy, znaki akcyzy mogą mieć w szczególności postać banderol, znaków cechowych lub odcisków pieczęci.

Znak akcyzy jest nanoszony na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego lub bezpośrednio na wyrób akcyzowy w taki sposób, aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania w miejscu przeznaczonym do jego otwierania albo użycie wyrobu powodowały trwałe i widoczne uszkodzenie znaku w sposób uniemożliwiający jego powtórne użycie, chyba że znak akcyzy jest nanoszony bezpośrednio na wyrób akcyzowy w sposób trwały (art. 120 ust. 2 ustawy).

Jak wynika z art. 120 ust. 3 ustawy, opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego jest to opakowanie samodzielne, bezpośrednio chroniące wyrób akcyzowy:

  1. jednorazowego lub wielokrotnego użytku oraz
  2. przystosowane lub umożliwiające jego przystosowanie do przechowywania, eksponowania i sprzedaży w nim lub z niego wyrobu akcyzowego, oraz
  3. posiadające zamknięcie lub wskazane miejsce i sposób otwierania, które jest lub może być przystosowane do bezpośredniego lub pośredniego spożycia wyrobu albo umożliwia bezpośrednie lub pośrednie spożycie wyrobu, a także
  4. przystosowane do pakowania, przechowywania i przewożenia go w opakowaniach zbiorczych lub transportowych.

Przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 21 ustawy rozumie się czynność faktyczną lub prawną, w której wyniku dochodzi do przeniesienia posiadania lub własności przedmiotu sprzedaży na inny podmiot.

Z uwagi na fakt, że przekazanie wyrobów akcyzowych (na tym etapie przekazywany Pierwszy wyrób stanowi u Wnioskodawcy wyrób gotowy) podmiotowi świadczącemu usługę w celu wytworzenia innych wyrobów akcyzowych i jednocześnie przekazanie to stanowi przeniesienie posiadania, a wyroby te będą przemieszczane do składu podatkowego podmiotu trzeciego w opakowaniach jednostkowych, o których mowa w art. 120 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym – to zgodnie z art. 117 ust. 1 ustawy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek oznaczenia opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2, w myśl którego będzie on obowiązany do nałożenia na opakowania jednostkowe Pierwszego wyrobu znaków akcyzy przed przemieszczeniem wyrobów do Podmiotu trzeciego, należało uznać za prawidłowe.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

  1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,
  2. obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

-za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 21 ust. 7 pkt 2 lit. a ustawy, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 4 oraz art. 27 ust. 2 ustawy kwotę akcyzy obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy, wpłaty dzienne obniża się o:

1. kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż:

  1. następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe - w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, z zastrzeżeniem lit. c tiret pierwsze,
  2. następnego dnia po wprowadzeniu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego na terytorium kraju - w przypadku importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy na terytorium państwa trzeciego albo na terytorium państwa członkowskiego,
  3. następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku:
    • zarejestrowanego odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
    • właściciela wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

2. kwoty przysługujących podatnikowi zwolnień i obniżeń akcyzy.

Stwierdzić zatem należy, że Wnioskodawca, będący podatnikiem z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu zobowiązanym do zapłaty akcyzy, będzie miał prawo do obniżenia kwoty należnej akcyzy od Pierwszego wyrobu o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na opakowania jednostkowe tych wyrobów – jednak nie wcześniej niż po powstaniu obowiązku podatkowego w stosunku do Pierwszego wyrobu, tj. w momencie wyprodukowania Pierwszego wyrobu.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 należało zatem uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do pytania nr 5 Wnioskodawcy podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.

Wskazać należy, że w sytuacji, gdy wyroby znajdują się w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady w momencie zakończenia tej procedury i wyprowadzenia wyrobów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Należy zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku akcyzowym powstanie w momencie wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego, który jest prowadzony przez Podmiot trzeci.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5 należało uznać za prawidłowe.

Pytanie nr 9 Wnioskodawcy dotyczy uznania go za podatnika z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego prowadzonego przez Podmiot trzeci.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych.

Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy (…).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (…). Na podstawie tego przepisu, podatnikiem jest więc m.in. podmiot prowadzący skład podatkowy dokonujący produkcji wyrobów akcyzowych.

Natomiast w myśl art. 13 ust. 3 ustawy, podatnikiem z tytułu wyprowadzenia ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy jest podmiot będący właścicielem tych wyrobów, który uzyskał od właściwego naczelnika urzędu skarbowego zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1.

Zezwolenie na wyprowadzanie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 3, zwane dalej „zezwoleniem wyprowadzenia”, dotyczy konkretnego składu podatkowego i jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony, na wniosek podmiotu, który spełnia łącznie warunki określone w art. 48 ust. 1 pkt 2-6 (art. 54 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawca, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia wyprowadzenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, będzie dokonywał wyprowadzenia wyrobów akcyzowych w postaci Drugiego wyrobu ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wnioskodawca będzie zatem dokonywał czynności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy – podlegającej opodatkowaniu akcyzą. Oznacza to, że w opisanej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu z cudzego składu podatkowego.

Zatem w opisanej sytuacji Wnioskodawca będzie podatnikiem w odniesieniu do Drugiego wyrobu. Przy czym, podkreślenia wymaga, że Wnioskodawca będzie podatnikiem z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego prowadzonego przez Podmiot trzeci poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a nie z tytułu produkcji Drugiego wyrobu, jak sformułował to Wnioskodawca w podsumowaniu swojego stanowiska.

Oceniając jednak całościowo stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 9, zgodnie z którym po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, o którym mowa w art. 54 ustawy, będzie podatnikiem akcyzy w odniesieniu do Drugiego wyrobu, należało uznać je za prawidłowe.

Pytanie oznaczone nr 10 we wniosku dotyczy prawa do obniżenia podatku akcyzowego od Drugiego wyrobu o kwotę zapłaconą z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu dokonywanej przez Wnioskodawcę.

Jak wskazano powyżej, Wnioskodawca po uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych w postaci Drugiego wyrobu ze składu podatkowego Podmiotu trzeciego będzie podatnikiem akcyzy od tego wyrobu, obowiązanym do obliczenia i wpłacenia należnej kwoty akcyzy przypadającej od tych wyrobów będących jego własnością.

Stosownie do art. 21 ust. 8 ustawy, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego produkcja Drugiego wyrobu polega na destylacji Pierwszego wyrobu (wina oznaczonego kodem CN 2204), a w trakcie produkcji do Pierwszego wyrobu nie będą dodawane żadne inne składniki. W efekcie wytworzony zostaje Drugi wyrób akcyzowy w postaci alkoholu etylowego 96% oznaczonego kodem CN 2207 (Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone). Zatem stwierdzić należy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu nr 10, Wnioskodawcy będącemu podatnikiem z tytułu wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego prowadzonego przez Podmiot trzeci przysługuje prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od Drugiego wyrobu o akcyzę zapłaconą wcześniej od Pierwszego wyrobu akcyzowego, zużytego do wyprodukowania Drugiego wyrobu.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 10 należy zatem uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do sytuacji, o której mowa w pytaniu nr 11 zaznaczyć należy, że Wnioskodawca zamierza na podstawie posiadanego zezwolenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, dokonywać wyprowadzenia z cudzego składu podatkowego wyrobów akcyzowych zaklasyfikowanych do poz. CN 2208 (Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe), wobec których istnieje obowiązek oznaczenia podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, znajdujących się w opakowaniach jednostkowych, o których mowa w art. 120 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z zastrzeżeniem ust. 1a, przy czym zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa obowiązek podatkowy wobec podmiotu prowadzącego skład podatkowy, jeżeli powstał obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 pkt 6 ustawy, obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3.

Podatkowe znaki akcyzy otrzymuje zarejestrowany, zgodnie z art. 16, podmiot będący właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.

Powyższe oznacza, że przed dokonaniem wyprowadzenia Drugiego wyrobu ze składu podatkowego Podmiotu trzeciego, Wnioskodawca po uzyskaniu zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych, będący właścicielem wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym, będzie miał obowiązek oznaczenia opakowań jednostkowych tych wyrobów znakami akcyzy.

Jednocześnie nadmienić należy, że zgodnie z przepisem art. 130 ust. 4 ustawy, właściciel wyrobów akcyzowych, który uzyskał zezwolenie wyprowadzenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy może przekazywać znaki akcyzy w celu naniesienia ich na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe stanowiące jego własność podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy albo podmiotowi mającemu siedzibę na terytorium państwa trzeciego. W konsekwencji, realizacja obowiązku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, może zostać powierzona przez wnioskodawcę podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy (Podmiotowi trzeciemu).

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 11, zgodnie z którym będzie on obowiązany do nałożenia na opakowania jednostkowe z Drugim wyrobem znaków akcyzy należy uznać za prawidłowe.

Pytanie nr 12 Wnioskodawcy dotyczy obowiązku produkcji finalnego wyrobu poza składem podatkowym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy, skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane  z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Jak wskazano w niniejszej interpretacji w odniesieniu do pytania nr 1, produkcja wyrobów akcyzowych co do zasady powinna odbywać się w składzie podatkowym, a wyjątki od tej zasady wymienione zostały w art. 47 ust. 1 pkt 1-9 ustawy.

I tak, na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy, produkcja wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie może odbywać się poza składem podatkowym.

Wnioskodawca ma zamiar dokonywać produkcji wyrobów akcyzowych w postaci Produktu finalnego (wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy), z wykorzystaniem wyłącznie Drugiego wyrobu, tj. wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów. W procesie wytwarzania Produktu finalnego do Drugiego wyrobu dodawana będzie wyłącznie woda źródlana, nie będą natomiast dodawane żadne inne wyroby akcyzowe.

Tym samym stwierdzić należy, że na podstawie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy, produkcja ta nie będzie musiała się odbywać w składzie podatkowym.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 12 należało zatem uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do pytania oznaczonego nr 13 należy stwierdzić, że produkcja wyrobów akcyzowych w postaci Produktu finalnego, tj. alkoholu etylowego oznaczonego kodem CN 2208 stanowi przedmiot opodatkowania akcyzą. Produkcja ta zakończy się w momencie uzyskania wyrobu gotowego, który może być już skierowany do konsumpcji (sprzedaży). Zatem obowiązek podatkowy na gruncie ustawy powstanie w momencie zakończenia produkcji i otrzymania gotowego wyrobu w postaci przedmiotowego alkoholu etylowego o zawartości alk. mniej niż 80% obj., powstającego z Drugiego wyrobu (alkoholu etylowego oznaczonego kodem CN 2207).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 13, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstanie w momencie produkcji (wyprodukowania) Produktu finalnego należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z cytowanym art. 21 ust. 8 ustawy, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego w produkcji Produktu finalnego do Drugiego wyrobu (stanowiącego wyrób akcyzowy) nie będą dodawane żadne inne wyroby akcyzowe.

Zatem stwierdzić należy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu nr 14, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty akcyzy od Produktu finalnego o akcyzę zapłaconą od Drugiego wyrobu, który został zużyty do wyprodukowania Produktu finalnego będącego wyrobem akcyzowym.

Jednocześnie podkreślić należy, że wbrew stwierdzeniu Wnioskodawcy – nie ma on możliwości obniżenia kwoty akcyzy od Produktu finalnego o akcyzę zapłaconą z tytułu produkcji Pierwszego wyrobu. Wynika to z faktu, że Pierwszy wyrób, tj. wino oznaczone kodem CN 2204 jest w całości zużywane do produkcji Drugiego wyrobu w składzie podatkowym i nie stanowi składnika zużytego do wyprodukowania Produktu finalnego. Składnikami zużytymi do wyprodukowania Produktu finalnego zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego są bowiem wyłącznie Drugi wyrób akcyzowy oraz woda źródlana.

Wnioskodawca na tym etapie będzie miał zatem prawo do obniżenia kwoty akcyzy od Produktu finalnego wyłącznie o akcyzę zapłaconą od Drugiego wyrobu.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy oceniane całościowo w zakresie pytania nr 14 należało uznać za nieprawidłowe, gdyż w przedstawionej sytuacji nie ma on możliwości obniżenia akcyzy od Produktu finalnego o akcyzę zapłaconą od Pierwszego wyrobu.

Ostatnie pytanie Wnioskodawcy oznaczone nr 15 dotyczy obowiązku nałożenia znaków akcyzy na butelki z Produktem finalnym przeznaczone do sprzedaży.

Na podstawie art. 116 ust. 1 pkt 5 ustawy obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5.

Ponadto, w myśl art. 117 ust. 1 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

Stosownie do art. 117 ust. 3 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy nie mogą być przedmiotem sprzedaży na terytorium kraju bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

W konsekwencji, Wnioskodawca po zakończeniu produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy ma obowiązek oznaczenia opakowań jednostkowych (butelek) wyrobu akcyzowego w postaci Produktu finalnego podatkowymi znakami akcyzy przed ich sprzedażą lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 15 należy uznać za prawidłowe.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za:

  • prawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1-3, 5, 9-13 oraz 15;
  • nieprawidłowe w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 14.

Końcowo Organ pragnie zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku, w zakresie zadanych przez Wnioskodawcę pytań i stanowiska przedstawionego w odniesieniu do zadanych pytań. Inne kwestie, nieobjęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone. W szczególności, niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii klasyfikacji wyrobów akcyzowych, o których mowa we wniosku do poszczególnych pozycji Nomenklatury Scalonej. Wskazana przez Wnioskodawcę klasyfikacja w odniesieniu do poszczególnych wyrobów została przyjęta jako element zdarzenia przyszłego i tym samym nie podlegała ocenie Organu.

Jednocześnie Organ informuje, że w pozostałym zakresie w części nieobjętej niniejszą interpretacją, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 4, 6-8 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego, jak również w przypadku ustalenia w toku prowadzonego postepowania podatkowego odmiennego stanu sprawy niż przedstawiony we wniosku. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj