Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.29.2018.2.MSI
z 18 maja 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku z 15 marca 2018 r. (data wpływu 21 marca 2018 r.), uzupełnionym 27 marca 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniono 27 marca 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: V. P. Sp. z o.o.,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: V. C. E. P. Sp. z o.o.,

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania, V. P. Sp. z o.o. (dalej również jako „Spółka”), jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT) od całości osiąganych dochodów.

Wyłącznym udziałowcem Spółki jest V. H. S. A. (dalej jako: „Holding”) będący spółką prawa szwedzkiego z siedzibą w Szwecji oraz szwedzkim rezydentem podatkowym. Holding należy do grupy kapitałowej V. (dalej jako: „Grupa Kapitałowa”), która jest jednym z czołowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych, urządzeń przemysłowych, morskich i stacjonarnych układów napędowych, pojazdów rolniczych pod takimi markami, jak V., V. P., UD, T. T., R. T., P., N. B. i M., jak również oferuje różnego rodzaju rozwiązania finansowe, ubezpieczeniowe, usługi najmu, części zamienne, obsługę zapobiegawczą, usługi serwisowe, usługi pomocy drogowej i usługi informatyczne.

Grupa Kapitałowa podzielona jest na następujące jednostki organizacyjne:

  • V.T.
  • R.T.
  • M.T.
  • UD T.
  • G.T.A. & J.
  • V.C.E.
  • V.B.
  • V.P.
  • V.G.G.S.
  • V.F.S.

Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. produkcja autobusów, sprzedaż i obsługa samochodów przeznaczonych do przewozu towarów, sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, oraz świadczenie usług badawczo-rozwojowych, IT oraz kadrowo-księgowych na rzecz podmiotów z grupy oraz osób trzecich.

Schemat organizacyjny Spółki jest wzorowany na przyjętym globalnie w Grupie Kapitałowej podziale działalności na dane jednostki organizacyjne. W ramach Spółki wyodrębnione są m.in. następujące jednostki organizacyjne:

  • V.B.
  • V.G.T.B.S.M.
  • V.C.E.
  • V.IT (Globalne Centrum Usług Informatycznych, realizujące obsługę IT dla spółek koncernu),
  • HR S.,
  • A.&C.C. (zintegrowana część ogólnej organizacji finansowej Grupy Kapitałowej, odpowiadająca za operacje księgowe),
  • R.E.S. (jednostka wspomagająca, odpowiedzialna za nieruchomości Spółki i ich odpowiednie utrzymanie oraz projekty inwestycyjne dotyczące nieruchomości),
  • G.T. O. (wsparcie w zakresie transportu i logistyki),
  • G.T.P. (wsparcie w zakresie m.in. wyboru dostawców, audyty dostawców, zakup produktów i usług pośrednich dla Grupy Kapitałowej).

Każda jednostka organizacyjna Spółki posiada swój odrębny schemat organizacyjny.

V.IT, HR S., A.&C.C. oraz R.E.S. funkcjonujące w ramach Spółki tworzą wraz z wybranymi działami innych spółek z Grupy Kapitałowej centrum usług wspólnych (dalej jako: „Centrum Usług Wspólnych”) i świadczą usługi na rzecz spółek z Grupy Kapitałowej, w tym na rzecz Spółki.

Pracownicy zarządzający danymi jednostkami organizacyjnymi Spółki są odpowiedzialni globalnie w ramach danych jednostek organizacyjnych Grupy Kapitałowej. W ramach swojej działalności Spółka zatrudnia obecnie ok. 3.300 pracowników (liczba ta będzie się zmieniać w przyszłości w zależności od potrzeb biznesowych Spółki).

Działalność Grupy Kapitałowej w zakresie maszyn budowlanych (V.C.E.).

Działalność związana z maszynami budowlanymi w Grupie Kapitałowej (ang.: V.C.E. w skrócie „VCE”) obejmuje rozwijanie, produkcję oraz wprowadzanie na rynek szerokiego wachlarza produktów (w tym maszyn budowlanych) i usług.

W Polsce, działalność w zakresie maszyn budowlanych Grupy Kapitałowej prowadzona jest przez V.M.B. Sp. z o.o. z siedzibą w M. oraz przez jeden z działów Spółki (dalej określany również jako Dział VCE).

Przedmiotem niniejszego wniosku jest transakcja dotycząca działu VCE funkcjonującego w ramach Spółki.

Głównym przedmiotem działalności Spółki w zakresie VCE jest obecnie świadczenie usług badawczo-rozwojowych oraz funkcji zakupowych na rzecz V.C.E. AB, będącej spółką z Grupy Kapitałowej z siedzibą w Szwecji, zajmującej się również działalnością VCE. Ponadto, w drodze wyjątku, inżynierowie z Działu VCE świadczą mniejsze prace na rzecz innych jednostek organizacyjnych Spółki (np. na rzecz działu V.B.).

Dla kompletności Spółka wskazuje, że do listopada 2015 r. w ramach Działu VCE prowadzono także działalność w zakresie produkcji kilku modeli maszyn budowlanych, z których Grupa Kapitałowa się wycofała, w wyniku czego fabryka maszyn budowlanych w Polsce została zamknięta. Mimo zaprzestania działalności w zakresie produkcji maszyn budowlanych, Spółka nadal jest jeszcze właścicielem niektórych narzędzi służących w tym celu. Narzędzia te są w posiadaniu podmiotów współpracujących ze Spółką w zakresie produkcji danych części maszyn budowlanych. Sprzedaż tych narzędzi do V.C.E. AB w Szwecji lub ich likwidacja są w trakcie realizacji – co nie jest przedmiotem transakcji opisywanej w niniejszym wniosku. Narzędzia te nie są już i nie będą w przyszłości wykorzystywane w działalności Działu VCE i dlatego są wyłączone z zakresu transakcji będącej przedmiotem niniejszego wniosku.

Działalność Działu VCE w ramach Spółki jest wykonywana w oparciu o umowę zawartą z V.C.E. AB, w porozumieniu z którą są ustalane plany w ramach działalności VCE wykonywanej przez Spółkę. Wynagrodzenie należne Spółce z tytułu tej umowy ustalane jest w oparciu o metodę „koszt plus”.

W Dziale VCE Spółki pracuje kilkudziesięciu pracowników etatowych (zatrudnionych przez Spółkę) oraz dodatkowo kilkadziesiąt osób współpracuje ze Spółką i jest udostępnianych Spółce przez podmioty zewnętrzne na potrzeby realizacji konkretnych projektów na podstawie umów zawartych z tymi podmiotami. Co do zasady, pracownicy etatowi Spółki świadczą pracę wyłącznie na rzecz Działu VCE. W Dziale VCE Spółki pracuje również jeden etatowy pracownik, który jest udostępniany w pewnym zakresie innemu działowi.

Działalność Działu VCE Spółki prowadzona jest z wykorzystaniem nieruchomości położonej w W., będącej własnością Spółki, przypisanej wewnętrznie do działu V.B. i udostępnianej częściowo Działowi VCE w ramach Spółki na podstawie wewnętrznych rozliczeń.

Dział VCE obejmuje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, służących prowadzeniu działalności we wskazanym zakresie, obejmujący zarówno aktywa trwałe i obrotowe, jak również pracowników zatrudnionych na stanowiskach przypisanych do tej działalności.

W celu ujednolicenia struktury organizacyjnej w Grupie Kapitałowej i zwiększenia efektywności działalności VCE, na poziomie globalnym podjęta została decyzja o odseparowaniu działalności VCE od pozostałych działów funkcjonujących w strukturze Grupy Kapitałowej i stworzeniu niezależnej grupy VCE w ramach Grupy Kapitałowej (przejawiającej się w wyodrębnieniu strukturalnym, prawnym i finansowym). Urzeczywistnienie tej decyzji będzie miało swoje odzwierciedlenie w Polsce poprzez m.in. sprzedaż Działu VCE, funkcjonującego w ramach Spółki, (dalej jako: „transakcja” lub „transakcja sprzedaży”) do odrębnej, nowoutworzonej spółki z siedzibą w Polsce, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej (dalej jako: „Nabywca”).

Powyższa reorganizacja ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania i wykorzystania składników majątkowych w spółkach Grupy Kapitałowej w ramach działalności w zakresie VCE, co ma umożliwić stanie się globalnym liderem w tym segmencie rynku oraz lepsze zrozumienie potrzeb klientów. Ponadto, celem reorganizacji jest uproszczenie i zwiększenie przejrzystości struktury Grupy Kapitałowej.

Po przeprowadzeniu reorganizacji działalności związanej z maszynami budowlanymi (VCE), Spółka będzie kontynuować swoją działalność w pozostałym zakresie. Do Nabywcy przejdą zaś składniki majątkowe oraz pracownicy potrzebni do kontynuowania działalności VCE (Dział VCE).

Składniki Spółki wchodzące w skład Działu VCE, nabywane przez Nabywcę

Przedmiotem transakcji będzie sprzedaż przez Spółkę na rzecz Nabywcy zespołu składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonego do prowadzenia działalności związanej z maszynami budowlanymi (Dział VCE) oraz przejęcie przez Nabywcę zobowiązań związanych z prowadzeniem tej działalności. Do momentu transferu powyższe składniki będą wykorzystywane przez Spółkę w jej działalności związanej z maszynami budowlanymi (w ramach Działu VCE).

W skład majątku przenoszonego do Nabywcy będą wchodziły w szczególności:

1) Prawa i obowiązki wynikające z umów.

W ramach transakcji do Nabywcy zostaną przeniesione umowy związane z funkcjonowaniem Działu VCE w ramach Spółki, m.in.:

  • umowa dotycząca świadczenia usług badawczo-rozwojowych oraz funkcji zakupowych na rzecz V.C.E. AB,
  • umowy dotyczące opracowywania nowych rozwiązań konstrukcyjnych, konsultacji technologicznych i technicznych, tworzenia dokumentacji, podpisane z polskimi podmiotami,
  • umowa dotycząca testowania maszyn budowlanych,
  • umowy o pracę z pracownikami Działu VCE (w ramach przejścia części zakładu pracy zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy),
  • umowy z podmiotami zewnętrznymi, na podstawie których Spółce udostępniane są osoby współpracujące ze Spółką na potrzeby realizacji konkretnych projektów.

W zakresie, w jakim przeniesienie na Nabywcę praw z danej umowy będzie wymagało dla swojej skuteczności zgody drugiej strony umowy (zgodnie z przepisami prawa cywilnego), Spółka będzie zobowiązana uzyskać takie zgody i przekazać je Nabywcy na zamknięciu transakcji sprzedaży. W przypadku umów zawartych przez Spółkę, które nie są wyłącznie związane z funkcjonowaniem Działu VCE (jak np. umowa sprzedaży energii elektrycznej, umowa sprzedaży i dystrybucji gazu, umowa dotycząca ochrony mienia i prowadzenia dozoru oraz monitoringu), Nabywca stanie się dodatkową stroną tych umów lub podpisze nowe, odpowiednie umowy z kontrahentami (w zależności od potrzeb, przed lub po nabyciu Działu VCE).

W zakresie obsługi kadrowo-księgowej, działu zakupów oraz usług IT, Nabywca zamierza korzystać z Centrum Usług Wspólnych Grupy Kapitałowej (dodatkowo, z uwagi na obowiązujące przepisy prawa, Nabywca może zatrudnić osobę na stanowisku głównego księgowego). Ponadto, Nabywca zamierza korzystać z usług prawnych podmiotu, który obecnie świadczy te usługi dla Spółki, na podstawie nowo zawartej umowy.

Dla kompletności Spółka wskazuje, że po transakcji Spółka nie będzie świadczyć usług dotychczas wykonywanych przez Dział VCE (tj. w obszarze związanym z maszynami budowlanymi). Usługi te będą świadczone wyłącznie przez Nabywcę.

2) Tytuły prawne do korzystania z nieruchomości wykorzystywanych bezpośrednio na potrzeby Działu VCE.

Jak wskazano powyżej, działalność Działu VCE Spółki prowadzona jest z wykorzystaniem nieruchomości położonej w W., będącej własnością Spółki, przypisanej wewnętrznie do działu V.B. i udostępnianej częściowo Działowi VCE w ramach Spółki, na podstawie wewnętrznych rozliczeń.

Po dokonaniu transakcji prowadzenie działalności Działu VCE będzie kontynuowane w tej samej lokalizacji, na podstawie umowy, która zostanie zawarta pomiędzy Spółką i Nabywcą.

3) Składniki materialne i niematerialne.

Składniki materialne i niematerialne, które obecnie przypisane są do działalności związanej z maszynami budowlanymi, zostaną przeniesione do Nabywcy w ramach transakcji sprzedaży. Składniki te umożliwiają Nabywcy kontynuowanie działalności Działu VCE, prowadzonej obecnie w ramach Spółki i będą obejmowały w szczególności: maszyny i urządzenia służące prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, meble biurowe, sprzęt komputerowy, a także inne aktywa trwałe, istotne z punktu widzenia działalności związanej z maszynami budowlanymi. Zostaną też przeniesione zapasy, w tym materiały i inne aktywa obrotowe, potrzebne w działalności badawczo-rozwojowej Działu VCE.

Również oprogramowanie, z którego obecnie korzysta Dział VCE w ramach Spółki, zapewniane przez szwedzką spółkę z Grupy Kapitałowej, będzie zapewniane Nabywcy na analogicznych zasadach.

4) Zobowiązania.

W związku z transakcją Nabywca przejmie zobowiązania dotyczące Działu VCE, w szczególności zobowiązania handlowe dot. działalności Działu VCE.

W zakresie w jakim przejęcie przez Nabywcę danego zobowiązania, dotyczącego Działu VCE, będzie wymagało dla swojej skuteczności zgody odpowiedniego wierzyciela (zgodnie z przepisami prawa cywilnego), nastąpi ono pod warunkiem uzyskania takiej zgody. Do momentu uzyskania takiej zgody lub w przypadku odmowy jej udzielenia przez wierzyciela, Nabywca, na zasadach ustalonych pomiędzy Spółką a Nabywcą, zwolni Spółkę z odpowiedzialności za takie zobowiązania (wypełni takie zobowiązania lub zwróci Spółce kwoty zapłacone tytułem wypełnienia takich zobowiązań).

Transakcja nie obejmuje ogólnego finansowania działalności Spółki, czy też (o ile przepisy wymagają inaczej) zobowiązań podatkowych Spółki (nieprzypisane do konkretnych działów).

5) Pracownicy zaangażowani w działalność Działu VCE oraz osoby współpracujące ze Spółką.

Pracownicy alokowani obecnie w ramach Spółki do Działu VCE (kilkadziesiąt osób) zostaną przeniesieni na skutek transakcji do Nabywcy w ramach przejścia części zakładu pracy, zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

W zakresie umów o pracę, Spółka nie planuje zmian dotyczących ich zakresu i treści w związku z transakcją sprzedaży. Jednakże z powodów biznesowych, związanych ze standardowym prowadzeniem działalności gospodarczej, nie są wykluczone zmiany w zakresie obowiązków pracowników zarówno przed, jak i po dokonaniu transakcji.

W odniesieniu do zobowiązań pracowniczych VCE Polska, zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu pracy, za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy Spółki (Działu VCE) na Nabywcę, VCE i Nabywca będą odpowiadać solidarnie.

Osoby współpracujące ze Spółką i udostępniane Spółce przez podmioty zewnętrzne (kolejne kilkadziesiąt osób) w celu świadczenia usług dla Działu VCE, będą nadal świadczyć swoje usługi na rzecz Działu VCE w ramach Nabywcy, po dokonaniu transakcji na dotychczasowych warunkach. W przypadku, gdyby podjęto decyzje o tym, aby zmienić warunki współpracy z tymi osobami (np. poprzez rezygnację z ich usług), sytuacja ta nie wpłynie na możliwość Nabywcy do kontynuowania działalności gospodarczej.

Dla kompletności, członkami zarządu Nabywcy mogą być pracownicy Działu VCE lub inne osoby z Grupy Kapitałowej.

Wyodrębnienie organizacyjne Działu VCE w ramach Spółki.

Wyodrębnienie organizacyjne Działu VCE w ramach Spółki znajduje swoje odzwierciedlenie w:

  • Schemacie organizacyjnym Spółki, w którym przedstawione zostało miejsce poszczególnych jednostek organizacyjnych w strukturach Spółki,
  • Protokole ustaleń podjętym przez zarząd Spółki, w którym wyodrębnienie organizacyjne Działu VCE zostało potwierdzone,
  • dokumentach pracowników Działu VCE, na wizytówkach, w stopkach e-maili oraz w ramach prezentacji podczas spotkań dotyczących Spółki, w tym spotkań zarządu.

W ramach Spółki istnieje co do zasady hierarchiczna struktura podległości służbowej oraz zasady zwierzchnictwa pomiędzy pracownikami w ramach Działu VCE. W rezultacie pracownicy działalności związanej z maszynami budowlanymi są odpowiedzialni przed swoimi bezpośrednimi przełożonymi i nie są służbowo zależni od pracowników pozostałych jednostek organizacyjnych Spółki. Osoba odpowiedzialna za działalność Działu VCE (dalej: manager VCE) podlega formalnie kierownictwu Spółki, lecz składa raporty dotyczące działalności Działu VCE do odpowiednich jednostek VCE w ramach Grupy Kapitałowej.

Ponadto Dział VCE może zaciągać zobowiązania do pewnej, ustalonej wewnętrznie, kwoty. W przypadku zobowiązań przekraczających ustaloną kwotę, decyzje wymagają kontrasygnaty członka zarządu Spółki. W przypadku likwidacji aktywów, zgodnie z wewnętrznymi procedurami, wystarczający jest podpis managera na dokumencie likwidacyjnym.

Co do zasady, Dział VCE Spółki stosuje procedury globalne mające zastosowanie do działów VCE i spółek dedykowanych VCE w Grupie Kapitałowej. Ponadto w Dziale VCE Spółki obowiązują również procedury stosowane lokalnie, np. procedura używania sprzętu czyszczącego przez osoby współpracujące ze Spółką (zatrudnione przez podmiot zewnętrzny). Po dokonaniu transakcji stosowanie powyższych procedur będzie kontynuowane przez pracowników Nabywcy.

Pracownicy wszystkich typów działalności Spółki podlegają pod wspólny regulamin pracy, jednak bonusy pracownicze oraz kalendarz urlopów są ustalane odrębnie dla Działu VCE względem pozostałych działów funkcjonujących w ramach Spółki. Do daty transakcji zakładem pracy dla potrzeb ZUS i REGON będzie Spółka.

Wyodrębnienie finansowe Działu VCE w ramach Spółki.

W Grupie Kapitałowej na poziomie globalnym opracowywane są odrębne budżety i plany finansowe dla działalności Działu VCE w ramach Spółki. Dział VCE posiada własny budżet dedykowany na własne cele biznesowe.

Spółka sporządza dla działalności Działu VCE odrębne rachunki zysków i strat oraz bilanse w cyklach miesięcznych, dla celów wewnętrznego raportowania w Grupie Kapitałowej. W tym zakresie Spółka posiada odrębne centra kosztowe i przychodowe dla każdego z działów funkcjonujących w ramach Spółki, w tym dla Działu VCE. Obecnie niektóre koszty ogólne, koszty pomocy technicznej, niektóre zobowiązania i należności są również przypisywane do Działu VCE odpowiednim kluczem alokacji, na podstawie raportów księgowych.

Kopie dokumentacji biznesowej Spółki w zakresie funkcjonowania Działu VCE zostaną przekazane Nabywcy w wyniku transakcji. Kopie ksiąg rachunkowych oraz pozostałych ewidencji księgowych zostaną przekazane Nabywcy na żądanie.

Pomimo tego, że dla Spółki prowadzony jest jeden, wspólny rejestr środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, Spółka, dla celów wewnętrznych, przypisała określone aktywa do Działu VCE.

Z uwagi na fakt, że dotychczasowe funkcjonowanie Działu VCE nie wymaga posiadania odrębnego rachunku bankowego, Spółka nie posiada dedykowanego rachunku dla tego działu. Odpowiedni rachunek bankowy zostanie utworzony na poziomie Nabywcy. W związku z powyższym, Spółka nie alokuje gotówki do poszczególnych działów funkcjonujących w jej ramach. Tym samym, w ramach transakcji nie dojdzie do transferu do Nabywcy praw i obowiązków z umów rachunków bankowych Spółki, jak również gotówki, za wyjątkiem transferu odpowiedniej kwoty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zgodnie z przepisami.

Działalność Działu VCE jako niezależnego przedsiębiorstwa.

Po dokonaniu transakcji, Nabywca będzie zdolny do prowadzenia działalności Działu VCE na bazie zakupionego od Spółki działu w takim zakresie, w jakim prowadzi obecnie Spółka. Nabywca będzie posiadał w tym celu odpowiednie zasoby i kompetencje (tj. m.in. pracowników, składniki materialne i niematerialne) niezbędne do samodzielnej realizacji funkcji Działu VCE. Nabywca będzie w stanie zachować ciągłość w zakresie prowadzenia działalności Działu VCE.

Mając na uwadze powyższe, po dokonaniu transakcji, Nabywca będzie prowadzić w sposób płynny, niezależny i samodzielny działalność Działu VCE.

Jednocześnie przeprowadzenie transakcji nie zakłóci dalszej działalności Spółki w ramach działów pozostałych na poziomie Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy przedmiot sprzedaży w ramach transakcji sprzedaży (opisanej powyżej w niniejszym wniosku) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym transakcja sprzedaży nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?
  2. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, sprzedaż działu VCE będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na Nabywcy będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż działu VCE będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na Nabywcy będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko Zainteresowani wskazali, że stosownie do dyspozycji art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „ustawa o PCC”), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Jednocześnie, stosownie do art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie zaś z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają opodatkowaniu PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku sprzedaż działu VCE nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. W rezultacie niespełniona będzie przesłanka wyłączająca opodatkowanie PCC, obejmująca czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są one opodatkowane VAT.

W świetle powyższego, transakcja sprzedaży działu VCE będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na Nabywcy, jako kupującym, będzie ciążyć obowiązek podatkowy w PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 i dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pytania dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 17 maja 2018 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4012.79.2018.1.MAZ.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1150) – podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z uwzględnieniem wyjątków wskazanych w lit. b).

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wspólnym wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania planuje sprzedaż Działu VCE na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania planowanej umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ww. umów podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży stanowić będzie sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w związku z tym nie będzie objęta podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 17 maja 2018 r., Znak: 0111-KDIB3-3.4012.79.2018.1.MAZ, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: „(…) przedmiotem zbycia do nowoutworzonej spółki będzie Dział VCE. Wnioskodawca wskazał, że w wyniku transakcji na nabywcę Działu VCE zostaną przeniesione składniki materialne oraz niematerialne, zobowiązania (w stopniu w jakim wierzyciele wyrażą zgodę na tę czynność), tytuły prawne do korzystania z nieruchomości, a także prawa i obowiązki z umów dotyczących funkcjonowania działu. Do nabywcy przejdą również, na mocy stosownych przepisów Kodeksu pracy, pracownicy działu. Zatem należy stwierdzić, że przedmiotem sprzedaży Działu VCE będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa i w konsekwencji do czynności takiej znajdą zastosowanie przepisy art. 6 pkt 1 ustawy. Wobec powyższego transakcja sprzedaży Działu VCE nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług”.

Skoro zatem omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będzie wyłączona z zakresu zastosowania ustawy o podatku od towarów i usług), to nie znajdzie do niej zastosowania powołany wcześniej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana we wniosku czynność podlegać będzie zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ww. ustawy – obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy – wartość rynkową przedmiotu czynności określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawą opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego obowiązująca w chwili zawarcia umowy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 tejże ustawy – podatek pobiera się według stawki najwyższej, jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Jako że przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 459, ze zm.) – przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego – czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle wyżej przywołanej definicji przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Odwołanie się w definicji do pojęcia „zespół składników” nie pozwala zatem na odrębne i niezależne postrzeganie poszczególnych elementów materialnych i niematerialnych tworzących dany zakład wchodzący w skład zbywanych zorganizowanych części przedsiębiorstwa, funkcjonującego na rynku jako jeden podmiot będący przedmiotem umowy sprzedaży.

W świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Jej przedmiot stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa – a nie poszczególne elementy zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży on na kupującym.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj