Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4013.145.2018.2.MK
z 31 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 15 czerwca 2018 r. (data wpływu 20 czerwca 2018 r.) uzupełnione pismem z 14 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie produkcji i obrotu wyrobami akcyzowymi jest:

  • nieprawidłowe - w zakresie możliwości produkcji wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 poza składem podatkowym a następnie dostarczania go do kontrahentów z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy;
  • prawidłowe - pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie produkcji i obrotu wyrobami akcyzowymi. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 14 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 7 sierpnia 2018 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.145.2018.1.MK.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podmiotem gospodarczym, podatnikiem podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Jest właścicielem instalacji recyklingu w rozumieniu ustawy Prawo ochrony środowiska. W instalacji tej w wyniku rozdrobnienia opon oraz ich pirolizy powstaną określone produkty, tj. gaz niekondensujący, olej popirolityczny, sadza popirolityczna oraz złom stalowy. Produkty te kwalifikowane są w decyzji środowiskowej jako:

  • 07 01 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne
  • 07 02 99 Inne niewymienione odpady (sadza popirolityczna)
  • 19 10 01 Odpady żelaza i stali - kord stalowy z opon.

Cykl pirolityczny polega na tym, że pokruszone zużyte opony dozowane są do reaktorów, gdzie w beztlenowej atmosferze rozgrzewają się i ulegają procesowi pirolizy. Powstający Gaz Pirolityczny zostaje wychłodzony i kondensuje z niego Olej Popirolityczny o kodzie CN 2707 99 99 w trzech frakcjach - ciężkiej, średniej i lekkiej. Nieskroplona pozostałość stanowi Gaz Niekondensujący o kodzie CN 2711 29 00.

Klasyfikacje produktów dokonywane są przez [...].

Każda z frakcji ciekłych jest chłodzona do temperatury magazynowej, a także może zostać poddana dodatkowej obróbce fizycznej np. filtracji, separacji wody.

Ze zbiorników technologicznych frakcje przetłaczane są do zbiorników magazynowych znajdujących na wydzierżawionym terenie, z których następuje ich ekspedycja - sprzedaż do odbiorców jako olej lub surowce przemysłowe do produkcji np. rozpuszczalników i ekstrahentów. Odbywa się to przy użyciu wagi legalizowanej. Olej nie jest tożsamy składem z olejem opałowym ani napędowym. Może służyć jako komponent do produkcji tych produktów, jednak sam w sobie, jako produkt o wysokiej zawartości związków aromatycznych może podlegać spalaniu wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego piecach. Olej jest jednorodną cieczą o ciemnobrunatnej barwie, zapachu węglowodorów. Gęstość produktu wynosi 899,5 kg/m3 w temp. 15°C. Próbka produktu destyluje w zakresie od 51,7°C do 367°C.

W przypadku gdy nabywca zadeklaruje (na oświadczeniu opałowym), że olej będzie użyty do celów opałowych bądź odsprzedany dalej do innego odbiorcy, który zużyje ten produkt na cele opałowe Wnioskodawca zamierza dokonać przedpłaty podatku akcyzowego w wysokości 64 zł/Mg z miesięcznym wyprzedzeniem.

Z kolei Gaz Niekondensujący przeprowadzany jest do Systemu Odsiarczania, a następnie spręża się go w zbiorniku magazynowym Z-520. Prosto ze zbiornika Gaz Niekondensujący kierowany jest następnie do rampy palnikowej, która dozuje go do palnika utrzymując zadaną temperaturę soli. Gorąca sól stanowi źródło ciepła - siłę napędową procesu rozkładu pokruszonej gumy. Gaz Niekondensujący zostanie zużyty w całości na potrzeby własne do produkcji oleju popirolitycznego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że produkowany przez niego olej popirolityczny klasyfikowany do kodu CN 2707 99 99, który następnie będzie przez Wnioskodawcę sprzedawany, samoistnie bez jakiejkolwiek obróbki nie może zostać zastosowany jako paliwo silnikowe. Podobnie, bez dodatkowej obróbki nie może zostać zastosowany jako dodatek lub domieszka do paliw silnikowych. Dopiero po jego obróbce, w szczególności w procesach termicznego i chemicznego przekształcania oleju popirolitycznego klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 poprzez rafinację, odsiarczanie, ekstrakcję w ramach działalności innego podmiotu może zostać przeznaczony jako samoistne paliwo silnikowe albo jako dodatek lub domieszka do paliw silnikowych.

Jednocześnie jednak produkowany przez Wnioskodawcę olej popirolityczny klasyfikowany do kodu CN 2707 99 99, który następnie będzie przez Wnioskodawcę sprzedawany może zostać zaklasyfikowany i użyty jako olej opałowy lub komponent oleju opałowego jak również do dalszej sprzedaży jako olej opałowy w sytuacji takiego zadeklarowania jego użycia przez kupującego i potwierdzenia tego w tzw. oświadczeniu opałowym. Bez dalszej obróbki może on zostać użyty jako olej opałowy wyłącznie w specjalistycznych piecach.

Jednakże nie może on zostać użyty ani zadeklarowany jako olej silnikowy, domieszka oleju silnikowego lub do jego dalszej odsprzedaży jako taki produkt bez jego obróbki poprzez opisane wyżej procesy termiczne lub chemiczne.

Wnioskodawca nie zamierza sprzedawać oleju klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 jako komponentu lub samoistnego paliwa silnikowego.

Jednocześnie Wnioskodawca precyzuje, że w sytuacji objętej pytaniem oznaczonym we wniosku nr 5 tj. produkcji wyrobu klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 poza składem podatkowym, wyroby nie będą produkowane i sprzedawane jako wyroby przeznaczone do celów opałowych. Nie będą również produkowane i sprzedawane jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy wymagane jest prowadzenie składu podatkowego dla wytwarzania wyrobu gazowego o kodzie CN 2711 29 00 oraz czy Spółka produkująca taki produkt może być zwolniona z opodatkowania podatkiem akcyzowym w przypadku, gdy wytworzony gaz będzie w całości zużywany w procesie produkcji wyrobu energetycznego o kodzie CN 2707 99 99 ?
  2. Ile wynosić będzie stawka podatku akcyzowego w przypadku wytwarzania produktu - oleju sklasyfikowanego zgodnie z nomenklaturą scaloną wg kodu CN 2707 99 99, który będzie wykorzystywany jako surowiec (składnik) w produkcji oleju opałowego ?
  3. Czy konieczne będzie prowadzenie składu podatkowego dla wytwarzania wyrobu energetycznego o kodzie CN 2707 99 99 ?
  4. Czy konieczne jest, a jeśli tak to w jakiej stawce, ustanowienie zabezpieczenia akcyzowego związanego z produkcją produktu o kodzie CN 2707 99 99 ?
  5. Czy podmiot produkujący olej o kodzie CN 2707 99 99 (poza składem podatkowym) może dokonać dostawy tego oleju do składu podatkowego, wskazanego przez klienta zainteresowanego tym produktem, ze stawką podatku akcyzowego 0 zł?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku):

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwaną dalej także "ustawą" (Dz. U. z 2017 r., poz. 43 ze zm.), ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, użyte w ustawie określenie "wyroby akcyzowe" oznacza - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Zakres opodatkowania akcyzą wyrobów energetycznych, w tym również wyrobów gazowych, został określony w Rozdziale 1 Działu IV ustawy.

Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów gazowych.

Ponadto wskazać należy, że w myśl poz. 21 załącznika nr 2 do ustawy stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w Dyrektywie Rady 92/12/EWG, procedurą zawieszenia poboru akcyzy objęto wyroby o kodzie CN ex 2711 tj. gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe, z wyłączeniem objętych pozycjami 2711 11 00, 2711 21 00 oraz 2711 29 00.

Z powyższego zatem wynika, że produkowany i zużywany przez Wnioskodawcę niekondensujący gaz o kodzie CN 2711 29 00 nie jest objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a co za tym idzie - nie jest wymagane powadzenie przy jego produkcji składu podatkowego. Zatem w przedmiotowej sprawie nie zajdzie także obowiązek zastosowania art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku wyrobów gazowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

  1. upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego;
  2. upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;
  3. nastąpiło użycie wyrobów gazowych - w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

Jednocześnie jednak, w myśl art. 24b ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do podmiotów dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy.

Tym samym należy stwierdzić, że niekondensujący gaz o kodzie CN 2711 29 00 zwolniony jest od podatku akcyzowego, a jego produkcja nie wymaga prowadzenia składu podatkowego i stosowania procedury zawieszonego poboru akcyzy. Tym samym Wnioskodawca nie będzie także zobowiązana do składania organowi celnemu deklaracji celnych w tym zakresie.

W zakresie pytania nr 1 należy zatem wskazać, że produkowany i zużywany przez Wnioskodawcę na potrzeby własne instalacji niekondensujący gaz o kodzie CN 2711 29 00 nie jest objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a co za tym idzie - nie jest wymagane powadzenie przy jego produkcji składu podatkowego. Zatem w przedmiotowej sprawie nie zajdzie także obowiązek zastosowania art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym.

W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zawarto katalog wyrobów energetycznych do których w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby:

  1. objęte pozycjami CN od 1507 do 1518 00, jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych;
  2. objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715;
  3. objęte pozycjami CN 2901 i 2902;
  4. oznaczone kodem CN 2905 11 00, niebędące pochodzenia syntetycznego, jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych;
  5. objęte pozycją CN 3403;
  6. objęte pozycją CN 3811;
  7. objęte pozycją CN 3817;
  8. oznaczone kodami CN 3824 90 91 i 3824 90 97, jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych;
  9. pozostałe wyroby, z wyłączeniem substancji stosowanych do znakowania i barwienia, o którym mowa w art. 90 ust. 1, przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe lub jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych - bez względu na kod CN;
  10. pozostałe wyroby będące węglowodorami, z wyłączeniem torfu, przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa opalowe lub jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych - bez względu na kod CN.

W art. 86 ust. 2 i 3 ustawodawca wyjaśnił, że paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych. Natomiast paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa powyżej (paliw silnikowych).

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie stanowiskiem, dodatki do paliwa stanowią odpowiednio paliwa silnikowe lub opałowe, w zależności do którego z tych paliw zostaną dodane i opodatkowane wg stawki równoważnej dla danego paliwa do którego są dodawane.

Stosownie do art. 87 ust. 1 produkcją wyrobów energetycznych w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wyrobów energetycznych, w tym również mieszanie lub przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, a także barwienie i znakowanie wyrobów energetycznych.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą, wskazanym w art. 8 ust. 1, ustawy jest:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych;
  2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
  3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
  4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
  5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Wnioskodawca prowadzi instalację recyklingu opon gumowych poprzez wykorzystanie procesu pirolizy. Produktem instalacji będzie m.in. wyrób o kodzie CN 2707 99 99. W wyniku procesu pirolizy dostarczone do instalacji segregowane odpady gumowe zostaną zgazowane, a następnie będą skroplone do konsystencji oleju o kodzie CN 2707 99 99. Produkt ten może znaleźć zastosowanie w następujące sposoby:

  1. może służyć jako komponent do produkcji rozpuszczalników, benzyny, oleju napędowego i opałowego.
  2. może zostać wykorzystany w celach opałowych sam w sobie, jednakże jako produkt o wysokiej zawartości związków aromatycznych może podlegać spalaniu wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego piecach.

Olej popirolityczny, który będzie produkowany w wyniku opisanego procesu może znaleźć zastosowanie zarówno jako samoistny olej opałowy lub jako komponent, półprodukt używany jako surowiec przemysłowy do produkcji np. rozpuszczalników i ekstrahentów.

Mając na uwadze powyższe wskazać w pierwszej kolejności należy, że wyroby klasyfikowane do kodu CN 2707 99 99 stanowią wyroby akcyzowe i jednocześnie stanowią wyroby energetyczne o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Wyroby te co do zasady nie są wymienione w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w Dyrektywie Rady 92/12/EWG.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy stawki akcyzy na wyroby energetyczne wynoszą dla:

  1. węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych objętych pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00 - 1,28 zł/1 gigadżul (GJ);
  2. benzyn silnikowych o kodach CN 2710 11 45 lub 2710 11 49 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1565,00 zł/1000 litrów;
  3. (uchylony);
  4. benzyn lotniczych o kodzie CN 2710 11 31, paliw typu benzyny do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 11 70 oraz nafty pozostałej o kodzie CN 2710 19 25 - 1822,00 zł/1000 litrów;
  5. paliw do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 - 1446,00 zł/1000 litrów;
  6. olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1196,00 zł/1000 litrów;
  7. (uchylony);
  8. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN - 1196,00 zł/1000 litrów;
  9. olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów;
  10. olejów opałowych o kodach CN od 2710 19 51 do 2710 19 69:
    1. z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C lub których gęstość w temperaturze 15°C jest niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów,
    2. pozostałych, niepodlegających obowiązkowi barwienia i znakowania na podstawie przepisów szczególnych - 64,00 zł/1000 kilogramów;
  11. olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99 - 1180,00 zł/1000 litrów;
  12. gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych:
    1. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711 oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901:
      • skroplonych - 695,00 zł/1000 kilogramów,
      • w stanie gazowym - 11,04 zł/1 gigadżul (GJ),
    2. wyprodukowanych w składzie podatkowym i spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach:
      • biogazu, bez względu na kod CN - 0 zł,
      • wodoru i biowodoru o kodzie CN 2804 10 00 - 0 zł,
    3. pozostałych - 14,72 zł/1 GJ;
  13. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711, przeznaczonych do celów opałowych - 1,28 zł/1 gigadżul (GJ);
  14. pozostałych paliw silnikowych - 1822,00 zł/1000 litrów;
  15. pozostałych paliw opałowych:
    1. w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest:
      • niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 232,00 zł/1000 litrów,
      • równa lub wyższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 64,00 zł/1000 kilogramów,
    2. gazowych - 1,28 zł/gigadżul (GJ).




Na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym stawka akcyzy na wyroby energetyczne niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opalowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opalowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł.

W art. 89 ust. 1 ustawy zostały określone stawki akcyzy na wyroby energetyczne, które odnoszą się m.in. bezpośrednio do ich kodów klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) lub oparte są na definicji paliw silnikowych bądź paliw opalowych, o których mowa w art. 86 ust. 2 i 3 ustawy.

Stosownie do powyższego należy zauważyć, że wyrób o kodzie CN 2707 99 99, który będzie produkowany przez Wnioskodawcę nie został wymieniony w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 ustawy jak i też nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy. Jednocześnie jednak, będzie on przeznaczony do użycia go jako paliwo opałowe lub jako dodatek lub domieszka do paliw opalowych lub silnikowych. Zatem wyrób o takich właściwościach nie może podlegać opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 zł na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym.

Olej popirolityczny, który będzie produkować Wnioskodawca posiada takie parametry, które umożliwiają stosowanie jako samoistnego paliwa opałowego bez dokonywania stosownych procesów chemicznych. Może także być samoistnym komponentem do paliw. W ocenie Wnioskodawcy przesądza to o konieczności uznania oleju popirolitycznego jako energetycznego wyrobu akcyzowego, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. b ustawy o podatku akcyzowym. Oznacza to, że stawka akcyzy na ten produkt wynosi 64 zł/1000 kg produktu.

Powyższej okoliczności nie zmienia fakt zaliczenia oleju popirolitycznego według klasyfikacji nomenklatury scalonej do kodu CN 2707 99 99, bowiem, zgodnie z ugruntowanym już orzecznictwem sądowym kwestie opodatkowania akcyzą determinuje faktyczne przeznaczenie towaru, a obowiązek dokonania prawidłowej klasyfikacji produktu do danego kodu CN i konsekwencje tej klasyfikacji obciążają podatnika. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych, zwanych dalej "WIA", stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.).

Jednocześnie należy zauważyć, że obecna regulacja ustawy o podatku akcyzowym nie zawiera już definicji oleju opałowego ciężkiego. Art. 62 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym został bowiem uchylony z dniem 1 stycznia 2018 r.

Zgodnie z art. 2 ust. pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego.

Podmiot prowadzący skład podatkowy to podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego (art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym).

Procedura zawieszenia poboru akcyzy to, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku akcyzowym, procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

W myśl art. 40 ust. 5 ustawy procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 11 21, 2710 11 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.

Zgodnie zaś z art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o podatku akcyzowym produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji:

  • wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem, że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie,
  • wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy.

Na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać, są obowiązane następujące podmioty:

  1. podmiot prowadzący skład podatkowy;
  2. zarejestrowany odbiorca;
  3. zarejestrowany wysyłający;
  4. podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  5. podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 1;
  6. podmiot pośredniczący;
  7. przedstawiciel podatkowy;
  8. pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c;
  9. podmiot reprezentujący przedsiębiorcę zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c.

W myśl art. 65 ust. 1 ustawy podmioty obowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego:

  1. podmiot prowadzący skład podatkowy,
  2. zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
  3. zarejestrowany wysyłający,
  4. podmiot pośredniczący,
  5. podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3,
  6. pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c,
  7. podmiot reprezentujący przedsiębiorcę zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c

-składają zabezpieczenie w formie zabezpieczenia generalnego w celu zagwarantowania pokrycia wielu zobowiązań podatkowych albo wielu zobowiązań podatkowych oraz wielu opłat paliwowych.

Zgodnie z ust. 2 powołanego przepisu właściwy naczelnik urzędu skarbowego ustala wysokość zabezpieczenia generalnego, z uwzględnieniem ust. 3, 3a lub 3b, na poziomie równym:

  1. wysokości zobowiązań podatkowych albo zobowiązań podatkowych oraz opłat paliwowych, gdy ich kwota może zostać dokładnie obliczona przy przyjmowaniu zabezpieczenia;
  2. szacunkowej kwocie maksymalnej wynikającej z mogących powstać zobowiązań podatkowych oraz opłat paliwowych, których obowiązek zapłaty może powstać.

Szczegółowe zasady obliczania kwoty zabezpieczenia określają przepisy Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zabezpieczeń akcyzowych z dnia 24 lutego 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 429), w szczególności jego § 3.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zabezpieczenie akcyzowe może zostać złożone w formie:

  1. depozytu w gotówce;
  2. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  3. czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988, 1948 i 1997);
  4. weksla własnego;
  5. innego dokumentu mającego wartość płatniczą;
  6. hipoteki na nieruchomości (możliwość dopuszczalna od 01.06.2018 r.).

Zgodnie z art. 67 ust. 2 zabezpieczenie akcyzowe obowiązuje na całym terytorium Unii Europejskiej.

Istotnym novum w zakresie zabezpieczenia akcyzowego jest możliwość jego dokonania poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Przepis zacznie obowiązywać w tym zakresie od 01.06.2018 r.

Reguły i tryb ustanowienia hipoteki zawarte będą w art. 69a ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten wprowadza m.in. limit zabezpieczenia hipotecznego do 65 % wartości nieruchomości.

Jednocześnie, zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmiot ten spełnia następujące warunki:

  1. ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. stosuje procedurę zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku;
  3. jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej;
  4. nie posiada zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, opłaty paliwowej, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe;
  5. zobowiązał się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, kwoty akcyzy oraz kwoty opłaty paliwowej, przypadających do zapłaty z tytułu powstania zobowiązania podatkowego oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.

Z powyższych przepisów wynika, że produkcja wyrobów akcyzowych musi odbywać się w składzie podatkowym, gdy przedmiotem produkcji są wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy oraz gdy przedmiotem produkcji są wyroby akcyzowe inne niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objęte stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.

Natomiast do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zobowiązany jest podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca, zarejestrowany wysyłający, podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3, podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 1, podmiot pośredniczący, lub przedstawiciel podatkowy. Zabezpieczenie akcyzowe służy zagwarantowaniu pokrycia wszelkich potencjalnych zobowiązań podatkowych, w sytuacji gdyby podatnik ich nie zapłacił.

Stosownie do powyższego należy zauważyć, że wyrób o kodzie CN 2707 99 99, który będzie produkował Wnioskodawca, nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy i - w zależności od jego klasyfikacji przyjętej przez Spółkę mógłby być objęty stawką 0 zł (w przypadku gdy byłby zbywany jako półprodukt lub komponent do produkcji konkretnego wyrobu akcyzowego w postaci paliwa napędowego, opałowego etc. po jednakże wymagający uprzedniej obróbki chemicznej) lub stawką 64 zł/1000 kg w razie uznania go za produkt przeznaczony lub oferowany do celów opałowych.

W ocenie Wnioskodawcy nie jest możliwa sytuacja, w której Spółka zbywać będzie produkt nie dokonując żadnej jego klasyfikacji na gruncie podatku akcyzowego na etapie jego zbycia na rzecz swojego kontrahenta, lub też odmiennie klasyfikować ten towar na potrzeby konkretnej transakcji raz jako podlegający stawce akcyzy 0 zł a innym razem jako podlegający stawce 64 zł/1000 kg. Użycie przez kontrahenta produktu zgodnie lub niezgodnie z przeznaczeniem, czy to jako produkt gotowy czy też jako komponent do produkcji paliwa stanowi wyłączne ryzyko i odpowiedzialność podmiotu kupującego i nie zwalnia Wnioskodawcy z odpowiedzialności za prawidłową klasyfikację produktu na etapie jego sprzedaży.

Stosownie do powyższego należy zauważyć, że wyrób o kodzie CN 2707 99 99, który będzie produkował Wnioskodawca, nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy. Zatem nie można przyjąć, że w zależności od tego, jakie jego zużycie zadeklaruje nabywca w oświadczeniu, mógłby być objęty stawką 0 zł (w przypadku gdy byłby zbywany jako półprodukt lub komponent do produkcji konkretnego wyrobu akcyzowego w postaci paliwa napędowego, opałowego etc. po jednakże wymagający uprzedniej obróbki chemicznej) lub stawką 64 zł/1000 kg w razie uznania go za produkt przeznaczony lub oferowany do celów opałowych.

W ocenie Spółki jedyną możliwą i prawidłową w analizowanym zdarzeniu przyszłym klasyfikacją jest konieczność uznania, że produkt o kodzie CN 2707 99 99 winien być objęty stawką 64 zł/1000 kg. Tym samym Spółka będzie zobowiązana do uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz udzielenia zabezpieczenia akcyzowego jako prowadzący skład podatkowy. Uprawniona będzie jednakowoż do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia w razie spełnienia przesłanek wskazanych w art. 64 ustawy o podatku akcyzowym. Transakcje z kontrahentami prowadzącymi składy podatkowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na terytorium Unii Europejskiej mogłyby być wówczas dokonywane w ramach instytucji przemieszczenia towaru w ramach składów podatkowych przy zastosowaniu procedury zawieszonego poboru akcyzy. Klasyfikacja oleju CN 2707 99 99 jako przeznaczonego do celów opałowych będzie w istocie determinowała konieczność wykazania stawki akcyzy w wysokości 64 zł/1000 kg towaru, jednak jej naliczenie mogłoby zostać zawieszone do momentu wyprowadzenia towaru ze składu podatkowego. Obowiązek zapłaty akcyzy obciąża wówczas nabywcę towaru ze składu podatkowego.

Mając jednakże na uwadze przedstawioną w zdarzeniu przyszłym okoliczność, że Spółka w opisanej sytuacji, w której olej wykorzystywany byłby (deklarowany przez nabywcę) jako przeznaczony do celów opałowych, a tym samym opodatkowany akcyzą w wysokości 64 zł/1000 kg, dokonałaby przedpłaty akcyzy w trybie powołanego wyżej art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, prowadzenie składu podatkowego nie byłoby wymagane. Wyłączenie obowiązku produkcji wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym uzależnione jest bowiem od złożenia stosownej deklaracji oraz uprzedniej zapłaty akcyzy w formie przedpłaty. Mechanizm przedpłaty polega na tym, ze kwota przedpłaty akcyzy zostaje z góry obliczona (skalkulowana na podstawie prognozowanej produkcji wyrobu) i wpłacona na rachunek organu podatkowego na koniec okresu poprzedzającego okres, w którym zostaną wyprodukowane wyroby akcyzowe. Po zakończeniu okresu produkcji podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji sumującą całą produkcję. Przedpłata akcyzy po wytworzeniu w danym miesiącu wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym, zaliczana jest na poczet akcyzy należnej od produkcji wyrobów akcyzowych w danym miesiącu (por. kom. do art. 22 ustawy o podatku akcyzowym. Tak: M. Zimny (red.), Akcyza. Komentarz. Wyd. 1, Warszawa 2017).

Tym samym, Wnioskodawca dokonując przedpłaty podatku akcyzowego i deklarując użycie oleju popirolitycznego na cele opałowe korzystałaby ze zwolnienia z obowiązku produkcji przedmiotowego wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym.

Mając na uwadze powyższe szczegółowe regulacje prawne, w zakresie pytania 2 Wnioskodawca stoi na stanowisku, że, olej popirolityczny o kodzie CN 2707 99 99 pomimo jako klasyfikacji według kodu nomenklatury scalonej jako niewymienionego w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 ustawy jak i załączniku nr 2 do ustawy podlegać jednak będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 64 zł/1000 kg na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku akcyzowym. Okoliczność tę determinuje ostateczne przeznaczenie tego produktu na cele opałowe, jak bowiem wynika z definicji paliw opałowych są to wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych.

W zakresie pytania 3 oraz 4 należy wskazać, że w razie zbycia przez Wnioskodawcę oleju popirolitycznego jako przeznaczonego do celów opałowych, stanowiącego gotowy produkt, Spółka będzie zobowiązana do uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz udzielenia zabezpieczenia akcyzowego jako prowadzący skład podatkowy. Może jednak, w razie spełnienia przesłanek z art. 64 ustawy o podatku akcyzowym, zostać zwolniona z obowiązku złożenia zabezpieczenia. Transakcje z kontrahentami prowadzącymi składy podatkowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na terytorium Unii Europejskiej mogłyby być wówczas dokonywane w ramach instytucji przemieszczenia towaru w ramach składów podatkowych przy zastosowaniu procedury zawieszonego poboru akcyzy. Tym samym możliwe byłoby dokonanie sprzedaży do innego składu podatkowego bez konieczności rozliczenia akcyzy, która zostałaby wówczas naliczona i pobrana w prawidłowej wysokości przez podmiot wyprowadzający towar ze składu. Stawka akcyzy byłaby wówczas określana przez podmiot wyprowadzający towarze składu podatkowego, przy uwzględnieniu czynności dokonanych przez ten podmiot na towarze (np. mieszanie, uzdatnianie, użycie jako surowiec do produkcji, etc.).

Z uwagi na to, że przeznaczenie towaru determinuje obowiązek prowadzenia dla jego produkcji składu podatkowego, nie jest możliwe wytwarzanie towaru poza składem podatkowym i zbycie na rzecz nabywców do prowadzonych przez te podmioty składów podatkowych.

Jednocześnie jednak, w sytuacji, w której Wnioskodawca dokonałaby przedpłaty podatku akcyzowego w trybie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, nie podlegałaby obowiązkowi prowadzenia składu podatkowego. W takim wypadku w zakresie pytania nr 5 Wnioskodawca wskazuje zatem, że w przypadku, gdy produkował będzie olej o kodzie CN 2707 99 99 poza składem podatkowym może dokonać dostawy tego oleju do składu podatkowego wskazanego przez klienta zainteresowanego tym produktem ze stawką podatku akcyzowego 0 zł. Brak byłoby przeszkód prawnych do zbycia towaru kontrahentom z Unii Europejskiej na prowadzone przez te podmioty składy.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że w zakresie pytania nr 2 Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie wyrób o kodzie CN 2707 99 99, który zamierza produkować Wnioskodawca, nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy i - w zależności od jego klasyfikacji przyjętej przez Spółkę oraz deklaracji kupującego mógłby być objęty stawką akcyzy w wysokości 0 zł (w przypadku gdy byłby zbywany jako tzw. olej płuczkowy) lub stawką 64 zł/1000 kg w razie zaklasyfikowania go przy sprzedaży i jednocześnie w pisemnej deklaracji kupującego za produkt lub komponent przeznaczony lub oferowany do celów opałowych.

Jednocześnie w uzupełnieniu własnego stanowiska wyrażonego do pytania nr 1 Wnioskodawca wskazał:

Wnioskodawca jest producentem niekondensującego gazu o kodzie CN 2711 99 00 powstającego w procesie pirolizy opon gumowych. Tym samym, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19a lit. b ustawy o podatku akcyzowym jest on finalnym nabywcą gazowym posiadającym uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby gazowe. Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym gaz o kodzie CN 2711 29 00 stanowi wyrób akcyzowy podlegający obowiązkowi podatkowemu.

W myśl art. 9c ust. 1 pkt 5 lit a ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku wyrobów gazowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia.

Jednocześnie, w razie przeznaczenia gazu do celów opałowych jako paliwa stawka podatku akcyzowego wynosi 1,28 zł/1 GJ.

Wnioskodawca będzie wytwarzać wyrób gazowy o kodzie CN 2711 29 00, który służyć będzie w procesie produkcji wyrobów energetycznych, m.in. oleju o kodzie CN 2707 99 99. Produkcja polegać będzie na wychłodzeniu produktu i kondensacji gazu, czego efektem będzie powstanie oleju popirolitycznego.

Wytworzony wyrób gazowy nie będzie przedmiotem dalszych transakcji i zostanie w całości zużyty w instalacji w procesie produkcji opisanych produktów.

Zgodnie z obowiązującą na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym regulacją zasadą jest opodatkowanie akcyzą wyrobów gazowych, od których przewidziano szereg zwolnień podatkowych.

Zgodnie z ww. wymienionym art. 31b ust. 3 pkt 3 ustawy, zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do użycia w procesie produkcji wyrobów energetycznych.

Z art. 2 ust. 1 pkt 1b ustawy wynika, że wyrób energetyczny o kodzie 2711 29 00 jest wyrobem gazowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19a lit. b ustawy, Wnioskodawca będzie finalnym nabywcą gazowym, który posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby gazowe.

Wnioskodawca będzie zużywał w składzie podatkowym wytworzony przez siebie wyrób gazowy o kodzie CN 2711 29 00 wyłącznie w procesie produkcji wyrobów energetycznych, to m.in. oleju popirolitycznego CN 2707 99 91. W ocenie Wnioskodawcy tego rodzaju zużycie wyrobu gazowego będzie podlegało zwolnieniu od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że użycie w prowadzonej instalacji (składzie podatkowym) wytwarzanego przez Spółkę wyrobu gazowego o kodzie CN 2711 29 00 w procesie produkcji wyrobów energetycznych, tj. w szczególności oleju popirolitycznego kodzie CN 2707 99 99, będzie zwolnione od akcyzy.

Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów gazowych.

Ponadto wskazać należy, że w myśl poz. 21 Załącznika nr 2 do ustawy stanowiącego Wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w Dyrektywie Rady 92/12/EWG, procedurą zawieszenia poboru wyroby objęto wyroby o kodzie CN ex2711 tj. gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe, z wyłączeniem objętych pozycjami 2711 11 00, 2711 21 00 oraz 2711 29 00.

Z powyższego zatem wynika, że produkowany i zużywany przez Wnioskodawcę niekondensujący gaz o kodzie CN 2711 29 00 nie jest objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a co za tym idzie - nie jest wymagane powadzenie przy jego produkcji składu podatkowego. Zatem w przedmiotowej sprawie nie zajdzie także obowiązek zastosowania art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku wyrobów gazowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

  1. upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego;
  2. upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;
  3. nastąpiło użycie wyrobów gazowych - w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

Jednocześnie jednak, w myśl art. 24b ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do podmiotów dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy.

Tym samym należy stwierdzić, że niekondensujący gaz o kodzie CN 2711 29 00 zwolniony jest od podatku akcyzowego, a jego produkcja nie wymaga prowadzenia składu podatkowego i stosowania procedury zawieszonego poboru akcyzy. Tym samym Spółka nie będzie także zobowiązana do składania organowi celnemu deklaracji celnych w tym zakresie.

Tym samym w ocenie Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie jest wymagane prowadzenie składu podatkowego dla wytwarzania wyrobu gazowego o kodzie CN 2711 29 00 a Wnioskodawca podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem akcyzowym w przypadku, gdy wytworzony gaz będzie w całości zużywany w procesie produkcji wyrobu energetycznego o kodzie CN 2707 99 99 na podstawie art. 31b ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • nieprawidłowe - w zakresie możliwości produkcji wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 poza składem podatkowym a następnie dostarczania go do kontrahentów z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy;
  • prawidłowe - pozostałym zakresie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1114, ze zm.) zwanej dalej „ustawą” – ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W ww. załączniku nr 1 do ustawy w poz. 24, pod kodem CN 2707, wymieniono oleje i pozostałe produkty destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej; podobne produkty, w których masa składników aromatycznych jest większa niż składników niearomatycznych.

Natomiast w poz. 28 pod kodem CN 2711 wymieniono gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe.

Z kolei w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.Urz.UE.L 1992 Nr 76, str. 1), w poz. 21 pod kodem CN ex 2711 wymieniono gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe, z wyłączeniem objętych pozycjami 2711 11 00, 2711 21 00 oraz 2711 29 00.

Równocześnie zauważyć należy, że w pozycji 19 załącznika nr 2 do ustawy pod kodem ex CN 2707 wymieniono oleje i pozostałe produkty destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej; podobne produkty, w których masa składników aromatycznych jest większa niż składników niearomatycznych, wyłącznie:

  • benzol (benzen) - CN 2707 10;
  • toluol (toluen) - CN 2707 20;
  • ksylol (ksyleny) - CN 2707 30;
  • pozostałe mieszaniny węglowodorów aromatycznych, z których 65% lub więcej objętościowo (włącznie ze stratami) destyluje w 250°C zgodnie z metodą ASTM D 86 - CN 2707 50.

Tym samym wyrób klasyfikowany do kodu CN 2707 99 99 nie jest wyrobem wymienionym w załączniku nr 2 do ustawy.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych, zwanych dalej „WIA”, stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.). Zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1b, 10, 11 i 12, ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

  • wyroby gazowe - wyroby energetyczne o kodach CN 2705 00 00, 2711 11 00, 2711 21 00, 2711 29 00 i pozostałe paliwa opałowe, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. b, z wyłączeniem wyrobów energetycznych o kodzie CN 2901 10 00;
  • skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
  • podmiot prowadzący skład podatkowy - podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego;
  • procedura zawieszenia poboru akcyzy - procedurę stosowaną podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych;
  2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
  3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
  4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
    4a. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;
  5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

  1. użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
    1. było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
    2. nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;
  2. dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
  4. nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 8 ust. 6 ustawy.

Zgodnie z art. 9c ust. 1 ustawy przypadku wyrobów gazowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;
  2. sprzedaż wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;
  3. import wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;
  4. użycie wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy;
  5. użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego:
    1. uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia,
    2. jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tych wyrobów finalnemu nabywcy gazowemu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że akcyza została zapłacona w należnej wysokości,
    3. nabytych w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 31b ust. 1-4, do innych celów niż zwolnione na podstawie tych przepisów, przy czym za takie użycie uważa się również naruszenie warunku, o którym mowa w art. 31b ust. 5-7 lub 9, a także sprzedaż, eksport lub dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego zamiast użycia ich do celów, o których mowa w art. 31b ust. 1-4.


Jeżeli w stosunku do wyrobów gazowych powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o której mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości – art. 9c ust. 3 ustawy.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 10 ust. 1 ustawy.

Stosownie z art. art. 11b ust. 1 ustawy w przypadku wyrobów gazowych obowiązek podatkowy powstaje z dniem:

  1. nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;
  2. wydania wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, w przypadku ich sprzedaży na terytorium kraju;
  3. powstania długu celnego, w przypadku importu wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;
  4. użycia wyrobów gazowych przez podmioty w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

  1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,
  2. obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

-za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

  1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe, według ustalonego wzoru,
  2. obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

-za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy skutkujące powstaniem zobowiązania podatkowego.

W myśl art. 22 ustawy:

  1. Z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1-4 i 6, w przypadku produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, producent jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:
    1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje w sprawie przedpłaty akcyzy, według ustalonego wzoru,
    2. obliczać i wpłacać przedpłatę akcyzy na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w wysokości akcyzy, jaka będzie należna od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych w danym miesiącu
    • za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostaną wyprodukowane.
  2. Wpłaconą przedpłatę akcyzy zalicza się na poczet akcyzy należnej za miesiąc rozliczeniowy, o którym mowa w ust. 1.
  3. Wpłaconą przedpłatę akcyzy uwzględnia się w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1.
  4. W przypadku gdy wpłacona przedpłata akcyzy jest mniejsza od należnej akcyzy za miesiąc rozliczeniowy, którego przedpłata akcyzy dotyczy, od tej różnicy należne są odsetki jak od zaległości podatkowej, za okres od ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostały wyprodukowane, do dnia, w którym powinna zostać zapłacona należna akcyza za te wyroby. Przepisy o zaległościach podatkowych stosuje się odpowiednio.
  5. W przypadku gdy wpłacona przedpłata akcyzy jest większa od należnej akcyzy za miesiąc rozliczeniowy, którego przedpłata akcyzy dotyczy, nadwyżkę przedpłaty akcyzy wykazaną w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1, rozlicza się przy przedpłatach akcyzy za następne okresy rozliczeniowe, jeżeli podatnik nie posiada zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych ani nie złoży wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości albo w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Na podstawie art. 24b ust. 1 ustawi w przypadku wyrobów gazowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

  1. upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku, nabycia wewnątrzwspólnotowego;
  2. upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;
  3. nastąpiło użycie wyrobów gazowych - w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do podmiotów dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy – art. 24b ust. 2 ustawy.

W myśl art. 31b ust. 3 pkt 3 ustawy zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do użycia w procesie produkcji wyrobów energetycznych.

Zgodnie z art. 40 ustawy:

1. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli:

1) wyroby akcyzowe są:


  1. w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu przez podmiot pośredniczący albo podmiot zużywający,
  2. przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju,
  3. przemieszczane, w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;

1a) wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, są w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu lub dostarczenia przez podmiot, który posiadał te wyroby w celu zużycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy i który nie zużył ich do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;

2) wyroby akcyzowe importowane i dopuszczone do obrotu są przemieszczane przez zarejestrowanego wysyłającego z miejsca importu na terytorium kraju do:

  1. składu podatkowego na terytorium kraju,
  2. urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
  3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

3) (uchylony).

2. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane:

  1. ze składu podatkowego na terytorium kraju do składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego;
  2. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego na terytorium kraju;
  3. w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju przez terytorium państw członkowskich do organu celnego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  4. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  5. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego przez terytorium kraju do organu celnego na terytorium innego państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  6. ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
  7. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca ich odbioru przez zarejestrowanego odbiorcę na terytorium kraju lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
  8. przez terytorium kraju między składami podatkowymi na terytorium państw członkowskich;
  9. przez terytorium kraju ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
  10. w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na terytorium kraju, przez zarejestrowanego wysyłającego do:
    1. składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego,
    2. nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy,
    3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
    4. organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  11. w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na terytorium państwa członkowskiego, przez zarejestrowanego wysyłającego do:
    1. składu podatkowego na terytorium kraju,
    2. określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru tych wyrobów przez zarejestrowanego odbiorcę,
    3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
    4. urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
    5. organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej, przez terytorium kraju.

2a. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli w ramach przemieszczania wyrobów akcyzowych, o którym mowa w ust. 2, wyroby te są przemieszczane przez terytorium państwa trzeciego.

3. (uchylony).

4. (uchylony).

5. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 11 21, 2710 11 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.

6. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5.

7. Procedury zawieszenia poboru akcyzy nie stosuje się do energii elektrycznej, wyrobów gazowych, wyrobów węglowych oraz suszu tytoniowego.

8. Procedury zawieszenia poboru akcyzy nie stosuje się w przypadku przemieszczania między terytorium kraju i terytorium państwa członkowskiego wyrobów akcyzowych dla sił zbrojnych wymienionych w art. 31 ust. 1 pkt 4, jeżeli do tego przemieszczania znajdzie zastosowanie procedura bezpośrednio oparta na Traktacie Północnoatlantyckim, chyba że inne postanowienia wynikają z porozumienia zawartego z państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

  1. zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
  2. złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego.

Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy dostawy wewnątrzwspólnotowej do podmiotu nieprowadzącego składu podatkowego, warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest upoważnienie wydane przez właściwe władze podatkowe państwa członkowskiego Unii Europejskiej do odbioru przez nabywcę wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadku podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1 - zastosowanie świadectwa zwolnienia, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. UE L 8 z 11.01.1996, str. 11; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 297). Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio – art. 41 ust. 2 ustawy.

Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6, warunki, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD – art. 41 ust. 4 ustawy.

Przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nie powstaje zobowiązanie podatkowe i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego:

  1. raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru lub
  2. raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu, lub
  3. alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy

-w części objętej potwierdzeniem – art. 41 ust. 5 ustawy.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:

  1. z dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa obowiązek podatkowy wobec podmiotu prowadzącego skład podatkowy, jeżeli powstał obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5;
  2. z dniem zużycia wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa obowiązek podatkowy, gdy zużyto wyrób akcyzowy do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego, również w ramach procesów służących bezpośrednio produkcji tego wyrobu; jeżeli ilość napoju alkoholowego zużyta do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego przekracza dopuszczalne normy zużycia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. a lub ust. 2 pkt 1 lit. b, w stosunku do ilości przekraczającej te normy obowiązek podatkowy nie wygasa, a zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem wyprowadzenia wyprodukowanego wyrobu akcyzowego ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy;
  3. w przypadku nieotrzymania przez podmiot wysyłający, w terminie 2 miesięcy od dnia wysyłki wyrobów akcyzowych, odpowiednio: raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru, raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu lub alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli przemieszczanie miało miejsce na terytorium kraju - następnego dnia po upływie tego terminu;
  4. w przypadku nieotrzymania przez podmiot wysyłający, w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki wyrobów akcyzowych, odpowiednio: raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru, raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu lub alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli przemieszczanie miało miejsce w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu przez terytorium państwa członkowskiego - następnego dnia po upływie tego terminu;
  5. z dniem naruszenia innych niż określone w pkt 3 i 4 warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, a gdy nie można ustalić dnia ich naruszenia - z dniem stwierdzenia takiego naruszenia przez uprawniony organ;
  6. w przypadku ubytków wyrobów akcyzowych lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 - z dniem powstania ubytków wyrobów akcyzowych lub ich całkowitego zniszczenia, a gdy nie można ustalić tego dnia - z dniem stwierdzenia przez uprawniony organ ubytków wyrobów akcyzowych lub ich całkowitego zniszczenia;
  7. w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 - z dniem otrzymania przez podmiot wysyłający, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tych wyrobów, dokumentu handlowego lub innego dokumentu potwierdzającego dostawę tych wyrobów na terytorium państwa członkowskiego albo wyprowadzenie ich poza terytorium Unii Europejskiej; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego tego dokumentu, w części objętej potwierdzeniem;
  8. w przypadku nieotrzymania przez podmiot wysyłający, w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych, dokumentu, o którym mowa w pkt 7, z potwierdzeniem dostawy tych wyrobów akcyzowych na terytorium państwa członkowskiego albo wyprowadzenia ich poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli przemieszczanie miało miejsce w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu przez terytorium państwa członkowskiego - następnego dnia po upływie tego terminu.

Stosownie do art. 45 ust. 1 i 2 ustawy w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji:

  1. wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie;
  2. mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859, z 2017 r. poz. 624 oraz z 2018 r. poz. 650);
  3. piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży;
  4. mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu;
  5. wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy;
  6. energii elektrycznej;
  7. wyrobów węglowych;
  8. suszu tytoniowego;
  9. wyrobów gazowych.

Magazynowanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym – art. 47 ust. 2 ustawy.

Stosownie z art. 63 ust. 1 pkt 1 ustawy o złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać, jest obowiązany podmiot prowadzący skład podatkowy;

Obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie dotyczy wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – art. 63 ust. 1a ustawy.

Zabezpieczenie akcyzowe może być złożone na czas oznaczony albo nieoznaczony, dla zagwarantowania pokrycia jednego lub wielu zobowiązań podatkowych, albo jednego lub wielu zobowiązań podatkowych oraz jednej lub wielu opłat paliwowych – art. 63 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 64 ust. 1 ustawy właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmiot ten spełnia następujące warunki:

  1. ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. stosuje procedurę zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku;
  3. jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej;
  4. nie posiada zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, opłaty paliwowej, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe;
  5. zobowiązał się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, kwoty akcyzy oraz kwoty opłaty paliwowej, przypadających do zapłaty z tytułu powstania zobowiązania podatkowego oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, jest udzielane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 2 lata, w drodze decyzji, na pisemny wniosek podmiotu. Na pisemny wniosek zwolnionego podmiotu zwolnienie może być przedłużone, w drodze decyzji, na kolejne okresy nie dłuższe niż 2 lata – art. 64 ust. 2 ustawy.

Wnioski, o których mowa w ust. 3, powinny zawierać dane dotyczące podmiotu i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w szczególności imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby podmiotu, a także określenie przewidywanych maksymalnych kwot zobowiązań podatkowych oraz opłat paliwowych, podlegających zabezpieczeniu akcyzowemu oraz terminu, na jaki zwolnienie ma być udzielone lub przedłużone. Wniosek o udzielenie zwolnienia, składany przez podmiot prowadzący skład podatkowy, powinien zawierać ponadto określenie rodzaju działalności prowadzonej przez podmiot w składzie podatkowym – art. 64 ust. 4 ustawy.

Do wniosków, o których mowa w ust. 3, załącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w ust. 1 – art. 64 ust. 5 ustawy.

Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy lub objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – art. 64 ust. 6 ustawy.

Szczegóły zwolnienia określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 559 ze zm.)

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy podmioty obowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego:

  1. podmiot prowadzący skład podatkowy,
  2. zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,
  3. zarejestrowany wysyłający,
  4. podmiot pośredniczący,
  5. podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3,
  6. pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c,
  7. podmiot reprezentujący przedsiębiorcę zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c

-składają zabezpieczenie w formie zabezpieczenia generalnego w celu zagwarantowania pokrycia wielu zobowiązań podatkowych albo wielu zobowiązań podatkowych oraz wielu opłat paliwowych.

Szczegóły zabezpieczeń określa rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 429 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie określenia przypadków, w których stosuje się niższy poziom zabezpieczenia akcyzowego, szczegółowych warunków odnotowywania obciążenia zabezpieczenia generalnego lub zwolnienia go z tego obciążenia przez podmiot obowiązany do jego złożenia, oraz przypadków, w których nie odnotowuje się obciążenia zabezpieczenia generalnego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 750).

Formy zabezpieczenia akcyzowego określa art. 67 i nast. ustawy.

W świetle art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy do wyrobów energetycznych zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych – art. 86 ust. 2 ustawy.

Paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa w ust. 2 – art. 86 ust. 3 ustawy.

Produkcją wyrobów energetycznych w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wyrobów energetycznych, w tym również mieszanie lub przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, a także barwienie i znakowanie wyrobów energetycznych – art. 87 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy stawki akcyzy na wyroby energetyczne wynoszą dla:

  1. węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych objętych pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00 - 1,28 zł/1 gigadżul (GJ);
  2. benzyn silnikowych o kodach CN 2710 11 45 lub 2710 11 49 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1565,00 zł/1000 litrów;
  3. (uchylony);
  4. benzyn lotniczych o kodzie CN 2710 11 31, paliw typu benzyny do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 11 70 oraz nafty pozostałej o kodzie CN 2710 19 25 - 1822,00 zł/1000 litrów;
  5. paliw do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 - 1446,00 zł/1000 litrów;
  6. olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1196,00 zł/1000 litrów;
  7. (uchylony);
  8. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN - 1196,00 zł/1000 litrów;
  9. olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów;
  10. olejów opałowych o kodach CN od 2710 19 51 do 2710 19 69:
    1. z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C lub których gęstość w temperaturze 15°C jest niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów,
    2. pozostałych, niepodlegających obowiązkowi barwienia i znakowania na podstawie przepisów szczególnych - 64,00 zł/1000 kilogramów;
  11. olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99 - 1180,00 zł/1000 litrów;
  12. gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych:
    1. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711 oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901:
      • skroplonych - 695,00 zł/1000 kilogramów,
      • w stanie gazowym - 11,04 zł/1 gigadżul (GJ),
    2. wyprodukowanych w składzie podatkowym i spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach:
      • biogazu, bez względu na kod CN - 0 zł,
      • wodoru i biowodoru o kodzie CN 2804 10 00 - 0 zł,
    3. pozostałych - 14,72 zł/1 GJ;
  13. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711, przeznaczonych do celów opałowych - 1,28 zł/1 gigadżul (GJ);
  14. pozostałych paliw silnikowych - 1822,00 zł/1000 litrów;
  15. pozostałych paliw opałowych:
    1. w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest:
      • niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 232,00 zł/1000 litrów,
      • równa lub wyższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 64,00 zł/1000 kilogramów,
    2. gazowych - 1,28 zł/gigadżul (GJ).


Stawka akcyzy na wyroby energetyczne niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł – art. 89 ust. 2c ustawy.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się co następuje:

Ad 1.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem instalacji, której w wyniku rozdrobnienia opon oraz ich pirolizy powstaną wyroby akcyzowe - gaz niekondensujący klasyfikowany do kodu CN 2711 29 00 oraz olej popirolityczny klasyfikowany do kodu CN 2707 99 99. Wytworzony w instalacji gaz będzie w całości wykorzystywany do procesie pirolizy.

Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości czy wytworzenie gazu niekondensującego klasyfikowanego do kodu CN 2711 29 00 winno odbywać się w składzie podatkowym i czy gaz ten będzie podlegał zwolnieniu z akcyzy.

Wskazać zatem należy, że wyrób będący przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest wyrobem gazowym i wyrobem energetycznym podlegającym co do zasady opodatkowaniu akcyzą, który jednocześnie nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy. Mając zatem na uwadze powyższe oraz treści art. 47 ust. 1 pkt 9 ustawy, stwierdzić należy, że względem gazu niekondensującego klasyfikowanego do kodu CN 2711 29 00 nie ma zastosowania procedura zawieszenia poboru akcyzy a produkcja tego wyrobu nie musi odbywać się w składzie podatkowym.

Jak wskazano wyżej, wyrób ten jest co do zasady wyrobem podlegającym opodatkowaniu akcyzą, niemniej ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia z opodatkowania tego wyrobu. I tak w przypadku określonym w art. 31b ust. 3 pkt 3 ustawy tj. w sytuacji użycia tego wyrobu do produkcji wyrobów energetycznych gaz będący przedmiotem wniosku może zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania.

Z opisu Sprawy wynika, że Wnioskodawca spełnia powyższy warunek. Tym samym w okoliczności analizowanej sprawy gaz niekondensujący klasyfikowany do kodu CN 2711 29 00, który w całości będzie wykorzystywany do produkcji wyrobów energetycznych będzie zwolniony z akcyzy w oparciu o art. 31b ust. 3 pkt 3 ustawy.

Mając także na uwadze uregulowania art. 24b ust. 2 i art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, że Spółka nie będzie zobowiązana do składania deklaracji podatkowych w związku z użyciem wyrobów gazowych, a w sprawie nie znajdzie zastosowania norma wynikająca z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy dotycząca zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego uznać należy za prawidłowe.

Ad. 3 i 4.

W kwestii obowiązku produkcji oleju popirolitycznego klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 w składzie podatkowym oraz ustanowienia zabezpieczenia akcyzowego wskazać należy, że wyrób klasyfikowany do kodu CN 2707 99 99 jest wyrobem akcyzowym, który podlega co do zasady opodatkowaniu akcyzą. Jest on równocześnie wyrobem energetycznym, który nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy. Niemniej z uwagi na fakt, że wyrób ten jako wyrób energetyczny opodatkowany jest co do zasady pozytywną stawką podatku akcyzowego z uwagi na wypełnienie definicji paliwa opałowego (wyrób ten zgodnie z opisem sprawy jest samoistnym paliwem opałowym), winien on być produkowany w składzie podatkowym z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z dyspozycją art. 47 ust. 1 ustawy.

Z kolei zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy, która przesuwa w czasie przekształcenie obowiązku podatkowego w zobowiązanie podatkowe, łączy się nieodłącznie z zabezpieczeniem akcyzowym, którego celem jest zagwarantowanie pokrycia kwoty każdego mogącego powstać zobowiązania podatkowego albo zobowiązania podatkowego i opłaty paliwowej.

Zauważyć należy, że w zależności od statusu podmiotu zobowiązanie podatkowe albo zobowiązanie podatkowe i opłata paliwowa mają charakter jednorazowy bądź wielorazowy, wynikający z wykonywania powtarzających się z określoną częstotliwością czynności opodatkowanych. Stała działalność wykonywana przez podmioty wymaga zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych lub zobowiązań podatkowych i opłaty paliwowej powstałych lub mogących powstać w okresie rozliczeniowym, tj. danym miesiącu kalendarzowym. W takim przypadku konieczne jest złożenie zabezpieczenia generalnego, które gwarantuje spełnienie wyżej wymienionych celów ustawodawcy. Tryb i formy zabezpieczenia szczegółowo określają przepisy ustawy i akty wykonawcze do ustawy.

Jak słusznie zauważa Wnioskodawca, ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia z zabezpieczenia akcyzowego, przy czym zwolnienie to ma formę decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który w autonomicznym postępowaniu wszczętym na wniosek podatnika może zwolnić taki podmiot ze złożenia zabezpieczania akcyzowego po spełnieniu przez niego określonych warunków.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, że w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego, tj. produkcji samoistnego paliwa opalowego klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99, Spółka będzie zobowiązana do uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz udzielenia zabezpieczenia akcyzowego jako prowadzący skład podatkowy, w wysokości gwarantującej pokrycie kwoty każdego mogącego powstać zobowiązania podatkowego.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy względem pytania trzeciego i czwartego uznać należy za prawidłowe.

W tym miejscu tut. organ zauważa, że w sytuacji gdy Wnioskodawca będzie prowadził skład podatkowy z którego następnie będzie wyprowadzał przedmiotowe wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, procedura zawieszenia poboru akcyzy znajdzie zastosowanie wyłącznie w trakcie przemieszczania wyrobów na terytorium kraju, a warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD (art. 40 ust. 6 w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy).

Ad. 2.

Jak już wskazano wyżej, wyrób klasyfikowany do kodu CN 2707 99 99 jest wyrobem energetycznym, który stanowi zgodnie z przedstawionym opisem sprawy samoistne paliwo opałowe. W konsekwencji produkcja tego wyrobu winna odbywać się w składzie podatkowym z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Równocześnie biorąca pod uwagę, że gęstość tego wyrobu w referencyjnej temperaturze 15°C wynosi 899,5 kg/m3 stwierdzić należy, iż właściwą dla tego wyrobu stawką podatku akcyzowego będzie stawka określona w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. a tiret drugie tj. 64,00 zł/1000 kilogramów. Stawka ta będzie miała zastosowanie przy spełnieniu warunków określonych w art. 89 ust. 5 ustawy i dalszych związanych z oświadczeniami o przeznaczeniu wyrobów akcyzowych do celów opałowych.

Tym samym odpowiadając wprost na zadane przez Wnioskodawcę pytanie drugie, stanowisko uznać należy za prawidłowe.

Ad. 5.

Pytanie piąte dotyczy możliwości dostawy do składu podatkowego kontrahenta wyrobu klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 z zastosowaniem zerowej stawki podatku akcyzowego, który został wyprodukowany poza składem podatkowym z zastosowaniem przedpłaty akcyzy.

Analizując taką możliwość, w pierwszej kolejności podkreślić należy status przedmiotowego wyrobu. Olej popirolityczny opisany we wniosku jest wyrobem akcyzowym i wyrobem energetycznym, który podlega opodatkowaniu akcyzą. Nie został co prawda wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, niemniej z uwagi na fakt, że wyrób ten zgodnie z opisem sprawy jest samoistnym paliwem opałowym, winien on być produkowany w składzie podatkowym z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z dyspozycją art. 47 ust. 1 ustawy, z czym Wnioskodawca się wcześniej zgodził.

Produkcja w składzie podatkowym umożliwi Wnioskodawcy wyprowadzenie wyrobów do kontrahentów ze składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub wyprowadzenia wyrobów z zapłaconą stawką podatku akcyzowego, uzależnioną od przeznaczenia w chwili zakończenia procedury zawieszenia (dopuszczenia do konsumpcji).

Oznacza to, że w okolicznościach analizowanej sprawy w sytuacji wyprowadzania wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy Wnioskodawca będzie miał możliwość wyprowadzenia wyrobu ze stawką podatku określoną w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. a tiret drugie – tj. 64,00 zł/1000 kilogramów z zastrzeżeniem zastosowania oświadczeń o przeznaczaniu wyrobów do celów opałowych lub z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy określonej w art. 89 ust. 2c ustawy, w sytuacji gdy wyroby będą przeznaczone do celów innych niż opałowe lub napędowe (np. jako olej płuczkowy).

Odmiennie natomiast kształtuje się możliwość produkcji przedmiotowego wyrobu z zastosowaniem przedpłat podatku akcyzowego.

Istotą instytucji przedpłaty akcyzy jest uiszczenie kwoty należnej akcyzy jeszcze przed wyprodukowaniem wyrobów akcyzowych. W przypadku zastosowania tej instytucji obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe powstają w momencie wyprodukowania wyrobów akcyzowych i z tą chwilą następuje dopuszczenie do konsumpcji.

W przypadku wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy, stosowanie instytucji przedpłaty akcyzy stanowiłoby obejście przepisów przewidujących obowiązek w zakresie produkcji wyrobów opodatkowanych pozytywną stawką akcyzy w składzie podatkowym i ich przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zanim zostaną one dopuszczone do konsumpcji. W omawianym przypadku monitorowanie produkcji i przemieszczania ww. wyrobów akcyzowych znajduje zaś uzasadnienie, ze względu na możliwość ich wykorzystania do celów opałowych. Gdyby zastosowano instytucję przedpłaty akcyzy, produkcja ww. wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy poza składem podatkowym, a więc poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie byłaby w żaden sposób „zabezpieczona”, gdyż w przypadku takiej produkcji nie ma obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (z uwagi na obowiązek faktycznej zapłaty podatku przed rozpoczęciem produkcji).

Ponadto z samej istoty instytucji przedpłaty akcyzy oraz konstrukcji przepisów ustawy o podatku akcyzowym dotyczących uwzględniania wpłaconych przedpłat akcyzy w deklaracjach podatkowych oraz rozliczania tych przedpłat (art. 22 ust. 2-5 ustawy) wynika, że nie można uiścić przedpłaty akcyzy w wysokości 0 zł. W związku z powyższym uznać należy, że przedmiotowa instytucja może być stosowana jedynie w odniesieniu do wyrobów akcyzowych objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.

Mając na uwadze powyższe w okolicznościach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że Wnioskodawca produkując olej o kodzie CN 2707 99 99 (samoistne paliwo opałowe) poza składem podatkowym nie może dokonać dostawy tego oleju do składu podatkowego, wskazanego przez klienta zainteresowanego tym produktem, ze stawką podatku akcyzowego 0 zł. W analizowanej bowiem sytuacji względem przedmiotowego wyrobu akcyzowego nie jest możliwa produkcja przedmiotowego wyrobu z zastosowaniem przedpłat akcyzy w wysokości 0 zł. Przedmiotowy wyrób jako samoistne paliwo opałowe będzie opodatkowane pozytywną stawką akcyzy, którą należy uiścić w formie przedpłat jeszcze przed wyprodukowaniem tego wyrobu. W przypadku gdy wpłacona przedpłata akcyzy jest mniejsza od należnej akcyzy za miesiąc rozliczeniowy, którego przedpłata akcyzy dotyczy, od tej różnicy należne będą odsetki jak od zaległości podatkowej, za okres od ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostały wyprodukowane, do dnia, w którym powinna zostać zapłacona należna akcyza za te wyroby.

W okolicznościach niniejszej sprawy niemożliwe zatem jest wytwarzanie oleju popirolitycznego o kodzie CN 2707 99 99 (samoistnego paliwa opałowego) poza składem podatkowym bez uprzedniego zapłacenia należnej kwoty akcyzy w formie przedpłat. Zastosowanie zerowej stawki akcyzy jest natomiast możliwe w sytuacji produkcji tego wyrobu w składzie podatkowym, a następnie wyprowadzenia tego wyrobu ze składu podatkowego z przeznaczeniem do celów innych niż opałowe i napędowe.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania piątego uznać należy za nieprawidłowe.

Oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za:

  • nieprawidłowe - w zakresie możliwości produkcji wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2707 99 99 poza składem podatkowym a następnie dostarczanie go do kontrahentów z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy;
  • prawidłowe - pozostałym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja została wydana w oparciu o zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj