Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.287.2018.1.KS
z 30 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2018 r. (data wpływu 12 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę na:

  • organizację szkoleń/konferencji współpracowników - jest prawidłowe,
  • pakiet benefitów dla współpracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 12 lipca 2018 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku z zawartymi kontraktami typu „B2B”.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


M. SA. (dalej: Wnioskodawca lub M. SA) jest spółką prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie: pośrednictwa na rynku nieruchomości, nabywania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, zarządzania nieruchomościami na własny rachunek. M S.A zawarła szereg kontraktów/umów w typie „B2B” (business-to-business), w wyniku, których nawiązała współpracę umożliwiającą jej prowadzenie działalności gospodarczej w ww. zakresie. Kontrakty w typie „B2B” zostały zawarte przede wszystkim z przedstawicielami handlowymi, a także w zakresie: marketingu, działu finansowego/prawnego Wnioskodawcy. W ramach zawartych umów cywilnoprawnych współpracownik M. SA w zamian za otrzymywane wynagrodzenie będzie zobowiązany do wyświadczenia określonego typu usług na rzecz Wnioskodawcy (między innymi: pozyskania i obsługi klientów M. SA w zakresie przygotowania ofert/zamówień, reprezentowania Wnioskodawcy, świadczenia usług marketingowych, usług managerskich oraz usług księgowych i prawnych).

W związku z zawartymi kontraktami w typie „B2B” współpracownicy M. SA będą prowadzili działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek.


W ramach zawartych kontraktów typu „B2B”, współpracownicy M. SA otrzymają pozapłacową część wynagrodzenia tj. pakiet benefitów, w skład którego wchodzą:

  • pakiety sportowe w 50% opłacane przez Wnioskodawcę, zaś w 50 procentach przez współpracownika z którym został zawarty kontrakt „B2B”,
  • system kafeteryjny o wartości 75 PLN dla osób niekorzystających z pakietów sportowych, do wykorzystania kino/teatr/noclegi itd.,
  • lekcje angielskiego w 70% opłacane przez Wnioskodawcę, zaś w 30% przez współpracownika z którym został zawarty kontrakt „B2B”,
  • służbowy telefon wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z realizacją kontraktu „B2B”,
  • służbowy laptop wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z realizacją kontraktu ,,B2B”,
  • służbowy samochód wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z realizacją kontraktu „B2B”,


a ponadto pakiet szkoleń w skład, którego wchodzą:

  • szkolenia tematyczne (przede wszystkim dotyczące współpracowników będących prawnikami i finansistami) opłacane w 100% przez M. SA,
  • szkolenia managerskie - opłacane w 100% przez M. SA,
  • konferencje - opłacane też w 100% przez M. SA.


Współpracownik M. SA otrzymuje pakiet benefitów wyłącznie na czas zawartego kontraktu „B2B”. Pakiet benefitów ma na celu umożliwienie realizacji kontraktu (w zakresie: służbowego telefonu, laptopa oraz samochodu), zwiększenie kompetencji współpracownika celem ulepszenia jakości świadczonych przez niego usług (lekcje angielskiego), bądź motywowanie współpracowników Wnioskodawcy do bardziej efektywnej/wydajnej pracy na rzecz M. SA (pakiet sportowy, system kafeteryjny).

Z kolei, w zakresie wskazanych szkoleń (tematycznych, managerskich) i konferencji, M. SA zleca wybranemu podmiotowi kompleksową realizację szkolenia/konferencji. Wybrany przez Wnioskodawcę podmiot - w zamian za ustalone wynagrodzenie - jest zobowiązany do merytorycznego przygotowania szkolenia, zapewnienia prelegentów, opracowania materiałów dydaktycznych, jak również do zapewnienia sali konferencyjnej. Każdorazowo w ww. zakresie, na rzecz M. SA jest wystawiana jedna faktura dokumentująca świadczenie usług w zakresie organizacji szkolenia/konferencji, bez wyodrębnienia poszczególnych składników tych szkoleń/konferencji.


Koszty wszystkich wymienionych powyżej benefitów/szkoleń są ponoszone we wskazanej części bezpośrednio przez M. SA i nie są jej w jakikolwiek sposób zwracane.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy M. SA w związku z ponoszeniem wydatków na organizację szkoleń/konferencji współpracowników związanych z nią umowami typu „B2B” może je zaliczyć w koszty uzyskania przychodów?
  2. Czy M. SA w związku z ponoszeniem wydatków na pozapłacową część wynagrodzenia (pakiet benefitów) współpracowników związanych z nią umowami typu ,,B2B” może je zaliczyć w koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, Zdaniem M. SA, wydatki poniesione na organizację szkoleń/konferencji oraz na pakiet benefitów, o których mowa w zaprezentowanym opisie stanu faktycznego stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm. dalej: ustawa o CIT lub ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych).


Koszty uzyskania przychodów - zasady ogólne.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu”.


Zgodnie z ww. przepisem oraz stanowiskiem doktryny, aby określony wydatek mógł zostać zaliczony w koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o CIT muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. wydatek w sposób bezpośredni, lub pośredni wpływa na uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów podatnika,
  2. wydatek został poniesiony przez podatnika i ma charakter definitywny tj. został poniesiony ze środków podatnika i ma charakter bezzwrotny,
  3. nie został wskazany w enumeratywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,
  4. wydatek został prawidłowo udokumentowany (w formie rzetelnego, kompletnego i wolnego od błędów dowodu księgowego).

W kontekście powyższego przepisu, możliwe jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów świadczeń niewynikających ze stosunku pracy tj. umowy cywilnoprawnej, w tym kontraktów typu „B2B”.


W ocenie M. SA w ustawie o CIT - w odniesieniu do wskazanych w opisie stanu faktycznego wydatków - zastosowanie znajdują ww. zasady ogólne kwalifikacji danego wydatku w koszty uzyskania przychodów.


Związek wskazanych wydatków z przychodem.


W związku z powyższym, decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.


Wydatki poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów to wydatki poniesione w celu zagwarantowania ciągłości funkcjonowania działalności gospodarczej, tak aby źródło to przynosiło przychody w przyszłości. Do takich należy zaliczyć wydatkowanie środków na szkolenia/konferencje współpracowników związanych z Wnioskodawcą umowami typu „B2B”. W ocenie Wnioskodawcy, istnieje bezsprzeczny związek przyczynowo skutkowy między takim wydatkiem, a przychodem M. SA.


Uczestnictwo współpracowników M. SA na szkoleniach/konferencjach bezsprzecznie podnosi poziom wiedzy i kwalifikacje kadry Wnioskodawcy, a także zaangażowanie/motywację w świadczeniu usług na rzecz Wnioskodawcy, co w konsekwencji skutkuje umocnieniem pozycji rynkowej M. SA. Wyraża się ona poprzez zwiększenie jakości w zakresie obsługi klientów M. SA, poprawą wydajności i organizacji pracy, a także dysponowaniem przez Wnioskodawcę profesjonalnym zespołem posiadającym odpowiednie kompetencje do wykonywania określonego typu usług (prawnych, marketingowych, managerskich, obsługi klienta itp.).


Profesjonalizacja współpracowników/zespołu M. SA w sposób pośredni skutkuje zwiększeniem przychodów Spółki tj. przekłada się na całokształt jej funkcjonowania oraz jakości świadczonych usług.


W konsekwencji, istnieje ścisły związek pomiędzy wypracowanym przez M. SA przychodem, a merytorycznym stanem zespołu/współpracowników, na który wpływ mają organizowane szkolenia/konferencje.


Stanowisko takie potwierdził m. in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 30 lipca 2015 r. nr IBPB-1-3/4510-67/15/IZ. Co istotne, ww. interpretacja podatkowa została wydana w stanie faktycznym, w którym Spółka z o.o. organizowała szkolenia handlowcom, którzy prowadzili własną działalność gospodarczą (kontrakty „B2B”), świadcząc własne usługi na rzecz interesów Spółki ponoszącej te wydatki. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, iż „przechodząc do zbadania istnienia związku przyczynowego, jaki winien zachodzić pomiędzy wydatkiem a przychodem podatkowym, należy zauważyć, że wydatki związane z organizacją szkoleń, które Spółka poniesie m.in. na wynajem pokoi hotelowych dla handlowców, zakup usług gastronomicznych (wyżywienie, napoje, catering), koszty materiałów szkoleniowych oraz wieczorny posiłek zostaną poniesione - jak wskazała Spółka - w celu zwiększenia motywacji pracowników oraz zwiększenia efektywności pracy zespołów, a także podniesienia kwalifikacji osób uczestniczących w szkoleniach, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery pracy i w konsekwencji do zwiększenia wydajności i efektywności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez Spółkę przychody”. Podobny związek dostrzegł Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 10 listopada 2015 r. nr ILPB3/4510-1-380/15-3/JG potwierdzając możliwość zaliczenia w koszty podatkowe wydatku na szkolenia, zarówno dla swoich pracowników, jak i pracowników kontrahentów będących dystrybutorami niewyłącznymi produktów wywarzanych przez podatnika.


Ponadto, istnieje określony związek pomiędzy oczekiwanym przychodem M. SA. a wydatkiem poniesionym na pakiet benefitów.


W zakresie służbowego telefonu, laptopa oraz samochodu służbowego taki związek wydaje się być bezpośredni. Bez służbowego telefonu, laptopa, samochodu współpracownik M. SA nie mógłby w żaden sposób wykonać profesjonalnie przedmiotu zawartej umowy tj. określonego rodzaju usług. Z kolei, brak ich udostępnienia współpracownikom Wnioskodawcy skutkowałby, albo znacznym obniżeniem jakości usług M. SA, albo koniecznością odpowiedniego powiększenia/skalkulowania wynagrodzenia współpracownika na kontrakcie „B2B”.

W konsekwencji, wydatek poniesiony przez M. SA na zapewnienie pozapłacowych benefitów otrzymywanych na czas i w celu realizacji kontraktu, w postaci służbowego telefonu, laptopa, samochodu ma ścisły związek z przychodem Wnioskodawcy. Potwierdza to m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2017 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.164.2017.2.AG, w której stwierdzono, iż „jeśli chodzi natomiast o wydatki na zapewnienie Menedżerowi odpowiedniej infrastruktury biurowej i organizacyjnej oraz składników majątkowych (telefon, laptop, samochód) należy stwierdzić, że wydatki te poniesione na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego, w celach służbowych, mających ułatwić Menedżerowi zarządzanie i kierowanie przedsiębiorstwem, również stanowią koszty uzyskania przychodów. (...) Wydatki te będą poniesione zatem w celu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej Spółki.


W ocenie M. SA podobny związek występuje w odniesieniu do pozostałych benefitów tj. pakietu sportowego, pakietu kafeteryjnego, bądź lekcji języka angielskiego (potrzebnych w celu ulepszenia komunikacji z klientami zagranicznymi). Istnienie takiego ścisłego związku między przychodami podatnika, a poniesionym wydatkiem na pakiet benefitów, potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 15 stycznia 2016 r. nr IBPB-1-1/4510-176/15/BK „świadczenia niepieniężne stanowią tzw. „pakiet/program kafeteryjny”. „Pakiet kafeteryjny” może obejmować zarówno kontrahentów, jak i członków ich rodzin. Ma on na celu odnalezienie na rynku, pozyskanie oraz utrzymanie relacji z jak najlepszymi Kontrahentami – współpracownikami. Dzisiejsze warunki gospodarcze wymagają, aby oferować swoim Kontrahentom oraz członkom ich rodzin różnego rodzaju świadczenia dodatkowe, np. w postaci kart medycznych, czy kart multisport. W ten sposób Kontrahenci Wnioskodawcy uzyskują dodatkową motywację do współpracy. Otrzymane świadczenia stanowią dla Kontrahentów dodatkowe wynagrodzenie o charakterze niepieniężnym, co bezpośrednio przedkłada się na wzrost przychodów Wnioskodawcy, a także wzmocnienie pozycji na rynku. „Pakiet kafeteryjny” ten składa się z następujących elementów:

  • opłacania składek z tytułu ubezpieczeń,
  • opłacania kosztów pakietów medycznych,
  • karty sportowych typu multisport,
  • finansowania indywidualnych szkoleń zw. z przedmiotem działalności Kontrahentów,
  • innych form świadczeń, np. w postaci finansowania kursów językowych, zabiegów rehabilitacyjnych itp.


Kontrahent Spółki może w sposób dowolny dysponować „pakietem kafeteryjnym”, z zastrzeżeniem, że może go wykorzystać wyłącznie na ww. cele”.


Poniesienie wydatku i jego definitywny charakter.


Kolejną przesłanką wskazaną w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT jest poniesienie wydatku i jego definitywny charakter. Poniesienie kosztu - w potocznym rozumowaniu tego pojęcia - oznacza pokrycie danego wydatku z własnych środków majątkowych podatnika.


Z kolei, obciążenie majątku podatnika określonym kosztem oznacza również, że taki wydatek nie może zostać podatnikowi w żaden sposób zwrócony, bądź refakturowany na inny podmiot. W efekcie, poniesiony wydatek powinien mieć charakter definitywny (por. orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 1996 r. sygn. SA/Ka 332/95).

Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego wszystkie wymienione koszty są pokrywane bezpośrednio ze środków pieniężnych M. SA oraz nie są w jakikolwiek sposób zwracane/refakturowane. Tym samym, wydatki na organizację szkoleń/konferencji oraz na pakiet benefitów należy uznać za poniesione i o definitywnym charakterze.


Wyłączenie z katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.


Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako kolejny warunek zaliczenia danego wydatku w koszty uzyskania przychodów wskazuje jego wyłączenie z katalogu określonym w art. 16 ust 1 ustawy o CIT.


Ustawodawca w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT wskazał w sposób enumeratywny wydatki, które nie mogą stanowić kosztów podatkowych. W ocenie Wnioskodawcy, wydatki poczynione na szkolenia/konferencje, a także wskazany pakiet benefitów nie zostały wymienione w omawianym katalogu.


Przede wszystkim wymienionych wydatków nie można zakwalifikować jako kategorię kosztów poniesionych na reprezentację tj. uregulowanych w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.


Stanowisko takie zostało, w odniesieniu do wydatków na szkolenia/konferencje wielokrotnie podkreślone w stanowisku organów podatkowych m. in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 kwietnia 2015 r. nr IPTB3/423-391/13-5/15-S/GG tj. „(....) poniesione przez Spółkę wydatki na kompleksową usługę organizacji konferencji nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Wydatki te - jak twierdzi Spółka - ponoszone są w celu przekazywania wiedzy na temat właściwości i zastosowań nowych gam produktów oraz techniki ich zastosowania (cel szkoleniowy) oraz promowania marki Wnioskodawcy (cel reklamowy).


Podobnie w żadnej z powołanych powyżej interpretacji nie uznano pakietu benefitów za wydatek poniesiony na reprezentację podatnika.


Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy wydatki na szkolenia/konferencje oraz pozapłacowy pakiet benefitów nie znajdując się w katalogu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, w tym przede wszystkim nie można ich uznać za wydatki o charakterze reprezentacyjnym. Oznacza to, że mogą one stanowić koszt uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Orzeczenia sądów administracyjnych i interpretacje podatkowe w podobnych stanach faktycznych.


M. SA wskazuje, że powyżej przedstawione stanowisko - co do możliwości zaliczenia w koszty podatkowe wydatków na szkolenia/konferencje oraz pakiet benefitów znajdują potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz wydawanych interpretacjach podatkowych.

Przytoczone interpretacje/orzeczenia w ww. kwestii, zostały wydane w sytuacji, w której podatnika ponoszącego wydatek oraz uczestniczącego w szkoleniu/konferencji, bądź otrzymującego benefit łączyła umowa cywilnoprawna w typie kontraktu „B2B” (obie strony kontraktu prowadziły działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własną rzecz).


W zakresie uznania wydatków na szkolenia/konferencje za koszt podatkowy na uwadze należy mieć przede wszystkim cytowaną powyżej:

  1. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 lipca 2015 r. nr IBPB-1-3/4510-67/15/IZ,
  2. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 listopada 2015 r. nr ILPB3/4510-1-380/15-3/JG,
  3. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 kwietnia 2015 r. nr IPTB3/423-391/13-5/15-S/GG.

- a ponadto orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 24 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 321/14, który wprost stwierdził, że „nie budzi bowiem wątpliwości, że będą kosztami uzyskania przychodu wydatki podatnika na organizację części merytorycznej szkolenia, czyli poświęconej zagadnieniom związanym z budowaniem sieci sprzedaży, określaniu technik tejże sprzedaży, informowaniu o cechach sprzedawanych towarów, nakreślaniu planów sprzedaży i innych tego typu zagadnień związanych ściśle z uzyskiwaniem przez spółkę przychodów. W skład tych kosztów wchodzić mogą, co oczywiste koszty wynajmu sali do organizowania takich zajęć, koszt wykładowców, wyżywienie, czy też zapewnienie uczestnikom szkolenia noclegu, jeżeli trwa ono dłużej niż jeden dzień”.
a) interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 lipca 2015 r. nr IBPB-1-3/4510-67/15/IZ,
b) interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 listopada 2015 r. nr ILPB3/4510-1-380/15-3/JG,
c) interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 kwietnia 2015 r. nr IPTB3/423-391/13-5/15-S/GG.
- a ponadto orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 24 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 321/14, który wprost stwierdził, że „nie budzi bowiem wątpliwości, że będą kosztami uzyskania przychodu wydatki podatnika na organizację części merytorycznej szkolenia, czyli poświęconej zagadnieniom związanym z budowaniem sieci sprzedaży, określaniu technik tejże sprzedaży, informowaniu o cechach sprzedawanych towarów, nakreślaniu planów sprzedaży i innych tego typu zagadnień związanych ściśle z uzyskiwaniem przez spółkę przychodów. W skład tych kosztów wchodzić mogą, co oczywiste koszty wynajmu sali do organizowania takich zajęć, koszt wykładowców, wyżywienie, czy też zapewnienie uczestnikom szkolenia noclegu, jeżeli trwa ono dłużej niż jeden dzień”.



Z kolei, w odniesieniu do uznania pakietu benefitów za koszt podatkowy na uwadze należy mieć przede wszystkim przytoczoną:

  1. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2017 r, nr 0114-KDIP2-2.4010.164.2017.2.AG,
  2. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2016 r. nr IBPB-1-1/4510-176/15/BK.

Podsumowując powyższe, wszystkie wydatki na szkolenia/konferencje oraz wskazany pakiet benefitów:

  1. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (zabezpieczenia źródła przychodów),
  2. są wydatkowane bezpośrednio przez M. SA i mają charakter definitywny,
  3. nie zostały uwzględnione w katalogu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe, ww. wydatki na szkolenia/konferencje oraz pakiet benefitów mogą zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art, 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę na:

  • organizację szkoleń/konferencji współpracowników - jest prawidłowe,
  • pakiet benefitów dla współpracowników - jest prawidłowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1036, ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.


Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.


Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.


Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

  • przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu, racjonalność i niezbędność) oraz
  • potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.


Co do zasady, podatnik ma więc możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów każdego wydatku, który spełnia następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 pdop. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wydatki ponoszone na ww. cele noszą znamiona reprezentacji. Definicji pojęcia „reprezentacja” dokonał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11: „Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „repraesentatio” oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że „reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacji” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia. Ponownie podkreślić należy, że dla oceny, czy dana działalność stanowi reprezentację, czy też innego rodzaju działalność, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy”.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł szereg kontraktów/umów typu „B2B” (business-to-business). Kontrakty te zostały zawarte przede wszystkim z przedstawicielami handlowymi, ale dotyczą także współpracowników z zakresu marketingu i działu finansowego/prawnego. W ramach zawartych umów cywilnoprawnych współpracownik w zamian za otrzymywane wynagrodzenie będzie zobowiązany do wyświadczenia określonego typu usług na rzecz Wnioskodawcy (między innymi: pozyskania i obsługi klientów Spółki, w zakresie przygotowania ofert i obsługi zamówień, a także reprezentowania Wnioskodawcy, świadczenia usług marketingowych, usług managerskich oraz usług księgowych i prawnych).


W ramach zawartych kontraktów, współpracownicy Wnioskodawcy otrzymają pozapłacową część wynagrodzenia tj. pakiet benefitów, w skład którego wchodzą:

  • pakiety sportowe w 50% opłacane przez Wnioskodawcę, zaś w 50 procentach przez współpracownika z którym został zawarty kontrakt „B2B”,
  • system kafeteryjny o wartości 75 PLN dla osób niekorzystających z pakietów sportowych, do wykorzystania kino/teatr/noclegi itd.,
  • lekcje angielskiego w 70% opłacane przez Wnioskodawcę, zaś w 30% przez współpracownika z którym został zawarty kontrakt „B2B”,
  • służbowy telefon wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z realizacją kontraktu „B2B”,
  • służbowy laptop wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z realizacją kontraktu ,,B2B”,
  • służbowy samochód wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z realizacją kontraktu „B2B”,
    a ponadto pakiet szkoleń w skład, którego wchodzą:
  • szkolenia tematyczne (przede wszystkim dotyczące współpracowników będących prawnikami i finansistami) opłacane w 100% przez M. SA,
  • szkolenia managerskie - opłacane w 100% przez M. SA,
  • konferencje - opłacane też w 100% przez M. SA.


Wnioskodawca podaje, że współpracownik Spółki otrzymuje pakiet benefitów wyłącznie na czas zawartego kontraktu. Otrzymane benefity mają służyć umożliwieniu realizacji zawartego kontraktu (w zakresie: służbowego telefonu, laptopa oraz samochodu), zwiększeniu kompetencji współpracownika celem ulepszenia jakości świadczonych przez niego usług (lekcje angielskiego), bądź motywowaniu współpracowników Wnioskodawcy do bardziej efektywnej/wydajnej pracy na rzecz Wnioskodawcy (pakiet sportowy, system kafeteryjny).


Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisany we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że wydatki, jakie ponosi Wnioskodawca w związku z zawartymi kontraktami/umowami typu „B2B” stanowią koszty uzyskania przychodów zgonie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Należy wskazać, że zgodnie ze stanem faktycznym, wydatki, jakie poniósł Wnioskodawca zostały poniesione w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu ((…) „w celu zagwarantowania ciągłości funkcjonowania działalności gospodarczej, tak aby źródło to przynosiło przychody w przyszłości”).


Wnioskodawca wyróżnia dwa rodzaje wydatków: wydatki na pakiet szkoleń oraz wydatki na pakiet benefitów.


Odnosząc się do pierwszych z wymienionych wydatków tj. wydatków na szkolenia i konferencje należy wskazać, że uczestnictwo współpracowników Wnioskodawcy w szkoleniach i konferencjach ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i kwalifikacji kadry, a także zaangażowania i motywacji w świadczeniu usług na rzecz Wnioskodawcy, co w konsekwencji skutkuje umocnieniem pozycji rynkowej Spółki, poprzez zwiększenie jakości obsługi klientów, poprawę wydajności i organizacji pracy. Powyższe niewątpliwie wpływa na poziom oferowanych przez Wnioskodawcę usług, a tym samym ma pozytywny wpływ na przychody Spółki.


Z wniosku wynika, że pakiet benefitów, w postaci laptopa, telefonu i samochodu służbowego, jest niezbędny do zrealizowania postanowień kontraktów, które to umowy zawierane są w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej i osiągnięcia przychodów przez Wnioskodawcę. Ponadto, poniesienie ww. wydatków jest odpowiednio skalkulowane w wynagrodzeniu współpracowników, co pozwala zakładać, że poniesienie przedmiotowych wydatków ma uzasadnienie ekonomiczne.


Pozostałe elementy składające się na pakiet benefitów, takie jak pakiet sportowy i kafeteryjny oraz lekcje angielskiego mają za zadanie zwiększyć kompetencje współpracowników, a tym samym jakość świadczonych przez nich usług, a także zmotywować do bardziej efektywnej, wydajnej pracy na rzecz Spółki.


Powyższe działania Wnioskodawcy niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą i ukierunkowane na maksymalizację osiąganych przychodów.


W tym miejscu należy wskazać, że w opisanym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowana przywołany wyżej przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 updop. Jak podaje Wnioskodawca, wydatki będące przedmiotem analizy, ponoszone są przez Wnioskodawcę w ramach zawartych kontraktów, tylko na czas trwania kontraktu i skalkulowane w wynagrodzeniu współpracowników, co wyklucza zakwalifikowanie ich jako wydatki o charakterze reprezentacyjnym.


Podsumowując, wydatki, ponoszone przez Wnioskodawcę zarówno na organizację szkoleń/konferencji współpracowników, jak i na pakiet benefitów dla współpracowników mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, wynikają z zawartych kontraktów ze współpracownikami, zostały skalkulowane w wynagrodzeniu za usługi współpracowników, a przede wszystkim są skierowane na zwiększenie uzyskiwanych przychodów.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na:

  • organizację szkoleń/konferencji współpracowników - jest prawidłowe,
  • pakiet benefitów dla współpracowników - jest prawidłowe.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych i wyroków sądów administracyjnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj