Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.179.2017.1.AK1
z 15 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2017 r. (data wpływu 17 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wykazanych w PIT-8C opłaty stałej za usługę zarządzania portfelem instrumentów finansowych oraz prowizji od nadwyżki wartości portfela ponad benchmark (opłata od zysku) pobieranych w związku ze świadczeniem usługi maklerskiej zarządzania portfela – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wykazanych w PIT-8C opłaty stałej za usługę zarządzania portfelem instrumentów finansowych oraz prowizji od nadwyżki wartości portfela ponad benchmark (opłata od zysku) pobieranych w związku ze świadczeniem usługi maklerskiej zarządzania portfela.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Bank posiadający wydzielony w strukturach Banku, dom maklerski (dalej jako: DM) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej „ustawa o obrocie”), prowadzi na podstawie stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego działalność maklerską polegającą na wykonywaniu czynności przewidzianych przez ustawę o obrocie. Bank dla swoich klientów świadczy m.in. usługi zarządzania portfelami (Asset Managment), w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych.

Usługa Asset Managment polega na zarządzaniu aktywami klienta zgodnie z jego indywidualnym profilem. Usługa ta obejmuje profesjonalne lokowanie środków przez zespół ekspertów, na podstawie udzielonego przez klienta pełnomocnictwa zgodnie z wybraną strategią inwestycyjną uwzględniającą: preferencje, cele inwestycyjne, skłonność do ryzyka, oczekiwaną stopę zwrotu w wybranym terminie, w postaci strategii indywidualnych lub modelowych. Strategie indywidualne obejmują przygotowanie i zarządzanie zgodnie z indywidualnym profilem i oczekiwaniami klienta w zakresie klas aktywów, alokacji, opłat. Minimalna kwota aktywów niezbędnych do uruchomienia strategii wynosi 200.000 tys zł. Strategie modelowe to zarządzanie aktywami dedykowane klientom polegającym na wiedzy specjalistów. W przypadku tych strategii zarządzający dokonuje kupna i sprzedaży papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych, a także podejmuje wszelkie czynności niezbędne do właściwego zarządzania powierzonymi środkami, stale monitoruje portfel oraz dokonuje zmian struktury portfela, w zależności od koniunktury na rynku. Bank oferuje strategie modelowe o różnym stopniu ryzyka, w tym pięć strategii benchmarkowych oraz jedną strategię niebenchmarkową typu absolute return.

Usługa Asset Management realizowana jest w ramach powierzonego portfela, bez uzyskiwania każdorazowej zgody klienta. Okresem rozliczeniowym jest okres miesięczny bądź kwartalny, w zależności od dyspozycji klienta zawartej w umowie o zarządzanie. Na koniec każdego miesiąca/kwartału Wnioskodawca przesyła klientom raport z wykonania umowy o zarządzanie, który obejmuje m.in. wskazanie łącznej wysokości wszystkich opłat i prowizji pobranych w okresie, za który sporządzany jest raport, z podziałem na łączną wysokość opłat i prowizji pobranych z tytułu zarządzania portfelem klienta oraz łączną wysokość opłat i prowizji związanych z wykonywaniem zleceń w ramach zarządzania portfelem klienta, wraz z informacją, że na żądanie klienta możliwe jest przekazanie szczegółowego wykazu wszystkich opłat i prowizji pobranych w okresie, za który sporządzany jest raport. Opłaty i prowizje, Wnioskodawca pobiera zgodnie z tabelami opłat i prowizji i załącznikiem wynagrodzeniowym, stanowiącymi integralną część umowy o zarządzanie i są to między innymi opłata stała pobierana od wartości portfela na koniec każdego okresu rozliczeniowego i opłata od zysku pobierana na koniec każdego okresu rozliczeniowego od zysku osiągniętego na portfelu, tj. nadwyżki wartości portfela na koniec okresu rozliczeniowego ponad benchmark. Opłaty z tytułu zarządzania aktywami klienta stanowią procentowy udział w zarządzanych aktywach i pokrywane są ze środków pieniężnych wchodzących w skład portfela klienta.

Umownie ta kwestia jest uregulowana w Banku w sposób następujący: „na podstawie Dyspozycji rozszerzającej oraz Umowy ramowej, dalej łącznie zwanymi „Umową”, DM zobowiązuje się wobec Klienta do świadczenia Usługi Zarządzania Portfelem Instrumentów Finansowych. Usługa Zarządzania Portfelem Instrumentów Finansowych, zwana dalej „Usługą Zarządzania”, jest świadczona przez DM i polega na przyjęciu przez DM od Klienta zlecenia odpłatnego podejmowania i realizacji decyzji inwestycyjnych na rachunek Klienta, w ramach pozostawionych przez Klienta do dyspozycji DM środków pieniężnych lub Instrumentów Finansowych. Usługa Zarządzania jest realizowana przez DM na warunkach określonych w Regulaminie świadczenia Usługi Zarządzania Portfelem Instrumentów Finansowych przez Dom Maklerski Banku („Regulamin usługi”) oraz w Regulaminie świadczenia wybranych usług maklerskich dla Klientów Wealth Management przez Dom Maklerski Banku („Regulamin”), stanowiącymi integralną część Umowy, oraz zgodnie z postanowieniami uzgodnionej z Klientem Strategii Inwestycyjnej, stanowiącej Załącznik nr 2 do Dyspozycji rozszerzającej oraz pełnomocnictwem, o którym mowa w § 4 Umowy.

Używane w Umowie terminy rozpoczynające się z dużej litery, a nie zdefiniowane w Umowie, należy rozumieć w taki sposób, jakie znaczenie nadają im postanowienia Regulaminu usługi i Regulaminu.


W ramach usługi Asset Management Bank pobiera od Klientów opłatę za zarządzanie poszczególnymi Portfelami w ramach wybranej Strategii. Na koniec roku klientom jest wystawiany PIT-8C. Dotychczas Bank nie wskazywał jako kosztu opłaty za zarządzanie pobieranej przez zarządzany przez Bank Portfel (dalej jako „koszt Zarządzania”). Bank informował klientów, że mogą tego rodzaju koszt rozliczyć w ramach rozliczenia rocznego, ale nie uwzględniał tego Kosztu w kosztach uzyskania przychodów wykazywanych w PIT-8C. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zaliczenia do kosztu opłaty przy przekazywaniu zleceń jest kosztem obciążającym klienta w cenie jednostki uczestnictwa z tytułu success fee. Success fee - w przypadku Strategii obejmujących fundusze inwestycyjne jest to opłata za zarządzanie naliczana klientom w przypadku, gdy fundusz osiągnął stopę zwrotu przewyższającą określony poziom (tzw. benchmark). Jest to opłata zmienna, zależy od rodzaju funduszu i wielkości wypracowanego zysku. Success fee może być także procentową wartością zysku ponad poziomem benchmarku. W przypadku funduszy obligacyjnych benchmarkiem są określone papiery wartościowe z rynku pieniężnego, dla funduszy akcyjnych może to być odpowiedni indeks giełdowy.

Z kolei usługa doradztwa inwestycyjnego została zdefiniowana w ten sposób, że na podstawie Dyspozycji rozszerzającej oraz Umowy, dalej łącznie zwanymi „Umową”, DM zobowiązuje się wobec Klienta do świadczenia Usługi Indywidualnego Doradztwa Inwestycyjnego. Usługa Indywidualnego Doradztwa Inwestycyjnego, zwana dalej „Usługą Doradztwa”, jest świadczona przez Bank i polega na: przygotowywaniu Strategii Inwestycyjnej w oparciu o potrzeby i sytuację Klienta z uwzględnieniem poziomu jego wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestowania w Instrumenty Finansowe, celu inwestycyjnego i sytuacji majątkowej Klienta, poziomu tolerancji ryzyka i ustalonych ograniczeń inwestycyjnych, biorąc pod uwagę jego indywidualną sytuację; udzielaniu Rekomendacji Inwestycyjnych zgodnych ze Strategią Inwestycyjną oraz z uwzględnieniem poziomu jego wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestowania w Instrumenty Finansowe, celu inwestycyjnego i sytuacji majątkowej Klienta, biorąc pod uwagę jego indywidualną sytuację. Usługa Doradztwa jest realizowana przez DM na warunkach określonych w Regulaminie świadczenia Usługi Indywidualnego Doradztwa Inwestycyjnego przez Dom Maklerski Banku („Regulamin usługi”) oraz Regulaminie świadczenia wybranych usług maklerskich dla Klientów Wealth Management przez Dom Maklerski Banku („Regulamin”) w zakresie w nim wskazanym, stanowiące integralną częścią Umowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Bank ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów swoich klientów, wykazanych w PIT-8C, opłaty stałej za usługę zarządzania portfelem instrumentów finansowych?
  2. Czy Bank ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów swoich klientów, wykazanych w PIT-8C, prowizji od nadwyżki wartości portfela ponad benchmark (opłata od zysku), pobieranych przez Wnioskodawcę w związku ze świadczeniem usługi maklerskiej zarządzania portfelami?

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa zarządzania aktywami (z ang. Asset managment) to oparty na wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach proces podejmowania decyzji i ich realizacji w zakresie jaką decyzję podjąć i w jakiej perspektywie czasowej w zakresie danego instrumentu finansowego. Podjęcie tej decyzji determinuje możliwość i zakres uzyskania przychodu z obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi. W wyniku zarządzania rachunkami służącymi przeprowadzaniu transakcji przez instytucje finansowe podatnik osiąga przychód, natomiast z tytułu zarządzania aktywami uiszcza tzw. opłatę za zarządzanie. Powyższe oznacza, iż występuje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy uzyskanym przychodem, a usługą zarządzania, w efekcie czego ponoszone przez podatników koszty zarządzania portfelem papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych stanowią koszt uzyskania przychodów, jako odpowiadające kryteriom wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie opłaty stałej za zarządzanie portfelem instrumentów finansowych Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ona oraz opłata od zysku (nadwyżki wartości portfela ponad benchmark) pobierana od klientów przez Bank w związku ze świadczeniem usługi maklerskiej zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i mogą zostać uwzględnione w informacjach PIT-8C wystawianych przez Spółkę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).


Jak stanowi art. 17 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in.:

  • przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy),
  • przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy).


Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw z nich wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.


Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, określony został w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 30b ust. 2 ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:

  1. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  3. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  4. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c,
  5. różnica pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e,
  6. różnica między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł

- osiągnięta w roku podatkowym.

Z treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Natomiast w myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.


Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu z wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e .

W oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.


W świetle powyższego, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, poniesione wydatki pod warunkiem, że:

  • istnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami (wydatki poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów),
  • nie jest to wydatek wskazany w zamkniętym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, określonych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.


W oparciu o kryterium stopnia powiązania kosztów z przychodami koszty podatkowe można podzielić na:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).


Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Pośrednie koszty uzyskania przychodów zaś to takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika, brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

Stosownie do treści art. 39 ust. 3 cytowanej ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach usługi Asset Management Bank pobiera od Klientów opłatę za zarządzanie poszczególnymi Portfelami w ramach wybranej Strategii. Na koniec roku klientom jest wystawiany PIT-8C. Dotychczas Bank nie wskazywał jako kosztu opłaty za zarządzanie pobieranej przez zarządzany przez Bank Portfel (dalej jako „koszt Zarządzania”). Bank informował klientów, że mogą tego rodzaju koszt rozliczyć w ramach rozliczenia rocznego, ale nie uwzględniał tego Kosztu w kosztach uzyskania przychodów wykazywanych w PIT-8C. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zaliczenia do kosztu opłaty przy przekazywaniu zleceń jest kosztem obciążającym klienta w cenie jednostki uczestnictwa z tytułu success fee. Success fee - w przypadku Strategii obejmujących fundusze inwestycyjne jest to opłata za zarządzanie naliczana klientom w przypadku, gdy fundusz osiągnął stopę zwrotu przewyższającą określony poziom (tzw. benchmark). Jest to opłata zmienna, zależy od rodzaju funduszu i wielkości wypracowanego zysku. Success fee może być także procentową wartością zysku ponad poziomem benchmarku. W przypadku funduszy obligacyjnych benchmarkiem są określone papiery wartościowe z rynku pieniężnego, dla funduszy akcyjnych może to być odpowiedni indeks giełdowy. Z kolei usługa doradztwa inwestycyjnego została zdefiniowana w ten sposób, że na podstawie Dyspozycji rozszerzającej oraz Umowy, dalej łącznie zwanymi „Umową”, DM zobowiązuje się wobec Klienta do świadczenia Usługi Indywidualnego Doradztwa Inwestycyjnego. Usługa Indywidualnego Doradztwa Inwestycyjnego, zwana dalej „Usługą Doradztwa”, jest świadczona przez Bank i polega na: przygotowywaniu Strategii Inwestycyjnej w oparciu o potrzeby i sytuację Klienta z uwzględnieniem poziomu jego wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestowania w Instrumenty Finansowe, celu inwestycyjnego i sytuacji majątkowej Klienta, poziomu tolerancji ryzyka i ustalonych ograniczeń inwestycyjnych, biorąc pod uwagę jego indywidualną sytuację; udzielaniu Rekomendacji Inwestycyjnych zgodnych ze Strategią Inwestycyjną oraz z uwzględnieniem poziomu jego wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestowania w Instrumenty Finansowe, celu inwestycyjnego i sytuacji majątkowej Klienta, biorąc pod uwagę jego indywidualną sytuację. Usługa Doradztwa jest realizowana przez DM na warunkach określonych w Regulaminie świadczenia Usługi Indywidualnego Doradztwa Inwestycyjnego przez Dom Maklerski Banku („Regulamin usługi”) oraz Regulaminie świadczenia wybranych usług maklerskich dla Klientów Wealth Management przez Dom Maklerski Banku („Regulamin”) w zakresie w nim wskazanym, stanowiące integralną częścią Umowy.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy wskazać, że zarządzanie aktywami to oparty na wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach proces podejmowania decyzji i ich realizacji, co zrobić, w jakim momencie oraz perspektywie czasowej, z danym instrumentem finansowym. Zatem w istotnym zakresie determinuje ono możliwość i zakres uzyskania przychodu z obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi. W wyniku zarządzania rachunkami służącymi przeprowadzaniu transakcji przez instytucje finansowe podatnik osiąga przychód, natomiast z tytułu zarządzania aktywami uiszcza tzw. opłatę za zarządzanie. Powyższe oznacza, że występuje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy uzyskanym przychodem, a usługą zarządzania, w efekcie czego ponoszone przez podatników koszty zarządzania portfelem papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych stanowią koszt uzyskania przychodów, jako odpowiadające kryteriom wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że opłata stała za usługę zarządzania portfelem instrumentów finansowych oraz prowizja od nadwyżki wartości portfela ponad benchmark (opłata od zysku) pobieranych w związku ze świadczeniem usługi maklerskiej zarządzania portfela stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i mogą zostać uwzględnione w informacjach PIT-8C wystawianych przez Bank.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


W związku z powyższym, że Wnioskodawca uiścił opłatę za wniosek w kwocie wyższej od należnej, nienależna opłata w kwocie 40 zł, uiszczona dnia 7 lipca 2017 r., zostanie zwrócona – stosownie do art. 14f § 2b Ordynacji podatkowej – na rachunek bankowy, z którego została uiszczona.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4,00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj