Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.122.2017.2.MJ
z 14 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 lipca 2017 r. (data wpływu 7 lipca 2017 r.), uzupełnionym 23 sierpnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od zaciągniętego kredytu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od zaciągniętego kredytu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 11 sierpnia 2017 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.122.2017.1.MJ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 23 sierpnia 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji mebli biurowych, konferencyjnych, recepcyjnych i laboratoryjnych.

Drugi podmiot, Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”), jest spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka zamierza nabyć 100% udziałów Wnioskodawcy. Celem Spółki jest nabycie Wnioskodawcy w celu kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej w ramach jego przedsiębiorstwa i tym samym osiąganie przychodów z działalności gospodarczej podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”).

Spółka planuje sfinansować nabycie udziałów Wnioskodawcy środkami finansowymi pochodzącymi z następujący źródeł:

  • kapitałów otrzymanych od udziałowca Spółki oraz
  • kredytu bankowego (dalej: „Kredyt”).

Kredyt zostanie zaciągnięty na warunkach rynkowych w banku krajowym będącym podmiotem niepowiązanym z Wnioskodawcą i Spółką oraz będzie podlegać oprocentowaniu. Jednym z istotnych postanowień umowy Kredytu jest zobowiązanie do przeprowadzenia połączenia Spółki i Wnioskodawcy w terminie dziewięciu miesięcy od daty nabycia udziałów Wnioskodawcy. Przeprowadzenie połączenia jest szczególnie istotne dla banku, celem ustanowienia zabezpieczeń wynikających z umowy Kredytu, a tym samym ochrony interesów banku i zarządzania ryzykiem Kredytu. Brak połączenia stanowiłby naruszenie umowy Kredytu, które może skutkować wypowiedzeniem umowy Kredytu przez bank. Ponadto, wypowiedzenie umowy Kredytu powodowałoby utratę przez Wnioskodawcę i Spółkę dostępu do środków finansowych w postaci kredytu inwestycyjnego i kredytu pomocniczego przyznanych w ramach umowy Kredytu na finansowanie bieżącej płynności oraz działalności inwestycyjnej. Zatem zarządzenie ryzykiem wypowiedzenia umowy Kredytu jest szczególnie ważne dla Wnioskodawcy i Spółki z perspektywy zachowania bieżącej płynności, a także finansowania rozwoju, w szczególności wydatków inwestycyjnych przez Wnioskodawcę. W związku z tym, po nabyciu udziałów, Wnioskodawca przewiduje przeprowadzenie połączenia ze Spółką w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm., dalej: „KSH”), w wyniku którego cały majątek Spółki zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę.

Celem powyższego połączenia, obok zabezpieczenia spłaty Kredytu bezpośrednio na aktywach operacyjnych Wnioskodawcy, będzie m.in. uproszczenie obsługi Kredytu, uporządkowanie struktury kapitałowej grupy, obniżenie kosztów administracyjnych i zarządczych związanych z funkcjonowaniem odrębnych podmiotów prawnych oraz usprawnienie rozliczeń i przepływów środków pieniężnych w ramach grupy.

Po przeprowadzeniu planowanego połączenia, Wnioskodawca jako następca prawny wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki i będzie prowadził działalność gospodarczą z uwzględnieniem rozliczania zobowiązań zaciągniętych przez Spółkę do momentu połączenia i w oparciu o warunki umów zawartych przez Spółkę.

W wyniku połączenia Wnioskodawcy ze Spółką nie zmienią się warunki umowy Kredytu, z tym zastrzeżeniem, że wskutek utraty bytu prawnego przez Spółkę, kredytobiorcą stanie się Wnioskodawca. W konsekwencji, po połączeniu Wnioskodawca będzie zobowiązany do uregulowania kwoty nominalnej Kredytu wraz z odsetkami.

Zaznaczyć należy, że część odsetek, odnośnie do kwalifikacji podatkowej których zadano pytanie objęte niniejszym wnioskiem, może zostać naliczona przed połączeniem Wnioskodawcy i Spółki.

Odsetki od Kredytu nie będą podlegać ograniczeniom wynikającym z przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), dotyczącym tzw. niedostatecznej kapitalizacji. Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotem niniejszego zapytania jest sama możliwość traktowania odsetek od Kredytu jako kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub uregulowania w innej formie, a nie kwestia zastosowania ograniczeń opisanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 21 sierpnia 2017 r., wskazano ponadto, że obecnie Wnioskodawca nie planuje uregulowania odsetek w innych formach niż zapłata lub kapitalizacja. Niemniej, biorąc pod uwagę dynamikę zdarzeń w ramach działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie może wykluczyć, że dojdzie do uregulowania zobowiązania z tytułu odsetek poprzez potrącenie, np. z nadpłatą z tytułu zapłaconych odsetek lub z innymi wierzytelnościami Wnioskodawcy wobec Banku. W związku z powyższym, jedyną inną niż zapłata lub kapitalizacja formą uregulowania odsetek, o której mowa we wniosku, może być potrącenie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy po połączeniu Wnioskodawcy ze Spółką odsetki od zaciągniętego przez Spółkę Kredytu przeznaczonego na zakup udziałów Wnioskodawcy mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub uregulowania w innej formie?

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od zaciągniętego przez Spółkę Kredytu mogą być po połączeniu ze Spółką zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub uregulowania w innej formie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Oznacza to, że Wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie o CIT. Kosztami uzyskania przychodów mogą być zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, tzn. są wydatkami mającymi ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności. Nie ulega natomiast wątpliwości, że wydatki na nabycie udziałów/akcji w innym podmiocie należy tak traktować.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Jednocześnie stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych (winno być: albo umorzonych) odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z powyższym, odsetki od pożyczek (kredytów) należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, o ile ta nastąpiła wcześniej.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu w zakresie, w jakim odnoszą się do odpłatnego zbycia tych udziałów/akcji.

Przepisy ustawy o CIT nie definiują wprost co należy rozumieć pod pojęciem wydatków na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji (w szczególności nie wskazują, które z nich należy traktować jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu powołanego pkt 8). Zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT obejmuje swoim zakresem wyłącznie wydatki pozostające w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów lub akcji. Za takim rozumieniem art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT przemawia wykładnia literalna tego przepisu i posłużenie się przez ustawodawcę sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie” udziałów lub akcji, a nie przykładowo „wydatki poniesione w celu objęcia lub nabycia” udziałów lub akcji. W sposób jednoznaczny wskazuje to na konieczność istnienia ścisłego i bezpośredniego związku tego rodzaju wydatków z nabyciem lub objęciem udziałów lub akcji.

Należy zauważyć, iż wskazany powyżej przepis jest umiejscowiony w art. 16 ustawy o CIT, który zawiera katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu, a więc katalog wyjątków od ogólnej zasady uznawania wydatków określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT za koszty uzyskania przychodu. W konsekwencji przepisy art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym także pojęcie wydatków na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, nie powinny być interpretowane rozszerzająco, lecz w sposób ścisły.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pojęcie wydatków na nabycie/objęcie udziałów swoim zakresem obejmuje wyłącznie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie, takie jak: cena nabycia nowych akcji/udziałów, opłaty notarialne. Pojęcie to nie obejmuje natomiast odsetek od pożyczki na zakup udziałów/akcji lub ich objęcie.

W tym miejscu należy podkreślić, że Minister Finansów w piśmie z 7 sierpnia 2002 r., Znak: PB4/AK-8214-6905-192/02, wydanym na podstawie art. 14 Ordynacji podatkowej, potwierdził prezentowane w niniejszym wniosku stanowisko i wskazał, że wydatkami na nabycie udziałów/akcji są wyłącznie wydatki bezpośrednio związane z nabyciem, tj. wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów lub akcji. Do wydatków tych należy zaliczyć cenę nabycia, wpłaty na kapitał zakładowy. W przywołanym piśmie Minister Finansów stwierdził również, że należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych w tym celu. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie udziałów, niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek kredytów, zgodnie z przepisem art. 16 ust 1 pkt 11 ustawy o CIT, są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w piśmie Ministra Finansów z 12 marca 2001 r., Znak: PB4/BA-8214-486-94/01, w którym Minister Finansów wskazał, że wydatkami na zakup udziałów są jedynie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie (tj. cena, opłaty notarialne). Natomiast odsetki oraz różnice kursowe są zapłatą za kredyt, a nie wydatkami na nabycie udziałów, dlatego też należy je ujmować w dacie zapłaty lub kapitalizacji. Podobne interpretacje zostały zaprezentowane we wcześniejszym piśmie z 31 października 1996 r., Znak: PD4/AK-722- 662/96, jak również w odpowiedziach Ministra Finansów na interpelacje poselskie nr 922 z 2 września 2002 r. oraz nr 1985 z 23 maja 2000 r.

Wnioskodawca uważa, że prezentowane przez niego stanowisko odnośnie zaliczania odsetek od pożyczki na zakup/objęcie udziałów do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty tych odsetek lub ich kapitalizacji, jest potwierdzone przez orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”). NSA w orzeczeniu z 30 maja 2001 r. stwierdził jednoznacznie, że jeżeli zakup jest pokryty przez podatnika ze środków pochodzących z zaciągniętej na ten cel pożyczki (kredytu) [...] to odsetki należne od takiej pożyczki, będące zapłatą za uzyskaną pożyczkę bądź kredyt (ceną ich uzyskania), a nie wydatkami na nabycie akcji, są kosztem uzyskania przychodu już w momencie faktycznej zapłaty (poniesienia) lub kapitalizacji co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT (wyrok NSA z 30 maja 2001 r., sygn. akt I SA/Ka 749/00).

Analogiczne rozstrzygnięcia zostały zaprezentowane przez NSA w następujących orzeczeniach:

  • Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem (wyrok NSA z 7 września 2004 r., sygn. akt FSK 324/2004).
  • [...] należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem. Podkreślić należy, że analogiczne stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny zajął w wyroku z 7 września 2004 r. sygn. akt FSK 324/04 (wyrok NSA z 13 stycznia 2006 r., sygn. akt II FSK 229/05).

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2015 r., Znak: IBPBI/2/423-279/15/BD, potwierdził aktualność stanowiska Ministra Finansów z 7 sierpnia 2002 r. (Znak: PB4/AK-8214-6905-192/02), wskazanego powyżej. Ponadto na fakt, iż odsetki od kredytu nie stanowią wydatków na objęcie udziałów, wprost wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2014 r., Znak: IBPBI/2/423-1206/14/AP, w której stwierdził, że odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągnięte w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków...) Biorąc powyższe pod uwagę – jeżeli fakt poniesienia wydatków na nabycie udziałów/akcji oraz związanych ze źródłami jego finansowania, jak również ich związek z przychodem będzie przez Spółkę właściwie udokumentowany – należy uznać, że odsetki, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty. Natomiast skapitalizowane odsetki od pożyczki będą stanowiły dla pożyczkobiorcy koszt uzyskania przychodu, zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ww. ustawy, w dacie ich kapitalizacji.

Wskazane stanowisko organów podatkowych potwierdzone jest innymi licznymi interpretacjami indywidualnymi, wydanymi przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, m.in.:

a także interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 maja 2017 r., Znak: 0114- KDIP2-2.4010.3.2017.1.SO.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie znajdzie w przedstawionej sytuacji zastosowania, ponieważ odsetki od zaciągniętych pożyczek przeznaczonych na sfinansowanie nabycia/objęcia akcji/udziałów nie są wydatkami na nabycie/objęcie akcji/udziałów, lecz zapłatą za finansowanie. Wobec tego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty, kapitalizacji lub rozliczenia w innej formie. Jest to zbieżne z ogólną zasadą zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, bowiem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Wnioskodawca wskazuje również, że w jego opinii na prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zapłaconych, skapitalizowanych lub rozliczonych w innej formie odsetek od Kredytu nie powinno mieć wpływu przewidywane połączenie ze Spółką.

W wyniku połączenia, Wnioskodawca stanie się następcą prawnopodatkowym Spółki i na podstawie art. 93 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), wstąpi w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Jak słusznie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 września 2016 r., Znak: ITPB3/4510-381/16-1/JG, Wnioskodawcy będą przysługiwały wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego Spółki 1 w tym również prawa i obowiązki związane z rozpoznaniem kosztów wynikających z jej działalności. (...) Brak jest przepisów regulujących wprost możliwość rozpoznania kosztów związanych z działalnością spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą. Zastosowanie znajdą więc ogólne przepisy dotyczące rozpoznawania przychodów oraz kosztów.

Podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację podatnikowi, który stwierdził, ze na podstawie art. 93 § 2 pkt 1 w zw. z art. 93 § 1 pkt 1 O.p., Wnioskodawca przejmując X wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki X, co w odniesieniu do zaciągniętego przez X Kredytu/pożyczki oznacza, że Wnioskodawca przejmie prawo X do ujmowania odsetek jako KUP na tych samych zasadach, jak przysługiwało ono X (interpretacja indywidualna z 15 marca 2017 r., Znak: 2461-IBPB-l- 3.4510.70.2017.1.AB).

W świetle powyższego, w wyniku połączenia Wnioskodawca wstąpi wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego Spółki, a także zostanie stroną wszelkich umów zawartych przez Spółkę (o ile ich postanowienia nie stanowią inaczej). Oznacza to, że Wnioskodawca wstąpi między innymi w prawa i obowiązki związane z rozpoznaniem kosztów wynikających z działalności Spółki. W konsekwencji, w odniesieniu do Kredytu, Wnioskodawca uiszczając odsetki od Kredytu będzie uprawniony do ujmowania odsetek jako koszty uzyskania przychodu – analogicznie jak uprawniona była do tego Spółka.

Podobne stanowisko w kwestii możliwości zaliczania w koszty uzyskania przychodów odsetek zapłaconych lub skapitalizowanych po dacie dokonania połączenia spółek prezentują także organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego. Przykładowo w tym zakresie można wskazać na rozstrzygnięcia zaprezentowane w następujących interpretacjach indywidualnych:

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Kredytu zaciągniętego przez Spółkę będą mogły być po połączeniu ze Spółką zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub rozliczenia w innej formie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  • z zastosowaniem art. 119a;
  • w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że stosownie do zadanego we wniosku pytania, wyznaczającego zakres niniejszej interpretacji, jej przedmiotem nie była ocena, czy w opisywanej sprawie znajdą zastosowanie ograniczenia, wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT. Wskazanie Wnioskodawcy w tym zakresie przyjęto jako element opisu zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r. poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj