Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/4511-468/16/IB
z 1 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego -jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prezes Zarządu spółki akcyjnej, w której Skarb Państwa posiada ponad 50% akcji; dysponuje bezpośrednio większością głosów na walnym zgromadzeniu Spółki (dalej Spółka), został dnia 13 kwietnia 2016 r. w trakcie trwania kadencji, odwołany ze składu Zarządu uchwałą Rady Nadzorczej, ze skutkiem na dzień podjęcia uchwały. Odwołany Prezes Zarządu począwszy od 2002 r. jest związany ze Spółką umową o pracę na czas nieokreślony (dalej Umowa o pracę), której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, na mocy której w związku z powołaniem do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu został zatrudniony na stanowisku Dyrektora Generalnego. Zgodnie z § 2 pkt 2 Umowy o pracę Strony ustaliły 6-miesięczny okres wypowiedzenia umowy dla każdej ze Stron.

Umowa o pracę podlega regulacjom ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi z dnia 3 marca 2000 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 2099) (dalej ustawa kominowa) i zgodnie z regulacjami ustawy kominowej, przyznaje Prezesowi Zarządu prawo do odprawy w wysokości 3-miesiecznego wynagrodzenia miesięcznego na wypadek odwołania lub rozwiązania umowy przez Spółkę.

Umowa o pracę nie przewiduje wypłaty ani odprawy ani odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, ponadto zważywszy, iż jest umową na czas nieokreślony - ze swojej istoty - nie przewiduje wypłaty ani odprawy ani odszkodowania z tytułu jej rozwiązania przed upływem terminu, na który została zawarta.

Odwołany Prezes Zarządu do dnia 2 czerwca 2018 r. jest objęty ochroną przedemerytalną określoną dyspozycją art. 39 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Spółka ewentualnie może wypowiedzieć odwołanemu Prezesowi Zarządu warunki pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające), na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015, poz. 192) - dalej ustawa o zwolnieniach grupowych, wraz z obowiązkiem wypłaty dodatku wyrównawczego w razie obniżenia wynagrodzenia do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Z uwagi na powyższe regulacje, z uwagi na ww. uchwałę Rady Nadzorczej, Spółka zamierza zawrzeć z odwołanym Prezesem Zarządu porozumienie rozwiązujące Umowę o pracę (dalej Porozumienie).

W Porozumieniu Strony, obok postanowienia potwierdzającego wypłatę odprawy przewidzianej Umową o pracę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia miesięcznego na wypadek odwołania lub rozwiązania umowy przez Spółkę, zamierzają zawrzeć następujące postanowienie:

„Zważywszy, iż do dnia 2 czerwca 2018 r. odwołany Prezes Zarządu jest objęty dyspozycją art. 39 Kodeksu pracy, zgodnie z którym Spółka w ww. okresie z uwagi na ochronę przedemerytalną odwołanego Prezesa Zarządu nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę, a w razie wypowiedzenia warunków pracy i płacy powodującego obniżenie wynagrodzenia odwołanego Prezesa Zarządu Spółka zobowiązana byłaby do końca okresu ochronnego, do wypłaty dodatku wyrównawczego, rekompensującego obniżkę, Spółka, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, wypłaci odwołanemu Prezesowi Zarządu dodatkowe świadczenie pieniężne - odszkodowanie - rekompensujące odwołanemu Prezesowi Zarządu rezygnację z korzystania z wyżej wskazanej szczególnej ochrony trwałości umowy o pracę. Odszkodowanie zostanie wypłacone w ustalonej przez Strony kwocie brutto, jednorazowo przelewem na rachunek bankowy wskazany Spółce przez Pracownika."

Powyższe rozwiązanie dotyczące odszkodowania znajduje oparcie w wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 7 maja 2013 r. (II PK 260/20102).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym dodatkowe świadczenie pieniężne przewidziane w Porozumieniu - odszkodowanie - rekompensujące odwołanemu Prezesowi Zarządu rezygnację z korzystania z wyżej wskazanej szczególnej ochrony trwałości umowy o pracę będzie opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 70% należnego odszkodowania?


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu określonych w umowie o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub umowie o świadczenie usług zarządzania zawartej ze spółką, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami, odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub umowy o świadczenie usług zarządzania lub rozwiązania jej przed upływem terminu, na który została zawarta, w części, w której ich wysokość przekracza trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub umowy o świadczenie usług zarządzania wiążącej go ze spółką - w wysokości 70% należnej odprawy lub odszkodowania. W ocenie Spółki dodatkowe świadczenie pieniężne przewidziane w Porozumieniu - odszkodowanie rekompensujące odwołanemu Prezesowi Zarządu rezygnację z korzystania z wyżej wskazanej szczególnej ochrony trwałości umowy o pracę nie będzie objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 70% należnego odszkodowania, a będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

W ocenie Spółki opisane wyżej odszkodowanie nie może zostać uznane ani za określone w umowie o pracę odprawę ani za odszkodowanie należne z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Umowa o pracę, którą strony planują rozwiązać nie reguluje zagadnienia odpraw ani odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

W przedmiotowej sprawie kluczowe jest, iż Strony planują zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę. W takim wypadku w ogóle nie wystąpi zagadnienie „okresu wypowiedzenia umowy o pracę", a tym samym nie może on zostać skrócony.

Ponadto wskazano, iż okres wypowiedzenia Umowy o pracę wynika z umowy o pracę i wynosi dla każdej ze stron 6 miesięcy, z zastrzeżeniem, iż z uwagi na bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa pracy, z uwagi na okres ochronny odwołanego Prezesa Zarządu umowa o pracę nie może zostać definitywnie wypowiedziana przez Spółkę. Umowa nie zostanie również wypowiedziana przez odwołanego Prezesa Zarządu. Spółka nie planuje też dokonania wypowiedzenia zmieniającego.

Na marginesie wskazać należy, iż instytucję skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę przewiduje Kodeks pracy w art. 36 (1) stanowiąc, iż jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (...) następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Ponadto zgodnie z art. 36 § 6 Kodeku pracy Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Sam Kodeks pracy zastrzega zatem możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia i związany z tym obowiązek wypłaty odszkodowania tylko dla przypadku wypowiedzenia umowy dokonanego przez pracodawcę. Jak wskazano w przedmiotowej sprawie nie dochodzi do dokonania wypowiedzenia (definitywnego ani zmieniającego), a planowane jest rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. Powyższe nakazuje przyjąć, iż rozważana dyspozycja przepisu nie obejmuje swoim zakresem opisywanego stanu faktycznego.

Podobnie w ocenie Spółki planowane rozwiązanie Umowy o pracę za porozumieniem stron połączone z obowiązkiem wypłaty odszkodowania nie wyczerpuje również dyspozycji postanowienia o określonej w umowie o pracę odprawie lub odszkodowaniu z tytułu rozwiązania umowy o pracę przed upływem terminu, na który została zawarta. Powyższa regulacja przepisu, w ocenie Spółki może dotyczyć wyłącznie umów z określonym terminem trwania (np. umów o pracę na czas określony). Ponadto z brzmienia przepisu wynika, iż taka umowa o pracę winna określać zasady wypłaty odprawy lub odszkodowania na wypadek jej rozwiązania.

W przedmiotowej sprawie mamy przede wszystkim do czynienia z umową o pracę zawartą na czas nieokreślony, która jak wynika z Kodeksu pracy jest odmiennym typem umów od umów czasowych. Umowa o pracę na czas nieokreślony ze swojej istoty nie określa terminu na jaki została zawarta (a tym samym nie może przewidywać wypłaty odprawy czy odszkodowania na wypadek jej rozwiązania przed upływem terminu na który została zawarta). Tym samym już z tego powodu zastosowanie ww. regulacji prawnej nie może mieć zastosowania do Umowy o pracę wiążącej Spółkę z odwołanym Prezesem Zarządu, którą strony planują rozwiązać za porozumieniem Stron.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przedmiotowe odszkodowanie rekompensujące odwołanemu Prezesowi Zarządu rezygnację z korzystania z wyżej wskazanej szczególnej ochrony trwałości umowy o pracę winno zostać opodatkowane na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się
(w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj