Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-530/11-3/MK1
z 29 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.06.2011 r. (data wpływu 20.06.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych Banku do wykazania kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C :

  • jest nieprawidłowe - w części dotyczącej uwzględnienia w PIT-8C opłat za ostatni miesiąc/kwartał roku, w którym nastąpiła sprzedaż, które zostały pobrane na początku kolejnego roku,
  • jest prawidłowe w pozostałym zakresie.


UZASADNIENIE


W dniu 20.06.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych Banku do wykazania kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


SA (dalej jako: Bank) w ramach swojej działalności gospodarczej określonej przepisami Prawa bankowego i statutem Banku świadczy na rzecz Klientów m.in. usługi powiernicze (rozliczanie transakcji zawartych przez Klienta na papierach wartościowych).

W ramach tych usług Bank prowadzi na rzecz Klientów - osób fizycznych, w tym klientów Departamentu Bankowości Prywatnej, rachunki papierów wartościowych (dalej jako: Papierów) oraz dokonuje na ich rzecz rozliczenia transakcji odpłatnego zakupu i zbycia papierów wartościowych.

Na posiadanych rachunkach klienci Banku (dalej jako Klienci lub Osoby Fizyczne) przechowują różnego rodzaju Papiery, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Z posiadanymi przez Klientów Papierami wiąże się przede wszystkim konieczność posiadania rachunku na którym są zapisywane Papiery, a także ponoszenia kosztów ich przechowywania.


Tym samym Klienci są zobowiązani do ponoszenia różnego rodzaju opłat obejmujących m. in:

  1. Koszty prowadzenia rachunku Papierów (dalej jako: Koszty prowadzenia rachunku),
  2. Koszty przechowywania Papierów (dalej jako: Koszty przechowywania Papierów).

Ww. koszty pobierane są przez Bank od klientów na podstawie Taryfy Prowizji i Opłat Bankowych (dalej jako: Taryfa). Koszty te Osoba Fizyczna - Klient Banku ponosi w wysokości określonej w Taryfie. Koszty te są określone w Taryfie dwojako: Koszty prowadzenia rachunku są określone kwotowo, Koszty przechowywania Papierów są określone procentowo i są pochodną wolumenu przechowywanych Papierów. Bank wystawia ww. Osobom fizycznym posiadającym rachunek i uzyskującym przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych informację PIT-8C za dany rok podatkowy. Informacje PIT-8C według ustalonego wzoru Bank sporządza odrębnie dla podatnika i urzędu skarbowego oraz przekazuje po jednym egzemplarzu dla podatnika i właściwego dla niego urzędu skarbowego w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym miały miejsce transakcje podlegające wykazaniu w PIT-8C.

PIT-8C zawiera informacje o uzyskanych przez Osoby Fizyczne przychodach, kosztach i dochodach/stratach z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Bank w ramach kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w PIT-8C z tytułu transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych uwzględnia cenę nabycia zbywanych przez Klientów - Osoby fizyczne Papierów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Bank może w wystawianej Osobom Fizycznym informacji PIT-8C ująć ponoszone przez Osoby Fizyczne Koszty prowadzenia rachunku?
  2. W jakim momencie Bank może ująć Koszty prowadzenia rachunku w informacji PIT-8C? Czy ujęcie w kosztach uzyskania przychodów Kosztów prowadzenia rachunku Papierów przez Bank w informacji PIT-8C powinno nastąpić za cały rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż papierów wartościowych niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte?
  3. Czy Bank może w wystawianej Osobom Fizycznym informacji PIT-8C ująć ponoszone przez Osoby Fizyczne Koszty przechowywania Papierów?
  4. W jakim momencie Bank może ująć w informacji PIT-8C Koszty przechowywania Papierów? Czy ujęcie w kosztach uzyskania przychodów Kosztów prowadzenia rachunku i Kosztów przechowywania Papierów przez Bank w informacji PIT-8C powinno nastąpić za cały rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż papierów wartościowych niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte?
  5. Czy w sytuacji, gdy Bank może w informacji PIT-8C wykazywać w kosztach uzyskania przychodów Koszty przechowywania Papierów to czy Bank powinien wykazywać w kosztach uzyskania przychodów w informacji PIT-8C Koszty przechowywania Papierów za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż, ale które zostały naliczone i pobrane w roku następnym?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania Nr 5. W zakresie pozostałych pytań zostaną wydane odrębne interpretacje indywidualne.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, za wyjątkiem tych dochodów, które zostały wymienione w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy o PIT oraz dochodów od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PlT zalicza do źródeł przychodów kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c) ustawy o PIT.


Na gruncie przepisów prawa podatkowego, co do zasady, nie istnieje definicja papierów wartościowych. Tym samym do definiowania papierów wartościowych należy się posłużyć definicją zawartą w art. 3 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej jako: ustawa o obrocie instrumentami) zgodnie z którą przez papiery wartościowe należy rozumieć akcje, prawa poboru, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe wynikające z akcji lub z zaciągniętego długu. W praktyce obrotu bankowego najczęstszymi przypadkami papierów wartościowych będą akcje, prawa do akcji, prawa poboru, certyfikaty inwestycyjne oraz obligacje.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o PlT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in.:

  • należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PlT)


Ustawa o PIT definiuje dochód ze źródła przychodów, o ile przepisy art. 24-25 ustawy o PIT nie stanowią inaczej jako nadwyżkę sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W sytuacji, gdy koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Na mocy art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT dochodem, o którym mowa w powołanym wyżej ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodów określa się na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ustawy o PIT.

Natomiast w myśl art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT dochodem, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 30b ust. 2 ustawy, dochodem ze zbycia papierów wartościowych jest:

  • różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f lub ust. 1 g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ustawy o PIT,
  • różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy o PIT

osiągnięta w roku podatkowym.


Definicja kosztów uzyskania przychodów znajduje się w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, w myśl którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.


Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

  • wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych,
  • wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.


Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowi jednak, że wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zgodnie z treścią obowiązku określonego w art. 39 ust. 3 w powiązaniu z art. 30b ust. 2 ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o PIT, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, sporządzone według ustalonego wzoru.

Tym samym w świetle powyższych przepisów Bank jest zobowiązany do corocznego sporządzania informacji PIT-8C o osiągniętych przez jego Klientów dochodach (poniesionych stratach) z kapitałów pieniężnych, które wynikają z obrotu instrumentami finansowymi notowanymi na giełdowym rynku regulowanym lub na pozagiełdowym rynku regulowanym. Zasady dotyczące tych rynków są określone w treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.


W przygotowywanych informacjach PIT-8C Bank jest zobowiązany do ujmowania przychodów i kosztów wynikających z dokonanych w danym roku podatkowym transakcji:

  • na papierach wartościowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. a ustawy o obrocie instrumentami,
  • związanych z obrotem prawami dotyczącymi papierów wartościowych wskazanych w art. 3 ust. 1 ustawy o obrocie papierami, jak również innymi instrumentami będącymi innymi instrumentami finansowymi niż papiery wartościowe, określone w art. 2 ust. 2 ustawy o obrocie takie jak m.in. instrumenty rynku pieniężnego, finansowe kontrakty terminowe, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopę procentową, swapy walutowe, opcje walutowe, opcje na opcje i opcje na stopę procentową, opcje na inne instrumenty finansowe i inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie).


O zakresie treści informacji PIT-8C decyduje załącznik nr 9 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 243, poz. 1760 z późn. zm., dalej jako: Rozporządzenie).


Zgodnie z treścią Rozporządzenia Bank sporządzając informacje PIT-8C jest zobowiązany do odrębnego wyodrębniania:

  • w polu nr 43 i 44 wartości przychodu oraz kosztu jego uzyskania, zgodnie z tytułem Odpłatne zbycie papierów wartościowych w wierszu nr 1 cz. E druku informacji PIT-8C,
  • w polu nr 46 i 46 wartości przychodu oraz kosztu jego uzyskania, zgodnie z tytułem Realizacja praw wynikających z papierów wartościowych w wierszu nr 2 cz. E druku informacji PIT-8C,
  • w polu nr 47 i 48 wartości przychodu oraz kosztu jego uzyskania zgodnie z tytułem Odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających w wierszu nr 3 cz. E druku informacji PIT-8C.


Stanowisko Banku w zakresie pytania 5


Odnosząc się do sytuacji opisanej w pytaniu 5 niniejszego wniosku, a dotyczącej sytuacji w której Bank powinien wykazywać w kosztach uzyskania przychodów w informacji PIT-8C koszty prowadzenia rachunku oraz koszty przechowywania papierów za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż, ale które zostały naliczone i pobrane w roku, w którym nastąpiła sprzedaż Bank zauważa co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione. Biorąc pod uwagę, że art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT szczegółowo reguluje, że dochodem ze zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów z odpłatnego zbycia a kosztami uzyskania przychodów osiągnięta w roku podatkowym norma art. 22 ust. 4 ustawy o PIT powinna być czytana w ten sposób, że koszty uzyskania przychodów dotyczące odpłatnego zbycia papierów wartościowych powinny być potrącane w roku podatkowym którego dotyczą. Potwierdzeniem dla tak dokonanej wykładni jest sytuacja opisana poniżej.

Generalnie, co do zasady Klienci Banku - Osoby Fizyczne ponoszą różnego rodzaju opłaty (koszty) w zakresie usług powierniczych w oparciu o Taryfę będącej częścią umowy zawartej między Bankiem a Klientem. Specyfika obciążania klientów różnego rodzaju kosztami i opłatami zawartymi w Taryfie stanowi jednak o tym, że niektóre opłaty i koszty ponoszone są z dołu, po dokonaniu danej operacji lub transakcji bankowej. O ile w przypadku prowadzenia rachunku bankowego koszty prowadzenia rachunku w formie opłaty półrocznej są płatne z góry za każde rozpoczęte kalendarzowe półrocze, o tyle inna sytuacja ma miejsce w przypadku kosztów z tytułu przechowywania papierów. W przypadku kosztów za przechowywanie papierów Osoba Fizyczna ponosi koszty przechowywania papierów w formie kosztu kwartalnego, liczonego od wartości nominalnej papierów. Specyfika ponoszenia tego rodzaju kosztów powoduje tym samym, że nie jest możliwe pobranie tego rodzaju opłaty ściśle w tym samym roku kalendarzowym za który jest wystawiany PIT-8C.

W świetle wyżej wskazanego art. 22 ust. 4 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Co do zasady Bank będzie wykazywać więc w kosztach uzyskania przychodów koszty poniesione w danym roku podatkowym. Odnosząc się jednak do tego co napisano powyżej należy stwierdzić, że norma art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT obliguje Bank do spojrzenia na kwestię momentu zaliczenia wydatku do kosztu w sposób szerszy tj. w odniesieniu do określenia roku podatkowego.

Podstawą przyjęcia takiej koncepcji jest sytuacja praktyczna będąca przedmiotem zapytania odnośnie pytania 5, a mianowicie sytuacja ponoszenia przez podatnika (klienta) kosztów w postaci kosztu przechowywania papierów za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż, ale które zostały naliczone i faktycznie pobrane na początku roku następnego. Tego rodzaju sytuacja praktyczna ma miejsce w Banku odnośnie kosztów przechowywania papierów. W odniesieniu do kosztów prowadzenia rachunku sposób ich ponoszenia jest rozwiązany w Taryfie Banku w ten sposób, że tego rodzaju opłaty mają charakter opłaty półrocznej i opłata za drugie półrocze danego roku podatkowego pobierana jest z góry na jego początku. O tyle w przypadku kosztów przechowywania papierów charakter tego rodzaju opłaty powoduje, że część tego rodzaju opłat dotycząca ostatniego kwartału roku kalendarzowego (podatkowego - opłata jest pobierana bowiem kwartalnie) nie jest ściśle ponoszona przez podatnika (klienta Banku) w danym roku podatkowym (kalendarzowym) za który wykazywane są w PIT-8C transakcje odpłatnego zbycia Papierów, lecz na początku roku następnego.

Ta sytuacja wynika z mechanizmu jakim „rządzi” się ten rodzaj kosztów - mają one bowiem charakter kosztów procentowych, które stanowią określony procent od wolumenu posiadanych przez podatnika (klienta Banku) papierów. W celu prawidłowego określenia ich wielkości koszty te mogą zostać określone przez Bank w sposób pełny wyłącznie po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (w tym przypadku kwartału). Ponadto zdaniem Banku sam fakt, że koszty w postaci kosztu przechowywania papierów za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż zostają naliczone i faktycznie pobrane na początku pierwszego kwartału roku następnego ma wyłącznie walor księgowy/techniczny i nie powinno skutkować dla Klienta w sposób podatkowy. Nie można bowiem zaprzeczyć, że nie dotyczą one roku podatkowego, w którym został osiągnięty dochód ze zbycia papierów wartościowych, o którym mowa w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, ponadto dotyczą cyklu rozliczeniowego dla będących przedmiotem wyraportowania przez Bank transakcji za ten rok podatkowy.

Gdyby bowiem w tym przypadku zastosować ścisłą wykładnię art. 22 ust. 4 ustawy o PIT, zgodnie z którą Bank może w informacji PIT-8C wykazać jedynie takie koszty, w tym Koszty Przechowywania Papierów, które zostały przez podatnika (Klienta Banku) poniesione w tym samym roku, w którym nastąpiło zbycie papierów wartościowych, wtedy koszty za ostatni kwartał roku podatkowego nie mogły być nigdy przez Bank wykazane w informacji PIT-8C. Należy jednak uznać, że przyjęcie tego rodzaju koncepcji byłoby całkowicie sprzeczne z intencją ustawodawcy, który w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT określając sposób ustalenia dochodu odnosił się do jego osiągnięcia w danym roku podatkowym. Tym samym aby w sposób prawidłowy określić dochód przynależny do danego roku podatkowego trzeba w sposób prawidłowy określić wszystkie składniki wpływające na wysokość jego ustalenia tj. wszystkie przychody i koszty.

Tym samym należy zdaniem Banku, przyjąć, że Bank powinien w informacji PIT-8C za rok, w którym nastąpiło zbycie papierów wartościowych, wykazać koszty przechowywania papierów za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż i które zostały naliczone i faktycznie pobrane w roku sprzedaży, jak również powinien wykazywać w ramach kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C, koszty dotyczących ostatniego miesiąca/kwartału roku, w którym nastąpiła sprzedaż, które nie zostały pobrane w tym roku (pobierane są na początku roku kolejnego).


Jednocześnie Bank wskazuje, że w zakresie pytań, będących przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację Minister Finansów, działając przez wskazanych Dyrektorów Izb Skarbowych wydał następujące interpretacje:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24.12.2010 r. (sygn. IPPB2/415-843/10-2/MK) - w której organ podatkowy stwierdził, że:
    • wnioskodawca sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać w kwocie kosztów uzyskania przychodów uiszczone przez Klienta opłaty (w tym opłatę z tytułu przechowywania papierów wartościowych oraz opłaty rozliczeniowe z tytułu prowadzenia rachunku bankowego),
    • wysokość uiszczonych opłat należy wykazać za cały rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż papierów wartościowych, niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte...,
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17.11.2008 r. (sygn. IPPB2/415-970/10-2/MK1 w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika zgodnie z którym w przypadku, jeśli klient uzyska w danym roku podatkowym przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, to tak opłatę za prowadzenie rachunku jak i opłatę za zarządzanie należy wykazać klientowi w całości w informacji PIT-8C za dany rok jako koszt uzyskania tego przychodu,
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 05.10.2010 r. (sygn. IPPB2/415-632/10-4/MG) zgodnie z którą organ potwierdził, że poniesione przez Wnioskodawcę, opłaty za prowadzenie rachunków oraz depozyt aktywów uznane mogą być za koszt uzyskania przychodu, jeżeli Wnioskodawca w danym roku podatkowym, w którym poniósł przedmiotowe koszty uzyskał przychód z ich odpłatnego zbycia.
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14.07.2008 r. (sygn. IPPB2/415-645/08-2/AS), zgodnie z którą organ stanął na stanowisku, że przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PlT za koszty uzyskania przychodu przyjmuje się wydatki, m. in. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie w celu uzyskania przychodu, np.: koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesione w danym roku związane z prowadzeniem lub założeniem rachunków, koszty transferu czy koszty zdeponowania papierów itp.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe w części dot. uwzględnienia w PIT-8C opłat za ostatni miesiąc/kwartał roku, w którym nastąpiła sprzedaż, które zostały pobrane na początku kolejnego roku; za prawidłowe w pozostałym zakresie.

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307).


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


Natomiast zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych określony został w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenia przyszłego wynika, że Bank w ramach swojej działalności gospodarczej określonej przepisami Prawa bankowego i statutem Banku świadczy na rzecz klientów m.in. usługi powiernicze (rozliczanie transakcji zawartych przez Klienta na papierach wartościowych). W ramach tych usług Bank prowadzi na rzecz klientów - osób fizycznych, w tym klientów Departamentu Bankowości Prywatnej, rachunki papierów wartościowych oraz dokonuje na ich rzecz rozliczenia transakcji odpłatnego zakupu i zbycia papierów wartościowych. Na posiadanych rachunkach klienci Banku przechowują różnego rodzaju papiery, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Z posiadanymi przez klientów papierami wiąże się przede wszystkim konieczność posiadania rachunku na którym są zapisywane papiery, a także ponoszenia kosztów ich przechowywania.


Tym samym klienci są zobowiązani do ponoszenia różnego rodzaju opłat obejmujących m. in:

  1. Koszty prowadzenia rachunku papierów,
  2. Koszty przechowywania papierów.

Ww. koszty pobierane są przez Bank od klientów na podstawie Taryfy Prowizji i Opłat Bankowych. Koszty te osoba fizyczna - klient Banku ponosi w wysokości określonej w Taryfie. Koszty te są określone w Taryfie dwojako: koszty prowadzenia rachunku są określone kwotowo, koszty przechowywania papierów są określone procentowo i są pochodną wolumenu przechowywanych papierów. Bank wystawia ww. osobom fizycznym posiadającym rachunek i uzyskującym przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych informację PIT-8C za dany rok podatkowy. PIT-8C zawiera informacje o uzyskanych przez osoby fizyczne przychodach, kosztach i dochodach/stratach z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Bank w ramach kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w PIT-8C z tytułu transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych uwzględnia cenę nabycia zbywanych przez klientów - osoby fizyczne papierów.

W świetle art. 22 ust. 4 updof, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.


Wykładnia gramatyczna użytego w ww. artykule zwrotu „koszty poniesione” oznacza koszty faktycznie i bezspornie poniesione przez podatnika. Są to zatem te wydatki, które mają charakter definitywny, nie podlegają zwrotowi i są pokryte z zasobów majątkowych podatnika.


Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest poniesienie go przez podatnika.


Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca w informacji PIT-8C powinien wykazać jako koszty uzyskania przychodów koszty przechowywania papierów ale tylko faktycznie pobrane w roku sprzedaży papierów wartościowych. Stąd Bank powinien w informacji PIT-8C za rok, w którym nastąpiło zbycie papierów wartościowych wykazać koszty przechowywania papierów za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż, ale które zostały naliczone i faktycznie pobrane w roku sprzedaży oraz nie powinien wykazywać w ramach kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C kosztów przechowywania papierów dotyczących ostatniego miesiąca/kwartału roku, w którym nastąpiła sprzedaż, które nie zostały pobrane w tym roku (pobierane są na początku kolejnego).

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych - wskazać należy, iż rozstrzygnięcia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj