Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1010/11-2/JK
z 16 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1010/11-2/JK
Data
2012.01.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
umorzenie
umorzenie certyfikatu inwestycyjnego


Istota interpretacji
Umorzenie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym.



Wniosek ORD-IN 417 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia zasad opodatkowania umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia zasad opodatkowania umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

S Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Z dalej: „S”) jest jedynym uczestnikiem C Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych z siedzibą w W wpisanego do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez sąd okręgowy (dalej: „C”).

Obejmując certyfikaty inwestycyjne C S dokonała wpłaty w papierach wartościowych, tj. akcjach ST S.A. (dalej: „St”). Akcje St, które zostały wniesione do C przez S zostały uprzednio wniesione przez Wnioskodawcę do S w formie wkładu niepieniężnego. Zainteresowany uzyskał więc akcje w S w zamian za akcje St. W wyniku transakcji w aktywach S pojawiły się akcje St, które następnie wniesiono do C i w tym momencie w aktywach S pojawiły się certyfikaty inwestycyjne C.

Mając na uwadze fakt, iż S jako spółka osobowa jest transparentna podatkowo, tj. opodatkowanie podatkiem dochodowym dokonywane jest na poziomie wspólnika (akcjonariusza i komplementariusza), a nie na poziomie spółki, Wnioskodawca (będący akcjonariuszem S) uzyskał interpretację indywidualną nr (…) z dnia (…)r. w zakresie określania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu przez S wniesionych do tej spółki w formie wkładu niepieniężnego. Zdaniem Ministra Finansów przy odpłatnym zbyciu przez S akcji, które uprzednio zostały wniesione do tej spółki w formie wkładu niepieniężnego, koszt uzyskania przychodu winien być ustalony w wysokości: wartości nominalnej akcji wydanych przez S za wniesione akcje. Wartość ta odpowiadać będzie wycenie wkładu niepieniężnego dokonanej przez wspólnika (akcjonariusza) w momencie wnoszenia akcji do spółki komandytowo-akcyjnej (S), nie wyższej od wartości rynkowej z dnia wniesienia. Oznacza to, że wartość akcji St wniesiona do S została ustalona dla celów podatkowych w wartości wynikającej z wyceny na potrzeby wniesienia wkładu niepieniężnego. Wnoszone (wpłacane w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych) akcje w zamian za certyfikaty inwestycyjne zostały bowiem wycenione na moment przeprowadzenia transakcji.

Dokonując wniesienia akcji St do C w trybie art. 7 ust. 2 w związku z art. 28 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (dalej: „uofi”) transakcja ta podlegała opodatkowaniu zgodnie z interpretacją indywidualną nr z dnia uzyskaną przez Wnioskodawcę. Oznacza to, że przychodem z tej transakcji była wartość otrzymanych certyfikatów, a kosztem jego uzyskania wartość akcji St ustalona na podstawie interpretacji indywidualnej nr z dnia. Wartość nabytych certyfikatów inwestycyjnych została wykazana w aktywach S. Ich wartość podatkowa odpowiadała wartości akcji St wpłaconych na objęcie certyfikatów.

S zamierzał dokonać w 2011 r. umorzenia całości lub części certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego C. S miał więc uzyskać w wyniku przeprowadzonego umorzenia certyfikatów inwestycyjnych C kwotę odpowiadającą iloczynowi liczby posiadanych certyfikatów i aktualnej wycenie posiadanych certyfikatów inwestycyjnych. Umorzenie certyfikatów inwestycyjnych C dokonane miało zostać zgodnie z regulacjami zawartymi w uofi oraz zgodnie z regulacjami Statutu funduszu inwestycyjnego C.

W związku z opisanymi wyżej planami inwestycyjnymi, Wnioskodawca uzyskał interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w nr (…) z dnia (…) r. potwierdzającą, że ustalając dochód z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych C, będących w posiadaniu S, płatnik (fundusz inwestycyjny, tj. działające w jego imieniu Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) winien ustalić go dla wspólników S (będących osobami fizycznymi) w wysokości różnicy pomiędzy kwotą wypłacaną inwestorowi (S) w wyniku umorzenia certyfikatów inwestycyjnych, a kosztem uzyskania tego przychodu w wysokości wydatku na nabycie umarzanych certyfikatów inwestycyjnych C, tj. w kwocie określonej w wartości akcji St wnoszonych (wpłacanych w rozumieniu uofi) przez S do C w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych C.

Składając poprzedni wniosek o wydanie interpretacji (w odpowiedzi na który została wydana interpretacja nr z dnia r.). Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego, iż S zamierza dokonać umorzenia certyfikatów inwestycyjnych C w 2011 r. Z uwagi jednak na przedłużający się proces decyzyjny, nie jest wykluczone, że umorzenie certyfikatów inwestycyjnych C nastąpi nie w roku 2011, ale w roku 2012 lub w latach późniejszych.

W związku z powyższym, Zainteresowany chciałby uzyskać potwierdzenie, że stanowisko Ministra Finansów przedstawione w uzyskanej przez Wnioskodawcę interpretacji nr z dnia r. znajdzie zastosowanie również w przypadku umorzenia certyfikatów C w roku 2012 oraz w latach późniejszych, pod warunkiem, że nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.

Dlatego też Wnioskodawca zwraca się z pytaniem przedstawionym poniżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku umorzenia całości lub części certyfikatów inwestycyjnych C dochód Wnioskodawcy – jako akcjonariusza S – winien zostać obliczony jako różnica pomiędzy kwotą wypłacaną w wyniku umorzenia certyfikatów inwestycyjnych, a kosztem uzyskania tego przychodu w wysokości wydatku na nabycie umarzanych certyfikatów inwestycyjnych C, tj. w kwocie określonej w wartości akcji St wnoszonych (wpłacanych w rozumieniu uofi) przez S do C w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych C...

Zdaniem Wnioskodawcy, jego dochód – jako akcjonariusza S – z tytułu z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych C, będących w posiadaniu S, winien zostać obliczony w wysokości różnicy pomiędzy kwotą wypłacaną inwestorowi (S) w wyniku umorzenia certyfikatów inwestycyjnych, a kosztem uzyskania tego przychodu w wysokości wydatku na nabycie umarzanych certyfikatów inwestycyjnych C, tj. w kwocie określonej w wartości akcji St wnoszonych (wpłacanych w rozumieniu uofi) przez S do C w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych C.

W opisanej w stanie faktycznym sytuacji podatnikami będą wspólnicy S (komplementariusze i akcjonariusze) jako, że podmiot ten jako spółka osobowa (spółka komandytowo-akcyjna) nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych – spółka ta jest transparentna podatkowo.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) – dalej: „updof”, dochód z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu jako tzw. dochód z udziału w funduszach kapitałowych (inwestycyjnych).

Mając na uwadze, iż dochód z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych C opodatkowany będzie na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 5 updof, przychód z umorzenia certyfikatów winien, zgodnie z interpretacją a contrario art. 30 ust. 6 updof w związku z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof, być pomniejszony o koszty jego uzyskania. Koszty te winny zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof zostać ustalone w momencie umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w wysokości wydatków na nabycie certyfikatów inwestycyjnych.

Dokonując objęcia certyfikatów inwestycyjnych S dokonał wpłaty w papierach wartościowych w rozumieniu art. 7 ust. 2 w związku z art. 28 uofi. Transakcja ta podlegała opodatkowaniu zgodnie z interpretacją indywidualną nr z dnia r. uzyskaną przez Wnioskodawcę (wspólnika – akcjonariusza S). Oznacza to, że przychodem z tej transakcji była wartość otrzymanych certyfikatów a kosztem jego uzyskania wartość akcji St ustalona na podstawie opisanej powyżej interpretacji indywidualnej nr z dnia r. Z tego też względu S a faktycznie jej wspólnicy (komplementariusz i akcjonariusz) ponieśli wydatek na nabycie certyfikatów inwestycyjnych w wysokości wartości akcji, w zamian za które dokonywali objęcia certyfikatów inwestycyjnych C. S dokonał bowiem wpłaty na certyfikaty inwestycyjne C a wartość nabytych certyfikatów inwestycyjnych powiększyła aktywa S. Wnoszone (wpłacane w rozumieniu uofi) akcje w zamian za certyfikaty inwestycyjne zostały wycenione na moment transakcji.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku umorzenia certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego C, obliczając dochód Wnioskodawcy z tytułu tej transakcji należy uwzględnić koszt uzyskania przychodu z umorzenia certyfikatów. Wartość tę należy ustalić w wysokości wydatku na nabycie certyfikatów inwestycyjnych, tj. w wysokości wpłaty dokonanej przez S do funduszu inwestycyjnego na objęcie certyfikatów inwestycyjnych w rozumieniu regulacji art. 7 i art. 28 uofi, tj. w kwocie odpowiadającej wartości akcji St wniesionych do funduszu inwestycyjnego C przez S w zamian za obejmowane certyfikaty inwestycyjne C.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj