Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.96.2017.1.MM
z 25 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2017 r. (data wpływu 18 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni będącej osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego usytuowanego w budynku wielolokalowym pozostającym w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej. Prawo do ww. lokalu Wnioskodawczyni wraz ze swoim ówczesnym małżonkiem nabyła na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej w 1999 r. w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Potwierdzeniem tego jest wystawiony dnia 24 czerwca 1999 r. dokument zatytułowany „Przydział lokalu mieszkalnego”.

Wyrokiem z dnia 25 lutego 2013 r. Sąd Okręgowy orzekł o rozwiązaniu małżeństwa Wnioskodawczyni przez rozwód. W dniu 9 czerwca 2016 r. przed Sądem Rejonowym Wnioskodawczyni zawarła z byłym małżonkiem ugodę o podziale majątku wspólnego. W skład majątku wspólnego będącego przedmiotem podziału wchodziły następujące składniki majątkowe:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego opisane na wstępie niniejszego wniosku,
  2. zabudowana domem jednorodzinnym nieruchomość gruntowa,
  3. dwie nieruchomości gruntowe położone w miejscowości S.

W wyniku zawartej ugody Wnioskodawczyni i jej byli mąż dokonali częściowego podziału majątku wspólnego w ten sposób, że:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego opisane na wstępie niniejszego wniosku otrzymała na wyłączną własność Wnioskodawczyni,
  2. zabudowaną domem jednorodzinnym nieruchomość gruntową otrzymał na wyłączną własność były małżonek Wnioskodawczyni,
  3. pozostałe dwie nieruchomości gruntowe pozostaną w dalszym ciągu współwłasnością Wnioskodawczyni i byłego małżonka w częściach równych,
  4. były małżonek został zobowiązany do dokonania na rzecz Wnioskodawczyni tytułem dopłaty kwoty 110.000 zł w terminie do dnia 31 lipca 2017 r. z odsetkami ustawowymi na wypadek uchybienia terminowi płatności.

Przedmiotowa ugoda obejmowała wszelkie roszczenia z tytułu podziału majątku wspólnego, o których mowa w art. 43, 45 i 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.


Podkreślenia wymaga, iż na dzień dokonywania podziału majątku wspólnego nie była dokonywana wycena majątku wspólnego (także ugoda milczy na temat wartości poszczególnych nieruchomości będących przedmiotem ugodowego podziału majątku wspólnego). Tym niemniej dokonując podziału majątku Wnioskodawczyni i były małżonek dążyli do podziału równego, czego wyrazem jest również obciążenie byłego małżonka obowiązkiem dopłaty na rzecz Wnioskodawczyni.

W dniu 30 grudnia 2016 r. Wnioskodawczyni dokonała zbycia udziału wynoszącego 1/5 części w przysługującym jej spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Udział został zbyty za cenę 40.000 zł. W pozostałej części, tj. 4/5 spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nadal przysługuje Wnioskodawczyni.

W tym stanie rzeczy Wnioskodawczyni powzięła wątpliwości, co do zakresu obowiązków, jakie ciążą na niej na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r., poz. 2032, z póżn. zm.; dalej: ustawa o PIT) w związku ze zbyciem w dniu 30 grudnia 2016r. udziału wynoszącego 1/5 część w przysługującym Wnioskodawczyni spółdzielczym prawie do lokalu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy zbycie w dniu 30 grudnia 2016r. udziału wynoszącego 1/5 części w przysługującym Wnioskodawczyni spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego opisanym w niniejszym wniosku skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT?
  2. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, iż przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT powstaje tylko w tej części, w jakiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nabyła w wyniku podziału majątku wspólnego, tj. Wnioskodawczyni winna rozpoznać jako przychód podatkowy wyłącznie 1/2 kwoty otrzymanej ze zbycia 1/5 części w przysługującym Wnioskodawczyni spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, zaś w pozostałej części otrzymana kwota pozostanie poza zakresem opodatkowania PIT.

W ocenie Wnioskodawczyni, odpowiedź na pierwsze z postawionych w niniejszym wniosku pytań powinna być negatywna, tzn. w związku ze zbyciem w dniu 30 grudnia 2016 r. udziału wynoszącego 1/5 części w przysługującym Wnioskodawczyni spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego nie powstał po stronie Wnioskodawczyni przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PIT.

Wspomniany przepis stanowi bowiem, iż źródłem przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o PIT jest m.in. odpłatne zbycie (z zastrzeżeniem art. 10 ust. 2, który w niniejszej sprawie nie ma zastosowania) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższej regulacji wynika, iż odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w każdym przypadku, gdy owe zbycie następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa. Konsekwentnie, jeżeli zbycie nastąpi po upływie wskazanego w rzeczonym przepisie okresu nie generuje ono przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PIT, a co za tym idzie uzyskana kwota ze zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu. W takim przypadku na podatniku nie ciążą też żadne obowiązki wynikające z przepisów ustawy o PIT łączące się ze zbyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni w jej przypadku takie obowiązki nie powstaną. Zbycie w dniu 30 grudnia 2016 r. udziału o wartości 1/5 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie nastąpiło bowiem w wykonaniu działalności gospodarczej, zaś spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w którym ów udział został zbyty Wnioskodawczyni nabyła w 1999 r., a więc zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Jak bowiem wskazano w opisie stanu faktycznego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nabyła w 1999 r. w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Prawo to weszło do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej ówczesnego małżonka na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej i przysługiwało jako współwłasność łączna. Datę 24 września 1999 r. wynikającą z dokumentu „Przydział lokalu mieszkalnego nr 5301” należy zatem uznać za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię. W okolicznościach stanu faktycznego na prawidłowość tego twierdzenia nie ma wpływu fakt, iż w roku 2016 w następstwie rozwiązania małżeństwa Wnioskodawczyni przez rozwód nastąpił podział majątku dorobkowego, w wyniku którego przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przypadło w całości Wnioskodawczyni.

Wprawdzie przy podziale majątku wspólnego małżonków również może mieć miejsce nabycie nieruchomości lub prawa w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, tym niemniej zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które Wnioskodawczyni w całości podziela i prezentuje tutaj jako element jej własnego stanowiska w sprawie, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Innymi słowy tylko jeżeli podział odbył się w naturze, lecz w sposób, który był nieekwiwalentny i towarzyszyły mu spłaty lub dopłaty oraz gdy wartość otrzymanych przez byłego małżonka nieruchomości lub praw przekracza jego udział w majątku wspólnym, to wówczas za datę nabycia tego udziału, który przekracza udział byłego małżonka w majątku wspólnym, należy przyjąć, dzień w którym dokonano podziału majątku wspólnego. W przeciwnym wypadku za datę nabycia nieruchomości lub praw, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego do majątku wspólnego (por. np. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lipca 2015r., sygn. akt II FSK 932/13, z dnia 28 stycznia 2016r., sygn. akt II FSK 2119/13, a także WSA w Kielcach z dnia 7 lipca 2016r., sygn. akt I SA/Ke 351/16).

Odnosząc powyższe do okoliczności stanu faktycznego za w pełni uzasadnione uznać należy stanowisko, iż na skutek podziału majątku dorobkowego, po stronie Wnioskodawczyni nie nastąpiło „nabycie” w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w jakiejkolwiek części. Jak bowiem wskazano w opisie stanu faktycznego podział majątku dokonany pomiędzy Wnioskodawczynią i jej mężem był ekwiwalentny (równy), zaś w jego wyniku Wnioskodawczyni nie uzyskała nic ponad jej udział w majątku wspólnym. Świadczy o tym chociażby fakt, iż w związku z podziałem majątku Wnioskodawczyni nie była zobowiązana do jakichkolwiek dopłat i spłat na rzecz byłego małżonka. Wręcz przeciwnie to były małżonek obciążony został obowiązkiem dopłaty wyrównującej udział Wnioskodawczyni w majątku wspólnym, w wyniku czego wartość majątku otrzymanego przez każdego z małżonków w wyniku podziału była równa. W tym stanie rzeczy nie może być zatem mowy o jakimkolwiek zwiększeniu majątku Wnioskodawczyni, które uzasadniałoby twierdzenie, iż w wyniku podziału majątku „nabyła” ona w jakiejkolwiek części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w rozumieniu przywołanego wyżej przepisu ustawy o PIT. Tym samym, wobec faktu, iż wartość majątku, jaki przypadł Wnioskodawczyni po dokonanym podziale nie uległ zwiększeniu i odpowiadał wartości, jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim, za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy przyjąć rok 1999, kiedy to nastąpiło nabycie ww. prawa do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej małżonka. Pięcioletni okres liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie upłynął więc z dniem 31 grudnia 2004 r. W konsekwencji zbycie w roku 2016 udziału wynoszącego 1/5 części tego prawa nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z dokonanym zbyciem na Wnioskodawczyni nie ciążą żadne obowiązki na gruncie przepisów ustawy o PIT, w tym również brak jest po jej stronie obowiązku składania zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 30e ust. 4 w zw. z art. 45 ust. 1 a pkt 3 ustawy o PIT.

Podkreślenia wymaga, iż pogląd zbieżny z prezentowanym tutaj wyrażany jest również w interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu przytoczyć tutaj można m.in. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 stycznia 2017r., nr 1061-IPTPB2.4511.866.2016.1.IL, w której czytamy „przyjmując za Wnioskodawczynią, że w związku z podziałem majątku wspólnego byłych małżonków, wartość otrzymanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię była poniżej udziału, jaki Jej przysługiwał w majątku wspólnym, na co wskazuje dopłata otrzymana od byłego męża (...) to za datę nabycia tego prawa, które przypadło Wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku wspólnego należy przyjąć (...) datę nabycia tego prawa w czasie trwania związku małżeńskiego do majątku wspólnego” (w podobnym tonie także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 16 marca 2017 r., nr 0146- ITPB4.4511.882.2016.2.MST oraz w interpretacji z dnia 20 marca 2017 r., nr 3063- ILPB1-2.4511.95.2017.2.DJ.

Niezależnie od powyższego, nawet gdyby uznać, iż w przypadku Wnioskodawczyni z dniem podziału majątku dorobkowego doszło do nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, to zdaniem Wnioskodawczyni w opisanym stanie faktycznym i tak nie powstał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z tego, iż zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w czasie trwania małżeństwa z mocy prawa powstaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa. Jest to wspólność łączna i bezudziałowa, charakteryzująca się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, zaś zgodnie z art. 43 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z kolei z datą ustania małżeństwa współwłasność łączna, jaka istniała między małżonkami przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych. Zatem w chwili ustania małżeństwa co do zasady każdy z małżonków ma wynoszący 1/2 udział w majątku wspólnym, a więc w każdej rzeczy, jaka do tego majątku należy. Inaczej rzecz ujmując: w chwili ustania małżeństwa, Wnioskodawczyni była już więc właścicielem 1/2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W konsekwencji o nabyciu w drodze podziału majątku dorobkowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego można mówić jedynie w odniesieniu do pozostałej 1/2 tego prawa, której właścicielem w wyniku ustania małżeństwa stał się mąż Wnioskodawczyni.

Tymczasem, w niniejszej sprawie przedmiotem zbycia w roku 2016 nie było całe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, a jedynie udział wynoszący 1/5 jego części. Ponieważ obowiązujące przepisy ustawy o PIT nie wskazują zasad, w jakich należałoby ustalać przychód w przypadku sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, co do którego nabycie następuje etapami (a taka sytuacja miałaby miejsce, gdyby uznać, że w 1/2 spółdzielcze prawo do lokalu wnioskodawczyni nabyła w 1999 r., zaś w 1/2 w 2016 r. w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego), to zasadnym jest zdaniem Wnioskodawczyni przyjęcie, iż każdorazowo zbycie dotyczy kolejno tej „części” spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, która została nabyta najwcześniej. Innymi słowy w przypadku Wnioskodawczyni uznać należałoby, że zbycie dotyczy 1/5 części udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego z 1/2 owego prawa nabytego w 1999 r. Także zatem w tym przypadku z uwagi na upływ 5 letniego okresu od dnia nabycia tego prawa nie powstał przychód podlegający opodatkowaniu PIT.


Ad.2.


Pytanie oznaczone numerem 2 zostało zadane na wypadek, gdyby stanowisko Wnioskodawczyni prezentowane w zakresie pytania nr 1 uznane zostało za nieprawidłowe, tzn. Organ stwierdził, iż w wyniku podziału majątku wspólnego, Wnioskodawczyni nabyła 1/2 spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT i jednocześnie nie jest zasadne uznanie, iż zbycie w 2016 r. udziału o wartości 1/5 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi zbycie udziału w 1/2 spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego przez Wnioskodawczynię przed dniem podziału majątku, tj. w 1999 r. Pytanie to zmierza do uzyskania informacji, w jakiej wysokości Wnioskodawczyni w takim przypadku winna zadeklarować przychód dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w okolicznościach stanu faktycznego - przyjmując, iż w 2016 r. Wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku wspólnego nabyła 1/2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stając się tym samym wyłącznym właścicielem tego prawa, to dokonując w 2016 r. zbycia udziału w tak nabytym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego (tj. rozpatrywanym jako całość) wnioskodawczyni winna rozpoznać ewentualny przychód podatkowy tylko w wysokości, która przypada na tę „część” spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, która została nabyta w 2016 r. Zbycie dotyczące „części", która została nabyta w 1999 r. z uwagi na upływ okresu pięcioletniego nie będzie bowiem generowało przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Krótko mówiąc jeśli dla celów PIT należy przyjąć że Wnioskodawczyni dokonała w roku 2016 r. zbycia 1/5 udziału w całym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego (a nie tylko 1/5 z 1/2, którą Wnioskodawczyni nabyła w 1999 r.), to opodatkowaniu podatkiem dochodowym może podlegać wyłącznie 1/2 ze zbytego udziału w wysokości 1/5. W konsekwencji, skoro ów udział został zbyty za cenę 40.000zł, to przychodem do opodatkowania może być wyłącznie kwota 20.000zł, a nie cała cena otrzymana z tego tytułu.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawczyni na zadane w niniejszym wniosku pytanie nr 2 odpowiedź powinna być twierdząca. Mianowicie: w związku ze zbyciem w 2016 r. 1/5 udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT powstaje tylko w takiej części, w jakiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nabyła w wyniku podziału majątku wspólnego. Wnioskodawczyni winna zatem rozpoznać jako przychód podatkowy wyłącznie 1/2 kwoty otrzymanej ze zbycia 1/5 części w przysługującym Wnioskodawczyni spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, zaś w pozostałej części otrzymana kwota pozostanie poza zakresem opodatkowania PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Powołany przepis formułuje generalną zasadę stanowiącą, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli wspomniane zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie bądź wybudowanie, nie generuje ono przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie – kwota uzyskana z takiego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części bądź udziału w nieruchomości oraz ww. praw majątkowych decydujące znaczenie ma ustalenie daty ich nabycia. W odniesieniu do sprawy będącej przedmiotem wniosku, istotnym jest więc ustalenie daty nabycia przez Wnioskodawczynię prawa własności do nieruchomości mającej podlegać sprzedaży.

Należy wskazać, iż zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Z kolei w myśl art. 35 ww. Kodeksu, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.


Powyższe regulacje precyzuje art. 43 § 1 Kodeksu, w świetle którego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.


Opisany ustrój majątkowy trwa do ustania lub unieważnienia małżeństwa albo orzeczenia separacji, chyba że w czasie trwania związku małżeńskiego małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową, z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków sąd orzekł zniesienie wspólności bądź wspólność ustała z mocy prawa na skutek ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.


Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest jej nabyciem. Mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.


Tym samym, za datę nabycia nieruchomości lub prawa, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, ale tylko wówczas, jeżeli podział był ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszyły mu spłaty i dopłaty lub jeżeli wartość otrzymanych przez daną osobę nieruchomości lub praw w wyniku tego podziału mieściła się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługiwał w majątku wspólnym.

Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, mając na względzie, że wartość majątku, jaki przypadł Wnioskodawczyni po dokonanym podziale odpowiadała udziałowi przysługującemu Jej w majątku dorobkowym małżeńskim, za datę nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mającego podlegać sprzedaży należy przyjąć 1999 rok, kiedy to nastąpiło nabycie ww. lokalu przez małżonków do majątku wspólnego w czasie trwania związku małżeńskiego.

Pięcioletni okres liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie upłynął więc z dniem 31 grudnia 2004 r. W konsekwencji, sprzedaż udziału wynoszącego 1/5 części przysługującemu Wnioskodawczyni w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu w 2016 roku nie będzie stanowić dla Niej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie doprowadzi do powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Należy przy tym nadmienić, że stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, w przypadku zamiany lokalu mieszkalnego pięcioletni okres, o którym mowa w powołanym przepisie odnosi się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Z uwagi na udzieloną odpowiedź na pytanie nr 1 wniosku, pytanie nr 2 stało się bezprzedmiotowe. Tym samym tut. organ nie dokonywał oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do pytania nr 2.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj