Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1571/14/AP
z 10 lutego 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2014 r. (data wpływu 19 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej nabycie prawa do znaków towarowych oraz prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej nabycie prawa do znaków towarowych oraz prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca (SKA) rozważa nabycie od swojego akcjonariusza (dalej: Akcjonariusz) praw ochronnych na znaki towarowe (jednego lub wielu) zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Znaki towarowe). Nabycie to zostałoby dokonane poprzez wniesienie przez Akcjonariusza przedmiotowych Znaków towarowych w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), w zamian za akcje wyemitowane przez SKA na rzecz Akcjonariusza.

Dla celów dokonania aportu Znaków towarowych, Akcjonariusz zleci wykonanie ich wyceny przez niezależny podmiot zajmujący się rzeczoznawstwem majątkowym. W zamian za aport Znaków towarowych Akcjonariusz uzyska akcje w SKA o określonej wartości nominalnej, która może być niższa od rynkowej wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego. W takim przypadku, różnica między wartością nominalną wydanych akcji a wartością rynkową przedmiotu wkładu zostanie przekazana na kapitał zapasowy SKA.

Z uwagi na fakt, że Znaki towarowe wnoszone do SKA nie będą spełniały definicji przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego podlegała będzie opodatkowaniu VAT. Podmiotem zobowiązanym do uiszczenia podatku należnego w związku z dokonywaną transakcją będzie Akcjonariusz, jako podmiot wnoszący aport. Transakcja wniesienia aportu do SKA zostanie potwierdzona fakturą VAT wystawioną przez Akcjonariusza na rzecz SKA. SKA i Akcjonariusz na moment wniesienia aportu będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Wniesione aportem Znaki towarowe, SKA zamierza wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT. SKA rozważa zarządzanie Znakami towarowymi poprzez ich oddanie w odpłatne używanie (na podstawie umowy licencyjnej na odpłatne korzystanie ze Znaków towarowych) bądź dalszą ich sprzedaż lub wniesienie aportem do innego podmiotu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  • Czy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, SKA będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez Akcjonariusza faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia do SKA wkładu niepieniężnego w postaci Znaków towarowych?
  • Czy SKA, wnioskując o zwrot różnicy podatku VAT, będzie uprawniona – zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT – do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, czy też zastosowanie znajdzie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT przewidujący na zwrot termin 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, zakładając, że w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy SKA wykaże czynności opodatkowane na terytorium kraju?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  • Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez Akcjonariusza faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Znaków towarowych.
  • Składając wniosek o zwrot różnicy podatku VAT za okres rozliczeniowy, w którym wykaże czynności opodatkowane na terytorium kraju, będzie uprawniony – zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT – do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia tego rozliczenia, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej będą wynikać z faktury/faktur dokumentującej/dokumentujących kwoty należności, które zostaną w całości zapłacone, przy czym za moment zapłaty faktury, dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego od Akcjonariusza należy uznać dzień, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego SKA oraz złożenia oświadczenia o objęciu akcji przez Akcjonariusza, na mocy których nabędzie on akcje w zamian za wniesiony wkład niepieniężny.


Uzasadnienie prawne.

Ad. 1.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wyjątki nie będą jednak miały zastosowania do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z czynnością wniesienia aportu Akcjonariusz wystawi na SKA fakturę VAT. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika także, że SKA ma zamiar wykorzystywać otrzymane aportem Znaki towarowe do czynności opodatkowanych np. poprzez oddanie ich w odpłatne używanie (na podstawie umowy licencyjnej na odpłatne korzystanie ze Znaków towarowych).

W konsekwencji należy uznać, że SKA wykorzystywać będzie otrzymane w drodze aportu Znaki towarowe do czynności opodatkowanych, przez co wypełniona zostanie przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem SKA przysługiwać będzie prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Akcjonariusza i dokumentującej czynność wniesienia do SKA przedmiotu aportu.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu, SKA wskazuje na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2013 r. (znak ITPP2/443-1054/13/EK), który w stanie faktycznym zbliżonym do przedstawionego w niniejszym wniosku: „(...) Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA”) planuje wdrożyć nowy model zarządzania prawami do znaków towarowych. Wdrożenie nowego modelu zarządzania nastąpi poprzez zbycie w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) praw do znaków towarowych, w tym praw ochronnych, na rzecz SKA (...)” zgodził się z Wnioskodawcą, że: „(...) Odnosząc się do treści art. 86 ust. 1 ustawy Spółka wskazała, że nabywane Znaki (...) będą wykorzystywane przez nią do wykonywania czynności opodatkowanych (co jest elementem zdarzenia przyszłego), zatem będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku z faktury dokumentującej nabycie Znaków”.

Analogiczne stanowisko zostało przedstawione również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 sierpnia 2014 r. (znak IBPP2/443-466/14/AB), zgodnie z którą: „Wnioskodawca (czynny zarejestrowany podatnik VAT) z uwagi na spełnienie w opisanej sprawie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek otrzymanego znaku towarowego z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Akcjonariusza dokumentującej wniesienie do SKA wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci znaku towarowego, pod warunkiem niezaistnienia zawartych w art. 88 ustawy przesłanek negatywnych”.

Podobne stanowisko przedstawił także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2014 r. (znak ILPP2/443-357/14-2/EN), zgodnie z którą: „(..,) znaki towarowe będące przedmiotem aportu nie będą wypełniać definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do SKA będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Tym samym Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej transakcję nabycia w formie wkładu niepieniężnego znaków towarowych, z zastrzeżeniem art. 88 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że w opisanej sprawie spełniony zostanie jednocześnie warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. istnienie związku pomiędzy nabytym (wniesionymi aportem) znakami towarowymi a wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi.”

Taką samą opinię przedstawił również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2014 r. (znak IPPP1/443-92/14-2/MPe): „(...) prawa do znaków towarowych będą służyły Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, W konsekwencji należy stwierdzić, że stosownie do ww. art. 86 ust 1 ustawy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej transakcję wniesienia aportu.”

Reasumując, mając na uwadze powołane powyżej przepisy ustawy o VAT oraz stanowisko prezentowane przez organy podatkowe, w ocenie SKA, będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez Akcjonariusza faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia do SKA wkładu niepieniężnego w postaci Znaków towarowych.


Ad. 2.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, zwrot różnicy podatku z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem (...).

Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:


  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.; dalej: „usdg”),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji


  • przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.


Z analizy powyższych przepisów wynika, że na umotywowany wniosek podatnika i przy spełnieniu określonych warunków podstawowy termin zwrotu może być skrócony do 25 dni.

Należy mieć na uwadze, że SKA będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, jeśli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej będą wynikać z faktury/faktur dokumentującej/dokumentujących kwoty należności, które zostaną w całości zapłacone. Tym samym zapłata powinna dotyczyć należności wynikających zarówno z faktur dotyczących danego okresu rozliczeniowego (czyli w rozliczeniu miesiąca, w którym zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci Znaków towarowych, jak też z faktur uwzględnionych w poprzednim okresie rozliczeniowym przeniesionych w kwocie różnicy podatku naliczonego nad należnym na następny okres rozliczeniowy (pod warunkiem, że takie faktury wystąpią). Za takim rozumieniem art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT przemawia wyrok NSA z dnia 11 marca 2013 r. (sygn. akt I FPS 5/12).


Zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 usdg, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:


  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.


Przytoczony powyżej przepis ustanawia konieczność zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego należności za transakcję o wartości przekraczającej 15.000 euro, a zatem nie dopuszcza w takim przypadku zapłaty bezpośrednio w formie gotówkowej. Należy zauważyć, że przepis ten nie odnosi się natomiast do zapłaty w innej formie - tzn. nie w pieniądzu.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Akcjonariusz zamierza wnieść do SKA wkład niepieniężny w postaci Znaków towarowych, w zamian za co otrzyma akcje SKA.

Istotną kwestią w przedmiotowej sprawie jest ustalenie, czy przyznanie Akcjonariuszowi akcji w SKA w zamian za wkład niepieniężny może być uznane za sytuację, w której kwoty należności wynikające z faktur dokumentujących przedmiotową transakcję są całkowicie zapłacone, jak wymaga tego ustawodawca w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Za zasadne należy uznać stanowisko zajęte w tej sprawie przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25 marca 2010 r. (znak IPPP1-443-169/10-4/EK), w której organ stwierdził, że: „Odnosząc się do powyższej kwestii wskazać należy, że przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty należności. Gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku regulowania wszystkich należności tylko i wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego w formie przepływów pieniężnych, to zostałoby to zastrzeżone bezpośrednio w przepisie. Element bezpośredniości („zostały w całości zapłacone”), o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy dotyczy relacji między wystawca a odbiorca faktury. Zatem, w ocenie tut. organu, skoro nie ma ograniczeń co do formy zapłaty należy przyjąć, że forma zapłaty może być także przyznanie wspólnikom udziałów.”

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 października 2013 r. (znak IBPP2/443-713/13/BW), interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 28 czerwca 2011 r. (znak IPTPP2/443-51/11-4), jak również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 sierpnia 2013 r. (znak ILPP2/443-431/13-2/AD), w której potwierdzono, że: „(...) skoro nie ma ograniczeń co do formy zapłaty należy przyjąć, że formą zapłaty może być także wydanie akcji.”

Podobnie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 października 2009 r. (znak IPPP3-443-613/09-2/JF) organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, że: „ Transakcja aportu jest transakcją specyficzną, kiedy to faktura VAT dokumentuje należności uregulowane w naturze (w postaci udziału w zysku spółki obejmującej aport), które z samej swej natury nie są płacone w pieniądzu (...). Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do faktury, którą otrzyma on od komplementariusza warunek, o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT będzie spełniony, ponieważ w momencie uwzględniania przedmiotowego dokumentu w deklaracji VAT komplementariusz otrzyma już świadczenie (prawo do udziału w zysku Wnioskodawcy) należne w związku z wniesieniem aportu. W efekcie Wnioskodawca, przekazawszy komplementariuszowi w zamian za aport świadczenia w postaci praw majątkowych (...) będzie uprawniony do uznania na potrzeby ustalenia terminu, w jakim może się on ubiegać o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, że podatek naliczony związany z aportem wynika z faktury dokumentującej należności w całości zapłacone w rozumieniu art. 87 ust. 6pkt 1 ustawy o VAT.”

Odnosząc się do momentu, w jakim należy uznać, że SKA dokonał „zapłaty” za aport, należy wskazać, że Minister Finansów stoi na stanowisku, że jest to moment, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce i nastąpi złożenie oświadczenia przez wnoszącego aport o objęciu udziałów, stanowiących wynagrodzenie w zamian za wnoszony wkład.

Tytułem przykładu SKA wskazuje na:


  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 października 2013 r. (znak IBPP2/443-713/13/BW): „Mając na względzie wyżej powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w przedstawionym we wniosku opisie sprawy za moment zapłaty faktury dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego od SKA należy uznać dzień, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki z o.o. oraz zostanie złożone oświadczenie o objęciu udziałów stanowiących wynagrodzenie w zamian za wnoszony wkład.”
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 czerwca 2013 r. (znak IPPP1/443-219/13-4/AP), w której organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy: „(...) skoro organy podatkowe w przypadku strony wnoszącej wkład niepieniężny pojęcie „zapłaty” interpretują jako zawarcie łub zmianę umowy spółki, to także w przypadku podmiotu otrzymującego wkład niepieniężny uznać należy, iż faktura jest zapłacona w całości w momencie, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i zostanie złożone oświadczenie o objęciu akcji przez Akcjonariusza.”
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2012 r. (znak IPPP2/443-722/12-2/MM), w której organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy: „(...) skoro organy podatkowe w przypadku strony wnoszącej wkład niepieniężny pojęcie „zapłaty” interpretują jako zawarcie lub zmianę umowy spółki, to także w przypadku podmiotu otrzymującego wkład niepieniężny uznać należy, iż faktura jest zapłacona w całości w momencie, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i zostanie złożone oświadczenie o objęciu akcji przez Akcjonariusza. Na tej podstawie należy uznać, że wydanie udziałów w kapitale Wnioskodawcy w zamian za aport aktywów wraz z opłaceniem podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej opisany w zdarzeniu przyszłym aport stanowi zapłatę z tytułu opisanej transakcji. Zapłata faktury VAT będzie miała miejsce: w odniesieniu do wydanych udziałów w Spółce kapitałowej – w dniu powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i złożenia oświadczenia o objęciu udziałów przez SKA, w odniesieniu do pozostałej kwoty stanowiącej podatek VAT - w dniu jego wpłaty na rachunek bankowy SKA.”


Mając na uwadze powyższe, skoro organy podatkowe w przypadku strony wnoszącej wkład niepieniężny pojęcie „zapłaty” interpretują jako zawarcie lub zmianę umowy spółki, to także w przypadku podmiotu otrzymującego wkład niepieniężny uznać należy, że faktura jest zapłacona w całości w momencie, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego SKA i zostanie złożone oświadczenie o objęciu akcji przez Akcjonariusza.

Reasumując, mając na uwadze powołane powyżej przepisy ustawy o VAT oraz stanowisko prezentowane przez organy podatkowe, SKA składając wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT będzie uprawniona – zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT – do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej będą wynikać z faktury/faktur dokumentującej/dokumentujących kwoty należności, które zostaną w całości zapłacone, przy czym za moment zapłaty faktury, dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego od Akcjonariusza, należy uznać dzień, w którym zostanie podjęta uchwala o podwyższeniu kapitału zakładowego SKA oraz nastąpi złożenie oświadczenia o objęciu akcji przez Akcjonariusza, na mocy których nabędzie on akcje w zamian za wniesiony wkład niepieniężny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie należy zaznaczyć, że zasadność otrzymania zwrotu podatku naliczonego (w tym jego kwoty), nie była przedmiotem oceny tutejszego organu, bowiem taka ocena może być przeprowadzona jedynie w toku prowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy miejscowo organ podatkowy pierwszej instancji.

Ponadto niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że przedmiotem aportu nie będzie przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj