Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-219/13-4/AP
z 7 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2013 r. (data wpływu 15 marca 2013 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 16 kwietnia 2013 r., doręczone dnia 22 kwietnia 2013 r., pismem z dnia 29 kwietnia 2013 r., złożonym dnia 29 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej od Akcjonariusza dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych Działu ..... - pytanie oznaczone nr 1,
  • terminu tego odliczenia - pytanie oznaczone nr 3, oraz
  • prawa do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia - pytanie oznaczone nr 4

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 15 marca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej od Akcjonariusza dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych Działu ....., terminu tego odliczenia oraz prawa do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.


Przedmiotowy wniosek uzupełniony został na wezwanie tut. Organu nr IPPP1/443-219/12-2/AP z dnia 16 kwietnia 2013 r., doręczone w dniu 22 kwietnia 2013 r. pismem z dnia 29 kwietnia 2013 r., złożonym dnia 29 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.).


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka akcyjna (dalej: „Akcjonariusz”) będąca Akcjonariuszem Spółki dokonała restrukturyzacji swojego przedsiębiorstwa, m.in. poprzez wyodrębnienie w wewnętrznej strukturze organizacyjnej jednostki biznesowej zdolnej do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych w zakresie produkcji oddzieleń przeciwpożarowych (dalej: „Dział .....”).

Zgodnie z pisemną interpretacją indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaną z upoważnienia Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2012 r. (ITPP2/443-1174/12/PS), składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład Działu ..... nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ponieważ „w przypadku braku zgody wierzycieli, ze zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostanie wydzielona część zobowiązań, które nie mogą przejść na spółkę nabywającą i pozostaną w spółce wnoszącej aport. Wyodrębniona część przedsiębiorstwa pozbawiona tych zobowiązań, utraci tym samym status zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT - powyższe nie dotyczy kwestii przenoszenia zobowiązań, które nie mogą być przenoszone z mocy prawa”. Akcjonariusz złożył wezwanie do usunięcia naruszenia prawa w zakresie powyższej indywidualnej interpretacji, jednakże Minister Finansów w swojej odpowiedzi z 7 lutego 2013 roku (ITPP2/443W-2/13/AD) stwierdził brak podstaw do zmiany tej interpretacji.


Mając na uwadze treść wskazanej wyżej interpretacji Akcjonariusz zamierza wnieść Dział ..... w postaci wkładu niepieniężnego do Spółki zwiększając kapitał zakładowy oraz zapasowy Spółki, która w zamian za ten wkład wyda Akcjonariuszowi swoje akcje. Przedmiotem wkładu będą:

  • prawa i obowiązki z umowy leasingu nieruchomości oraz rzeczy ruchomych,
  • rzeczy ruchome (maszyny i urządzenia produkcyjne, komputery, zapasy),
  • patenty, programy,
  • nakłady poniesione na prace rozwojowe,
  • środki pieniężne,
  • certyfikaty,
  • prawa i obowiązki wynikające z części umów zawartych z kontrahentami (z wyłączeniem umów, w zakresie których Akcjonariusz z całą pewnością nie uzyska zgody na ich przeniesienie),
  • wraz z wniesieniem Działu ..... Spółka wstąpi również w prawa i obowiązki pracodawcy zgodnie z art. 23¹ Kodeksu pracy.


Wkład Akcjonariusza, zgodnie z otrzymaną przez niego interpretacją (ITPP2/443-1174/12/PS), nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Z całą pewnością bowiem nie wszystkie zobowiązania funkcjonalnie związane ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa zostaną przeniesione na Spółkę (w szczególności nie zostanie przeniesiona, związana z Działem ..... część zobowiązań wynikających z umów zawartych z kontrahentami oraz zobowiązania z umów kredytowych z bankami). Jako że Dział ..... nie będzie posiadał statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność wniesienia wybranych składników majątkowych i niemajątkowych Działu ..... do Spółki nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT, o którym mówi art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Wybrane składniki majątkowe i niemajątkowe Działu ..... wnoszone w postaci wkładu niepieniężnego zostaną wycenione w wartości rynkowej na potrzeby wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki. Akcjonariusz, wystawi na Spółkę fakturę VAT dokumentującą dokonanie wkładu niepieniężnego, na której wykaże podatek należny metodą „w stu”, tj. podstawę opodatkowania, określoną zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, stanowić będzie łączna wartość emisyjna objętych w zamian za wkład akcji (która będzie równa wartości rynkowej składników przenoszonych w ramach wkładu niepieniężnego), pomniejszona o podatek VAT.

Głównym celem Spółki po otrzymaniu wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych i niemajątkowych Działu ..... będzie kontynuacja dotychczasowej działalności gospodarczej Akcjonariusza, prowadzonej obecnie w ramach tego Działu, czyli prowadzenie działalności na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych w zakresie produkcji i montażu oddzieleń przeciwpożarowych. W trakcie swojej działalności Spółka będzie zawierać i realizować umowy ze swoimi kontrahentami w zakresie opisanego przedmiotu działalności. Spółka podpisze także umowę licencji, na podstawie której będzie używać znaku towarowego Akcjonariusza w celu oznaczania własnych produktów. Spółka będzie czynnym podatnikiem podatku VAT w zakresie prowadzonej przez siebie działalności. Składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład Działu ..... będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania (wg kolejności przedstawionej w złożonym wniosku):


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych Działu ..... otrzymanej od Akcjonariusza na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych Działu ..... otrzymanej od Akcjonariusza przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka składając wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT będzie uprawniona zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej będą wynikać z faktury/faktur dokumentującej/dokumentujących kwoty należności, które zostaną w całości zapłacone, przy czym za moment zapłaty faktury, dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego od Akcjonariusza należy uznać dzień, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki oraz złożenia oświadczenia o objęciu akcji przez Akcjonariusza, na mocy których Akcjonariusz nabędzie akcje w zamian za wniesiony wkład niepieniężny?

Zdaniem Wnioskodawcy


Stanowisko Spółki w przedmiocie pytania nr 1:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało, na ogólnych zasadach, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych Działu ..... otrzymanej od Akcjonariusza.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka będzie wykorzystywała nabyte w ramach wkładu niepieniężnego składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład wniesionego wkładem niepieniężnym Działu ..... wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. W konsekwencji należy uznać, iż Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego.

Spółka pragnie zauważyć, że Akcjonariusz również 8 marca 2013 roku złożył wniosek o wydanie wiążącej interpretacji indywidualnej do Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w której prosi o potwierdzenie swego stanowiska, zgodnie z którym wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci Działu ..... nie będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT i w konsekwencji czynność ta zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT będzie stanowiła dostawę towarów lub świadczenie usług.


Stanowisko Spółki w przedmiocie pytania nr 3:


Spółka nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Działu ..... otrzymanej od Akcjonariusza w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą dokonanie wkładu niepieniężnego lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 11 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy stwierdzić, że Spółka nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu ..... w drodze wkładu niepieniężnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą dokonanie wkładu niepieniężnego lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy.


Stanowisko Spółki w przedmiocie pytania nr 4:


Spółka, do której zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu ....., w zamian za co Akcjonariuszowi zostaną wydane akcje Spółki, zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, uprawniona będzie do zwrotu różnicy podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia pod warunkiem, że kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej będą wynikać z faktury/faktur dokumentującej/dokumentujących kwoty należności, które zostaną w całości zapłacone. Ponadto zdaniem Spółki zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 zapłata faktury, dokumentującej otrzymanie przez nią wkładu niepieniężnego od Akcjonariusza, nastąpi w dniu podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i złożenia oświadczenia o objęciu akcji przez Akcjonariusza, na mocy których Akcjonariusz nabędzie akcje.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do art. 87 ust. 2 ww. ustawy, zwrot różnicy podatku z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem (...).


Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, ze zm., dalej: „usdg”),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji
    - przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.


Należy mieć na uwadze, iż Spółce będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, jeśli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej będą wynikać z faktury/faktur dokumentującej/dokumentujących kwoty należności, które zostaną w całości zapłacone. Tym samym zapłata powinna dotyczyć należności wynikających zarówno z faktur dotyczących danego okresu rozliczeniowego (czyli w rozliczeniu miesiąca, w którym zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci Działu .....), jak też z faktur uwzględnionych w poprzednim okresie rozliczeniowym przeniesionych w kwocie różnicy podatku naliczonego nad należnym na następny okres rozliczeniowy (pod warunkiem, że takie faktury wystąpią). Za takim rozumieniem art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT przemawia wyrok NSA z 11 marca 2013 r. (I FPS 5/12).


Zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 usdg, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przytoczony powyżej przepis ustanawia konieczność zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego należności za transakcję o wartości przekraczającej 15.000 euro, a zatem nie dopuszcza w takim przypadku zapłaty bezpośrednio w formie gotówkowej.


Należy zauważyć, że przepis ten nie odnosi się natomiast do zapłaty w innej formie - tzn. nie w pieniądzu.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Akcjonariusz zamierza wnieść do Spółki wkład niepieniężny w postaci składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu ....., w zamian za co otrzyma akcje Spółki odpowiadające wartości wkładu niepieniężnego.

Istotną kwestią w przedmiotowej sprawie jest ustalenie, czy przyznanie Akcjonariuszowi akcji w Spółce w zamian za wkład niepieniężny może być uznane za sytuację, w której kwoty należności wynikające z faktur dokumentujących przedmiotową transakcję są całkowicie zapłacone, jak wymaga tego ustawodawca w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Za zasadne należy uznać stanowisko zajęte w tej sprawie przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z 25 marca 2010 r. (IPPP1-443-169/10-4/EK), w której organ stwierdził, że: „Odnosząc się do powyższej kwestii wskazać należy, że przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty należności. Gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku regulowania wszystkich należności tylko i wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego w formie przepływów pieniężnych, to zostałoby to zastrzeżone bezpośrednio w przepisie. Element bezpośredniości („zostały w całości zapłacone”), o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy dotyczy relacji między wystawcą a odbiorcą faktury. Zatem, w ocenie tut. organu, skoro nie ma ograniczeń co do formy zapłaty należy przyjąć, że formą zapłaty może być także przyznanie wspólnikom udziałów”.

Podobnie w interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 października 2009 r. (IPPP3-443-613/09-2/JF) organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, że: „Transakcja aportu jest transakcją specyficzną, kiedy to faktura VAT dokumentuje należności uregulowane w naturze (w postaci udziału w zysku spółki obejmującej aport), które z samej swej natury nie są płacone w pieniądzu (...). Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do faktury, którą otrzyma on od komplementariusza warunek, o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT będzie spełniony, ponieważ w momencie uwzględniania przedmiotowego dokumentu w deklaracji VAT komplementariusz otrzyma już świadczenie (prawo do udziału w zysku Wnioskodawcy) należne w związku z wniesieniem aportu. W efekcie, Wnioskodawca, przekazawszy komplementariuszowi w zamian za aport świadczenia w postaci praw majątkowych (…), będzie uprawniony do uznania na potrzeby ustalenia terminu, w jakim może się od ubiegać o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, że podatek naliczony związany z aportem wynika z faktury dokumentującej należności w całości zapłacone w rozumieniu art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT”.


Reasumując, należy uznać, że Spółka, do której zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu ..... w zamian za co Akcjonariuszowi zostaną wydane akcje Spółki, zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT uprawniona będzie do zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Na samo rozumienie pojęcia zapłaty na gruncie ustawy o VAT wskazał tytułem przykładu Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 27 stycznia 2010 r. (ITPP1/443- 1040c/09/KM) twierdzi, że: „(...) w przypadku natomiast, gdy aport będzie wnoszony do już istniejącej spółki, to dniem zapłaty części ceny będzie dzień podpisania zmiany umowy spółki, jeśli podpisanie zmiany umowy jest równoznaczne z objęciem udziałów”.

W konsekwencji skoro organy podatkowe w przypadku strony wnoszącej wkład niepieniężny pojęcie „zapłaty” interpretują jako zawarcie lub zmianę umowy spółki, to także w przypadku podmiotu otrzymującego wkład niepieniężny uznać należy, iż faktura jest zapłacona w całości w momencie, w którym zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i zostanie złożone oświadczenie o objęciu akcji przez Akcjonariusza.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 września 2012 r. (IPPP2/443-722/12-2/MM), czy też interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 marca 2010 r. (IPPP3/443-1257/09-2/MPe).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie wskazać należy, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej od Akcjonariusza dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wybranych składników majątkowych Działu ..... (pytanie oznaczone nr 1), terminu tego odliczenia (pytanie oznaczone nr 3), a także w zakresie prawa do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (pytanie oznaczone nr 4). Natomiast w zakresie sposobu określenia podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego przez Akcjonariusza do Spółki (pytanie oznaczone nr 2) wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie (nr IPPP1/443-219/13-5/AP).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj