Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-438/15-2/JF
z 23 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2015 r. (data wpływu 25 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, rozliczenia jej w ramach procedury uproszczonej oraz obowiązku rejestracji dla celów rozliczenia VAT w Polsce – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, rozliczenia jej w ramach procedury uproszczonej oraz obowiązku rejestracji dla celów rozliczenia VAT w Polsce.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:


Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Niemiec. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku VAT w Niemczech, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka nie jest zarejestrowana dla celów podatku VAT w Polsce. Spółka nabywa w Polsce aparaty słuchowe lub części do aparatów słuchowych (dalej: Towary) produkowane na jej indywidualne zamówienie.

Towary są produkowane przez AS z siedzibą w Polsce, która zajmuje się produkcją, serwisem i naprawami towarów oraz wszelkimi czynnościami związanymi z tą działalnością. AS sprzedaje wyprodukowane Towary do X z siedzibą w Singapurze. X jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce, również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. X sprzedaje te Towary do Spółki. Następnie Spółka sprzedaje Towary na rzecz kontrahentów z siedzibą w krajach UE innych niż Polska i Niemcy (dalej: Finalni Nabywcy). Finalni Nabywcy są zarejestrowani dla celów podatku od wartości dodanej oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych w krajach swojej siedziby.


W opisanych powyżej transakcjach:


  1. Sprzedaż towarów między AS i X następuje na warunkach I. EXW.

W ramach tej transakcji AS przenosi prawo do dysponowania Towarami jak właściciel na rzecz X w momencie zakończenia produkcji Towarów w Polsce.

Po ich wyprodukowaniu należące do X Towary są wprowadzane do położonego na terytorium Polski magazynu AS, gdzie są przechowywane do czasu ich pobrania do transportu. W tym samym momencie pracownicy AS wprowadzają Towary do systemu ERP X jako zakończone zamówienie. W ramach tej dostawy Towary nie są transportowane, lecz są umieszczane w magazynie AS.

AS wystawia na rzecz X faktury za Towary z polskim VAT w tygodniowych okresach rozliczeniowych.


Zgodnie z umową zawartą pomiędzy AS i X (dalej: Umowa), AS sprzedaje na rzecz X Towary oraz:

  • świadczy na rzecz X usługi obsługi wysyłki Towarów na rzecz nabywców X,
  • dostarcza X niezbędnych informacji w systemie ERP (system informatyczny do wspomagania zarządzania) w celu usprawnienia procesu wystawiania przez X dokumentów transportowych oraz faktur na rzecz kontrahentów X.


Na podstawie Umowy pracownicy AS:

  • wprowadzają do systemu ERP X informacje o wyprodukowanych Towarach gotowych do transportu oraz wprowadzają dane dot. dostaw umożliwiające X wystawienie faktur,
  • dokonują pakowania Towarów należących do X w zbiorcze opakowania,
  • wydają w imieniu X Towary do transportu.


AS wydając Towar Spółce lub Finalnemu Nabywcy nie jest ani właścicielem tych Towarów ani nie ma prawa podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z wydawanymi Towarami należącymi do X, lecz wykonuje czynności techniczne/logistyczne na Towarach zgodnie z zawartą umową dot. obsługi wysyłki (wszelkie czynności związane z wydaniem Towarów Spółce lub Finalnemu Nabywcy są dokonywane przez AS w imieniu X).


Wynagrodzenie za ww. czynności jest wkalkulowane przez AS w cenę Towarów sprzedawanych do X.


    2. Sprzedaż Towarów między X i Spółką następuje na warunkach I. EXW.

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy X i Spółką X przenosi na rzecz Spółki prawo do dysponowania Towarami w momencie ich wysyłki z magazynu. Momentem bowiem w którym X pozostawia Towary do dyspozycji Spółki jest moment ich wysyłki (pobrania przez kuriera działającego na zlecenie Spółki). Spółka nie ma możliwości wcześniejszego pobrania Towarów.

X wystawia na rzecz Spółki faktury w momencie sprzedaży tj. wysyłki Towarów z magazynu.


    3. Kwestie organizacji wysyłek pomiędzy X a Spółką nie zostały uregulowane umownie.

Sprzedaż towarów między Spółką i Finalnymi Nabywcami następuje na warunkach I. CPT/CIP. Spółka odpowiada za zlecenie transportu Towarów z terytorium Polski na terytorium kraju UE przeznaczenia Towarów innego niż Polska i Niemcy oraz pokrywa jego koszty. Jednocześnie zgodnie z ustalonymi warunkami dostaw ryzyko związane z towarem ponosi Finalny Nabywca.

Transport towaru odbywa się bezpośrednio z siedziby AS do Finalnych Nabywców. Z uwagi na fakt, iż Towary stanowią bardzo małe elementy ich transport odbywa się przez wynajętą firmę kurierską. W związku z powyższym firma transportowa nie wystawia standardowych dokumentów przewozowych CMR, lecz potwierdza dostarczenie Towarów w swoim systemie informatycznym po wpisaniu numeru przesyłki.

W momencie wydania towarów do wysyłki towary te są własnością X. AS wydaje Towary do transportu w imieniu X, zgodnie z zawartą Umową w zakresie dot. obsługi wysyłki. Po ich wydaniu własność Towarów przechodzi na Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym transakcja pomiędzy X, Spółką i Finalnymi Odbiorcami stanowi wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT?
  2. Czy opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym transakcja może podlegać rozliczeniu w ramach procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT?
  3. Czy w związku z dokonaniem transakcji opisanej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Spółka jest zobowiązana do rejestracji dla celów rozliczenia podatku VAT w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1.


Opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym transakcja pomiędzy X, Spółką i Finalnymi Odbiorcami stanowi wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną (dalej: WTT) rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. trzech podatników VAT zidentyfikowanych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
  2. przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z treścią powyższych przepisów aby można uznać, iż transakcja stanowi WTT muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  1. w transakcji biorą udział trzej podatnicy VAT,
  2. podatnicy ci są zarejestrowani na VAT w trzech różnych państwach członkowskich UE,
  3. wszystkie transakcje w łańcuchu stanowią dostawę towarów,
  4. towar jest wydawany bezpośrednio przez pierwszego podatnika VAT uczestniczącego w transakcji ostatniemu-trzeciemu podatnikowi VAT,
  5. towar jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Transakcja pomiędzy X, Spółką oraz Finalnym Nabywcą opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym spełnia wszystkie powyżej wskazane warunki, o czym świadczy poniższe uzasadnienie:


  1. W transakcji biorą udział trzej podatnicy VAT.

W opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Spółka nabywa Towary od X a następnie odsprzedaje je do Finalnego Nabywcy.

Sprzedaż Towarów pomiędzy X a Spółką odbywa się na warunkach I. EXW. Zgodnie z Oficjalnymi Regułami Międzynarodowej Izby Handlowej do Interpretacji Terminów Handlowych - MATERIAŁ INFORMACYJNY Izby Celnej w Szczecinie z dnia 13 marca 2013 r. (www.ic-szczecin.pl), cyt.: „EXW (…) „Z zakładu” oznacza, że sprzedający wykonuje dostawę, gdy stawia towar do dyspozycji kupującego na swoim terenie lub w innym wymienionym z nazwy miejscu (np. wytwórni, fabryce, magazynie, itp.). Sprzedający nie musi załadowywać towaru na jakikolwiek odbierający go pojazd. Nie musi też dokonywać odprawy celnej w eksporcie, gdy ma ona zastosowanie.

Ważne jest dokładne określenie punktu, w obrębie wymienionego z nazwy miejsca dostawy, bowiem koszty i ryzyko do tego punktu ponosi sprzedający. Kupujący natomiast ponosi wszystkie koszty i ryzyko związane z odebraniem towaru z uzgodnionego punktu jeżeli jest on uzgodniony, w wymienionym z nazwy miejscu dostawy. E. reprezentuje minimum obowiązków sprzedającego.”

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy X i Spółką X przenosi na rzecz Spółki prawo do dysponowania Towarami w momencie ich wysyłki z magazynu. Momentem bowiem w którym X pozostawia Towary do dyspozycji Spółki jest moment ich wysyłki (pobrania przez przewoźnika działającego na zlecenie Spółki). Spółka nie ma możliwości wcześniejszego pobrania Towarów.

Jakkolwiek Towary są wydawane z magazynu należącego do AS, AS wydaje Towary w imieniu X i sama nie bierze udziału w transakcji pomiędzy X, Spółką oraz Finalnym Nabywcą.

Jednocześnie w momencie wysyłki Towarów Spółka przenosi ryzyko związane z Towarami na Finalnego Nabywcę. Dostawa pomiędzy Spółką a Finalnym Nabywcą następuje na warunkach I. CPT/CIP. Zgodnie z Oficjalnymi Regułami Międzynarodowej Izby Handlowej do interpretacji Terminów Handlowych - MATERIAŁ INFORMACYJNY Izby Celnej w Szczecinie z dnia 13 marca 2013 (www.ic-szczecin.pl), cyt.: „CPT (…) „Przewóz opłacony do” oznacza, że sprzedający dostarcza towar do przewoźnika lub innej osoby wyznaczonej przez sprzedającego w uzgodnionym miejscu (jeżeli takie miejsce jest uzgodnione między stronami) i że sprzedający musi zawrzeć umowę przewozu oraz opłacić koszty przewozu, niezbędne do dostarczenia towaru do wymienionego z nazwy miejsca przeznaczenia.

W przypadku stosowania reguły CPT sprzedający wykonuje obowiązek dostawy, gdy przekazuje towar przewoźnikowi, a nie gdy dociera on do miejsca przeznaczenia (...). CIP (…) „Przewóz i ubezpieczenie opłacone do” oznacza, że sprzedający dostarcza towar do przewoźnika lub innej osoby wyznaczonej przez sprzedającego w uzgodnionym miejscu (jeżeli takie miejsce jest uzgodnione między stronami) i, że sprzedający musi zawrzeć umowę przewozu oraz opłacić koszty przewozu, niezbędne do dostarczenia towaru do wymienionego z nazwy miejsca przeznaczenia.

Sprzedający zawiera umowę ubezpieczenia pokrywającą ryzyko kupującego utraty lub uszkodzenia towaru w trakcie przewozu. Od sprzedającego wymaga się uzyskania ubezpieczenia tylko z minimalnym pokryciem. Gdyby kupujący chciał szerszej ochrony ubezpieczeniowej, powinien albo uzgodnić to wyraźnie ze sprzedającym albo samemu zawrzeć dodatkowe umowy ubezpieczeniowe.

W przypadku stosowania reguły CIP sprzedający wykonuje obowiązek dostawy, gdy przekazuje towar przewoźnikowi, a nie gdy dociera on do miejsca przeznaczenia (...)”.

W świetle powyższego Dostawa pomiędzy Spółką a Finalnym Nabywcą dokonana na warunkach CIP lub CPT następuje w momencie wydania Towarów przewoźnikowi. Jakkolwiek w obu przypadkach Spółka ponosi koszty transportu Towarów do miejsca ich przeznaczenia, uznaje się że transportowany Towar został przez Spółkę dostarczony już w momencie wydania go przewoźnikowi.


Mając na uwadze powyższe, w opisanej transakcji w momencie wydania Towarów przewoźnikowi dochodzi do dwóch następujących po sobie dostaw:

  • dostawy pomiędzy X a Spółką oraz
  • dostawy pomiędzy Spółką a Finalnym Nabywcą.


Jako, że w obu tych dostawach biorą udział 3 podmioty, warunek dokonania transakcji pomiędzy trzema podmiotami należy uznać za spełniony.

    2. podatnicy ci są zarejestrowani na VAT w trzech różnych państwach członkowskich UE.

Spółka, X oraz Finalni Nabywcy są zarejestrowani dla potrzeb VAT oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich UE, tj.:

  • X w Polsce,
  • Spółka w Niemczech,
  • Finalni Nabywcy w kraju UE innym niż Polska i Niemicy.


Warunek zarejestrowania trzech podatników biorących udział w transakcji w trzech różnych państwach członkowskich UE należy zatem uznać za spełniony.

    3. wszystkie transakcje w łańcuchu stanowią dostawę towarów.

Zgodnie z definicją dostawy towarów wskazaną w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zarówno transakcja pomiędzy X a Spółką jaki i Spółką a Finalnymi Nabywcami spełnia powołaną powyżej definicję dostawy towarów, tj.:

  • na skutek sprzedaży Towarów między X i Spółką X przenosi na Spółkę prawo własności tych Towarów,
  • na skutek sprzedaży Towarów między Spółką i Finalnym Nabywcą Spółka przenosi na Finalnego Nabywcę prawo własności tych Towarów.


W świetle powyższego warunek, aby wszystkie transakcje w łańcuchu stanowiły dostawę towarów należy zatem uznać za spełniony.


    4. Towar jest wydawany bezpośrednio przez pierwszego podatnika VAT uczestniczącego w transakcji ostatniemu - trzeciemu podatnikowi VAT.

Jak zostało wskazane w punkcie 1 powyżej, w momencie wydania Towarów przewoźnikowi dochodzi do dwóch następujących po sobie dostaw:

  • dostawy pomiędzy X a Spółką oraz
  • dostawy pomiędzy Spółką a Finalnym Nabywcą.


W ramach obu następujących po sobie dostaw Towary są wydawane przewoźnikowi przez AS działającego w imieniu X zgodnie z umową w zakresie świadczenia przez AS na rzecz X usług obsługi wysyłki Towarów na rzecz nabywców X. AS nie bierze przy tym udziału ani w dostawie Towarów pomiędzy X a Spółką ani pomiędzy Spółką a Finalnym Nabywcą, a wydawane przez AS Towary są własnością X. Należy zatem uznać, iż w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wydanie Towarów następuje przez X tj. pierwszy podmiot w łańcuchu dostaw.

W momencie wydania Towarów przewoźnikowi opłaconemu przez Spółkę dochodzi jednocześnie do dostawy pomiędzy Spółką oraz Finalnym Nabywcą. Oznacza to, że w momencie wydania Towarów przewoźnikowi właścicielem tych Towarów staje się Finalny Nabywca, który ponosi wszelkie ryzyka związane z utratą tych Towarów podczas ich transportu z Polski do kraju przeznaczenia.

Należy przy tym podkreślić, iż Spółka nie dokonuje fizycznego wydania Towarów do transportu. Wydania takiego dokonuje X zgodnie z warunkami dostaw zawartymi pomiędzy X a Spółką tj. EXW. Zgodnie bowiem z tymi warunkami X ma obowiązek postawienia Towarów do dyspozycji Spółki, która to Spółka dokonuje sprzedaży Towarów do Finalnego Nabywcy w momencie ich pobrania przez przewoźnika.


Jako, że w momencie wydania Towarów przewoźnikowi:

  • Towary te są wydawane przez X,
  • właścicielem Towarów staje się Finalny Nabywca, który ponosi wszelkie ryzyka związane z Towarami podczas transportu,
  • Spółka nie dokonuje fizycznego wydania Towarów przewoźnikowi,
    - należy uznać, iż Towary są wydawane bezpośrednio przez X (pierwszy podmiot w łańcuchu dostaw) Finalnemu Nabywcy (trzeci - ostatni podmiot w łańcuchu dostaw).

Warunek, aby towar był wydawany bezpośrednio przez pierwszego podatnika VAT uczestniczącego w transakcji ostatniemu-trzeciemu podatnikowi VAT należy zatem uznać za spełniony.


    5. Towar jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

W opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Spółka odpowiada za zlecenie transportu Towarów z terytorium Polski na terytorium kraju UE przeznaczenia Towarów (kraj UE inny niż Polska i Niemcy) oraz pokrywa jego koszty.

Warunek, aby towar był wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego należy zatem uznać za spełniony.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż łącznie zostały spełnione wszystkie warunki uznania, iż opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym transakcja stanowi WTT, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Bez wpływu na klasyfikację opisanej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym transakcji jako WTT jest dokonanie przez X zakupu Towarów od AS. Transakcja ta stanowi bowiem odrębną dostawę, w ramach której zakupiony Towar nie jest ani wysyłany ani transportowany.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Sprzedaż towarów między AS i X następuje na warunkach I. EXW. W ramach tej transakcji AS przenosi prawo do dysponowania Towarami jak właściciel na rzecz X w momencie zakończenia produkcji Towarów w Polsce. Po ich wyprodukowaniu należące do X Towary są wprowadzane do położonego na terytorium Polski magazynu AS, gdzie są przechowywane do czasu ich pobrania do transportu. W tym samym momencie pracownicy AS wprowadzają Towary do systemu ERP X jako zakończone zamówienie. W ramach tej dostawy Towary nie są transportowane lecz są umieszczane w magazynie AS.


Zgodnie z powyższym transakcja pomiędzy AS i X stanowi odrębną dostawę od wyżej opisanej WTT i tym samym nie wchodzi w skład opisanej powyżej WTT, ponieważ:

  • AS przenosi prawo do dysponowania Towarami jak właściciel na rzecz X w momencie zakończenia produkcji Towarów w Polsce,
  • po zakończeniu procesu produkcji właścicielem Towarów staje się X,
  • po wyprodukowaniu należące już do X Towary są wprowadzane do położonego na terytorium Polski magazynu AS, gdzie są przechowywane do czasu ich pobrania do transportu, tym samym Towary te w momencie dostawy pomiędzy AS a X Towary nie są wysyłane ani transportowane,
  • X zawarł z AS Umowę w zakresie obsługi wysyłki Towarów na rzecz nabywców X i na podstawie tej umowy wszelkie czynności związane z wydaniem Towarów Spółce lub Finalnemu Nabywcy są dokonywane przez AS w imieniu X. AS wydając Towar Spółce lub Finalnemu Nabywcy nie jest ani właścicielem tych Towarów ani nie ma prawa podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z wydawanymi Towarami należącymi do X, lecz wykonuje czynności techniczne/logistyczne na Towarach zgodnie z zawartą umową dot. obsługi wysyłki.


Ad. 2


Opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym transakcja może podlegać rozliczeniu w ramach procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przez procedurę uproszczoną rozumie się procedurę rozliczania VAT w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, polegającą na tym, że ostatni w kolejności podatnik VAT rozlicza VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika VAT, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. dostawa na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT była bezpośrednio poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u drugiego w kolejności podatnika VAT,
  2. drugi w kolejności podatnik VAT dokonujący dostawy na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka,
  3. drugi w kolejności podatnik VAT stosuje wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika VAT ten sam numer identyfikacyjny na potrzeby VAT, który został mu przyznany przez państwo członkowskie inne niż to, w którym zaczyna się lub kończy transport lub wysyłka,
  4. ostatni w kolejności podatnik VAT stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka,
  5. ostatni w kolejności podatnik VAT został wskazany przez drugiego w kolejności podatnika VAT jako obowiązany do rozliczenia podatku VAT od dostawy towarów realizowanej w ramach procedury uproszczonej.

Biorąc pod uwagę, iż zgodnie z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym:

  1. dostawa na rzecz Finalnych Nabywców była/będzie bezpośrednio poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u Spółki w Niemczech,
  2. Spółka nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka Towarów na rzecz Finalnych Nabywców. Spółka posiada bowiem siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Niemiec, podczas gdy transport Towarów odbywa się do innego niż Polska i Niemcy kraju przeznaczenia Towarów na terenie UE,
  3. Spółka stosuje wobec X i Finalnych Nabywców ten sam tj. niemiecki numer identyfikacyjny na potrzeby VAT/transakcji wewnątrzwspólnotowych i numer ten został Spółce przyznany przez państwo członkowskie inne niż:
    • Polska tj. kraj rozpoczęcia transportu Towarów,
    • kraj UE, w którym kończy transport lub wysyłka Towarów na rzecz Finalnych Nabywców,
  4. Finalny Nabywca stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT/ transakcji wewnątrzwspólnotowych państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka (inny niż Polska i Niemcy),
  5. Finalny Nabywca został/zostanie wskazany przez Spółkę jako obowiązany do rozliczenia podatku VAT od dostawy towarów realizowanej w ramach procedury uproszczonej,
    - opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym WTT może podlegać rozliczeniu w ramach procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Ad. 3


W związku z dokonaniem transakcji opisanej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Spółka nie jest zobowiązana do rejestracji dla celów rozliczenia podatku VAT w Polsce.

Zgodnie z treścią art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, są zobowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.


Zgodnie z treścią art. 5 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z przepisami art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT Spółka, jako drugi podmiot w WTT jest zobowiązana do wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia Towarów (WNT) od X. To wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów Spółka jest zobowiązana wykazać w swojej niemieckiej deklaracji VAT (tj. w kraju, który nadał Spółce numer VAT użyty przez nią w transakcji z pierwszym oraz ostatnim podmiotem biorącym udział w WTT).

Jako, że transakcja ta stanowi dla Spółki WNT od X w Niemczech dokonywana w ramach WTT dostawa Towarów pomiędzy Spółką a X stanowi dla X odpowiadającą WNT
wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) z Polski.


Mając powyższe na uwadze, Spółka nie dokonuje w Polsce ani WNT ani WDT ani żadnej innej czynność wskazanej w przepisach art. 5 ustawy o VAT wymagającej rejestracji dla potrzeb VAT.


Tym samym w związku z dokonaniem transakcji opisanej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Spółka nie jest zobowiązana do rejestracji dla celów rozliczenia podatku VAT w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj