Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-690/11-4/DP
z 30 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-690/11-4/DP
Data
2011.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)


Słowa kluczowe
aktywa
amortyzacja
aport
cel
koszty uzyskania przychodów
przedsiębiorstwa
przychód
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
CIT - dopuszczalności dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu od uzyskanych w ramach aportu składników majątkowych



Wniosek ORD-IN 881 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.), uzupełniony w dniu 18 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 listopada 2011 r. nr IPPB3/423-690/11-2/DP (doręczone w dniu 17 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • dopuszczalności dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu od uzyskanych w ramach aportu składników majątkowych - jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia przychodu i kosztów jego uzyskania z tytułu zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części poprzez jego wniesienie w drodze aportu - jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia przychodu i kosztów jego uzyskania z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia przychodu i kosztów jego uzyskania z tytułu sprzedaży poszczególnych aktywów objętych uprzednio przez Spółkę w drodze aportu jako przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, jak też w zakresie dopuszczalności dokonywania amortyzacji odnośnie składników majątkowych otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 14 listopada 2011 r. (znak sprawy: IPPB3/423-690/11-2/DP), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 18 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, Wnioskodawczyni”) rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji działalności. W tym celu ma zamiar założyć nowy podmiot w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Nowa Spółka”), której udziały po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym Nowej Spółki mogą zostać zbyte do innego podmiotu.

Zgodnie z wymogami art. 14n ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60), Wnioskodawczyni utworzy Nową Spółkę aktem notarialnym po otrzymaniu przez Wnioskodawczynię interpretacji, której dotyczy niniejszy wniosek. Nazwa Nowej Spółki zostanie określona zgodnie z przepisami prawa, zapewniając Nowej Spółce indywidualizację, a w szczególności brak istnienia innej spółki o takiej samej nazwie w momencie zawierania umowy Nowej Spółki aktem notarialnym.

Przed lub po zbyciu tych udziałów przez Spółkę, Nowa Spółka zostanie dokapitalizowana w drodze aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) lub jego zorganizowanej części (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Niewykluczone, że Nowa Spółka otrzyma w formie aportu więcej, niż jedno przedsiębiorstwo lub ZCP.

Nowa Spółka może otrzymać w drodze aportu przedsiębiorstwa lub ZCP zarówno takie składniki majątku, które ujęte są w rejestrze środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport, jak i takie, które nie stanowią środków trwałych, ani wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport w rozumieniu art. 16a i art. 16b ustawy o CIT (m.in. środki obrotowe, należności).

Następnie, Nowa Spółka dokona dalszej reorganizacji uzyskanych w ten sposób aktywów. Kolejny etap restrukturyzacji, zaplanowany do wykonania przed upływem jednego roku od momentu, w którym Nowa Spółka otrzyma opisany wyżej aport/aporty, będzie polegał na zbyciu składników majątku Nowej Spółki w formie:

  • Aportu przedsiębiorstwa lub ZCP, albo
  • Sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP, albo
  • Sprzedaży poszczególnych składników majątku jako odrębnych aktywów.

W związku z planowanym zbyciem składników majątku w okresie krótszym niż rok, dla Nowej Spółki z ekonomicznego punktu widzenia składniki majątku stanowić będą aktywa obrotowe przeznaczone do zbycia.

W uzupełnieniu do wniosku (złożonym na wezwanie z dnia 14 listopada 2011 r. nr IPPB3/423-690/11-2/DP) Spółka podała dane Nowej Spółki wskazując jako nazwę: G sp. z o.o.,. Spółka wraz ze złożonym wyjaśnieniem wskazała, że żądanie Organu podatkowego dotyczące podania danych Nowej Spółki uznaje jako bezprawne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy aktywa uzyskane przez Nową Spółkę w drodze aportu będą mogły podlegać amortyzacji dla celów podatkowych...
  2. W jaki sposób Nowa Spółka powinna ustalić przychód i koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP w drodze aportu...
  3. W jaki sposób Nowa Spółka powinna ustalić przychód i koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP...
  4. W jaki sposób Nowa Spółka powinna ustalić przychód i koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży poszczególnych aktywów...

Stanowisko Spółki w zakresie pytania 1

Zdaniem Wnioskodawczyni, na wstępie należy rozważyć możliwość uznania składników majątkowych wchodzących w skład otrzymanego aportem przez Nową Spółkę przedsiębiorstwa lub ZCP za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych określają przepisy art. 16a-m ustawy o CIT. W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, co do zasady, amortyzacji podlegają wybrane środki trwałe spełniające następujące warunki:

  1. stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  2. zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  3. są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  4. przewidywany okres ich użytkowania jest dłuższy niż rok,
  5. są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.

Z kolei z art. 16b ust. 1 ustawy o CIT wynika, że amortyzacji, co do zasady, podlegają wartości niematerialne i prawne spełniające następujące warunki:

  1. zostały nabyte,
  2. nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  3. przewidywany okres ich użytkowania jest dłuższy niż rok,
  4. są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że przewidywany okres użytkowania to okres, w jakim Nowa Spółka zamierza użytkować dany składnik majątku. W związku z powyższym, kwalifikacja danego składnika majątku jako środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej zależeć będzie między innymi od tego jakie będą zamierzenia Nowej Spółki co do wykorzystania tych składników majątkowych. Przede wszystkim istotne są zamierzenia, co do okresu wykorzystywania tych składników majątkowych. Gdyby Nowa Spółka zamierzała wykorzystywać te składniki majątkowe przez okres dłuższy niż rok, powinna zakwalifikować je do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych i wprowadzić je do odpowiednich ewidencji. Jeżeli natomiast Nowa Spółka zamierza używać otrzymane składniki majątku krócej niż rok, to nie powinna uznawać ich za środki trwałe bądź wartości niematerialne i prawne ani wpisywać do ewidencji.

Nabyte przez Nową Spółkę w drodze aportu składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub ZCP, nie zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ nie będą spełniały po ich otrzymaniu przez Nową Spółkę, warunku kompletności oraz zdatności do używania lub przeznaczenia do używania przez okres przekraczający rok. W szczególności, jak zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, że Nowa Spółka dokona zbycia składników majątku w czasie krótszym niż jeden rok od ich nabycia.

Zatem, skoro otrzymując składniki majątku Nowa Spółka będzie znała ich przeznaczenie, to jest ich zbycie w okresie krótszym niż rok, Nowa Spółka nie będzie mogła uznać tych składników majątku za środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne oraz skorzystać z możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów jakichkolwiek odpisów amortyzacyjnych od wartości tych składników majątku. Możliwość taka przewidziana jest bowiem wyłącznie w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do jakich można zaliczyć jedynie składniki majątku przeznaczone przez podatnika do wykorzystania we własnej działalności przez okres przekraczający rok.

Jak wyjaśniono w opisie zdarzenia przyszłego, podstawowym założeniem utworzenia Nowej Spółki jest restrukturyzacja działalności, między innymi poprzez zgrupowanie w Nowej Spółce aktywów celem ich zbycia. Przyjęcie takiego założenia spowoduje, że ujęcie tych aktywów jako środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych i dokonywanie przez Nową Spółkę odpisów amortyzacyjnych od tych składników aktywów uzyskanych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub ZCP byłoby nieuprawnione na gruncie ustawy o CIT. Zdaniem Wnioskodawczyni, gdyby Nowa Spółka, mając świadomość, że składniki majątku są dla Nowej Spółki aktywami obrotowymi i nie stanowią środków trwałych, ani wartości niematerialnych i prawnych, gdyż przeznaczyła je do zbycia w okresie krótszym niż rok po ich nabyciu, dokonywałaby od nich odpisów amortyzacyjnych, mogłaby ona narazić należności podatkowe na uszczuplenie. Otóż, jak wynika z przepisów art. 15 ust. 4 w związku z art. 15 ust 1s i art. 15 ust. 1u ustawy o CIT, w przypadku zbycia środków obrotowych uzyskanych w drodze aportu, dniem poniesienia kosztu będzie dzień ich odpłatnego zbycia. Oznacza to, że gdyby Nowa Spółka dokonywała comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych od takich składników majątku, rozpoznawałaby koszty uzyskania przychodów przedwcześnie. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że w dniu odpłatnego zbycia takich składników majątku, zgodnie z art. 15 ust. 1u, Nowa Spółka musiałaby odpowiednio pomniejszyć ich wartość dającą się rozpoznać jako koszt uzyskania przychodów o dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne, gdyż i tak nieprawidłowa klasyfikacja składników majątku mogłaby spowodować zaniżenie przez Nową Spółkę zobowiązań podatkowych, a w szczególności, wysokości należnych zaliczek na podatek dochodowy w okresie przed ich zbyciem.

Zdaniem Spółki brak możliwości kwalifikacji przedmiotowych składników majątku jako środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywania przez Nową Spółkę odpisów amortyzacyjnych wynika również bezpośrednio z przepisów regulujących sposób prowadzenia ksiąg podatkowych. Na gruncie art. 9 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Oznacza to, że Nowa Spółka ma obowiązek klasyfikowania składników majątku zgodnie z przepisami umożliwiającymi ich amortyzację, w szczególności art. 16a i art. 16b definiującymi środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których amortyzacja jest dopuszczalna.

Ponadto, nieuprawnione okresowe comiesięczne zawyżanie przez Nową Spółkę kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków obrotowych stanowiłoby niejako kredytowanie jej działalności przez Skarb Państwa. Spółka pragnie wskazać, że przyznanie jej takiego uprawnienia byłoby wręcz niekonstytucyjne, gdyż stawiałoby ją w sytuacji lepszej niż pozostałych podatników. Zgodnie bowiem z art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (z dnia 2 kwietnia 1997 r., Dz. U. nr 78, poz. 483) każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie, art. 32 ust. 1 przewiduje natomiast że „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.

Ponadto Spółka wskazuje, iż zastosowanie zasady kontynuacji do klasyfikacji, a nie tylko do sposobu określania wartości składników majątku może prowadzić do absurdalnych sytuacji, w których podmiot otrzymujący aport przedsiębiorstwa lub ZCP uzyska w ten sposób składnik majątku spełniający przesłanki uznania go za środek trwały otrzymującego aport, podczas gdy w księgach podmiotu wnoszącego aport był on rozpoznany jako środek obrotowy. Taki podmiot, nie mogąc, pomimo wszelkich przemawiających za tym przesłanek, amortyzować podatkowo otrzymanego składnika majątku byłby dyskryminowany względem innych podmiotów gospodarczych w podobnej sytuacji.

Powyższe oznacza także że, wynik podatkowy Nowej Spółki powinien być kalkulowany bez uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowych składników majątkowych. W związku z powyższym Spółka prosi o potwierdzenie braku możliwości zaliczenia składników majątku otrzymanych przez Nową Spółkę do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych Nowej Spółki.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania 2

Spółka uważa, że zbycie składników aktywów w formie aportu przedsiębiorstwa lub ZCP będzie dla Nowej Spółki neutralne podatkowo. Nowa Spółka nie rozpozna na dzień zbycia przychodu podatkowego, ani nie będzie miała prawa do rozpoznania kosztów podatkowych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1k ustawy o CIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub ZCP;
  2. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub ZCP, wynikającej z ewidencji rachunkowej, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Ustawa o CIT wiąże skutki podatkowe z objęciem udziałów za wkład niepieniężny wyłącznie w sytuacji, gdy jego przedmiot nie stanowi przedsiębiorstwa lub ZCP. Powyższe oznacza, że zbycie składników majątku przez Nową Spółkę w formie aportu przedsiębiorstwa lub ZCP będzie dla niej na dzień zbycia neutralne podatkowo. W konsekwencji Nowa Spółka nie rozpozna przychodu podatkowego na dzień objęcia udziałów podmiotu otrzymującego aport. Nowa Spółka nie będzie również miała prawa do rozpoznania na ten moment kosztów uzyskania przychodów.

Konsekwencje podatkowe związane z aportem po stronie Nowej Spółki zostaną niejako odroczone” do momentu potencjalnego zbycia przez Nową Spółkę udziałów objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa, czy ZCP. Dopiero na ten moment Spółka będzie zobowiązana do wykazania przychodu w wysokości wartości rynkowej udziałów i będzie miała prawo rozpoznać koszty uzyskania przychodu zgodnie z zasadami określonymi w art. 15k ustawy o CIT.

Powyższe rozumowanie jest powszechnie akceptowane w interpretacjach indywidualnych wydawanych z upoważnienia Ministra Finansów przez wszystkie ośrodki interpretacyjne. Na przykład w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-1478/10/MO) stwierdzono, że „zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, przychodem jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, iż w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, po stronie udziałowca (wnoszący wkład) nie powstaje przychód do opodatkowania. Oznacza to, iż wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny w ww. postaci nie generuje przychodu na dzień objęcia tych udziałów.” Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził to stanowisko również m.in. w interpretacji z dnia 14 kwietnia 2011 r. (sygn. IBPBI/2/423-112/11/MO).

Podobne stanowisko wyraził również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 15 października 2010 r. (sygn. IPPB5/423-508/10-4/MB) potwierdzając prawidłowość argumentacji Wnioskodawcy, zgodnie z którą „wnioskując a contrario na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP w przypadku, gdy przedmiotem wkładu wnoszonego do spółki jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatnik dokonujący aportu na moment dokonywania aportu i obejmowania udziałów nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 UPDOP. Analiza art 15 ust. 1k UPDOP wskazuje, iż podatnik taki uzyska przychód i rozpozna koszt podatkowy wyłącznie w przypadku późniejszego zbycia udziałów objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.”

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, w interpretacji z dnia 31 sierpnia 2010 r. (sygn. ITPB3/423-248/10/MK), że „w odniesieniu do podatkowych konsekwencji wniesienia aportu podnieść należy, że zgodnie z przywołanym we wniosku art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo łub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio A zatem z treści cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, że dotyczy on wyłącznie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż, przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.”

Także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 17 maja 2010 r., (sygn. ILPB3/423—161/10-5/EK) potwierdził, że „źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stron(e udziałowca/akcjonariusza (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.”

W świetle powyższego, Spółka wnosi o potwierdzenie, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, wartość udziałów objętych przez Nową Spółkę w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub ZCP nie będzie stanowiła dla Nowej Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania 3

Zdaniem Spółki, w przypadku odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP, Nowa Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości określonej w cenie zbycia, odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa lub ZCP. Na dzień zbycia Nowa Spółka będzie mogła rozpoznać koszt uzyskania przychodów odpowiadający wartości księgowej składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub ZCP wynikającej z ksiąg podmiotu, od którego Nowa Spółka ma otrzymać aport przedsiębiorstwa lub ZCP.

Na podstawie art. 14 ustawy o CIT przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

W związku powyższym Spółka stwierdza, że w przypadku sprzedaży przez Nową Spółkę przedsiębiorstwa lub ZCP, którego składniki wchodziły w skład przedsiębiorstwa lub ZCP otrzymanego przez Nową Spółkę w drodze aportu, Nowa Spółka powinna rozpoznać przychód w wysokości wartości przedmiotu sprzedaży wyrażonej w cenie określonej w umowie sprzedaży na poziomie rynkowym.

Podobne stanowisko zajął na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2009 r. (sygn. IPPB5/423-286/08-2/MB), dotyczącej co prawda odmiennych kwestii, niż te, które są przedmiotem pytań zawartym w niniejszym wniosku, ale również z zakresu sposobu ustalenia wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu przy sprzedaży ZCP. Organ stwierdził w szczególności, że „Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje odrębnych uregulowań w zakresie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stąd należy ją traktować jako sprzedaż poszczególnych składników majątku związanych z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą”.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy regulujące szczególny sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia składników majątku nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa lub ZCP, w szczególności zaś przepisy art. 15 ust. 1u i art. 15 ust. 1s ustawy o CIT. Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1u oraz art. 15 ust. 1s ustawy o CIT przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa lub ZCP, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  2. przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Należy jednak zauważyć, że o ile ustawodawca określił szczególny sposób określania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu składników majątku uzyskanych w formie aportu przedsiębiorstwa lub ZCP, o tyle nie wprowadził nowych uregulowań dotyczących sposobu określenia przychodu w przypadku takiego zbycia.

W związku z powyższym stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie przytoczone powyżej należy uznać za aktualne w odniesieniu do ustalania dochodu ze zbycia składników aktywów w ramach ZCP lub przedsiębiorstwa. W rezultacie Spółka uważa, że Nowa Spółka powinna rozpoznać przychód na zasadach ogólnych, to jest w wysokości ceny wynikającej z umowy sprzedaży odzwierciedlającej wartość rynkową przedsiębiorstwa lub ZCP.

Koszt uzyskania przychodów z tytułu transakcji będzie stanowiła wartość przedsiębiorstwa lub ZCP wynikająca z ksiąg podatkowych Nowej Spółki. Mając na uwadze fakt, że Nowa Spółka nie będzie miała prawa do zaliczenia żadnego ze składników majątku uzyskanych w drodze aportu/aportów do środków trwałych, czy wartości niematerialnych i prawnych, wysokość kosztu uzyskania przychodów Nowej Spółki będzie równa ich wartości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu, który uprzednio wniesie te składniki do Nowej Spółki w ramach aportu przedsiębiorstwa lub ZCP.

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie, że przychodem Nowej Spółki z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP na moment sprzedaży będzie rynkowa cena sprzedaży, natomiast kosztem uzyskania przychodów będzie koszt ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1s i art. 15 ust. 1u ustawy o CIT — czyli koszt wynikający z ksiąg podatkowych podmiotu, który uprzednio wniesie składniki majątku do Nowej Spółki, ustalony na moment tego aportu.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania 4

Zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży przez Nową Spółkę poszczególnych składników majątku nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa lub ZCP Nowa Spółka powinna postąpić analogicznie, jak w przypadku zbycia składników majątku w ramach aportu przedsiębiorstwa lub ZCP (Pytanie 3).

Powyższe oznacza, że przychód podatkowy Nowej Spółki powinien zostać określony w wysokości równej cenie sprzedaży składnika majątku, odpowiadającej jego wartości rynkowej określonej zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 14 ustawy o CIT.

Spółka uważa również, że Nowa Spółka będzie miała prawo do rozpoznania kosztu podatkowego z tytułu tej sprzedaży. Wysokość kosztu powinna odpowiadać wartości podatkowej składnika majątkowego wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu, od którego Nowa Spółka ten składnik otrzyma w ramach aportu przedsiębiorstwa lub ZCP, ustalonej na moment dokonania tego aportu.

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie, że przychodem Nowej Spółki z tytułu sprzedaży składników majątku uzyskanych w drodze aportu, bądź aportów przedsiębiorstwa lub ZCP, na moment sprzedaży będzie rynkowa cena sprzedaży, natomiast kosztem uzyskania przychodów będzie koszt ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1s i art. 15 ust. 1u ustawy o CIT - czyli koszt wynikający z ksiąg podatkowych podmiotu, który uprzednio wniesie składniki majątku do Nowej Spółki, ustalony na moment tego aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do pytań Spółki w zakresie procedury powiadamiania o nazwie oraz adresie rejestrowym Nowej Spółki należy na marginesie wskazać, że ze względu na treść przepisu zawartego w art. 14n § 2 Ordynacji podatkowej podanie przez wnioskującego podstawowych danych umożliwiających późniejszą identyfikację nowej spółki (po jej utworzeniu) jest konieczne ze względu na określoną w tym przepisie procedurę doręczania zmienionej interpretacji indywidualnej. Otóż zmieniona interpretacja indywidualna powinna zostać doręczona spółce wskazanej przez wnioskującego o wydanie tej interpretacji. Jako wskazanie spółki należy rozumieć podanie podstawowych danych umożliwiających jej późniejszą identyfikację (w tym zakresie wystarczy podanie właściwego adresu oraz planowanej nazwy). W przypadku późniejszej zmiany tych danych konieczne jest niezwłoczne złożenie w tej sprawie informacji do organu, który był upoważniony do wydania przedmiotowej interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj