Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB6/4510-406/15-2/AG
z 7 stycznia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2015 r. (data wpływu 27 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przejazdami oraz noclegami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 listopada 2015 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki G. S.A. z dnia 17 listopada 2015 r.


Naczelnik Urzędu Skarbowego, pismem z dnia 25 listopada 2015 r., na podstawie art. 14b § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) w związku z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), przekazał przedmiotowy wniosek do rozpatrzenia zgodnie z właściwością Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie – Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku.

Przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przejazdami oraz noclegami, wpłynął do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku w dniu 27 listopada 2015 r.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


G. S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w zakresie prowadzenia portali internetowych oraz świadczenia usług reklamowych.

Wnioskodawca w celu pozyskania treści publikowanych na portalu (np.: przygotowania artykułu, materiału video, itp.) korzysta między innymi z usług osób fizycznych współpracujących na podstawie umów o dzieło (zwanych dalej Wykonawcami) oraz firm w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (zwanych dalej Podwykonawcami).

Spółka planuje wprowadzić do umów o dzieło z Wykonawcami klauzulę, że koszty związane z dojazdem Wykonawcy do miejsca wykonywania dzieła zleconego przez Wnioskodawcę oraz zakwaterowaniem Wykonawcy nabywane będą przez Wnioskodawcę z własnych środków, we własnym imieniu i nie będą obciążać Wykonawcy w żaden sposób (w tym nie będą refakturowane na Wykonawcę).

Podobne zapisy Spółka zamierza wprowadzić do umów z Podwykonawcami prowadzącymi działalność gospodarczą jednakże w tym wypadku zamierza pozostawić osobom współpracującym możliwość wyboru między zwrotem zaakceptowanych kosztów związanych z realizacją dzieła (usługi) poniesionych we własnym imieniu przez podwykonawcę na podstawie faktury wystawionej przez podwykonawcę i stanowiących element wynagrodzenia za wykonaną usługę/dzieło a możliwością wyboru opcji zapewniającej przejazd i nocleg, których koszt ponosi w całości we własnym imieniu Wnioskodawca (bez wystawiania refaktury na Podwykonawcę).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszone przez Wnioskodawcę koszty związane z przejazdami oraz noclegami Wykonawców (umowy o dzieło) stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów?
  2. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszone przez Wnioskodawcę koszty związane z przejazdami Podwykonawców (innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty ponoszone w celu wykonania dzieła przez Wykonawców dzieła (osoby fizyczne na umowę o dzieło) oraz Podwykonawców (firmy, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) takie jak koszty przejazdu, noclegu itp. mogą stanowić koszty uzyskania przychodu dla Spółki jako związane z działalnością spółki i mające na celu pozyskanie i zabezpieczenie źródła przychodów.

Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług reklamowych w Internecie oraz gospodarcze wykorzystywanie serwisów internetowych. Działalność Spółki na rynku mediowym wykonywana jest przy użyciu różnego rodzaju serwisów internetowych (informacyjnych, rozrywkowych, społecznościowych, zakupowych itd.), w tym Portalu. Działalność Spółki została sklasyfikowana jako działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z).

Spółka z celu zachęcenia użytkowników do odwiedzania wydawanych przez nią serwisów pozyskuje atrakcyjne treści: artykuły, materiały video itp. Część materiałów jest nabywana jako gotowe produkty a część jest wykonywana na zamówienie. Spółka przy realizacji tych materiałów (artykułów, materiałów video) korzysta z pracy własnych pracowników, osób zatrudnionych na umowę o dzieło (Wykonawców) oraz firm (Podwykonawców).

Spółka zamierza do umów o dzieło z Wykonawcami (osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej) oraz Podwykonawcami (firmami, w tym osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą) wprowadzić klauzulę, że koszty związane z dojazdem wykonawców/podwykonawców do miejsca wykonywania zleconych przez Wnioskodawcę czynności (w szczególności bilety komunikacji autobusowej, kolejowej lub lotniczej), opłacane będą przez Wnioskodawcę i nie będą refakturowane na Wykonawców/Podwykonawców.

Przedstawiony sposób rozliczania podyktowany jest koniecznością sprawnej realizacji świadczonych usług. Wnioskodawca chcąc zapewnić terminowe wykonanie materiału (w szczególności o charakterze newsowym przy produkcji, którego zaangażowanych jest często kilka niezależnych osób/firm) jako organizator całości prac ma możliwość łatwiejszego i bardziej efektywnego zaplanowania prac w przypadku gdy ma możliwość samodzielnego dokonania i opłacenia rezerwacji na konkretne terminy przejazdów czy noclegów. Ponadto dokonując zakupu większej liczby biletów czy noclegów a także korzystając z zawartych we własnym imieniu umów Wnioskodawca może uzyskać rabaty, jakie nie byłyby dostępne przy pojedynczych transakcjach, a tym samym w ostatecznym rozrachunku ponosi niższe koszty zakupu kontentu.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z przejazdami i noclegami podwykonawców oraz przejazdami i noclegami wykonawców stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów, gdyż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”. Przedmiotowe koszty nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a ich ponoszenie przez Wnioskodawcę ma związek z osiąganymi przychodami. Ww. koszty są jednym z elementów kalkulacji kosztów realizacji danego materiału. Konsekwentnie koszty te przekładają się pośrednio na przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług reklamowych ponieważ publikowanie interesującego kontentu zachęca użytkowników do korzystania z usług Portalu a tym samym zwiększa oglądalność, która przekłada się na zamówienia składane przez reklamodawców. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, należy uznać, że spełniony jest wymóg wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

  • poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu, lub
  • poniesiony wydatek ma na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. W przepisie tym ustawodawca określił katalog wydatków, które nawet pomimo poniesienia ich przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie przychodów bądź zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na przejazdy Wykonawców/Podwykonawców do miejsca wykonywania zleconych przez Spółkę czynności nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na rzecz Wykonawców/Podwykonawców przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów poprzez zwiększenie oglądalności serwisów a tym samym pozyskania przychodów z reklam zamieszczanych na tych stronach. Wydatki te spełniają zatem podstawową przesłankę wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 cyt. ustawy.

Ponadto, zgodnie z art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W związku z powyższym, jeżeli w zawartej umowie o dzieło strony określą nie tylko wysokość wynagrodzenia za wykonaną pracę, ale także postanowienia dotyczące finansowania przez Wnioskodawcę kosztów związanych z wykonywaniem dzieła (koszty przejazdów i noclegów Wykonawców/Podwykonawców) to wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów.

Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodu pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) – jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Podkreślić należy, że klasyfikacja kosztów do wyżej wymienionych rodzajów kosztów uzyskania przychodu powinna odbywać się za każdym razem w oparciu o indywidualne cechy działalności podatnika, w ramach której wydatki te są ponoszone.

Zaznaczyć należy, że w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierającym katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, nie zostały wymienione wydatki związane z przejazdami oraz noclegami podwykonawców (umowy o dzieło) oraz z przejazdami podwykonawców (innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej). W związku z tym o możliwości zaliczenia tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje spełnienie przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia portali internetowych oraz świadczenia usług reklamowych. W celu pozyskania treści publikowanych na portalu, korzysta między innymi z usług osób fizycznych współpracujących na podstawie umów o dzieło (zwanych dalej Wykonawcami) oraz firm w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (zwanych dalej Podwykonawcami).

Spółka planuje wprowadzić do umów o dzieło z Wykonawcami klauzulę, że koszty związane z dojazdem Wykonawcy do miejsca wykonywania dzieła zleconego przez Wnioskodawcę oraz zakwaterowaniem Wykonawcy nabywane będą przez Wnioskodawcę z własnych środków, we własnym imieniu i nie będą obciążać Wykonawcy w żaden sposób (w tym nie będą refakturowane na Wykonawcę).

Podobne zapisy Spółka zamierza wprowadzić do umów z Podwykonawcami prowadzącymi działalność gospodarczą, jednakże w tym wypadku zamierza pozostawić osobom współpracującym możliwość wyboru między zwrotem zaakceptowanych kosztów związanych z realizacją dzieła (usługi) poniesionych we własnym imieniu przez podwykonawcę na podstawie faktury wystawionej przez podwykonawcę i stanowiących element wynagrodzenia za wykonaną usługę/dzieło a możliwością wyboru opcji zapewniającej przejazd i nocleg, których koszt ponosi w całości we własnym imieniu Wnioskodawca (bez wystawienia refaktury na Podwykonawcę).

W związku z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym należy stwierdzić, że zapewnienie przejazdów i noclegów dla Podwykonawców oraz przejazdów dla Wykonawców ma na celu prawidłowe wykonanie przez nich zadań na rzecz Spółki, wynikających z zapisów w umowach. Głównym celem wykonywanych zadań jest zachęcenie użytkowników do korzystania z usług prowadzonego przez Spółkę portalu internetowego, zwiększenie jego oglądalności, co z kolei przekłada się na zainteresowanie potencjalnych reklamodawców i składane przez nich zamówienia. Następstwem tego jest możliwość uzyskania przychodu z tytułu świadczenia usług reklamowych przez Spółkę.

Mając na uwadze powyższe, uznać należy, że koszty związane z przejazdami i noclegami Wykonawców oraz koszty związane z przejazdami Podwykonawców mogą zostać przez Spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wiążą się one bowiem z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą oraz przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponoszenie przez Spółkę wspomnianych kosztów wynikać będzie z zapisów, które wprowadzane będą do zawieranych umów z Wykonawcami oraz Podwykonawcami. Wskazano również, że wydatki te nie będą refakturowane na Wykonawców/Podwykonawców. Zatem nie istnieje ryzyko, że nie zostaną one ostatecznie poniesione przez Wnioskodawcę, lub że uwzględnione zostaną w kosztach podatkowych dwukrotnie, tj. przez Wnioskodawcę oraz przez Wykonawcę lub Podwykonawcę.

Podsumowując, koszty związane z przejazdami oraz noclegami Wykonawców (umowy o dzieło) oraz koszty związane z przejazdami Podwykonawców (innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) mogą zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przejazdami oraz noclegami, jest prawidłowe.


Jednocześnie wskazać należy, że wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów (zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów), obciąża podatnika.


Jak bowiem stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno też wynikać, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Ponadto, tutejszy Organ nadmienia, że pełna weryfikacja prawidłowości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów może być dokonana jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613). Dokonując bowiem interpretacji indywidualnej organ podatkowy działający z upoważnienia Ministra Finansów przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj