Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-2.4510.851.2016.1.MW
z 25 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 23 września 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 września 2016 r.), wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku w związku ze sprzedażą kotłowni i prawa wieczystego użytkowania gruntu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku w związku ze sprzedażą kotłowni i prawa wieczystego użytkowania gruntu.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa (dalej również: „Spółdzielnia”, Wnioskodawca”) sprzedała budynek nieczynnej kotłowni i prawo wieczystego użytkowania gruntu (działka na której stoi budynek kotłowni).

Spółdzielnia prowadzi także działalność inną niż mieszkaniowa (polegającą na wynajmie lokali użytkowych, wynajmie miejsc parkingowych).

Budynek kotłowni wybudowany był w 1984 r. przez Zakłady Przemysłu Skórzanego i w 1995 r. przekazany nieodpłatnie Spółdzielni razem z blokami mieszkalnymi. Kotłownia była eksploatowana do roku 2012. Energia cieplna wytwarzana w kotłowni ogrzewała mieszkania w zasobach mieszkalnych Spółdzielni, a także lokale użytkowe wynajmowane najemcom. Kotłownia służyła działalności mieszkaniowej i pozostałej, od której liczony jest podatek dochodowy i płacony co roku.

Przychód ze sprzedaży kotłowni i prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczony został na fundusz remontowy Spółdzielni Mieszkaniowej. 

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od przychodu ze sprzedaży budynku kotłowni i prawa wieczystego użytkowania gruntu należy zapłacić podatek dochodowy, skoro dochód został przeznaczony uchwałą Zarządu na fundusz remontowy Spółdzielni.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyżej wymieniony dochód jest wolny od opodatkowania w części w jakiej Spółdzielnia dochody te przeznaczy na potrzeby gospodarki zasobami mieszkaniowymi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych określa ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1222, ze zm., dalej: „uosm”). W myśl art. 1 ust. 1 uosm, celem spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej „spółdzielnią”, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 uosm, spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków. Na podstawie art. 1 ust. 6 uosm, spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Stosownie do art. 6 ust. 3 uosm, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu osoba korzystająca z lokalu powinna także udostępnić spółdzielni lokal w celu:

  1. dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
  2. zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac obciążających członka spółdzielni albo osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni.

W kwestiach podatku dochodowego spółdzielnia mieszkaniowa, jako podmiot posiadający osobowość prawną, podlega ogólnym regułom przewidzianym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”).

W myśl art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Przy czym, w myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Powyższe oznacza, że dochodem spółdzielni mieszkaniowej, zgodnie z art. 7 ust. 2 updop, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, która w myśl art. 7 ust. 1 updop stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Bez znaczenia przy tym pozostaje źródło pochodzenia tych środków, tzn. czy zostały one wypracowane wskutek prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskane jako pożytki zrealizowane przez spółdzielnię z nieruchomości wspólnej, czy też otrzymane w inny przewidziany tą ustawą sposób. Powyższe oznacza, że wszystkie środki pieniężne, jakie wpływają na konto spółdzielni mieszkaniowej, bez względu na źródło ich pochodzenia, stanowią co do zasady przychód w rozumieniu updop. Natomiast wszelkie koszty ponoszone przez spółdzielnię mieszkaniową, mające związek z uzyskanym przychodem są kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 updop. Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa sprzedała budynek nieczynnej kotłowni (eksploatowanej do 2012 r.) wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na której stoi budynek kotłowni. Kotłownia służyła działalności mieszkaniowej i pozostałej, od której liczony jest podatek dochodowy i płacony co roku. Energia cieplna wytwarzana w kotłowni ogrzewała mieszkania pozostające w zasobach mieszkalnych Spółdzielni, a także lokale użytkowe wynajmowane najemcom. Spółdzielnia prowadzi także działalność inną niż mieszkaniowa, polegającą na wynajmie lokali użytkowych oraz wynajmie miejsc parkingowych. Przychód ze sprzedaży kotłowni i prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczony został na fundusz remontowy Spółdzielni Mieszkaniowej. 

Mając na względzie ww. przepisy należy stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód. Skoro bowiem całość osiągniętego przychodu została przeznaczona na fundusz remontowy Spółdzielni, który stanowi koszt uzyskania przychodów, zdarzenie opisane w stanie faktycznym będzie neutralne podatkowo. Osiągnięty przychód równy, co do wartości, kosztom uzyskania przychodów, pozostanie bez wpływu na osiągnięty przez Spółdzielnię dochód. W związku z powyższym dywagowanie na temat możliwości zwolnienia tego dochodu z opodatkowania jest bezprzedmiotowe. Prawidłowe jest zatem stanowisko Wnioskodawcy, że w związku z wystąpieniem przychodu o jakim mowa we wniosku nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, jednak ze względów innych niż wskazane w stanowisku.

Na marginesie powyższych rozważań należy zauważyć, że 2 kwietnia 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną Nr DD6.8201.1.2015.MZG (opublikowaną w Dz.Urz. Min.Fin., poz. 23), w której uznał, że odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej, dokonywane od lokali użytkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) updop w zw. z art. 6 ust. 3 uosm mogą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj