Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-168/15/MJ
z 26 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 21 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w wartości kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust. 7h, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla ustalenia relacji zadłużenia do kapitału własnego uwzględnia się wniesione kwoty dopłat jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy w wartości kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust. 7h, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla ustalenia relacji zadłużenia do kapitału własnego uwzględnia się wniesione kwoty dopłat.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wspólnik Spółki (…) Sp. z o.o. dochowując wszystkich wymogów wynikających z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 poz 1030 z późn. zm), oraz Umowy Spółki wniósł w okresie od 2003 r. do 2005 r. tzw. dopłaty do kapitału. Na potrzeby prezentacji w sprawozdaniu finansowym ww. dopłaty były do 2009 r. zgodnie z ustawą o rachunkowości prezentowane w bilansie jako kapitał rezerwowy (kapitał rezerwowy z dopłat wspólników).

W 2010 roku, w wyniku decyzji biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie ksiąg rachunkowych Spółki, z uwagi na to, że Spółka podlega regulacjom zawartym w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, kwoty dopłat są prezentowane w bilansie Spółki jako "zobowiązania długoterminowe". Do dnia złożenia niniejszego wniosku nie zostały podjęte uchwały o zwrocie wspólnikowi dopłat.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w wartości kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust 7h, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla ustalenia relacji zadłużenia do kapitału własnego uwzględnia się wniesione kwoty dopłat do kapitału ?


Wnioskodawca przedstawił następujące stanowisko:


Zdaniem Wnioskodawcy kwoty dopłat do kapitału stanowią składową kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust.7h w związku z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Od 1 stycznia 2015r. pojęcie kapitału zakładowego, który był brany pod uwagę przy rozpatrywaniu zagadnienia tzw. cienkiej kapitalizacji zastąpiono pojęciem kapitału własnego. Zgodnie z art. 16 ust. 7h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość kapitału własnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, o których mowa w tych przepisach, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziałowego w spółdzielni, jaka nie została na ten kapitał lub fundusz faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki lub członkom wobec tej spółdzielni, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m. W powyższym przepisie ustawodawca nie wyłączył z kapitału własnego wniesionych przez wspólników dopłat. Należy podkreślić, że prawo podatkowe cechuje się autonomią wobec innych gałęzi prawa, w szczególności prawa bilansowego. Wnioskodawca wskazuje również na dopuszczalny dualizm, jeżeli chodzi o prezentowanie dopłat do kapitału w bilansie Spółek, a mianowicie podmioty sporządzające sprawozdanie finansowe według ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. (Dz. U. z 2013r., poz. 330 z późn. zm.) wykazują dopłaty do kapitału w pozycji "kapitał rezerwowy z dopłat wspólników", natomiast w przypadku stosowania MSSF te same dopłaty prezentowane są jako zobowiązania długoterminowe.

Należy podkreślić, że tego typu różna prezentacja dopłat do kapitału jest zgodna z przepisami prawa bilansowego. Z uwagi jednak na autonomię prawa podatkowego, niezależnie od tego, czy w bilansie ww. dopłaty widnieją jako kapitał rezerwowy albo zobowiązania długoterminowe stanowią one element kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust 7h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Innymi słowy prezentacja w bilansie, czy to w kapitale rezerwowym czy w zobowiązaniach długoterminowych nie ma wpływu na wartość kapitału własnego branego pod uwagę w aspekcie tzw. cienkiej kapitalizacji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj