Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-1/12/JG
z 7 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-1/12/JG
Data
2012.05.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
likwidacja
majątek
płatnik
podatnik


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca wypłacając przychód w postaci swojego majątku będzie jako płatnik zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 06 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków likwidowanej spółki kapitałowej jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku (nieruchomości) tej Spółki na rzecz udziałowca (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków likwidowanej spółki kapitałowej jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku (nieruchomości) tej Spółki na rzecz udziałowca (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka), jest użytkownikiem wieczystym lub właścicielem działek oraz właścicielem wybudowanej na działkach nieruchomości komercyjnej w postaci centrum handlowego (dalej: Nieruchomość). Centrum handlowe zostało wybudowane przez Spółkę i oddane do używania najemcom w 2005 r. Majątek Spółki nie był przedmiotem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni komercyjnych w nieruchomości na własny rachunek. Obecnie całość powierzchni handlowo-usługowych nieruchomości jest wynajęta na rzecz podmiotów trzecich. Obecnie rozważana jest sprzedaż nieruchomości na rzecz podmiotu trzeciego poprzez transakcję zbycia udziałów. Podmiotem, z którym w chwili obecnej prowadzone są rozmowy na temat transakcji jest „Spółka A” - spółka należąca do zagranicznego funduszu inwestycyjnego mającego siedzibę w Unii Europejskiej, dokonującego inwestycji między innymi w nieruchomości komercyjne położone w Polsce. Obecnie trwa proces negocjacji pomiędzy zbywającym a „Spółką A” w zakresie konkretnych warunków sprzedaży. Na moment transakcji 100% udziałów Wnioskodawcy, jako główne aktywo, będzie posiadała spółka cypryjska („Spółka B”). Według wiedzy Wnioskodawcy, intencją „Spółki A” jest wejście w posiadanie nieruchomości jako właściciel/użytkownik wieczysty i kontynuowanie działalności prowadzonej obecnie przez Spółkę w zbliżonym zakresie. Jednakże ze względu na fakt, iż do sprzedaży zostały wystawione wyłącznie udziały w „Spółce B” – „Spółka A” nabędzie 100% udziałów „Spółki B”. W związku z powyższym, w celu uproszczenia struktury własnościowej, ograniczenia kosztów funkcjonowania trzech podmiotów („Spółki B”, Wnioskodawcy i „Spółki A”) oraz dążąc do zminimalizowania ryzyk biznesowych, po nabyciu udziałów w „Spółce B” „Spółka A” prawdopodobnie podejmie decyzję o likwidacji „Spółki B” oraz Wnioskodawcy i przeprowadzi postępowanie likwidacyjne w sposób opisany poniżej. Likwidacja „Spółki B” zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem cypryjskim. W konsekwencji po nabyciu udziałów w „Spółce B”, podmiot ten zostanie zlikwidowany, a udziały Wnioskodawcy zostaną objęte przez „Spółkę A”.

Postępowanie likwidacyjne Wnioskodawcy zostanie formalnie wszczęte na podstawie art. 270 i następne Kodeksu spółek handlowych. W toku tego postępowania należne pieniężne zobowiązania Wnioskodawcy wobec jej wierzycieli zostaną uregulowane (zapłacone lub zbyte) albo zabezpieczone. W ten sposób zostaną zaspokojone należne roszczenia pieniężne wierzycieli Wnioskodawcy (a tym samym zostanie zrealizowany jeden z celów postępowania likwidacyjnego). Nie będzie więc konieczności zbywania majątku Spółki podmiotom trzecim. W konsekwencji, cały majątek Wnioskodawcy pozostały po spłacie/zabezpieczeniu wierzycieli Wnioskodawcy obejmujący w szczególności prawo własności i wieczystego użytkowania działek, prawo własności centrum handlowego, wyposażenie centrum handlowego, środki pieniężne, pozostałe wierzytelności (należności) oraz udziały w spółce zależnej, której właścicielem jest Wnioskodawca zostanie przekazany „Spółce A” w naturze w drodze jednego aktu prawnego. „Spółka A” jako podmiot przejmujący cały majątek Spółki pozostały po spłacie/zabezpieczeniu wierzycieli Wnioskodawcy - stanie się również stroną wszystkich zawartych przez Wnioskodawcę umów najmu oraz innych umów związanych z nieruchomością np. dotyczących usług sprzątania czy ochrony (za zgodą kontrahentów). W ramach powyższego zostanie wydana dokumentacja dotycząca działek i nieruchomości jak również księgi Wnioskodawcy. „Spółka A” nie przejmie pracowników Wnioskodawcy, gdyż wnioskodawca nie posiada pracowników. Nie jest wykluczone, że po wydaniu całego majątku Wnioskodawcy i do czasu zakończenia procesu likwidacji Wnioskodawcy pozostanie część środków pieniężnych w celu zabezpieczenia roszczeń potencjalnych wierzycieli i/lub pokrycia kosztów likwidacji. Po uregulowaniu wszystkich powyższych zobowiązań pozostałe środki pieniężne zostaną wydane „Spółce A” jako ostatnie aktywo należące do majątku likwidacyjnego i proces likwidacji zostanie zakończony. Na moment wydania aktywów Wnioskodawcy w ramach postępowania likwidacyjnego, 100% udziałowcem Wnioskodawcy będzie „Spółka A”. Według wiedzy Wnioskodawcy, „Spółka A” planuje kontynuować, przy użyciu otrzymanego majątku, działalność polegającą na wynajmie powierzchni komercyjnych nieruchomości.

W związku z powyższym zadano min. następujące pytanie:

Czy w związku z opodatkowaniem „Spółki A” Wnioskodawca wypłacając przychód w postaci swojego majątku będzie jako płatnik zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych należnego od przychodu „Spółki A” i odprowadzenia go do urzędu skarbowego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) ...

Zdaniem wnioskodawcy, przychód powstanie po stronie „Spółki A”. Przychód ten będzie podlegać opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych, a wnioskodawca - jako płatnik tego podatku - będzie zobowiązany pobrać podatek w odpowiedniej wysokości i wpłacić go do urzędu skarbowego.

O ile likwidacja Wnioskodawcy oraz związane z nią wydanie majątku nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, to opodatkowaniu w tej sytuacji może podlegać udziałowiec Wnioskodawcy.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej będzie stanowić dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie udziałowca Wnioskodawcy.

Jednocześnie art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy stanowi, że do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów w likwidowanej spółce.

Oznacza to, że dochodem podlegającym opodatkowaniu po stronie „Spółki A” będzie różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji wnioskodawcy a kosztem nabycia bądź objęcia udziałów.

Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19%, chyba że spełnione są przesłanki dla zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (lub jej zagraniczny zakład),
  3. spółka otrzymująca dywidendę jest właścicielem bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres dwóch lat,
  4. spółka otrzymująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dodatkowo, spółka wypłacająca dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych musi być w posiadaniu oświadczenia, że spółka otrzymująca dywidendę lub inne przychody 2 tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Natomiast zgodnie z postanowieniami art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na wnioskodawcy, jako na podmiocie wypłacającym przychód w postaci majątku Spółki, będą ciążyć obowiązki płatnika. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie obowiązany w chwili wydania majątku na rzecz udziałowca pobrać podatek i wpłacić go w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek właściwego urzędu skarbowego (zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wnioskodawca będzie również zobowiązany przesłać odpowiednie informacje do udziałowca oraz urzędu skarbowego zgodnie z art. 26 ust. 3a, art. 26 ust. 3c, art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu poza opisanymi powyżej konsekwencjami podatkowymi polegającymi na obowiązku pobrania przez Spółkę podatku przy przekazaniu jej majątku na rzecz udziałowca, jego zapłaty do urzędu skarbowego (chyba, że zostaną spełnione warunki dla zwolnienia podatku dochodowego od osób prawnych) oraz przekazaniu stosownych informacji do udziałowca oraz urzędu skarbowego, nie wystąpią po jej stronie inne skutki podatkowe.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w szeregu interpretacji organów podatkowych, w szczególności:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 kwietnia 2009 r. (IPPB3/423-82709-2/ER);

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku, gdyby „Spółka A” podjęła decyzję o likwidacji Wnioskodawcy w sposób opisany w przedstawionym zdarzeniu przyszłym konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych będą przedstawiały się m.in. w ten sposób, że różnica między wartością majątku otrzymanego przez „Spółkę A” w wyniku likwidacji Wnioskodawcy a kosztem nabycia bądź objęcia udziałów Wnioskodawcy będzie stanowić dla udziałowca przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych chyba że zastosowanie będzie miało zwolnienie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca jako płatnik podatku będzie zobowiązany pobrać przy przekazaniu majątku na rzecz „Spółki A” należny podatek oraz zapłacić go do właściwego urzędu skarbowego oraz wypełnić inne obowiązki administracyjne wskazane w art. 26 i 26a ustawy o podatku od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie obowiązków likwidowanej spółki kapitałowej jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku (nieruchomości) tej Spółki na rzecz udziałowca (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2). Natomiast w zakresie powstania przychodu podatkowego u Wnioskodawcy z tytułu przekazania przez niego majątku (w tym nieruchomości) „Spółce A” (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 1) wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 z późn. zm.), dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest więc dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Powołane przepisy obejmują zatem przychody (dochody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem. Wartość otrzymanego przez udziałowca majątku w związku z likwidacją spółki (tzw. kwota likwidacyjna) będzie zatem dochodem z udziału w zysku osoby prawnej.

Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych należy przy tym pamiętać, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji). Oznacza to, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka pomiędzy przypadającym na danego udziałowca przychodem z podziału majątku likwidowanej spółki a kwotą poniesionych wydatków na objęcie lub nabycie jej udziałów (akcji).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Likwidowana spółka kapitałowa, dokonując podziału majątku i wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych lub wydania rzeczy, ma obowiązek, jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobrać w dniu dokonania wypłaty (wydania rzeczy) zryczałtowany podatek dochodowy.

Stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ww. brzmieniu, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po dniu uzyskania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli jednak warunek ten nie zostanie spełniony, spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19% wraz z odsetkami za zwłokę w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia (art. 22 ust. 4b ww. ustawy).

W przedmiotowej sprawie kwestią budzącą wątpliwość wnioskodawcy są obowiązki, które będzie on musiał wypełnić jako płatnik podatku dochodowego powstałego po stronie udziałowca, który otrzyma majątek pozostały po likwidacji Spółki. Obowiązek Wnioskodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych, który powstanie po stronie jego udziałowca, czyli tego, który otrzyma majątek pozostały po likwidacji Spółki ustanowiony został w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Odnosząc zatem powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy w kontekście zapytania będącego przedmiotem niniejszej interpretacji na Wnioskodawcy, jako na podmiocie wypłacającym przychód w postaci majątku Spółki, będzie ciążyć obowiązek płatnika. Oznacza to że Wnioskodawca będzie musiał pozyskać informację od udziałowca o wysokości kosztów nabycia/objęcia udziałów Spółki i w chwili wydania majątku na rzecz Udziałowca pobrać podatek i wpłacić go we właściwym terminie a także złożyć do właściwego urzędu skarbowego, odpowiednie informacje i deklaracje związane z tym zdarzeniem. Tak więc na Wnioskodawcy jako płatniku poza pobraniem 19% podatku dochodowego i jego zapłaceniu do urzędu skarbowego będą ciążyły również obowiązki administracyjne związane z przekazaniem odpowiednich informacji i deklaracji do Udziałowca oraz urzędu skarbowego zgodnie z art. 26 ust. 3a, art. 26 ust. 3c, art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Poza opisanymi powyżej konsekwencjami podatkowymi polegającymi na obowiązku pobrania przez Wnioskodawcę podatku przy przekazaniu jego majątku na rzecz Udziałowca oraz jego zapłaty do urzędu skarbowego (chyba że zostaną spełnione warunki dla zwolnienia podatku dochodowego od osób prawnych) oraz przekazaniu stosownych informacji do udziałowca oraz urzędu skarbowego, nie wystąpią po jego stronie inne skutki podatkowe.

W tym stanie rzeczy stanowisko wnioskodawcy w zakresie ustalenia obowiązków Wnioskodawcy jako płatnika podatku dochodowego uznaje się za prawidłowe.

Jednocześnie organ podatkowy pragnie wyjaśnić, że powołane we wniosku interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach innych wnioskodawców i nie mogą stanowić źródła praw i obowiązków dla innych podatników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj