Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-439/08-5/AG
z 24 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-439/08-5/AG
Data
2008.06.24


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
likwidacja spółki
przychód
spłata
wierzyciel


Istota interpretacji
Czy w wyniku likwidacji Spółki i wydania wspólnikowi nieruchomości pozostałej po spłacie wierzycieli, po stronie Spółki ujawni się przychód, który będzie podstawą ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 299 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2008r. (data wpływu 14.03.2008r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 23.05.2008r. pismem z dnia 02.06.2008r. (wpływ 09.06.2008r.) oraz z dnia 11.06.2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu po stronie spółki likwidowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.03.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu po stronie spółki likwidowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

XX Sp. z o.o. (Spółka) nabyła nieruchomość gruntową. Obecnie rozważana jest likwidacja Spółki w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych oraz wydanie jedynemu wspólnikowi w naturze majątku Spółki pozostałego po spłacie wierzycieli. Podstawą takiego rozwiązania byłby zapis umowy Spółki, zgodnie z którym: „W przypadku likwidacji spółki majątek nieruchomy wydaje się wspólnikom, w naturze proporcjonalnie do wielkości posiadanych przez nich udziałów, chyba że uchwała wspólników podjęta jednomyślnie stanowić będzie inaczej.” Składnikiem majątku wydanym dla wspólnika byłaby przedmiotowa nieruchomość gruntowa. Wartość rynkowa nieruchomości w dacie jej wydania wspólnikowi będzie wyższa od ceny zakupu tej nieruchomości przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku likwidacji Spółki i wydania wspólnikowi nieruchomości pozostałej po spłacie wierzycieli, po stronie Spółki ujawni się przychód, który będzie podstawą ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, w wyniku jej likwidacji i wydania wspólnikowi składników majątku pozostałych po spłacie wierzycieli (tu: nieruchomości) nie uzyska ona żadnego przysporzenia, a tym samym nie jest możliwe ujawnienie się po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Uzasadniając wyrażone powyżej stanowisko, Spółka zauważa, że art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) wskazując otwarty katalog przychodów podlegających opodatkowaniu nie wymienia wprost przypadku, gdzie w wyniku likwidacji spółki i wydania wspólnikom majątku, po stronie likwidowanej spółki ujawniałby się przychód podlegający opodatkowaniu.

W opinii Spółki, również w sposób pośredni nie można wywieźć z powołanego artykułu, że w omawianym przypadku tj. wydania majątku wspólnikowi na skutek likwidacji Spółki, po jej stronie pojawia się jakikolwiek przychód. Należy bowiem wskazać, że w związku z procesem likwidacji Spółki i wydania wspólnikowi majątku (nieruchomości) Spółka nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu od wspólnika otrzymującego nieruchomość, a tym samym nie może powstać po jej stronie żaden przychód.

Zdaniem Spółki, zbycie na pewno nie następuje w zamian za przeniesienie na rzecz likwidowanej spółki udziałów przez wspólników. Będą oni bowiem posiadali przymiot wspólników do czasu wykreślenia spółki z rejestru.

Sekwencja zdarzeń jest tu taka, iż likwidatorzy sporządzają sprawozdanie finansowe spółki na dzień przypadający w przeddzień podziału majątku między wspólników. Po jego zatwierdzeniu przez wspólników, sprawozdanie finansowe podlega ogłoszeniu w siedzibie spółki oraz złożeniu w sądzie rejestrowym wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru. Z chwilą wykreślenia spółka przestaje istnieć i dopiero wówczas udziałowcy tracą przymiot wspólników, pomimo tego, iż wcześniej wydano już im majątek spółki.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że w wyniku wydania wspólnikom składników majątku w wyniku jej likwidacji nie osiąga żadnego przychodu, który podlegałby opodatkowaniu, a jedynym przychodem, który w takiej sytuacji może się ujawnić jest przychód po stronie wspólnika ustalony na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawione przez Spółkę stanowisko potwierdza także Minister Finansów w piśmie z dnia 22 sierpnia 2001r. stanowiącym odpowiedź na zapytanie poselskie (publ. Serwis Podatkowy nr 7/2....): „Nie znajduję gospodarczego uzasadnienia dla sytuacji, kiedy w przypadku likwidacji spółki kapitałowej, po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli takiej spółki, pozostały majątek nie byłby w całości dzielony między udziałowców takiej spółki. Bez względu jednak na wartość dzielonego majątku w likwidowanej spółce nie wystąpi przychód gdyż w zamian za dzielony i przekazywany majątek spółka ta nie otrzymuje zapłaty i w wyniku likwidacji przestaje istnieć jako podatnik. Jednakże tak na gruncie przepisów Kodeksu handlowego, jak i Kodeksu spółek handlowych możliwe jest, iż udziałowcy likwidowanej spółki otrzymają, po zaspokojeniu przez spółkę pozostałych wierzycieli, zwrot udziałów w formie niepieniężnej, w postaci rzeczowych składników majątku tej spółki. W takim przypadku przychód udziałowców określa się, stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...).”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj